Autor Wątek: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?  (Przeczytany 8550 razy)

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« dnia: 24 Czerwiec 2020, 12:26:45 »
Na początek chciałem Wszystkich serdecznie przywitać jako, że jestem nowy na tym forum.  :bry:
Niestety jako, że popełniłem klasyczny błąd i najpierw kupiłem ekspres kolbowy zachęcony licznymi pozytywnymi opiniami na wszelkich stronach popularnych sklepów typu rtvagd i tych o nazwach zaczynających się na media... stałem się (nie)szczęśliwym jak się okazało posiadaczem Delonghi EC 685.M oraz młynka do kawy Delonghi KG 89 (który na szczęście po tygodniu użytkowania udało mi się zwrócić). Od ok trzech tygodni intensywnie studiuję te forum dlatego wiem co większość osób myśli o tym ekspresie więc zaoszczędźcie mi proszę komentarzy w tej kwestii. Podjąłem decyzję, że przynajmniej przez rok pomęczę się z tym ekspresem a jeśli a jeśli zapał, który się u mnie pojawił w kwestii kawy nie zniknie pomyślę nad jego zmianą - na chwilę obecną zakupiłem dodatkową kolbę i sitka, które przerobiłem na bezciśnieniowe a co do dyszy spieniającej nie będę raczej modyfikować z uwagi na ewentualną sprzedaż w przyszłości na gwarancji (osoba, która będzie chciała go kupić pewnie nie zrozumie tej potrzeby natomiast osoba, która ją zrozumie nie kupi tego Delonghi  :)), poza tym ja pijam zdecydowanie częściej czarne (obecnie preferuje dopio 2x dziennie + jakaś mleczna) kawy natomiast żonie po przejściu z kawy rozpuszczalnej/zbożowej i tak wszystko smakuje byle z dużą ilością mleka.
A teraz do meritum sprawy. Tak jak pisałem nie wiem jak potoczy się moja kawowa przygoda, wiem natomiast, że potrzebuje przyzwoitego młynka. Przeczytałem wiele wątków i dopasowując je do moich oczekiwań  wyszło mi, że najbardziej pasuje do mnie Baratza Sette 30 AP a to dlatego, że:
- szukam młynka nowego
- w granicach ok 1000zł (na Konesso widzę, że jest za 1049zł)
- tylko kawy na bazie espresso (tylko ekspres kolbowy)
- zależy mi na równym przemiale (wiem, że są w tym względzie lepsze ale i droższe a tu chyba jest całkiem przyzwoicie)
- zależy mi na małej retencji (poszukuje swojej ulubionej kawy a przede wszystkim, żona z racji planowanej ciąży pije bezkofeinową - czyli częste zmiany kawy)
- zależy mi na mieleniu prosto do kolby
- nie przeszkadza mi, że jest "plastikowy"
- nie przeszkadza mi, że jest głośny
Nie sądzę abym w przyszłości został baristą perfekcjonistą ale skoro już spier.... w kwestii ekspresu to chciałbym przynajmniej podciągnąć przyzwoitym młynkiem (z tego co tu się naczytałem ma większe znaczenie w zestawieniu ekspres/młynek) który wyciągnie ile się da z obecnego ekspresu a w przypadku jego zmiany (zaznaczam, że jakbym w przyszłości zmienił to na coś z średniej półki do 2k max) również się sprawdzi.
Dlatego moje pytania kieruje głównie (ale nie tylko  ;)) do osób które posiadają/posiadały ten młynek i najlepiej jeśli maja porównanie z innymi młynkami (lepszymi/gorszymi) - jakie są wsze doświadczenia z tym młynkiem - przekonacie mnie do jego zakupu (wiele mi nie trzeba) czy raczej uchronicie przed kolejnym potknięciem na drodze do przyzwoitego espresso.
I jeszcze pytanie off topic - polecacie jakieś przyzwoite palarnie w okolicach Katowic gdzie mozna kupić świeżo paloną kawe w przyzwoitej cenie ewentualnie internetową
Jeszcze raz Witam wszystkich i z góry dziękuje za konstruktywne opinie
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2020, 18:11:54 wysłana przez ralph »
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Czerwiec 2020, 22:22:31 »
Obawiam się, że możesz tam mieć sitka super crema ? A to niweczy ten misterny plan.
Zobacz najpierw czy dno sitka ma z jednej strony tylko jeden otwór?

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Czerwiec 2020, 22:35:32 »
na chwilę obecną zakupiłem dodatkową kolbę i sitka, które przerobiłem na bezciśnieniowe
;)
poza tym tak jak pisałem nie wykluczam za ok rok zmiany ekspresu i nie chcaiłbym tego robić w komplecie z młynkiem wiec szukam też młynka lepszego na przyszłość ;)

zacząłem też troche czytać na temat Baratzy 270 (raczej malo prawdopodobne żebym się zdecydował ze względu na cenę) ale przez przypadek natknąłem się na informację o samej końcówce z mikroregulacją, którą można również założyć do Sette 30 .... ktoś coś słyszał na ten temat lub ją zakładał, znalazłem ją jedynie na oficjalnej stronie Baratzy za 90$
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2020, 22:41:35 wysłana przez ralph »
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

avidrock

  • Gość
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Czerwiec 2020, 23:06:30 »
Kup sobie lepiej na początek ręczny młynek typu 1zpresso JE lub JX, kazak tura, kinu. Z czasem uzbierasz na lepszy zestaw ekspres/młynek a ręczny zawsze też się przyda w podróży czy do alternatyw. Zaufaj mi że świat kawy (prawdziwej) potrafi wciągnąć na maksa. Mój świat zaczynał się z marzenia o ekspresie automatycznym a obecnie korzystam z  Lelit grace, 1zpresso JE i jakościowej kawy z palarni. Teraz chodzi mi po głowie podnieść  poprzeczkę wyżej jeżeli chodzi o sprzęt i zaznaczę, że z obecnego sprzętu nie narzekam.


Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Czerwiec 2020, 23:33:14 »
Obawiam się, że możesz tam mieć sitka super crema ?

Pewnie tak, ale
na chwilę obecną zakupiłem dodatkową kolbę i sitka, które przerobiłem na bezciśnieniowe

chociaż szczerze przyznam, że nie wiem, jak długo pociągniesz na tym sprzęcie... Mój dobry kolega miał ten sam ekspres, podesłałem mu filmiki z yt, na których ktoś ten ekspres modyfikował, no i ten kolega też zaczął... Po miesiącu dał sobie spokój, niestety DeLonghi za słabo się wygrzewał, więc został wymieniony na sprzęt znacznie lepszy.
Co do młynka to @andrzejmakal chyba miał Sette 30AP, to może coś podpowie ?

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Czerwiec 2020, 00:08:44 »
chociaż szczerze przyznam, że nie wiem, jak długo pociągniesz na tym sprzęcie...
niestety mleko się już rozlało wiec przez jakiś czasu musze z nim wytrzymać bo nie bardzo opłaca mi się sprzedawać po niecałym miesiącu użytkowania, rok to nie tak długo a w tym czasie sprawdzę czy chęć rozwoju nie zniknie więc na razie skupiam sie na szukaniu młynka. ale im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie :), jak pisałem w pierwszym poście ta baratza 30ap jest najbliższa moim oczekiwaniom ale zerkam tez w stronę 270 (o 270WI nie wspominam bo to już daleko poza budżetem) tylko zauważyłem że pojawia mi się też czasem w innych miejscach wersja 270W - czy to jakaś odmiana 270 lub 270WI? o 270 czytałem tez ze były jakieś felerne ale to były bardzo stare posty, czy były w między czasie jakieś poprawki bez zmian w nazewnictwie? i nadal szukam odpowiedzi na temat montowania  mikroregulacji do 30ap czy ktoś robił coś takiego bo to by dla mnie było jakieś rozwiązanie na teraz i w przyszlosci
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Czerwiec 2020, 00:54:43 »
przekonacie mnie do jego zakupu (wiele mi nie trzeba) czy raczej uchronicie przed kolejnym potknięciem na drodze do przyzwoitego espresso.

Nie przekonam, bo... zacząłem swoje poszukiwania młynka właśnie od tego modelu. Po naczytaniu się i naoglądaniu, wskoczyłem na 270/270Wi. Dalsze czytanie i... Eureki i Ceado. Wybrałem Ceado.

Wiem, że chcesz nowy i do 1000, ale... na naszym targu jeden z kolegów sprzedaje Lelita i... Ceado E6P. Prawie nowe (model z tego roku) w cenie 2k. Ja niestety kupiłem komplet na początku czerwca, ale... brałbym bez zastanawiania się!

Zastanów się czy nie dołożyć tysiaka, dać sobie spokój z dywagacjami i poszukiwaniami i mieć spokój z jakością przemiału. Dostaniesz w nim wszystkie swoje potrzeby, szczególnie łatwość zmiany nastawów w górę i w dół i jedną z mniejszych retencji na rynku.



Tu masz palarnie:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9061.msg199023#msg199023
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec 2020, 01:01:25 wysłana przez ArtiW »

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Czerwiec 2020, 07:52:15 »
Nie przekonam, bo... zacząłem swoje poszukiwania młynka właśnie od tego modelu.
wiem bo szukając informacji na temat tego młynka zwróciłem uwagę na Twoje wpisy i zmiany kieruków poszukiwań ;)

Niestety tendencja do zwracania uwagi na coraz to droższe modele jest naturalna i wzrasta proporcjonalnie do przeczytanych kolejnych wątków :)

Liczę jednak na opinie osób korzystających z Baratzzy Sette 30AP/270, które mają porównanie z innymi modelami i mnie przekonają bądź nie z uwagi na fakt, że jestem początkujący i nie wiem na ile będę chciał w przyszłości gonić tego króliczka więc szukam czegoś przyzwoitego a nie najlepszego (a jeśli czas pokaże że chce to np za 2 lata sprzedam co posiadam a na czym będę mógł się szkolić i będę drążyć temat np lepszych sprzętów używanych) 
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Czerwiec 2020, 07:57:54 »
Co do młynka to @andrzejmakal chyba miał Sette 30AP, to może coś podpowie ?
[/quote]


Co do Sette... Zacząłem go znowu używać na kolejnym stanowisku w nowym domu pod kawiarkę i złego słowa nie powiem poza tym że: jest GŁOŚNY.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Czerwiec 2020, 09:07:21 »
A ja niestety mam kolejny przypadek awarii młynka Sette 30AP. Podejrzewam przekładnię. Jak młynek do nas dojedzie to pewnie będzie musiał zostać wysłany do serwisu w Niemczech.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Czerwiec 2020, 09:17:13 »
A jak wygląda sprawa z:

1. przeskokami na podziałce mielenia? Wyczytałem gdzieś, że jedno "oczko" może spowodować różnicę 5s na parzeniu - czyli między numerem 1 a 31 wychdziło by, że różnica 150s - chyba mało prawdopodobne, zwłaszcza że ta skala jest właściwie tylko pod espresso :)

2. częstotliwością pracy? w teoretycznych rozważaniach na forum (popartych jak widziałem zaleceniami producenta) pomiędzy mieleniami należy zachować ok 1 min przerwy żeby go nie przegrzać. Na zagranicznych forach wyczytałem, że zaleca się zachować proporcje 1 do 10 - czyli np 5s mielenia = 50s odpoczynku. Mam 2 kolby żeby trochę przyspieszyć pracę jak wpadnie więcej osób ale to mi chyba nie przyspieszy pracy skoro ok minuty będę musiał i tak odczekać między mieleniami ale myślę sobie, że w takim przypadku mogę namielić do pudełeczka dla wszystkich i nabierać z niego (chyba dobry pomysł?) ale........zaleca się na dobę do 100gr pod espresso i tak sobie myślę czy to nie za mało bo sam z żoną w ciągu dnia wykorzystujemy ok 60-70gr a gdzie tam goście/ znajomi jak wpadną

Odnośnie do punktu 2 chętnie posłucham jak to wygląda u praktyków.....trzymacie się sztywno takich zaleceń?komuś się przytrafiły awarie w związku z tym poza tym w instrukcji jest podobno napisane że można mielić do 1kg dziennie a pod espresso 100gr ale ten młynek jest właściwie przeznaczony jedynie pod espresso więc jakieś to dla mnie trochę dziwne (no chyba, że zakłada producent ten 1kg przy dokupieniu tych dodatkowych żaren do metod przelewowych)

I na koniec po raz kolejny zapytam o modyfikacje 30AP czyli zakupienie i wsadzenie do niej  podziałki mikrometrycznej z 270 - ktoś coś bliżej w tym temacie może powiedzieć (robił/widział jakieś filmiki) (te pytanie musze zamieścić w stopce bo mnie nurtuje i nie chce żeby osoba mająca coś do powiedzenia w tej sprawie przeoczyła :) )   
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Czerwiec 2020, 09:22:14 »
A ja niestety mam kolejny przypadek awarii młynka Sette 30AP. Podejrzewam przekładnię. Jak młynek do nas dojedzie to pewnie będzie musiał zostać wysłany do serwisu w Niemczech.
"kolejną" hmmmm często się przytrafiają awarie? problem najczęściej ten sam czy różne przypadki? tyczy się jakiejś partii czy od początku produkcji do chwili obecnej? coś było w tym modelu poprawiane przez producenta od czasu wypuszczenia na rynek? i ostatnie pytanie : awaryjność 30AP jest mniejsza/większa niż 270 czy jest to bez żadnej różnicy?
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Czerwiec 2020, 12:16:47 »
Sporo tam plastiku po prostu, silnik, przekładnia i finalnie ma się co psuć...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Czerwiec 2020, 12:33:47 »
Nie sprzedałem ich zbyt dużo. Ale nawet w tej niewielkiej ilości zdarzyły kilka razy awarie wyświetlacza i dwa razy przekładni.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Czy ten młynek będzie dobry dla mnie?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Czerwiec 2020, 12:56:20 »
30-tkę odpuść. Nie ma mikroregulacji. Będziesz miał lady mebel.
Bebechy wszystkie Sette mają te same... plastikowe, więc awaryjność na tym samym poziomie. Wiem, że pisałeś, że ci nie przeszkadza. Jednak, sam już widzisz, że one padają cześciej niż inne. Pisałeś, że po 2 latach najwyżej sprzedasz i wskoczysz na wyższy poziom. Raczej oddasz, bo nie będzie co sprzedawać. Plastiki powycierają się...

Jeśli chcesz koniecznie nowy i dobry, to wiązałoby się z dołożeniem budżetu. Wg mnie, min. poziom dobrych młynków zaczyna się od ok. 2000 zł.
Jeśli koniecznie nowy, to zwróć uwagę ma Eurekę Specialitę. Mały, zgrabny, kolorowy, wydajny, cichy.
Jeśli używany, to bierz Ceado E6P. Stabilny, wydajny, jakość gastronomicznych młynków, mała retencja.
Obydwa w granicach 2.000 zł.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi