Autor Wątek: bestsellery espresso  (Przeczytany 58884 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Kwiecień 2018, 21:41:30 »
Deskowi proponowali 20,5g w sitku, 28g w wyniku, w 21s. Za namową @Szczympek robiłem standardowo 18/36 i było świetnie, więcej nie kombinowałem. Raz chyba mnie się przeciągnęło i faktycznie - z tą kawą lepiej krócej niż dłużej.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Kwiecień 2018, 16:58:51 »
Magic Pussy przyrządzalem w Flairze, ale zauważyłem pewną prawidłowość - kawa ta wymagała grubszego mielenia niż inne kawy oraz mniejszej ilości wagowo. Najlepiej wychodziła z 16.9 g zmielonych na 15-tym kliku w Commendante i przeciskaniu przez około 40-tu sekund.

W tym samym urządzeniu bardzo smakowały mi omni roasty z Bonanzy - Ethiopia Sasaba i Costa Rica - Juanachuta.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Kwiecień 2018, 08:43:24 »
Wreszcie spróbowałem Mujeres zarówno ze Świeżo Palonej jak i xCafe. Obydwie świetne. Do porannej kawy z mlekiem super.

Przy okazji zamówiłem sobie Black Velvet w Świeżo Palonej. Na początku nie zrobiła na mnie wrażenia. Ale po otwarciu drugiej paczki jest dużo lepiej - dziś z mlekiem wyszła super czekoladowa kawa.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Kwiecień 2018, 12:48:09 »
Wreszcie spróbowałem Mujeres zarówno ze Świeżo Palonej jak i xCafe. Obydwie świetne.

A to nie jest ta sama kawa od Gorana tylko w różnych sklepach kupowana?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Kwiecień 2018, 12:55:17 »
Wreszcie spróbowałem Mujeres zarówno ze Świeżo Palonej jak i xCafe. Obydwie świetne.

A to nie jest ta sama kawa od Gorana tylko w różnych sklepach kupowana?

Na tyle ile wyśledziłem tu na forum to w Świeżo Palona jest mieszanka palona przez Gorana, a w xCafe jest mieszanka przygotowana przez Gorana (zielona), ale palona przez xCafe.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Kwiecień 2018, 13:41:21 »
No popatrz, a byłem przekonany, że kawy pali się oddzielnie i miesza w blendy już po wypaleniu...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Kwiecień 2018, 13:58:08 »
No popatrz, a byłem przekonany, że kawy pali się oddzielnie i miesza w blendy już po wypaleniu...

Są 2 szkoły - wymieszać zielone i wypalić albo wypalić osobno i wymieszać ;) Pierwsza opcja może skutkować niepełnym rozwojem ziarna, ale równiejszą ekstrakcją a druga wyciągnięciem z ziarna tego co najlepsze, ale z ekstrakcją bywa różnie. Nie ma najlepszej opcji, są jedynie zwolennicy jednej i drugiej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Kwiecień 2018, 14:09:05 »
Nie mieszałbym do tego tematu "ekstrakcji"... Nic a nic ani jej nierówności ;).

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Kwiecień 2018, 18:43:02 »
@mr_blend coś nie jestem przekonany do tej "pierwszej szkoły" [emoji14]

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Kwiecień 2018, 19:38:45 »
Ale przecież korzystając z tej drugiej szkoły tez można sprzedawać niepalony blend - surowiec osobno pakowany i recepturę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Kwiecień 2018, 20:03:21 »
Można, no i? ;)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:16:35 »
No popatrz, a byłem przekonany, że kawy pali się oddzielnie i miesza w blendy już po wypaleniu...
Można, no i? ;)
Piję do komentarza piomica powyżej. Chodzi o to, że jedno drugiemu nie przeszkadza. Można, po prostu.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:21:06 »
Ale przecież korzystając z tej drugiej szkoły tez można sprzedawać niepalony blend - surowiec osobno pakowany i recepturę.

Ciekawa byłabym takiej "receptury"..jak ona miałaby wyglądać?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:45:45 »
Ale przecież korzystając z tej drugiej szkoły tez można sprzedawać niepalony blend - surowiec osobno pakowany i recepturę.

Ciekawa byłabym takiej "receptury"..jak ona miałaby wyglądać?

Ja się kompletnie na paleniu kawy nie znam. Pokusiłem się tylko o pewien wywód logiczny w temacie :). Kierując sie wnioskiem stad:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?PHPSESSID=dsm7dl3o889mrge0h46se01rq2&topic=1391.msg36713#msg36713

Zasugerowałem, że mimo, że xCafe może kupować zielona mieszankę od EuroCafe (oczywiście nie mam pewności, że tak jest), to surowiec może być dostarczany w osobno zapakowanych składnikach. Skoro docelowy blend i tu, i tu nazywa się Mujeres, to sugeruje efekt pewnej pracy autorskiej nad stworzeniem takiego blendu.

A jeśli chodzi o recepturę, to myślałem o wyspecyfikowaniu procentowo składu takiego blendu. Samo palenie może stanowić wartość dodaną palarni. Nie wiem. Gadam głupoty?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: bestsellery espresso
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:59:25 »
Ale przecież korzystając z tej drugiej szkoły tez można sprzedawać niepalony blend - surowiec osobno pakowany i recepturę.

Ciekawa byłabym takiej "receptury"..jak ona miałaby wyglądać?

Ja się kompletnie na paleniu kawy nie znam. Pokusiłem się tylko o pewien wywód logiczny w temacie :). Kierując sie wnioskiem stad:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?PHPSESSID=dsm7dl3o889mrge0h46se01rq2&topic=1391.msg36713#msg36713

Zasugerowałem, że mimo, że xCafe może kupować zielona mieszankę od EuroCafe (oczywiście nie mam pewności, że tak jest), to surowiec może być dostarczany w osobno zapakowanych składnikach. Skoro docelowy blend i tu, i tu nazywa się Mujeres, to sugeruje efekt pewnej pracy autorskiej nad stworzeniem takiego blendu.

A jeśli chodzi o recepturę, to myślałem o wyspecyfikowaniu procentowo składu takiego blendu. Samo palenie może stanowić wartość dodaną palarni. Nie wiem. Gadam głupoty?
Jak dwie palarnie mają to samo ziarno - mogą mieć zwyczajnie identycznego importera, tym bardziej nie mam pojęcia jak jest tutaj. Jak najbardziej wartością dodaną będzie palenie w innym miejscu - inny pomysł, inny sprzęt. 


@mr_blend coś nie jestem przekonany do tej "pierwszej szkoły"
Nie musisz :) Obie opcje działają, sam bardzo chciałbym wiedzieć kiedy warto wybrać PRE a kiedy POST blend. Z reguły palarnia decyduje się na jedną opcję i jest jej wierna, myślę że jest tutaj duże pole do popisu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi