Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 451267 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1665 dnia: 27 Październik 2021, 17:36:04 »
Zwyciężył Diego Campos z Kolumbii

 Trochę przypomina znanego  hipnotyzera Jurija Kaszpirowskiego,  ale może się czepiam. 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1666 dnia: 27 Październik 2021, 17:54:42 »
Natomiast sam format nie podoba mi się nadal. Nie ma to ani nic wspólnego z pracą baristy, ani z rzetelną sensoryką.
Gość sugeruje co i jak ma smakować, tablety, słuchawki. Dziwne

Dokładnie tak. To w pierwszej kolejności sponsoring, dalej prezentacja, a dopiero później jakiekolwiek umiejętności. Dwa lata temu Australijczyk zajął 4 miejsce na świecie, używając PuqPress i Ubermilk… gdyby nauczyć siedmiolatka 15 minutowego przemówienia i żeby nacisnął kilka przycisków w odpowiednim czasie - mistrz swiata murowany.
Niemniej pomimo tego ze mistrz swiata baristów to tak naprawdę mistrz swiata prezentacji kawy, to dużą frajdą jest oglądanie tych zmagań, a już największa zabawa jest słuchanie takich wisienek:
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1667 dnia: 27 Październik 2021, 20:15:20 »
A duże masz doświadczenie z Eugenioides w espresso?
No dobra :) Punkt dla Ciebie ;)


Hmm, dlaczego wg Ciebie nie ma to nic wspólnego z pracą baristy?

Bo w żadnej dobrej kawiarni z jakimkolwiek ruchem barista nie ma czasu na takie przedstawienia.

Takie zawody są już bardziej życiowe :)



Jeżeli goście nie porównują w ślepym teście kaw od różnych baristów, to tak naprawdę oceniają występ nie kawę. OK, takie zasady, ale znowu umiejętność dobrej prezentacji to nie jest kluczowa cech dobrego baristy.


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1668 dnia: 27 Październik 2021, 20:30:06 »
Tyle, że zawody wyłaniają niejako ambasadora kawy na najbliższy rok, więc raczej powinien potrafić się wysłowić zaprezentować kawę itd. Tak z mojego punktu widzenia. Rozumiem, że zrobienie 100 espresso na czas, jak najbardziej powtarzalnych,byłoby bliższe pracy baristy, ale co z tego można wynieść na przyszłość? Podejrzeć dobrą technikę? Równie dobrze mogłaby wtedy robić to małpa albo maszyna.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1669 dnia: 27 Październik 2021, 20:34:47 »
@pj.w przypomniałeś Neapol, piękne miasto, pełne życia. Tam takie zawody na ilość mają sens.

@krystians zgoda, jest to konkurs wyłaniający ambasadora kawy. Wszelka działalność tzw. sędziów sensorycznych jest tu raczej wróżeniem z fusów albo usankcjonowaniem z góry obranego zwycięzcy. W działalności tych czterech jurorów nie ma prawie nic z rzetelnego, naukowego podejście do analizy sensorycznej.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2021, 20:44:58 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1670 dnia: 27 Październik 2021, 20:42:41 »
703 espresso w godzinę, jeżeli mnie mój włoski nie myli :)

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1671 dnia: 27 Październik 2021, 22:38:45 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1672 dnia: 27 Październik 2021, 23:29:24 »
Wszelka działalność tzw. sędziów sensorycznych jest tu raczej wróżeniem z fusów albo usankcjonowaniem z góry obranego zwycięzcy. W działalności tych czterech jurorów nie ma prawie nic z rzetelnego, naukowego podejście do analizy sensorycznej.
Nie wiem, tak patrzę sobie na "WBC sensory score sheet" i jednak zdaje się to mieć ręce i nogi, ale nie jestem specjalistą. Na pewno można jakieś rzeczy poprawić, ale co konkretnie, w tej chwili nie wiem. Może gdyby była jakaś część gdzie wszyscy pracują na jednej kawie..? Ale to chyba ma miejsce w trakcie eliminacji do mistrzostw?  A co Ty byś zmienił Antonio żeby było lepiej?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1673 dnia: 28 Październik 2021, 00:07:37 »
Warto zerknąć na to, jak podchodzi się do analizy sensorycznej na uniwersytetach. Metody statystyczne dają bardzo ścisłe narzędzia...

Na WBC nie ma mowy o bezstronności w ocenach, ci czterej testerzy siedzą tuż obok siebie, za kulisami kontrolują, uzgadniają oceny ze sobą i z sędzią głównym. Jest to ok, gdy ma służyć wyłonieniu mistrza ceremonii, ambasadora WBC. Niby mają jakieś arkusze do oceny sensorycznej -- weź to jednak sobie dokładnie przeanalizuj i wczuj się w rolę :).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1674 dnia: 28 Październik 2021, 00:14:14 »
Pewnie nie jest to jakieś wielce naukowe, ale nie deprecjonowałbym ludzkiej pracy. Kilka razy przez szybkę widziałem jak pracują sędiowie, to każdy siedział nad papierami i się głowił. Oczywiście to tak przy okazji, przez chwilkę. Nie byłem z nimi w środku więc nie wiem, ale przynajmniej przez te chwile, wyglądali na skupionych, aby rzetelnie dokonać oceny. Oczywiście człowiek nie jest pozbawiony emocji i własnych preferencji. Jednak te arkusze ocen zdają się byćw miarę proste i neutralne w ocenie dla przeszkolonych i skalibrowanych sędziów.

Chętnie się przyjrzę uniwersyteckim metodą jak masz jakieś linki, to chętnie poczytam. Zastanawiam się tylko na ile taką formułę można wdrożyć na zawody, które muszą mieć formę, strawną dla publiczności i tego samego dnia wyłaniają zwycięzcę.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2021, 00:17:35 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1675 dnia: 28 Październik 2021, 09:21:52 »
Jedynie zawody Cup Tasters są jasne i przejrzyste. Nie ma tu udziału sędziów, więc nie ma się do czego przyczepić, wygrywa najbardziej "zdolny" uczestnik.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1676 dnia: 28 Październik 2021, 09:34:51 »
Tyle, że zawody wyłaniają niejako ambasadora kawy na najbliższy rok, więc raczej powinien potrafić się wysłowić zaprezentować kawę itd. Tak z mojego punktu widzenia. Rozumiem, że zrobienie 100 espresso na czas, jak najbardziej powtarzalnych,byłoby bliższe pracy baristy, ale co z tego można wynieść na przyszłość? Podejrzeć dobrą technikę? Równie dobrze mogłaby wtedy robić to małpa albo maszyna.

Technikę uczestnicy mają raczej w małym palcu, liczy sie show, elokwencja, prezentacja, element zaskoczenia lub humoru. To taki trochę teatr i gra z sędziami aby wyzwolić pozytywne emocje. Pewnie jak każda dyscyplina gdzie zaczyna się zawodostwo zaczynamy posuwać się do granic absurdu i oblędu. Miałem okzaję uczestniczyć w spotkaniu z trenerem mentalnym Roberta Lewandowskiego, Lewy się ciągle uczy i doskonali, na jego sukces pracuje sztab ludzi, ma specjalną poduszkę bo musi się zawsze dobrze wyspać, żel do rąk sprowadza z USA bo gdyby złapał katar to opuści dwa treningi a to nie pozwoli mu na rekord bramek w sezonie, odpowiednie skarpetki, gatki, dietę itd itd
W zawodostwie zaczynają liczyć się szczątkowe elementy które np. dają dodatkowy 1% przewagi nad przeciwnikiem własnie takie jak poduszka, nawyki mentalne, żel do rąk.

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1677 dnia: 28 Październik 2021, 10:11:48 »
youtube.com/watch?v=cCkVN14mvc0
Takie zawody są już bardziej życiowe
Ciekaw jestem czy tak przygotowane espresso jest przynajmniej pijalne.


Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1678 dnia: 28 Październik 2021, 11:00:03 »
Jedynie zawody Cup Tasters są jasne i przejrzyste. Nie ma tu udziału sędziów, więc nie ma się do czego przyczepić, wygrywa najbardziej "zdolny" uczestnik.

Jestem tego samego zdania. W dodatku dużo ludzi nie docenia ogromu pracy zawodników biorących udział w tej konkurencji. Bardzo kosztowne, bo minimum 8 paczek kaw trzeba mieć w zapasie (chyba, ze pracuje w palarni), czasochłonne i wymagające poświęceń przygotowanie. Kazdy kto próbował „triangulation” wie jak proste się to wydaje, dopóki nie spróbuje ;)
Najpier pol godziny przygotowań, 3-4 minuty trening i 15 minut mycia i z powrotem ;) zdarzało się ze z przyjaciółmi przez 3 godziny udało sie zrobić tylko 3, a jeśli omawialiśmy kawę, tylko 2 próby. I o ile przy stole z kumplami można pozgadywac i trafić coś na ślepo, to do przygotowań na mistrzostwa trzeba być powtarzalnym. Do tego czego odpowiednia dieta, czy dla niektorych zmiana stylu życia, żeby lepiej odczuwać smaki i zapachy.


Btw tutaj trochę ciekawostek na temat mistrzowskiej kawy Eugenioides
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2021, 11:32:16 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1679 dnia: 28 Październik 2021, 13:00:42 »
Gość sugeruje co i jak ma smakować, tablety, słuchawki. Dziwne
Heston B. też używa tabletów, słuchawek w restauracji i wszystko z podkładką nauki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi