Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 451355 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2220 dnia: 20 Lipiec 2023, 18:38:47 »
Jak ktoś lubi ECM-a i Mercedesa (@MacJaro ?), Synchronika w edycji limitowanej:
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2221 dnia: 20 Lipiec 2023, 19:53:28 »
@GostRado tak wiem o tej specjalnej edycji ECM AMG, dostałem „cynk” od dystrybutora.
Piękny ekspres a w tej wersji jeszcze ładniejszy  :D

https://www.mercedes-amg.com/en/world-of-amg/boutique/amg-x-ecm-special-edition.html
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2023, 19:55:36 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2222 dnia: 21 Lipiec 2023, 00:40:34 »
O przeprawach w Atenach napisała Nicole Battefeld-Montgomery, która była tam jako trenerka trzech zawodników. Lubię ją jako obserwujący z daleko za pośrednictwem nagrań, w których można jej posłuchać, tego co pokazuje i pisze w necie. Widziałem ją też na polskich mistrzostwach brewers gdzie sędziowała w zawodach brewers. Bardzo mi się podobała jej postawa, była skupiona na występującej osobie i sprawiała przyjazne wrażenie.
We wpisie o różnych utrapieniach jakie pmogą spotkać zawodników i trochę o ludzkiej solidarności.
https://www.nicolebattefeld.com/post/the-odyssey-of-world-of-coffee-athens-part-i
https://www.nicolebattefeld.com/post/the-odyssey-of-world-of-coffee-athens-part-ii
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2023, 00:46:54 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2223 dnia: 21 Lipiec 2023, 15:30:59 »
To są główne "aktywne" składniki kawy, typu kofeina:



-- z ciekawego artykułu na temat oceny ryzyka spożywania kwasów chlorogenowych w produktach kawowych: https://www.mdpi.com/1420-3049/28/14/5540.
Rzuciłem okiem, ale pewnie warto przeczytać dogłębniej. Literatura ogromna.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2023, 15:35:01 wysłana przez Antonio »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2225 dnia: 22 Lipiec 2023, 09:20:35 »
👍
Samo zrobienie espresso także dobroczynnie wpływa na nasz mózg, bo aby wyszło poprawne, to trzeba troszkę się natrudzić, szczególnie na początku espressoowej drogi, a jeżeli używamy ręcznego młynka, to i mięśnie popracują.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2226 dnia: 22 Lipiec 2023, 10:15:27 »
Samo zrobienie espresso
należy traktować jako chwilę relaksu i/lub samoedukacji sensorycznej. Nie warto się złościć na taką czy siaką kawę -- każda jest jakimś doświadczeniem a każde doświadczenie ma znaczenie :). Warto sobie poćwiczyć i rozwinąć choćby symbolicznie, mentalnie własne reakcje na ten smakowy galimatias: kwaśno-gorzki.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2023, 10:21:47 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2227 dnia: 22 Lipiec 2023, 14:04:01 »
Samo zrobienie espresso należy traktować jako chwilę relaksu i/lub samoedukacji sensorycznej. Nie warto się złościć na taką czy siaką kawę -- każda jest jakimś doświadczeniem a każde doświadczenie ma znaczenie 🙂
👌
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2228 dnia: 22 Lipiec 2023, 14:55:20 »
Nie warto się złościć na taką czy siaką kawę -- każda jest jakimś doświadczeniem a każde doświadczenie ma znaczenie .

Które to (doświadczenie)zawsze w mniejszym czy większym stopniu uszczupli nasz portfel - pamiętajcie ja jestem emerytem :'( fakt nikt nie powiedział że ma być łatwo i na dodatek tanio :lol2:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2229 dnia: 22 Lipiec 2023, 21:31:43 »
https://www.rmf24.pl/nauka/news-pijesz-espresso-naukowcy-maja-dla-ciebie-dobre-informacje,nId,6915637#crp_state=1

Z tym Alzheimerem, to chyba u Włochów nie jest wybitnie, bo jak sprawdzałem parę lat temu to mieli wyższą ilość zachorowań na milion mieszkańców niż w Polsce, a piją przecież znacznie więcej espresso niż u nas.

Teraz popatrzyłem i nawet mają najwięcej zachorowań w EU.
https://www.alzheimer-europe.org/dementia/prevalence-dementia-europe
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2023, 21:33:48 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2230 dnia: 01 Sierpień 2023, 14:28:50 »
James Hoffmann szuka kogos do robienia researchu i do robienia kawowych eksperymentów.
Płaci £30-35tys na rok (150-180k zl). Trochę zaskoczenie,  o tyle dostaje zwykły manager kawiarni, a nie osoba z tak ważna funkcją, ale cóż
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2231 dnia: 01 Sierpień 2023, 15:17:16 »
Co w tym ważnego? Jakie mają być kwalifikacje? Daje do dyspozycji wyspecjalizowane laboratorium chemiczne? Czy może masz się bawić i sprawdzać, czy ktoś już tego nie zrobił? Samo "robienie researchu i kawowych eksperymentów" nie sugeruje nic poważnego, poza kimś, kto ma się bawić kawą i wymyślać nowe rzeczy - a jak nie wyjdzie to trudno. Albo płaci dużo za zabawę, albo szuka pracownika naukowego - na co to, co napisałeś, nie wskazuje.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2232 dnia: 01 Sierpień 2023, 16:14:51 »
Sorry, zapomniałem zamieścić link, a teraz nie mogę go znaleźć. Chodzi o weryfikacje informacji które będą na youtube, czyli nieraz czytanie starych i długich naukowych tekstów, ogladanie filmików przed zamieszczeniem w sieci i szukanie nielogiczności czy możliwości poprawy, testowanie sprzętu, analizowanie danych, wyjazdy itd. Wg mnie praca dla trzech osob, choć wiem ze  polskie standardy są inne. Nie uważam, że te pieniądze są warte takich wysiłków, kiedy można znaleźć w kawie dużo prostsza prace za to samo wynagrodzenie
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2233 dnia: 01 Sierpień 2023, 21:03:18 »
Snoop Dog zatrudnił człowieka na cały etat, żeby ten tylko dla niego skręcał blanty. Płacił jakieś 50k rocznie. Czyli naprawdę Hoffmann płaci niewiele 🤣

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2234 dnia: 02 Sierpień 2023, 08:47:27 »
Patrząc na takie ewenementy to ciężko o takie zarobki gdziekolwiek... Wychodzi jakieś 16k pln/m-c. A Hoffmann płaci 12,5-15k pln/m-c za pracę, która w sumie nie ma żadnej odpowiedzialności. Pomylisz się? Nikomu nic się nie stanie. No tak, ale jedna osoba przecież nie może obejrzeć filmiku na yt w celu poszukiwania błędów i przetestować sprzętu chwilę później, trzeba do tego minimum dwóch osób. A najlepiej to trzech - jedna do oglądania materiału, druga do słuchania wypowiedzi, żeby się przypadkiem ktoś nie zmęczył oglądając film i słuchając. A w sumie to robota niemożliwa, bo jak tak można by zapamiętać taki stary, długi, naukowy tekst i potem posłuchać wypowiedzi dla porównania czy się zgadza jedno z drugim. Samo obejrzenie czy wysłuchanie wypowiedzi to i tak bardzo dużo.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi