Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 451441 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2355 dnia: 01 Styczeń 2024, 21:35:11 »
Ale to chyba było parę miesięcy temu już, tak coś pamiętam bo to kolejny rekordowy rok :) I wydaje mi się, że to było 10k$ za kilogram, nie funt a dokładniej to poszedł cały 25 kg lot za trochę ponad ćwierć miliona. Tyle dobrze że to do Australii czy Nowej Zelandii czy gdzieś tam pojechało a nie znowu do Japonii, przynajmniej nie zwęglą tego do poziomu wkładów w ołówku ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2356 dnia: 03 Styczeń 2024, 16:12:36 »
Racja, chodziło o kg :(

Ha, w pryskaniu wodą na ziarenka jest dużo więcej niż tylko usuwanie statyki... :)



Z ciekawości zrobiłem test na v60. Wody na ziarnach 0.4g.
Ta spryskana przelała się dokładnie 21 sekund szybciej na dwóch próbach. W smaku kolosalna różnica. Ta spryskana z dużo większa kwasowoscia, ale krótszym afterem. Nie przyskana moim zdaniem lepsza, ale nie wiem co by było gdyby popryskać i zmielić drobniej. Kawa to Nikaragua La Benedicion od Aliena.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2357 dnia: 04 Styczeń 2024, 12:49:30 »
Oni tam rozmawiali o espresso jak dobrze pamiętam. Statyka i ułożenie przemiału chyba nie robią aż takiej różnicy w przelewie jak przy dużym ciśnieniu. Ale ciekawe, że przelew szybciej spływa. Muszę przetestować. U mnie znacząco w v60 spływa gdy filtr wbije się w dripper strumieniem wody z kranu a potem jeśli gdzieś nie przylega, wygładzi się palcem. Ciekawe co dałoby połączenie tych dwóch metod.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2358 dnia: 04 Styczeń 2024, 13:05:26 »
Tak, to rozmowa o espresso i różnych młynkach. Ale wspomnieli, że nie testowali jak to działa w v60 wiec chciałem to sprawdzić. Z Comandate działa jak wyżej napisałem, jutro się pobawię z Weberem.
Ciekawe to wszystko.
Dziś Kolumbię od prodigal, której gorycz mi nie podchodziła, potraktowałem spora ilością wody i pojawiły się kwaski. Może za jakiś czas zamiast pisać „zmiel grubiej” będziemy radzić „spryskaj 0.4g wody na ziarna” 😅
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2360 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:46:56 »
"Alton Brown sugeruje, aby dodać ćwierć łyżeczki soli do 10 g zmielonej kawy, przed jej zaparzeniem. Można również posolić już zaparzoną kawę, ale według niektórych efekt jest o wiele mniej spektakularny."

https://www.well.pl/life/148/dlaczego_najwieksi_kawosze_dodaja_sol_do_kawy,9733.html
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2361 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:49:01 »
Dobrze, że nie glutaminianu sodu :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2362 dnia: 07 Styczeń 2024, 23:05:29 »
Najlepsze w tym artykule jest to:
Cytat: Gabriela Biega
chyba czas nieco zmodyfikować nasz ulubiony przepis na kremową latte!

Z tą solą to całkiem poważna sprawa. Niedawno przytoczyłem tutaj materiał na temat jaskini wydrążonej przez pokolenia słoni w wulkanicznej skale Mount Elgon w Kenii. Słonie odkryły tysiące lat temu, że skała jest słona, więc zaczęły ją drążyć i zjadać. Trawożercy wpadają w stan olśnienia lub hipnozy na widok bryły soli. Wykorzystują to pasterze, myśliwi itp. Ale z drugiej strony, mięsożercy chyba także łakną soli...
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 23:22:23 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2363 dnia: 08 Styczeń 2024, 12:54:51 »
"Alton Brown sugeruje, aby dodać ćwierć łyżeczki soli do 10 g zmielonej kawy, przed jej zaparzeniem
Wydaje mi się że to dużo bo ok 18%. Łyżeczka soli to ok 7 gram. W innym miejscu tekstu jest inna proporcja "dodaję ćwierć łyżeczki soli na każde sześć łyżek kawy – mówi Alton Brown w rozmowie z Tasting Table.". 1/4 łyżeczki soli to ok. 1,8 g, łyżka stołowa, to bodajże ok. 9 g kawy. A więc mamy wtedy 1,8 g soli na 54 gram kawy. Co wydaje się już sensowniejsze, ale to dalej wyraźnie wyczuwalna ilość. Może przy przeciągniętych ciemnych kawach z dodatkiem robusty ma to sens, normalnie nie używałbym.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2024, 13:59:50 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2364 dnia: 08 Styczeń 2024, 17:51:32 »
Co wydaje się już sensowniejsze, ale to dalej wyraźnie wyczuwalna ilość.

WTF, moim zdaniem kosmos. Hoffman jak robił film o soli to sobie robił roztwór który wkraplał potem, bo ilości soli były tak małe, że nie dawało się dokładnie odważać kryształu... nawet próbowałem, ale mi nie podeszło, jak bym miał na gramy tę sól walić to fujka ;)

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2365 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:30:09 »
Mistrzostwa świata latte art w latach 2024-2027 będą rozgrywane z użyciem automatycznego ekspresu (z tradycyjną dyszą do spieniania jeśli dobrze rozumiem, producent dość skąpo opisuje modele na swojej stronie).
https://worldcoffeeevents.org/thermoplan-blackwhite4-cts-is-the-2024-2027-world-latte-art-championship-qualified-espresso-machine/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2366 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:42:12 »
z tradycyjną dyszą do spieniania
To by było za łatwo. Ja bym kazał manipulować filiżanką pod automatem i tak robić wzorki.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2367 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:45:43 »
Co to za badziewny automat, jeśli nie można wzorku przesłać np. BT i sam go nie namaluje? ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2368 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:50:12 »
Ale w sumie narzędzie godne konkursu :) Latte Art ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2369 dnia: 15 Styczeń 2024, 14:03:58 »
Czy może wreszcie cena w obydwu przypadkach jest adekwatna do jakości, tylko u nas niewiele osób stać na ziarna w takiej cenie? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi.

Ostatnio szukałem info na temat odmiany Bourbon Aji, którą kupiłem od Good Coffee. Nie tyle chodziło mi o porównanie cen, ale głównie takie wyniki wyrzuciła wyszukiwarka.
I tak w PL, kawa za kilogram 200 zł. - https://www.goodcoffee.pl/kolumbia-javier-alvear-id-282
W NL - 98 EUR - https://amatterofconcrete.com/product/aji/
lub tez NL - 68 EUR https://schotcoffeeroasters.nl/webwinkel/koffie/colombia/javier-alvear/
w USA - 63 USD +VAT - https://immigrantculture.com/products/bourbon-aji
w CZ - około 300 zł - https://www.coffeehub.cz/kava-2/kmen-javier-alvear-kolumbie--filtr-250-g/




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi