Autor Wątek: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?  (Przeczytany 3916 razy)

Offline renkloda

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Lelit Anna PL41E
  • Młynek: Macap M2M
Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« dnia: 23 Maj 2020, 22:11:50 »
Dzień dobry wszystkim ( a szczególnie posiadaczom m2m)

Mam już ekspres, szukam młynka do espresso. Chciałbym aby było tanio - 1000-1400 zł za nowy elektryczny, a dobrze...

Poczytałem o ascaso i1, eurece mignon, barazza sette 30ap, rancilio rocky sd, nuova simonelli grinta i macap m2m, który najbardziej mi się podoba.

Czy potwierdzicie, drodzy forumowicze, że to dobry wybór, czy że raczej błądzę we mgle...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maj 2020, 11:23:13 »
Kup lepszy używany. Ja miałem Macam m2d i zamieniłem na ten.
https://www.olx.pl/oferta/mlynek-nuova-simonelli-mdx-CID628-IDEOikI.html#dd2e42853c

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4828
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj 2020, 11:44:52 »
Jeśli możesz to poczekaj trochę (tak ok. 1 miesiąca) a pojawi się coś znacznie ciekawszego niż wszystkie wymienione młynki. Jeśli musisz kupić już to z wymienionych do espresso polecałbym i-1 mini z regulacją mikrometryczną. I nie dlatego, że jest z mojego importu. Praktycznie tylko EUREKA i Rancilio Rocky SD mają wystarczająco dokładną regulację grubości mielenia. Wszystkie, w tym te dwa, mają jednak gorsze parametry niż i-1 mini. Mowa tu o średnicy żaren, mocy silnika i obrotach.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj 2020, 13:05:11 »
Macap M2M nie ma timera co dla mnie byłoby poważną niedogodnością. Prosty timer jest w Eurece Mignon. W tym budżecie znajdą się jeszcze inne młynki z tym dodatkiem...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4828
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maj 2020, 13:08:37 »
Macap M2M nie ma ale M2D ma. Co prawda nie jest szczęśliwie usytuowany bo przy podstawie młynka ale jednak jest.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Maj 2020, 16:12:28 »
Na pchlim targu jest mój mazzer super jolly 64mm do sprzedania. Nowe żarna, działa i działać będzie przez kolejne 50 lat

Wysłane z mojego HD1903 przy użyciu Tapatalka


Offline renkloda

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Lelit Anna PL41E
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Maj 2020, 18:42:35 »
Nowy macap m2m ma już śrubę mikrometryczną do dokładnej regulacji grubości mielenia. Czytając różne posty traktujące o tym młynku, spotykałem się z zarzutem, że czasem idealny przemiał wychodzi miedzy jednym ząbkiem, a drugim. Ta niedogodność została w najnowszym modelu zlikwidowana. Czy w kategorii nowy - budżetowy młynek w zadanej kwocie jest coś lepszego?

Online pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Maj 2020, 20:35:40 »
Ja bym brał eureka mingon classica (albo silenzia z niemiec) - mikrometryczna, nie zbryla, cichsza niż oryginał, tylko brakuje cyfrowego odmierzania dozy :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline musick

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Rocket Cellini V3 PID, Hario V60-02
  • Młynek: Quamar M80E, Ascaso i-2 mini
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Maj 2020, 22:28:18 »
Używam Macapa m2d i jestem bardzo zadowolony, a najbardziej przeszkadza mi właśnie timer. Całkowicie zbędny dodatek. Miałem wcześniej quamar m80 i nie żałuję zejścia o dwie klasy niżej. Małe, to kompaktowe, wszędzie się zmieści j cieszy oko, bo jest ładny i okrągły a nie kanciasty jak eureka. Używam z powodzeniem do espresso i alternatyw. Tak mi podpasowal że przestalem kręcić comendante.  A co do timera. Wg mnie przy ogromniastych gastro żarnach ma to sens bo ci dużo kawy może naraz wylecieć. W młynkach domowych zbędna rzecz. Podkladasz sobie portafilter i czekasz aż się zapełni. Jak za mało to dokladasz, jak za dużo to ściągasz palcem. Ot cała filozofia. Nie ma co fisiowac. A co do timera to przeszkadza mi właśnie przy alternatywach bo przy nawet najdłuższym ustawieniu przerywa mi pracę i muszę jeszcze raz a nawet dwa naciskać guzik. I nie jest to też jakaś tragedia.
Jak ci brakuje regulacji to sobie doprecyzujesz dozą lub siła ubicia. Panuje tendencja że kupię sobie wypasiony młynek to wszystko za mnie zrobi. Tak nie jest i można się w tym strasznie zatracić.  P.s. Młynek Ascaso też już miałem i nie polecam. Popatrz sobie na zagranicznych forach. Popularny tak że aż wcale.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Maj 2020, 07:41:32 »
Ja dodam swoje 3 grosze w kwestii młynka. Mam Mazzera.

Jesteśmy po 2 pełnych tygodniach używania ekspresu. Jaki dostrzegam plusy?
- szybki
- równo mieli
- pozwala robić naprawdę drobne korekty (co przydało mi się bardzo pomocne przy kawie od Mastro Chocolate Wave, gdzie drobne przestawy dają bardzo ciekawe efekty)
- nie grudkuje (może odrobinkę na super drobnym mieleniu)
- solidny
- przeżyje mnie

Minusy?
- musi być załadowany żeby dobrze mielić (nie można wsypać 18g i liczyć, że to przeleci, będzie strzelać jak popcorn)
- brak możliwości zmiany kawy i grubości mielenia bez kilkugramowej straty kawy (to w kontekście Niche i innych single dose); duże straty kawy przy częstej zmianie drip/french/espresso
- głośny (mówimy o młynku gastro)

Gdybym nie kupił go w dobrej cenie to bym go nie wybrał, nawet bym nie spojrzał ;). Wiele osób mnie przekonało na forum, że jest to jednak wysokiej klasy sprzęt, który żal byłoby sprzedawać.

Timer? Mam ale co z tego - na wagę kawy ma wpływ wiele czynników (pora dnia, rodzaj ziaren). Różnica czasami na tej samej grubości mielenie przy tym samym timerze to 1-2 g odchyłu. Waga i tak niezbędna (lub dobre oko). Zadałbym sobie pytanie czy to tylko młynek do espresso.

Co do Ascaso to na home-barista nie widać zbytnio nawet wpisów o ekspresach. Ale za to na niemieckich forach widywałem dużo wpisów.

Panuje tendencja że kupię sobie wypasiony młynek to wszystko za mnie zrobi. Tak nie jest i można się w tym strasznie zatracić.

Prawda. Lepszy daje większe możliwości, jednak nauka też trwa. Ja mam młynek od grudnia, ekspres 2 tyg. Jestem totalnym laikiem i dopiero ekspres otworzył mi oczy ile nauki przede mną - głównie z uwagi na młynek.
Trochę namotałem, ale podsumowując - w młynku domowym szukałbym trwałości, małego hoppera, niektórzy chcą cichego. Jak nie trzeba skupiać się na detalach to wiadomo - im drożej, tym często lepiej.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Maj 2020, 10:31:41 »
Panuje tendencja że kupię sobie wypasiony młynek to wszystko za mnie zrobi.
Nie do końca widzę tą tendencję. Wypasiony młynek to młynek zapewniający równy przemiał a tego człowiek sam bez młynka albo z kiepskim nie zrobi. Równy przemiał to solidna konstrukcja. A solidna konstrukcja to niestety cena.
Jasne w gastro są systemy które po bluetooth łącza ekspres z młynkiem i automatycznie robią korekcję przemiału i dozy ale o tym raczej za wiele na forum nie widziałem ani raczej nikt tu niczego takiego nikomu nie polecał. Co najwyżej cyfrowy timer (analog nie ma sensu żadnego) lub wbudowaną wagę ale z drugiej strony taka funkcja to jakiś straszny wypas tez nie jest, choć w wersji z wagą dość rzadki.

Młynki gastro funkcjonalnie są ok, jednak budowa ogólnie jest przewymiarowana na potrzeby komercyjne. Z drugiej strony solidne młynki domowe ze sporymi żarnami można pewnie policzyć na palcach jednej ręki.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Maj 2020, 11:31:59 »
Ja dodam swoje 3 grosze w kwestii młynka. Mam Mazzera.

Do minusów dodałbym, przynajmniej ja takie zauważam w mazzer mini, a w to taka sama konstrukcja( jak przypuszczam :)
Po zmianie nastawy grubości mielenia i powrót do wyjściowych, daje często inny przemiał.
Brak osiowości.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Maj 2020, 11:56:39 »
Ja dodam swoje 3 grosze w kwestii młynka. Mam Mazzera.

Do minusów dodałbym, przynajmniej ja takie zauważam w mazzer mini, a w to taka sama konstrukcja( jak przypuszczam :)
Po zmianie nastawy grubości mielenia i powrót do wyjściowych, daje często inny przemiał.
Brak osiowości.

Niestety, ale sie zgodze.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Maj 2020, 12:43:00 »
Mam nadzieję, że autor wątku nie będzie miał za złe małe zejście z tematu ;)
Niestety, ale sie zgodze.

Zauważyłem, że za brak osiowości może odpowiadać luz na gwincie, próbowałeś może dać troszkę pakuł? Smarujesz czymś gwint?

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Czy macap m2m będzie dobrym młynkiem entry level?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Maj 2020, 13:27:16 »
Mam nadzieję, że autor wątku nie będzie miał za złe małe zejście z tematu ;)
Niestety, ale sie zgodze.

Zauważyłem, że za brak osiowości może odpowiadać luz na gwincie, próbowałeś może dać troszkę pakuł? Smarujesz czymś gwint?

Spróbuję - młynek mam tak krótko i tak mało był używany, że nie sprawdzałem jego stanu. Luzu rozumiem nie wyczuje bez drobnej ingerencji śrubokrętu?

Kolega powinien się pochwalić co kupi - może Specialita?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi