Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 451283 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2325 dnia: 18 Grudzień 2023, 13:58:27 »
Na odpowiedz na te pytania może mieć wpływ dużo czynników, jak choćby podatki (VAT 0% na kawę w UK i Irlandii, w Hiszpanii 10%, Polsce chyba 23%), lokalizacja palarni (pewnie te na wsiach czy obrzeżach miast płaca mniejszy czynsz), ilość zatrudnionych osób, transparentność (takie simplo ukrywa prawie wszytsko),  No i w końcu popularność. April, Calendar, Coffee Collective, coffea Circulor nie kryją się z tym jakiej farmer oczekuje zapłaty a ile sami płacą.
Jeśli ktoś ma czas i chęci na sprawdzenie w.w czynników (pewnie nikt) to raczej bez problemu będzie wiedział czy kupuje dobrą kawę tanio, czy słabą kawę drogo.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Paolo

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2326 dnia: 18 Grudzień 2023, 15:16:19 »
280 pln za kg to jeszcze nie tak dużo. Mi czasem cena dobija do 1000 pln za kg, ale z tzw.mikro lotów.
Tak cena zależy od wielu czynników. Trzeba testować. I w ten sposób zostanie nam x palarni, które będą trzymały poziom.
Ogólnie to wygląda tak, że jak palarnia kupuje kilo zielonej kawy do wypalenia za 50 dolarów to po wypale, zapakowaniu
cena na półce rośnie do 200 dolarów, czyli razy cztery.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2327 dnia: 18 Grudzień 2023, 15:24:48 »
Ogólnie to wygląda tak, że jak palarnia kupuje kilo zielonej kawy do wypalenia za 50 dolarów to po wypale, zapakowaniu
cena na półce rośnie do 200 dolarów, czyli razy cztery.
No tak, ale za coś ta palarnia musi funkcjonować, płacić za lokal, magazynować, serwisować sprzęt, wypłacać wynagrodzenia itd. Myślę że w przypadku wielu polskich palarni cena nie jest razy 4, tylko znacznie mniej, ale może się mylę, ostatnio koszty funkcjonowania mikro firm w Polsce znacznie się podniosły.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2328 dnia: 18 Grudzień 2023, 15:33:29 »
Ostatnio kupuje zielone ziarno (nowy projekt :) ) widziałem kilogram Brazylii za $1.6 przy zakupie worka. Ta sama Brazylia w dość znanej tu palarni kosztuje 120zl za kilogram ;) także nie razy cztery a razy 25 😅 niemniej jest to usprawiedliwione tym co napisał @krystians
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Paolo

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2329 dnia: 18 Grudzień 2023, 15:37:37 »
U Agi Rojewskiej przelicznik jest razy 4 (info od niej - Sheep&Raven)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2330 dnia: 18 Grudzień 2023, 15:37:58 »
widziałem kilogram Brazylii za $1.6
Zdradzisz to miejsce, gdzie widziałeś? Chętnie skorzystam. Właśnie dostałem tygodniowy cennik od znanego polskim palarniom niedrogiego hurtownika z Hamburga i widzę, że najtańsza Brazylia Santos jest za $4,66, przy zakupie 10 worków. Jakieś lepsze ziarna są o parę $ droższe i dochodzą do $8 za zwykły natural.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2023, 15:46:05 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2331 dnia: 18 Grudzień 2023, 16:22:01 »
U Agi Rojewskiej przelicznik jest razy 4 (info od niej - Sheep&Raven)

🤣🤣🤣🤣

widziałem kilogram Brazylii za $1.6
Zdradzisz to miejsce, gdzie widziałeś? Chętnie skorzystam. Właśnie dostałem tygodniowy cennik od znanego polskim palarniom niedrogiego hurtownika z Hamburga i widzę, że najtańsza Brazylia Santos jest za $4,66, przy zakupie 10 worków. Jakieś lepsze ziarna są o parę $ droższe i dochodzą do $8 za zwykły natural.

Nordic approach? Jeszcze taniej można znaleźć.
Tu masz z Calendar, Kolumbie czy Peru dobrej jakosci za niecałe $3 kilo. Inna sprawa ze zapłacili prawie $7 żeby być fair


Ps, do czego to doszło żeby ktoś z długoletnim doświadczeniem prosił jakiegoś frajera z internetów o to gdzie kupować kawę 😭
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2023, 16:24:48 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2332 dnia: 18 Grudzień 2023, 16:26:00 »
Nordic approach?
Weź sobie daj spokój, bo odjechałeś od rzeczywistości. Napisz nam jeszcze, że za darmo kawę rozdają:

-->> https://nordicapproach.no/offer-list/



Podaj to miejsce, gdzie można dostać worek dobrej Brazylii w cenie $1 za kg.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2023, 16:34:36 wysłana przez Antonio »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2333 dnia: 18 Grudzień 2023, 16:37:52 »
Ostatnio kupuje zielone ziarno (nowy projekt :) ) widziałem kilogram Brazylii za $1.6 przy zakupie worka. Ta sama Brazylia w dość znanej tu palarni kosztuje 120zl za kilogram ;)@krystians

Który to sort i z którego roku? Mogą być screeny bez źródła strony.
Jeśli masz, to super - czas stawiać willę z basenem.
Niestety nie mamy dostępu do Brazki za 5 zeta, nawet 4 lata temu kupowaliśmy droższą robustę z Wietnamu :)

Pozdrawiam,
Paweł
 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2334 dnia: 18 Grudzień 2023, 16:47:01 »
Jeśli masz, to super - czas stawiać willę z basenem.
5-gwiazdkowy hotel nad brzegiem morza w Kołobrzegu ;).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2335 dnia: 18 Grudzień 2023, 19:06:38 »
Szczerze powiedziawszy to nie rozumiem tej chęci zaglądania komuś w portfel. Widzę cenę i podejmuję decyzję, potem zbieram doświadczenie z danym sprzedawcą i decyduję czy odpowiada mi to co oferuje czy nie. Czy na tym zarabia x4 czy x25 nie obchodzi mnie dopóki ja jestem zadowolony, a sprzedawca i jego pracownicy mogą uczciwie pracować i czuć się odpowiednio nagrodzeni. Przecież koszty każdej firmy są trochę inne i tu przyrównywanie każdego, że powinien być taki sam raczej nie sprawdza się w rzeczywistości.

W przypadku jasnych kaw spiecialty, nie widzę żadnej dużej przebitki. Szczególnie biorąc pod uwagę ryzyka jakie ponosi palarnia oraz spadek masy po wypaleniu. 
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2023, 19:12:09 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2336 dnia: 18 Grudzień 2023, 19:53:43 »
Szczerze powiedziawszy to nie rozumiem tej chęci zaglądania komuś w portfel.
Niech tam sobie zagląda -- ceny surowej kawy nie są żadną tajemnicą. Każdy może się zgłosić do sprzedawcy i poprosić o cennik. Np. tu, z polskiego rynku, na stronie głównej Bero jest cennik do pobrania w formie pdf: -->> https://bero.pl/pl/. Jakieś Santosy w BigBagach zaczynają się od $5.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2023, 19:57:18 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2337 dnia: 18 Grudzień 2023, 21:18:19 »
Jakieś Santosy w BigBagach zaczynają się od $5.
Jak ktoś w miarę dobrze wypali tego Santosa 17/18 (BigBag 1000kg :wow2:), to spokojnie może sprzedać dla mniej wymagających kawoszy  jako zalewajki lub do automatów po 70zł/kg detal brutto (własna sprzedaż), a przy pomocy pośrednika cena hurtowa 35 ÷ 40 zł. netto, więc w tym przypadku jest niezła przebitka. Pozostaje kwestia jak dotrzeć do takiego odbiorcy i przekonać go, że taki świeży Santos jest dużo smaczniejszy niż marketowe Lavazze, Tchibo, Jacobsy itp, bo palarnia nie wygra z tymi tuzami pod względem rozpoznawalności produktu.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2023, 21:34:10 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2338 dnia: 18 Grudzień 2023, 23:25:55 »
No ja nie wiem czy koniecznie  jest lepszy ten Santos  palony na ilość od oferty koncernowej, nawet dla samego rynku kawowego, to też zdaje się żadna przysługa. Jedyne co to robi to konkurencję koncernom, co może nie jest złe, ale chyba nie posuwa niczego w świecie kawy w lepszym kierunku, ot kolejny komercyjny produkt.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2339 dnia: 19 Grudzień 2023, 01:42:58 »
@GostRado

Może i ktoś chętny znalazłby się na sprzedaż po 35zł net w cenie hurtowej, ale przeliczmy czy to taki super biznes i ile ten paskudny kapitalista może zarobić. Z pewnością też nie byłby to gr1 a trochę dalej i cena niżej (a za tym segment niżej, bo Santos nr1 oscyluje na granicy specialty). Jeśli palimy segment niżej to często też idzie to w parze z kolorem wypału. Powiedzmy, że niech będzie cena big baga ok. 20zł/kg net - rozbijmy to.

Kilogram kawy zielonej nie daje kilograma kawy palonej tak więc powiedzmy:
23zł/kg kawy palonej
transport - jeśli w PL to niech będzie +0,3zł do kilograma
opakowanie, projekt etykiety, druk etykiety - załóżmy, że lecimy najtańszym możliwym kosztem z własną maszyną do pakowania lub opakowaniami z nadrukiem (strzelam, że duży wolumen 1zł, normalnie więcej)

Na razie mamy ok. 25zł

Przypominam, że naszą granicą sprzedaży jest 35zł a zostało nam póki co ok. 10zł przy czym nie mamy m.in. wliczonych:
- energii elektrycznej, gazu
- pracownika/pracowników (nie da się samemu iść w sprzedaż na palety)
- czynszu
- wysyłki
- być może leasingu sprzętu
- opłat opakowaniowych
- może być marketing, mogą być opłaty Allegro

Ile z tego można policzyć jako zysk przy tak postawionym pytaniu? Każdy sam sobie liczy koszty, powyżej to jedynie niewielka reprezentacja tego co może być w paczce. Podatek dochodowy jeszcze dodatkowo może nam zmniejszyć te "miliony" zarobku, o ile jest to jeszcze zarobek.

Nie wiem który to musiałby być sort Santosa, żeby zmieścić się z kosztami - raczej nie pierwszy, pewnie też nie drugi. Za 35zł net są dużo większe szanse na otrzymanie niekwaśnej i aromatycznej, rasowej 200% robusty. Nie mówię, że znalezienie gotowego Santosa w tej cenie nie jest możliwe - z pewnością ktoś może się znaleźć.

Mam też pytanie - z jakim kapitałem trzeba wystartować, żeby móc zainwestować w ściąganie wszystkiego w dużych ilościach - kawa, opakowania etc., żeby móc mocno negocjować ceny poprzez duże zakupy; żeby móc to przerobić i przetworzyć jak najmniejszym kosztem a na końcu sprzedać? Jest focus na zyski, ale one niestety same z siebie nie przychodzą i są wypadkową różnych rzeczy, czasem strategii. Załóżmy, że wkładam w taką firmę na dzień dobry 2mln złotych i staram się ją utrzymać. Po ilu kilogramach z zyskiem X wyjdę raptem na "zero"? :)

Pytanie nr 2 - czy to jeszcze będzie kawa segmentu specialty, czy po prostu świeżo palone (jakiekolwiek) ziarno? Skoro idziemy w opcję nr 2 to jest to wybór pośredni między marketem a specialty. Być może sprzedajemy świeży produkt, skracamy drogę do klienta a ten dostaje kawę prosto z pieca. To jest ok. Może ktoś pójdzie dalej, może nie. Rynek powinien oferować różne opcje. Mam jednak wrażenie, że zaczęło się od kaw segmentu specialty a nie jakiejkolwiek. Zaproponowana cena "hurtowa" przy tym segmencie jest mocno karkołomna.

Pozdrawiam,
Paweł


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi