Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 451322 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2040 dnia: 02 Kwiecień 2023, 21:07:49 »
Oczywiście, ze się uczepiłem, bo jest kłamstwem.
Gdybym napisał, ze wielu baristów robi kawę li tylko siłą woli to tez byś zareagował, prawda?
Gdybys poprosił mnie o podanie kawiarni w których takie rzeczy się dzieją, napisałbym „poszukaj sobie”, a później pisał, że kazdy barista potrzebuje siły woli, żeby wstać z łóżka i iść do pracy to uznałbyś to za bezsensowne? Tak właśnie się czuje teraz.
Póki nie podasz źródeł, informacje podane przez Ciebie odnośnie „kawy palonej li tylko zmysłami” są nieprawdziwe. Kazdy to widzi i sam wyciągnie wnioski
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2041 dnia: 02 Kwiecień 2023, 21:16:09 »
Chyba coś przekręciłeś sobie. Kawę pali się za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. Natomiast zmysły służą nam do kontroli procesu palenia. Moje sformułowanie jest luźne i ukazuje tylko logiczną możliwość takich sytuacji:

1. Mamy piec i korzystamy z instrumentów pomiarowych, angażując także zmysły.
2. Mamy piec i nie korzystamy z instrumentów pomiarowych, polegając tylko na własnym organizmie jako instrumencie pomiarowym.

Reszta jest Twoim udziałem, sofizmatem. Dyskusja została przez Ciebie wyciągnięta na manowce, bo dotyczyła nie palenia lecz badań analitycznych, chemicznych, badań zawartości w różnych kawowych napojach różnych wybranych substancji. Wyraziłem się sceptycznie o znaczeniu takich badań, bo zwyczajnie uważam analizę sensoryczną za bardziej stosowną do opisu kawy jako produktu spożywczego.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2023, 21:25:07 wysłana przez Antonio »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2042 dnia: 02 Kwiecień 2023, 21:23:37 »
To dwie różne dziedziny:):)mistrz espresso nie koniecznie musi być rosterem a roster mistrzem espresso.

Oczywiście, ale skoro palenie kawy jest prostsze niż jej parzenie, to kto nauczył się dobrze parzyć to i z paleniem sobie spokojnie poradzi :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2043 dnia: 02 Kwiecień 2023, 21:29:03 »
No nie wiem. Espresso to tylko 30s i informacja zwrotna jest gotowa od razu. Palenie kawy jest śmiertelnie poważne, ryzykowne/odpowiedzialne, nudne, czasochłonne, niepewne... Chyba jednak nie dla każdego.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2044 dnia: 02 Kwiecień 2023, 22:10:01 »
Chyba coś przekręciłeś sobie. Kawę pali się za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. Natomiast zmysły służą nam do kontroli procesu palenia. Moje sformułowanie jest luźne i ukazuje tylko logiczną możliwość takich sytuacji:

1. Mamy piec i korzystamy z instrumentów pomiarowych, angażując także zmysły.
2. Mamy piec i nie korzystamy z instrumentów pomiarowych, polegając tylko na własnym organizmie jako instrumencie pomiarowym.

Reszta jest Twoim udziałem, sofizmatem. Dyskusja została przez Ciebie wyciągnięta na manowce, bo dotyczyła nie palenia lecz badań analitycznych, chemicznych, badań zawartości w różnych kawowych napojach różnych wybranych substancji. Wyraziłem się sceptycznie o znaczeniu takich badań, bo zwyczajnie uważam analizę sensoryczną za bardziej stosowną do opisu kawy jako produktu spożywczego.


Ja pokręciłem? A kto to napisał, odnośnie pomiarów temperatury i czasu
Cytuj (zaznaczone)
Jakie ma to znaczenie? Wielu z "nas" używa li tylko zmysłów -- z powodzeniem.
Zapytałem kto tak robi - cisza. Teraz nagle, ze nie o to chodzi, luźne skojarzenia, nagle skądś się wzięło porównanie już gotowego produktu. No i ja o analizie chemicznej i o badaniach nie pisałem ani słowa, to @kabzior
Może ochłoń, odpocznij, popal coś na zmysły zamiast na instrumenty pomiarowe i następnym razem pomyśl zanim podasz jakieś zmyślone informacje.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2045 dnia: 02 Kwiecień 2023, 22:55:01 »
To dwie różne dziedziny:):)mistrz espresso nie koniecznie musi być rosterem a roster mistrzem espresso.

Oczywiście, ale skoro palenie kawy jest prostsze niż jej parzenie, to kto nauczył się dobrze parzyć to i z paleniem sobie spokojnie poradzi :)

Nie widze żadnego związku ani tez go nie sugerowałem :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2046 dnia: 02 Kwiecień 2023, 23:01:16 »
Nie widze żadnego związku ani tez go nie sugerowałem

A to przepraszam, źle musiałem zrozumieć stwierdzenie
Cytuj (zaznaczone)
Upraszczając uważam ze więcej zmiennych trudnych do zdefiniowania i kontroli przez człowieka jest w przypadku zaparzania kawy
:)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2047 dnia: 02 Kwiecień 2023, 23:08:06 »
No i ja o analizie chemicznej i o badaniach nie pisałem ani słowa, to @kabzior

Tak, zgadza się, przyznaję, że to ja :)
Antonio zwrócił mi uwagę, że nie kwapię się do dyskusji na temat analizy chemicznej aromatów w kawie. Nie wiedziałem wtedy, że biorę udział w takiej dyskusji, więc czym prędzej napisałem o tym. I wtedy on odpisał "to bardzo ciekawe". Najlepsza dyskusja ever :)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2048 dnia: 02 Kwiecień 2023, 23:08:36 »
Dalej dokładnie tak uważam :)i dalej nie widzę sugesti ze parząc dobre espresso będę dobrym roasterem :)to jedynie moje spostrzeżenie na temat parzenia espresso i wypalania kawy .:)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2049 dnia: 02 Kwiecień 2023, 23:28:47 »
Dalej dokładnie tak uważam :)i dalej nie widzę sugesti ze parząc dobre espresso będę dobrym roasterem :)

Bo i takiej sugestii tam nie ma i ja jej nie implikowałem :)
Chodziło mi o to, że jeżeli ktoś nauczył się dobrze parzyć kawę, a zajmuje to trochę czasu i energii, to zakładając, że palenie jest prostsze niż parzenie, będzie również w stanie bez problemu nauczyć się dobrze palić kawę. Uczepiłem się tego, bo było to dla mnie zaskakujące, gdyby ktoś mnie zapytał to bez wahania bym powiedział, że palenie trudniejsze do opanowania. No ale o paleniu nic nie wiem, nigdy tego nie robiłem, nawet nie widziałem jak to się robi.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2050 dnia: 03 Kwiecień 2023, 00:18:21 »
Strasznie się to czyta Panowie Antonio i Szczympek. Jakoś nie widzę ani spokoju obcowania z naturą w górach, ani tej wyższości płynącej z najzieleńszej wyspy.
Uważam, że Wasz spór jest bez sensu, ponieważ nie ustaliliście jakie warunki minimalne powinny być spełnione. Wychodzicie z różnych miejsc i rozmijacie się po prostu.  W ten sposób nie jesteście w stanie porozumieć się, a więc i kłótnia jest bezcelowa.

Teraz moje spojrzenie na temat poruszany przez Was. Z jednej strony widziałem kiedyś film z jakiejś kanciapy w Afryce gdzie goście na samplerach wypalali do oceny kawę, i ktoś z SCA się zachwycał nad tym jak dokładnie opanowali to rzemiosło, w kwestii powtarzalności uzyskiwanego koloru wypałów, pomimo braku zaawansowanych technologii.

Z drugiej strony wiem jak łatwo człowiek potrafi się "rozkalibrować", bo tak wiele czynników ma wpływ na nasze zmysły i odbiór bodźców, że trudno jest mi sobie wyobrazić, aby bez żadnych urządzeń pomiarowych można było powtarzalne, kolejne partie wypałów robić, w odstępie np kilku dni. Zgodzę się, że doświadczona osoba zrobi poprawne wypały, ale od profesjonalisty oczekujemy obecnie czegoś więcej, jak mawia np. nasza mistrzyni świata zawodów WBC -Agnieszka Rojewska - ważna jest powtarzalność. Po to są przecież te Artisany i inne urządzenia, żebyśmy byli jak najbardziej powtarzalni, bo przecież nasze zmysły nie powiedzą nam czy w piecu jest 198 czy 200 stopni. A przecież i to nie wystarczy jeśli warunki otoczenia się zmieniają między wypałami. Tu właśnie się rozmijacie, bo nie próbowaliście ustalić żadnego wspólnego mianownika.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2023, 00:35:50 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2051 dnia: 03 Kwiecień 2023, 02:06:48 »
@kabzior w "tej" dyskusji?. Niewinnie zapytałeś, czy używam przyrządów pomiarowych podczas palenia kawy. Chciałem zwrócić uwagę na to, że ten proces w gruncie rzeczy nie wymaga użycia instrumentów pomiarowych w potocznym sensie.

Oczywiście warto i trzeba mierzyć temperatury, chociaż one są tylko pochodną tego, czego raczej nie możemy zmierzyć -- ciepła, energii we wnętrzu ziarna. Mierzymy temperatury w jakimś wybranym miejscu w obrębie pieca i nawet nazywamy je np. "Temperaturą ziarna" ale dużo to określenie nie ma wspólnego z temperaturą we wnętrzu ziarna. W procesie palenia, w kontroli tego procesu znacznie ważniejszym jest powtarzalność efektu końcowego a nie wspomnianych temperatur. Tzn. powtarzając profile temperaturowe niekoniecznie uzyskamy ten sam wynik. W granicach danego profilu temperatury zmieści się bardzo dużo różnych działań/pobudzeń o różnych efektach. Istotne różnice między identycznymi profilami temperaturowymi byłyby widoczne w czasie rzeczywistym, gdybyśmy siedzieli w środku ziarna kawy albo w kilku na raz :).

Sam proces dostarczania energii i przekazywania jej do ziaren jest złożony. Nijak nie da się tego żadnym miernikiem zmierzyć.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2023, 02:24:22 wysłana przez Antonio »

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2052 dnia: 03 Kwiecień 2023, 02:28:56 »
Mastro Ty sie odpalasz  :Bicz:
lol

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2053 dnia: 03 Kwiecień 2023, 07:03:05 »
Raczej spalam i wypalam ;).

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2054 dnia: 03 Kwiecień 2023, 08:41:47 »
Cytuj (zaznaczone)
Uważam, że Wasz spór jest bez sensu, ponieważ nie ustaliliście jakie warunki minimalne powinny być spełnione. Wychodzicie z różnych miejsc i rozmijacie się po prostu.  W ten sposób nie jesteście w stanie porozumieć się, a więc i kłótnia jest bezcelowa. 

W kilku aspektach może masz racje. Albo może Ty będziesz w stanie mi wyjaśnić jak można zrozumieć zdanie
Cytuj (zaznaczone)
Jakie ma to znaczenie? Wielu z "nas" używa li tylko zmysłów -- z powodzeniem.
To bezczelne kłamstwo wymyślone li tylko na poparcie swojej tezy. Oczywiście, jesli dostanę linki do dowodów, ze wielu roasterow tak pali, szczerze przeproszę.
Tu nie ma „rozmijania się”. Tu jest osoba, która nazywa rzeczy po imieniu i druga osoba, która kręci i kręci i wymija się z prawdą ;)
Ja odpuszczam ten temat, kazdy wnioski wyciągnie sam.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2023, 08:50:41 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi