Autor Wątek: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm  (Przeczytany 3117 razy)

Offline braczkow

  • Wiadomości: 5
  • Młynek: Xeoleo 50mm
Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« dnia: 25 Styczeń 2019, 12:35:38 »
Dzień dobry wszystkim,
forum czytam od jakiegoś czasu i doszedłem do punktu w którym (chyba) potrzebuję pomocy mądrzejszych ode mnie.

Sprzęt:
- Xeoleo 50mm
- Drip V60-02
- filtry "brązowe" (z zestawu drip+serwer)

Kawa:
różna, nie do końca o to chodzi

Technika:
Zasadniczo próbuję 2 różnych technik. Zawsze jest to 20g kawy i 300ml wody. Preinfuzja 30 sekund (ok 50g wody), liczona do czasu zaparzania. Następnie albo:
1) wielokrotne (2-4 razy) polewanie małymi dawkami tak, żeby w okolicach 2:30 skończyło się przelewać
2) jednokrotne zalanie resztą wody. Czas wychodzi mi wtedy poniżej 2 minut.

Kawa jest mielona na 9-tym kliku Xeosia, załączam zdjęcie przemiału.

https :// photos .app .goo .gl/ BznryqtM4SQP4asP8
(nie wiem, jak inaczej to załączyć)

Obserwacje smakowe:
- kawa parzona metodą (1) jest (zazwyczaj) pyszna. Smak jest "pełny": czuć smak kwaśny, gorzki, czasami nawet słodki.
Jak kawa wystygnie, czuć charakterystyczne nuty (czekolada, orzech, zależnie od ziarna).
- kawa parzona metodą (2) jest mniej smaczna. Wydaje mi się, że jest płytsza w smaku, jest mniej kwasu i mniej goryczy.
- kawa parzona metodą (1) z przeciągniętym czasem zaparzania (2:45) kompletnie traci kwaskawy posmak (tym samym smakuje mi mniej)

Pytanie 1:
- żeby uzyskać teoretycznie "poprawne" 3:00 musiałbym mielić drobniej. Z tego, co czytałem, to da mi to również bardziej zaparzoną kawę, tym samym jeszcze mniej kwaśną. Czyli dla mnie: jeszcze mniej smaczną.
Gdzie tu jest sens? Jest jakiś błąd w mojej technice, czy ja mam po prostu inny smak i lubię kwaśno-gorzką kawę. Chyba mógłbym mielić grubiej i polewać wolniej, ale w moim odczuciu będzie to już naprawdę, naprawdę wolno.

Pytanie 2:
czy przemiał na zdjęciu jest "sensowny" do dripa, czy zdecydowanie za drobny/gruby? (wiem, że moje zadowolenie ze smaku częściowo odpowiada na to pytanie; jestem ciekaw Waszych opinii).

Pozdrawiam!

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2019, 12:38:39 »
A czy kontrolujesz w jakimś stopniu temperaturę wody? I czy zawsze używasz tą samą wodę?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2019, 12:54:49 »
Kawa:
różna, nie do końca o to chodzi

Właśnie jak najbardziej o to chodzi i to szczególnie w tym konkretnym przypadku :)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline braczkow

  • Wiadomości: 5
  • Młynek: Xeoleo 50mm
Odp: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń 2019, 14:20:13 »
Hej,
dzięki za odpowiedzi.

Zawsze używam tej samej wody: ten sam kran, ten sam czajnik.
Kontrola temperatury: do pewnego stopnia tak, gdyż procedura zaparzania jest stała (licząc od zagotowania wody). Acz zdaję sobie sprawę, że można to lepiej kontrolować. Z pewnością używam dość wysokiej temperatury (zagotowanie -> przelanie dripa -> czekam aż przeleci -> ładuję kawę i zaczynam preinfuzję). Wcześniej czekałem dłużej i kawa była wyraźnie za kwaśna.

Skoro pytanie było o temperaturę, to moje pytanie jest: czy temperatura ma wpływ na czas przepływu wody przez kawę? (pomijając smak, etc, sam czas przepływu).

"Właśnie jak najbardziej o to chodzi i to szczególnie w tym konkretnym przypadku" - mógłbyś rozwinąć myśl?
(Ja Twoją myśl rozumiem tak: fakt, że już przy 2:45 i załączonym przemiale kawa zaczyna się przeparzać (utrata kwaśnego posmaku) wynika z użytych ziaren)

..
(w sumie.. im dłużej o tym myślę: jakbym parzył chłodniejszą, to wtedy bliżej 3 minut nie zabijałoby kwaśnego smaku!)


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2019, 14:54:59 wysłana przez pj.w »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Styczeń 2019, 14:51:29 »
- mógłbyś rozwinąć myśl?
(Ja Twoją myśl rozumiem tak: fakt, że już przy 2:45 i załączonym przemiale kawa zaczyna się przeparzać (utrata kwaśnego posmaku) wynika z użytych ziaren)

Nie wiem jakiej kawy używasz do przelewu. Ja generalnie wystrzegam się kawy średnio i ciemniej palonej w przelewie bo właśnie nie lubię orzechów, czekolady, wolę kwaskowe kompociki. Czasem jednak lubię wypić takie właśnie ciemniej palone espresso więc zdarza mi się mieć takie kawy. Kiedy parzę taką kawę jako espresso, to nuty owocowe da się wyczuć jedynie przy czasach ekstrakcji około 25 sekund i raczej z dłuższym fushem, czyli mniejszą temperaturą, jeśli pójdę w 30 sekund i więcej prawie nic nie zostaje po owocach i zostaje tylko gorzka czekolada i orzechy. Myślę, że to śmiało można przenieść na przelew i używając ciemniej palonych ziaren lub o profilu mocno czekoladowym masz kwasowość w krótszym przelewie w dłuższym zostaje tylko czekolada. Rozmawiamy o parzeniu kawy a nie mówisz nam najważniejszego, jaką kawę parzysz. Spróbuj jaśniej palonych kaw z Etiopii czy Kenii lub innych dobrych kaw z państw z tego regionu, może to jest problem.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline braczkow

  • Wiadomości: 5
  • Młynek: Xeoleo 50mm
Odp: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Styczeń 2019, 11:08:15 »
Hej,

opisywana kawa to któraś z serii Tchibo Espresso ("prezent", ale głupio wyrzucać), więc (chyba?) dość ciemno palona, a to zgadzałoby się z Twoimi uwagami.

Na chwilę obecną:
- dziękuję za odpowiedzi :)
- czekam na koniec Tchibo żeby kupić coś sensowniejszego (zakładam, że na innej kawie "sweet spot" może być łatwiejszy do osiągnięcia)
- muszę jeszcze dużo poćwiczyć

Prawdopodobnie wrócę do tematu, jak będę miał kolejne przemyślenia.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6272
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Drip V60-02 vs Xeoleo 50mm
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Styczeń 2019, 12:37:42 »
Tchibo espresso, to niezłe wyzwanie dla dripa. Szukaj wśród japońskich przepisów, oni często palą ciemno kawę. Woda raczej między 79-85 stopni. Zrobienie koncentratu takiego żeby rozcieńczyć go większą ilością wody niż kawy.  Np 15g kawy zmielić żeby zaparzyć z tego 50g kawy, potem dolać między 70 a 100 g wody.

 Jasno palone kawy zupełnie inaczej się zaparzają :)
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2019, 12:39:43 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi