Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 81356 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #105 dnia: 04 Kwiecień 2018, 20:38:17 »
a jak się ma napar z Clevera do naparu z Aeropressa (i który lepszy)?
Oficjalne przepisy podają zbliżone brew ratio w obu zaparzaczach, zatem pytanie do posiadaczy obu gadżetów czy są między naparami znaczące różnice i mając jeden z nich warto kupować jeszcze kolejny? Na pierwszy rzut oka AP z uwagi na możliwość dokupienia metalowego filtra czy innych końcówek wydaje się bardziej uniwersalny, ale może się mylę.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #106 dnia: 04 Kwiecień 2018, 21:40:34 »
Ok, nie dotrwałem do 2 dni  :mrgreen: :kawa:

Kawa z Clevera zdecydowanie potrzebuje ostudzenia lub rozlania do mniejszych szklaneczek. Zaparzacz podbija body i wytłumia kwasowość, więc ciekawa opcja dla zbalansowania naparów owocowych np. myte kawy z Kolumbii. Owoce zachowują słodycz (nie gorzknieją), pyszny i czysty w smaku napar. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, jeśli uda się z tego zaparzacza jeszcze dobry przelew wycisnąć, to będzie rzeczywiście 2 w 1.

Przepis (punkt startowy):
woda: 96 stopni
proporcja: 1:16,3
ilość wody: 300g
ilość kawy: 18,3g
przemiał: jak do V60

Mam filtry Filtropa z płaskim dniem (każde inne w rozmiarze 04).

1. Przelewamy filtr gorącą wodą i opróżniamy
2. Stawiamy Clever na wadze, lejemy 300g wody i zaczynamy odliczać czas od momentu wrzucenia mielonych ziaren
3. Delikatnie mieszamy tak, żeby wszystko zamokło i nie było suchych punktów
4. Zamykamy pokrywkę
5. Czekamy do 1:30, odkrywamy i delikatnie mieszamy
6. Stawiamy na kubku jak czas osiągnie 2:00
7. Kawa spływa poniżej minuty do suchego dna (na ten przepis i tę ilość kawy), czas parzenia od początku do końca wynosi ok. 3 minut
8. Smacznego!  kawka


a jak się ma napar z Clevera do naparu z Aeropressa (i który lepszy)?
Oficjalne przepisy podają zbliżone brew ratio w obu zaparzaczach, zatem pytanie do posiadaczy obu gadżetów czy są między naparami znaczące różnice i mając jeden z nich warto kupować jeszcze kolejny? Na pierwszy rzut oka AP z uwagi na możliwość dokupienia metalowego filtra czy innych końcówek wydaje się bardziej uniwersalny, ale może się mylę.

W bardzo dużym skrócie:
Aeropress parzy kawę dla 1 osoby, ma nieskończenie wiele przepisów, filtry bardzo tanie w utrzymaniu, dużo modyfikacji, jest zupełnie inną metoda parzenia - jako, że musimy przecisnąć kawę wytwarzając ciśnienie (ktoś obliczył, że max 1 bar), można spróbować swoich sił w mistrzostwach świata. Aeropress bardzo rozwija jak ktoś się wkręci. Clever to niby 2 w 1, bo można zrobić przelew stawiając na kubek od razu, jak również zaparzyć z przykrywką odkładając na bok, a później spuszczając napar do kubka. Większy Clever zrobi kawę dla dwojga. Do obu są metalowe filtry, jednak do AP są tańsze w eksploatacji, bo zamiast 100 papierowych do Clevera dostaniesz 350. Kawa z nich jest zupełnie inna - Clever robi "cięższą" w smaku kawę o podwyższonym body, AP jak Ci wyjdzie - w zależności od przepisu :) To dwa kompletnie różne zaparzacze, oba można wziąć na wyjazd.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2018, 21:54:24 wysłana przez mr_blend »

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #107 dnia: 04 Kwiecień 2018, 21:48:52 »
Aż normalnie jutro w pracy zrobię sobie kawkę z cleavera bo się bardzo zakurzył.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #108 dnia: 04 Kwiecień 2018, 22:02:08 »
Aż normalnie jutro w pracy zrobię sobie kawkę z cleavera bo się bardzo zakurzył.
Czekam na opinie i ulepszenia :) Pewnie dałoby się jeszcze coś podciągnąć - zważywszy że każdy z nas zaparzy to na innej wodzie i będzie oceniać inną paletą smaków.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #109 dnia: 04 Kwiecień 2018, 22:07:48 »
6. Stawiamy na kubku jak czas osiągnie 2:00
7. Kawa spływa poniżej minuty do suchego dna (na ten przepis i tę ilość kawy), czas parzenia od początku do końca wynosi ok. 3 minut
Mój przepis z normalnym zalaniem, bez preinfuzji, coś jak cupping w filtrze, takież same czasy wskazywał jako najsmaczniejsze. Sprawdzę obie wersje. Dzięki :szampan:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #110 dnia: 04 Kwiecień 2018, 23:30:54 »
Korzystam z podobnego przepisu. Zalanie jak do cuppingu, 1.30 - przełamanie kożucha,
6. Stawiamy na kubku jak czas osiągnie 2:00
7. Kawa spływa poniżej minuty do suchego dna (na ten przepis i tę ilość kawy), czas parzenia od początku do końca wynosi ok. 3 minut

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #111 dnia: 05 Kwiecień 2018, 21:35:29 »
Clever robi "cięższą" w smaku kawę o podwyższonym body, AP jak Ci wyjdzie - w zależności od przepisu
"cięższą"? czy to znaczy mocniejszą, intensywniejszą smakowo, czy chodziło o coś innego? W opisie Clevera podano, że smakowo daje on napar jak Frenchpress w którym kawę przefiltrowano przez papier.

Czy istnieją Clevery gdzie możnaby regulować szybkość przelewania naparu do kubka, żeby zamiast zlatywać w 5 sek. spływał wolniej? Np. jakiś zaworek z regulacją na dnie.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2018, 21:47:10 wysłana przez grex »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #112 dnia: 05 Kwiecień 2018, 21:49:33 »
Szybkość przelewania jak zawsze regulujesz przemiałem. W 5 sekund to sama woda przez papier nie przeleci. 30-60 sekund trwa przelewanie przy poprawnie dobranym przemiale.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #113 dnia: 05 Kwiecień 2018, 22:00:04 »
Dla mnie zwyczajnie coś co ma filtry papierowe nie może smakować jak coś co ma metalowe sitko, ale być może to tylko ja :) W każdym zaparzaczu można regulować przepływ wody drobniejszym lub grubszym przemiałem. Jest wyświechtane już porównanie do wody przepływającej przez piasek oraz kamienie. Jeśli wyobrazisz sobie wodę płynącą przez naczynie z piaskiem - płynie ona wolno (przemiał do espresso), jeśli przez kamienie - szybko (przemiał do french pressa). W Cleverze to co widzisz to nie jest woda spływająca w 5 sekund - tylko woda nagromadzona wokół filtra idąca na pierwszy ogień. Na filmach widać ją przez przezroczystego Clevera, ogólnie spływa około minuty. Jak minuta Ci nie wystarcza, to mielisz drobniej. Ogólnie trzeba wszystko smakować - najlepszy wyznacznik.

Co to jest "body"odsyłam w Internet :) Body może być np. ciężkie, lekkie, wodniste, maślane, oleiste, pełne, wyraziste, kremowe. Napij się mleka 3.2% i porównaj z odtłuszczonym - świetnie widać różnicę.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #114 dnia: 05 Kwiecień 2018, 22:25:22 »
Czy istnieją Clevery gdzie możnaby regulować szybkość przelewania naparu do kubka, żeby zamiast zlatywać w 5 sek. spływał wolniej? Np. jakiś zaworek z regulacją na dnie
Jest jeszcze np Wilfa Pour Over w której zaworek jest regulowany. Najlepsze rezultaty i tak udaje mi się uzyskać korzystając tak samo jak z Clevera - najpierw przepływ całkowicie zamknięty, później całkowicie otwarty.

Testowałem dziś powyższy przepis na Wilfie i faktycznie pomaga. W Wilfie problem z zatykaniem się jest o wiele bardziej widoczny niż w Cleverze.

2 minuty + przelewanie i przemiał jak do małego V60 było OK, ale bardziej smakował mi napar z grubszego przemiału i 4 minuty + przelewanie.
Dla fanów V60 wersja dwuminutowa powinna być jednak znacznie lepsza. Ja przez długi czas używałem tylko FP i podobnie lubię używać Clevera.
Przetestuję jeszcze 2 minuty, ale większą dozę.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #115 dnia: 05 Kwiecień 2018, 22:46:22 »


.

Co to jest "body"odsyłam w Internet :) Body może być np. ciężkie, lekkie, wodniste, maślane, oleiste, pełne, wyraziste, kremowe. Napij się mleka 3.2% i porównaj z odtłuszczonym - świetnie widać różnicę.

Wydaje mi się, że określenie body jest synonimem konsystencji, esencjonalności. Kawa może być bardziej lub mniej skoncentrowana, treściwa, esencjonalna. Body jest odwrotnie proporcjonalne do wodnistości... ;) Nie wiem czy można łatwo stwierdzić jakoby body było maślane, oleiste, kremowe w jakiejkolwiek kawie? Sensowniej chyba użyć pojęcia TDS i zaufać wskazaniom mierników... Mierniki TDS nie stwierdzą w kawie ani masła, ani oleju, ani ciężaru wrażeń... Stwierdzą jedynie ile kawy jest w roztworze. Co to może być: pełne body? Pełne czego? ;) Wyraziste body? Hmm... Chyba nie jestem na bieżąco.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #116 dnia: 05 Kwiecień 2018, 23:03:21 »
W Wilfie problem z zatykaniem się jest o wiele bardziej widoczny niż w Cleverze
Tak, Wilfa moim zdaniem ma za mały otwór maksymalny. Nawet bez zamykania się przytyka. Rezultaty najlepsze też miałem przy grubym przemiale. Nie jestem z tego urządzenia zadowolony. Ta pozorna kontrola jest mało użyteczna.

Sensowniej chyba użyć pojęcia TDS i zaufać wskazaniom mierników... Mierniki TDS nie stwierdzą w kawie ani masła, ani oleju, ani ciężaru wrażeń...
Nie miałem okazji sprawdzić, ale nie jestem przekonany czy odczucia fizycznej lepkości, gęstości czy aksamitności kawy będą się wiązać z TDS i % ekstrakcji. TDS w kawowych refraktometrach chyba odnosi się bardziej do cukrów o ile dobrze pamiętam. Czy gładkość nie będzie bardziej związana z tłuszczami? Lub po prostu z innym zestawem substancjami rozpuszczonymi w naparze?
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2018, 23:11:19 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #117 dnia: 05 Kwiecień 2018, 23:16:21 »
No chyba nie. Przecież mozesz łatwo porównać np espresso z fajnej Brazylii kontra espresso z jasnej Etiopii. Pierwsze prawdopodobnie bedzie ciężkie, syropowe, drugie raczej lekkie wodniste.
Na kursach SCA mówią zeby po spróbowaniu espresso, rozsmarować je językiem na podniebieniu i opisać co czujemy. Bardziej jak miód, syrop, czy woda? 
Ale z drugiej strony z tym jest podobnie jak z sensoryką. Jeden poczuje syrop, a drugi powie ze weszło" jakby Jezusek gołą stopką po gardle przeszedł".
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #118 dnia: 05 Kwiecień 2018, 23:21:48 »
No chyba nie.
To odnośnie czegoś konkretnie?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #119 dnia: 06 Kwiecień 2018, 00:00:30 »
.

Co to jest "body"odsyłam w Internet :) Body może być np. ciężkie, lekkie, wodniste, maślane, oleiste, pełne, wyraziste, kremowe. Napij się mleka 3.2% i porównaj z odtłuszczonym - świetnie widać różnicę.
Wydaje mi się, że określenie body jest synonimem konsystencji, esencjonalności. Kawa może być bardziej lub mniej skoncentrowana, treściwa, esencjonalna. Body jest odwrotnie proporcjonalne do wodnistości... ;) Nie wiem czy można łatwo stwierdzić jakoby body było maślane, oleiste, kremowe w jakiejkolwiek kawie? Sensowniej chyba użyć pojęcia TDS i zaufać wskazaniom mierników... Mierniki TDS nie stwierdzą w kawie ani masła, ani oleju, ani ciężaru wrażeń... Stwierdzą jedynie ile kawy jest w roztworze. Co to może być: pełne body? Pełne czego? ;) Wyraziste body? Hmm... Chyba nie jestem na bieżąco.
O widzisz - bardzo fajne określenie "treściwość" na body. Wiedziałem, że burza się rozpęta wokół body i będzie to dyskusja prowadząca donikąd, bo każdy opowie o tym co czuje. Rozmawiamy o sensoryce (w temacie o Cleverze), która z wymiernymi wskaźnikami ma niewiele wspólnego. TDS również nie pokaże, czy kawa będzie mi smakować. Wyraziste? Wyróżnia się w smaku. Skoro terminy istnieją, to znaczy że ktoś już kiedyś na nie trafił i rozpropagował. Nie ma nad czym debatować, one są do dyspozycji każdego - jeśli je poczuje to wyciąga z rękawa. Sprawa bardziej intuicyjna, niż słownikowa. Coffee Republic mieli kawę Kenia Ihara - świetny przykład maślanego body.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi