Autor Wątek: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo  (Przeczytany 33427 razy)

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #45 dnia: 20 Marzec 2020, 17:02:41 »
Popcorn świeżo zrobiony ;)
Trochę słabo jeśli trzeba się bawić w odsiewanie - jak otrzymam swój egzemplarz zrobię test i podzielę się wynikami. Na szczęście młynek można zwrócić, wiec ryzyko żadne.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2020, 17:25:42 wysłana przez Mr. Sour »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #46 dnia: 20 Marzec 2020, 17:20:49 »
Trzeba mieć naprawdę super młynek, aby móc mielić grubo. Wbrew pozorom :).
W tym przypadku warto mieć zasypany hopper, i zejść w dół z przemiałem.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #47 dnia: 20 Marzec 2020, 18:57:15 »
Co to znaczy zasypany hopper? Wsypuje zawsze tyle ziarenek, że dno hoppera jest całkowicie zakryte.
Co do młynków, to przeczytałem kilka wątków na ten temat na tym forum i chyba poza Niche Zero nie znalazłem takiego, który wszystkich zadowolił. Z pewnością są lepsze, lecz dla początkującego, który chce się dowiedzieć na czym polega robienie dobrej kawy wydatek ok. 1300 zł jest zbyt duży. Moim zdaniem, młynek do alternatywy w zakresie 300-500 zł, to dobry wybór na początek. Przesiewanie przemiału, jak się tu doczytałem, stosują użytkownicy lepszych młynków.
Może za kilka tygodni będę miał dosyć tego mielenia, ważenia, polewania, mierzenia czasu i kombinowania w różnymi ziarnami. Dla początkującego to naprawdę dużo zamieszania. A przecież chcę się tylko napić dobrej kawy! Nie chce robić doktoratu jako home barista! Dlatego będę sobie robił codziennie kawę z różnych ziarenek, rożnymi metodami, z różnym przemiałem z tego młynka. Może znajdę jego mocne strony... Jestem optymistą i myślę, że jakiś kompromis jest możliwy. Znajdę swoją kawę!
Nie mogę pić kawy cztery razy dziennie. Za stary jestem na takie eksperymenty. Jutro zmielę trochę drobniej. Będzie sprawozdanie.  ???

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #48 dnia: 20 Marzec 2020, 19:19:10 »
Pytanie ilu użytkowników tego młynka jest na forum i kto zechce się podzielić spostrzeżeniami.
Porównywanie młynków z przedziału 800-1200 zł do Tchibo jest bezcelowe. Mnie zadowoli przyzwoity przemiał do ekspresu przelewowego i dripa a jeśli uda się uzyskać coś więcej będzie to miłą niespodzianką. Chętnie poeksperymentuję, bo sam lubię wątki z testami i zdjęciami (tylko skąd teraz wytrzasnę papier milimetrowy, czasy rysunku technicznego dawno minęły). Może wydrukuję testową podziałkę w formacie A4, zawsze to jakiś punkt odniesienia.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Marzec 2020, 19:21:39 »
Co to znaczy zasypany hopper? Wsypuje zawsze tyle ziarenek, że dno hoppera jest całkowicie zakryte.
Wsyp 100-150 gram.
I miel drobniej, jeżeli młynek nie jest popsuty, będzie dużo lepiej.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #50 dnia: 20 Marzec 2020, 20:24:01 »
@Mr.Sour Moje oczekiwania dotyczące tego młynka są dokładnie takie same. Ten młynek chyba nie jest popularny i nie liczę na wiele spostrzeżeń ze strony innych użytkowników. Stąd moje posty ze zdjęciami. Liczę na pomoc w ocenie moich starań. Będzie miło, jeśli ktoś dołączy; zawsze czegoś się wspólnie nauczymy.

@pj.w Dzięki za radę. Młynek działa zgodnie z opisem technicznym. Nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości w jego pracy. Spróbuję drobniejszego przemiału. Trochę się zasugerowałem oznakowaniem na podstawie hoppera, gdzie są symbole ustawień dla różnych metod robienia kawy, łącznie z kolbą pod ekspres ciśnieniowy(!). Wydawało mi się, że mielenie w połowie zakresu da średnio zmieloną kawę, a tu niespodzianka...!

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Marzec 2020, 20:30:04 »
Póki co swój młynek rozpakowałem, pooglądałem, pokręciłem, włączyłem na "sucho". Pierwsze spostrzeżenie - pod wylot wchodzi 60v2 więc można namielać bezpośrednio do filtra. Jutro trochę potestuję. Zobaczymy jak się sprawdzi vs. Severin

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #52 dnia: 21 Marzec 2020, 09:26:50 »
Zdążyłem już zrobić dwie próby. V60 i aero. Mieliłem z opcją na filiżanki. Opcja na gramy coś nie zagrała za bardzo ale jeszcze muszę się tym pobawić. Na oko przemiał wydaje się w porządku. Pierwsze zaskoczenie to w obu przypadkach mega blooming w porównaniu do kawy z Severina. Przy preinfuzji kawa bardzo puchnie, pieni się i bąbluje, przy Severinie aż takiego efektu nie było. W filiżance, w obu przypadkach, dużo smaczniej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #53 dnia: 21 Marzec 2020, 09:48:38 »
Przy preinfuzji kawa bardzo puchnie, pieni się i bąbluje, przy Severinie aż takiego efektu nie było.

Może zmieliłeś drobniej niż Severinem?

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #54 dnia: 21 Marzec 2020, 12:31:53 »
Dzień niespodzianek!
Na początek test maksymalnego mielenia na poz. 39. Ciekawe, że nie jest w ogóle zaznaczona, gdyż skala kończy się na 26, tj. końcowym zakresie mielenia pod FP. Dalej jest tylko Nieznana Czarna Dziura eksperymentów dla najbardziej zdesperowanych.
Poniżej fotki przemiału Arichy.
aricha maks mielenie.jpg

odsiany gruz
aricha maks mielenie odsiany gruz.jpg

to co pozostało po odsianiu
aricha maks mielenie po odsianiu.jpg
może nadaje się do "zalewajki"?

A teraz dwie Ariche:
Pierwsza mielona pośrodku zakresu do przelewów, poz. 14. Ilość 16 g, woda 250 g. Czas ekstrakcji 2:45
aricha mielenie 14.jpg

Druga mielona na dolnym zakresie przelewów, poz. 9.  Ilość 16 g, woda 250 g. Czas ekstrakcji 3:05
aricha mielenie 9.jpg

Wlałem je do dwóch filiżanek i siorbałem na przemian raz z jednej, raz z drugiej.  Dla mnie ta grubiej mielona była jakby pełniejsza, bardziej owocowa. Obie raczej łagodne w smaku, z delikatną rześką kwaskowatością i lekką czekoladową goryczką po przełknięciu. Nie wiem jak to się ma do wzoru Antonia, ale lepiej nie umiem ich opisać. Różnica jaką wyczułem była jedynie w tej rześkości.

Do hoppera wsypałem cały zapas Arichy, ok. 200 g. Może pomogło?

Następny eksperyment będzie z mieleniem do AP. Pozdrawiam wszystkich, a tym, którzy testują ze mną ten młynek dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2020, 12:37:31 wysłana przez makma »

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Marzec 2020, 14:18:15 »
Przy preinfuzji kawa bardzo puchnie, pieni się i bąbluje, przy Severinie aż takiego efektu nie było.

Może zmieliłeś drobniej niż Severinem?
Sam się zastanawiałem skąd ten efekt. Nie, raczej nie mieliłem drobniej, kto wie czy nawet nie lekko grubiej. Zupełnie jak inna kawa. Nie wiem też z fizyczno-chemicznego punktu z czego to wynika. Kawa jest jakby bardziej puszysta. Pisałem wcześniej o braku współpracy w przypadku mielenia na wagę, okazuje się, że z tą opcją jest wszystko ok, działa prawidłowo. Przemiał równy. Fajne to namielanie prosto do filtra... Severin póki co wylądował "na struchu" jako backup.
Aha, nawiązując do zdjęć kolegi @makma, takiego rozrzutu (gruzu) w moim przemiale nie zauważyłem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #56 dnia: 21 Marzec 2020, 14:19:39 »
Może być też więcej pyłu :). Na zdjęciach makma wydaje się, że jest go sporo. Jednak najważniejsze żeby użytkownicy byli zadowoleni :)

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #57 dnia: 21 Marzec 2020, 15:51:24 »
Zauważyłem, że ilość "gruzu" zależy od kawy. Podczas mielenia Colombii było go, moim zdaniem, mniej. Może to zależy od twardości ziarna po paleniu? Twardsze ziarno po prostu pęka i rozłupuje się na większe kawałki i trudniej się mieli.
Odsiewałem pył, ale kawa była dla mnie niesmaczna. 
Ciekawy jestem, czy przeparzony pył bardziej psuje smak kawy, czy raczej niedoparzony "gruz". Obie frakcje to mniejszościowy produkt dodatkowy mielenia. Można to odsiewać, ale czy naprawdę warto? W sumie napar daje jakąś średnią ekstrakcji wszystkich frakcji w przemiale.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #58 dnia: 22 Marzec 2020, 12:00:03 »
Po kolejnych kilkunastu stronach forumowej epopei "Drip, czyli prosto i smacznie", i po kolejnych kilkunastu opisach przesiewania przemiału, zdecydowałem się zrobić jeszcze raz Arichę w V60. Tym razem ustawiłem młynek po środku poprzednich zakresów, czyli na 11. Ciekawe, że na podstawie kilku prób, ustaliłem wcześniej, że jest to najlepszy poziom grubości mielenia pod moje kawiarki 2 tz i 3 tz...
Najpierw odsiałem gruz i było go kilkanaście ziarenek, a więc w zasadzie do pominięcia. Odsianie najmniejszych frakcji sitkiem do herbaty dało 2 gramy pyłu i czegoś trochę większego.
Zaparzyłem 200 ml naparu z 14 g kawy, w czasie 2:35. Okazała się bardzo łagodna w smaku, raczej czekoladowa. Ze znacznie mniejszą ilością kwasków niż poprzednio, ale też i mniej owocowa.
Kawa po ekstrakcji wyglądała tak:
aricha mielenie 11 napar.jpg

Ludzie!!! Już trzeci dzień piję kawę bez cukru! I mi smakuje! Czy powinien skontaktować się z lekarzem?

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #59 dnia: 22 Marzec 2020, 13:44:00 »
Nie ma potrzeby konsultacji. Po prostu przechodzisz na Ciemną Stronę Mocy (Kawy) :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi