Autor Wątek: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu  (Przeczytany 42830 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5093
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #90 dnia: 24 Luty 2018, 22:55:23 »
Nie no, ja dokręcałem bez przesady. Lepiej ciut nie dokręcić, niż przekręcić ;)

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #91 dnia: 24 Luty 2018, 22:57:08 »
Ja to rozumiem tak jak Krystians. Pan napisał jeszcze dalej "You don’t need to force anything". Poprosiłem ich żeby też poprawili faq na stronie bo tak to każdy ma własny sposób na ten punkt zero.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6271
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #92 dnia: 24 Luty 2018, 23:19:58 »
Nie rozumiem tego problemu. Zero - przechylam młynek, nie obraca się korbka. Jeden - przechylam młynek korbka opada luźno. Może być tylko jeden taki moment przy ustawionych osiowo żarnach

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #93 dnia: 25 Luty 2018, 00:13:00 »
Ja nawet nie próbuję obracać korbką gdy żarna są skręcone - nie chcę zniszczyć młynka.
Dokręcam do momentu gdy nakrętka zaczyna stawiać większy opór - nie na siłę.
Gdy zaczynam popuszczać żarna przekręcą się same pod ciężarem korbki na 3-cim kliku.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5093
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #94 dnia: 25 Luty 2018, 00:31:25 »
E tam, wystarczy trochę wyczucia tylko i się krzywdy nie zrobi.

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #95 dnia: 25 Luty 2018, 01:04:16 »
Nie rozumiem tego problemu. Zero - przechylam młynek, nie obraca się korbka. Jeden - przechylam młynek korbka opada luźno. Może być tylko jeden taki moment przy ustawionych osiowo żarnach

 to jest moim zdaniem najbardziej porównywalny sposób, 1 jako pierwszy klik gdy rączka sama opada. Nie widzę większego sensu dokręcania za każdym razem na maksa. A tak w sumie to każdy może sobie liczyć jak chce, byle za każdym razem liczył od tego samego momentu żeby mieć swój punkt odniesienia ;)
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline cpu

  • Wiadomości: 340
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #96 dnia: 25 Luty 2018, 01:46:09 »
Nie rozumiem tego problemu. Zero - przechylam młynek, nie obraca się korbka. Jeden - przechylam młynek korbka opada luźno. Może być tylko jeden taki moment przy ustawionych osiowo żarnach

 to jest moim zdaniem najbardziej porównywalny sposób, 1 jako pierwszy klik gdy rączka sama opada. Nie widzę większego sensu dokręcania za każdym razem na maksa. A tak w sumie to każdy może sobie liczyć jak chce, byle za każdym razem liczył od tego samego momentu żeby mieć swój punkt odniesienia ;)
Gorzej jak potrzeba coś napisać na forum - każdy ma swój sposób liczenia klików doklejać??

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #97 dnia: 25 Luty 2018, 06:37:06 »
Wystarczy napisać kliki w formie np. 7(11). Wiadomo wtedy, że 7 oznacza ilość klików od momentu blokady żaren, a 11 od całkowitego skręcenia. Nawet jeśli będą występować różnice w ilości klików między całkowitym skręceniem, a blokadą ( u jednych są to 4 kliki, a u innych 5 lub 6). System zapisu jest banalny. Łatwo odszyfrować, i ew. skorygować wg własnych potrzeb i specyfiki swojego komendanta.

Offline Adaśko Mężczyzna

  • Wiadomości: 72
  • Ekspres: V60, AP, Chemex, Ibrik, La Pavoni Mignon
  • Młynek: Comandante MK3 Nitroblade, Wilfa
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #98 dnia: 25 Luty 2018, 09:40:02 »
Kliki w komendancie są jak wirus. Infekują każdy wątek na jakimś etapie :-D
Wracając do Prismo. Wszyscy mają, to mam i ja. Dla mnie sprzęt jest niemal idealny i chyba ostatecznie odstawi kawiarkę do lamusa. Wcześniej używałem aero z przepisem na "espresso-like coffee" na papierze, ale problem był zawsze z konsystencją. Prismo rozwiązał problem. Pewien dyskomfort odczuwam jednak przez muł w filiżance (oczywiście również przez młynek), ale to można przeżyć. Dość upierdliwe jest też każdorazowe czyszczenie. Pomimo tego uwazam, że zdecydowanie warto było zakupić ten dodatek. Przepis z opakowania nadaje się moim zdaniem do paleń średnich i ciemniejszych. Jasne palenia ewidentnie wymagają modyfikacji dla uzyskania odpowiednich rezultatów. Jest to też świetny patent na bazę do capu. Żona zachwycona, szczególnie przy takim korzystnym stosunku upierdliwość/smak. Do tego nie zajmuje więcej miejsca niż samodzielny aeropress. No i nigdy nie spodziewałem się takich efektów z wilfą :-)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #99 dnia: 25 Luty 2018, 13:57:57 »
Mój patent na bezpyłową kawę z Prismo:

Na start nacisnąć szybko i mocno do wyczucia większego oporu i ... dalej nie pchać. Wystarczy przytrzymać w tej samej pozycji, wciśnięty wcześniej mocno tłok, a kawa i tak "sika". Za to pyłu nie ma - podejrzewam, że przy mocnym walnięciu na początku cały zbija się w ciastku.

Niesamowite jak z tego Prismo wychodzi gęsty i aromatyczny napar, nawet gdy zaburzy się proporcje - ja jednak wolę ok 12 g kawy na 50-60 g wody.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6271
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #100 dnia: 25 Luty 2018, 17:59:24 »
Niesamowite jak z tego Prismo wychodzi gęsty i aromatyczny napar
Co w tym dziwnego przy takiej dozie. Spróbuj w phinie z taką samą dozą, albo po prostu w aeropressie bez tłoka nalać wody na drobno zmieloną kawę żeby przekapywało bez przeciskania.
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2018, 22:21:03 wysłana przez pafcio0 »

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #101 dnia: 26 Luty 2018, 11:48:38 »
To jeszcze jeden eksperyment ;) Do standardowo przygotowywanej kawy (20g/50ml), gdzieś w okolicach 45 sekund zaparzania, wlejcie drugie 50 ml, wcześniej mocno podgrzanego mleka. I całość wyciśnijcie po minucie zaparzania ^^

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #102 dnia: 26 Luty 2018, 12:36:12 »
Kup sobie od razu drugie Prismo. Tak Ci radzę. [emoji14]

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #103 dnia: 26 Luty 2018, 15:06:30 »
Ja cisnełem podwójne espresso 40 g kawy 120 ml co prawda po 1 minucie tylko wycisnelem polowe bo nie dawało rady i musialem odpuścić tłokowy i docisnąć drugi raz ale wyszło smacznie gęsto i z delikatna kwaskowatością . Kawa użyta Lavazza Oro ☕️
Punks not dead just sucks now !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Fellow - Prismo. Dodatek do Aeropressu
« Odpowiedź #104 dnia: 26 Luty 2018, 15:51:25 »
Wystarczy przytrzymać w tej samej pozycji, wciśnięty wcześniej mocno tłok, a kawa i tak "sika".
Właśnie rozszyfrowałeś nazwę: aero press ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi