Autor Wątek: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo  (Przeczytany 33469 razy)

Offline Bratek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: AP
  • Młynek: Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #135 dnia: 06 Czerwiec 2020, 21:21:43 »
Wystarczy przyłożyć spod młynka do ucha, by ten szum usłyszeć.
Potwierdzam, ze mój egzemplarz tez lekko szumi. U mnie stoi głęboko w kącie na blacie, musze się trochę pochylić żeby usłyszeć. Ale jak usłysze, to słysze też z 3 kroków. Niemniej lodówka typu no-frost w kuchni jest glośniejsza :)  Mogę sobie jednak wyobrazić że komuś może to przeszkadzać.

a jako że o mój pierwszy post to powiem jeszcze Dzień dobry! i że jestescie winni że kupiłem niedawno ten młynek, to przez Was! :) ale jestem jako początkujacy z AP zadowolony, jest bardzo wygodny w obsłudze, cichy, a nawet zona niezainteresowana kawą się nim zainteresowała i lubi go sama używac. Bardzo praktyczna wbudowana waga. ładny. Myślałem, przez tygodnie o Nivonie, ale pojawił się ten w rozsądniejszej cenie a z wiekszą funkcjonalnością.


Offline Kostka

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Slowpresso, phin
  • Młynek: Poszukuję
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #136 dnia: 10 Czerwiec 2020, 14:24:01 »
Jak myślicie, mając możliwość zakupu młynka Melitta calibra niewiele drożej niż wspomniany w wątku młynek tchibo warto dołożyć do melitty, czy jednak szkoda przepłacać skoro są to (ponoć) dokładnie te same młynki?
Od razu napiszę, że szukam młynka do alternatyw (phin, slowpresso, kawiarka, w przyszłości może drip lub chemex).

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #137 dnia: 10 Czerwiec 2020, 22:13:20 »
Jak niewiele drożej to bierz Melitte, Tchibo pewnie lekko okrojony z pierwowzoru.

Offline Kostka

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Slowpresso, phin
  • Młynek: Poszukuję
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #138 dnia: 10 Czerwiec 2020, 22:53:20 »
Jak niewiele drożej to bierz Melitte, Tchibo pewnie lekko okrojony z pierwowzoru.
Dziękuję za odpowiedź! Tchibo jest znacznie ładniejszy i chyba to jako jedyne każe mi sie nad nim zastanowić ;) A tak przy okazji zapytam, czy ta Melitta jest godna polecenia? Bo widzę, że ją użytkujesz.

Offline cointreau

  • Wiadomości: 3
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #139 dnia: 11 Czerwiec 2020, 22:52:43 »
Dla osób, które się zastanawiają nad Melitta Calibra, a Tchibo Melitta Calibra, to mogę dodać od siebie, że posiadam wersję tą bez współpracy z Tchibo. Zaletą młynka jest cicha praca oraz dokładna waga. Na zdjęciu kilka stopni mielenia...jakieś odniesienie, ogólne wyobrażenie będzie, może to się komuś przyda...Bazą był cukier, ale on nie jest do końca drobnoziarnisty, bardziej grubo, dlatego pod kawiarkę eksperymentuje z przedziałami 20-25, a pod Cold Brew 25-30...Młynek był kupiony właśnie w tym celu.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2020, 22:57:44 wysłana przez cointreau »

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #140 dnia: 11 Czerwiec 2020, 23:54:42 »
Mam wersję Tchibo, wyparła mojego klasycznego Severina na strych. Dobry przemiał, smaczna kawa. Waga przydatna. Cóż, część forumowiczów robi trochę czarny PR bo duża część forumowiczów to sprzedawcy /dystrybutorzy, którzy tego fajnego młynka nie mają w ofercie. To nie jest młynek do espresso. Do alternatyw nic więcej nie trzeba. Polecam.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6235
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #141 dnia: 12 Czerwiec 2020, 11:50:49 »
@jancewicz Któż taki wg Ciebie robi czarny PR i jest ukrytym sprzedawcą?

Dzięki za zdjęcie @cointreau pozwoliłem sobie trochę je rozjaśnić i wyostrzyć, żeby lepiej było widać. Przemiał wygląda trochę inaczej niż ze zdjęć Tchibo prezentowanych w tym wątku. Jakby mniej pyłu było, ale drobinki mają bardziej wrzecionowaty kształt. Jednak może to być kwestia różnych czynników. Trzeba by porównać obok siebie ze zmieloną tą samą kawą.

Jeśli mogę coś zasugerować, to raczej pod kawiarkę mieliłbym w okolicach 6-10, a do cold brew też podobnie, dosyć drobno. Dla mnie cold brew z grubego przemiału jest zupełnie bez smaku, bo ekstrakcja tego jest też bardzo niska nawet przy długim macerowaniu. Tak przynajmniej z mojego doświadczenia wynika, ale popróbuj sam i zobacz co Ci pasuje, a najlepiej napisz potem co Ci wyszło. 

 
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2020, 13:09:02 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #142 dnia: 12 Czerwiec 2020, 13:25:31 »
jak to było z tym błędem w matriksie? Bo to już chyba gdzieś słyszałem. Mam wrażenie, że złą opinię to ma trollujący kolega i paru wtórujących druhów, nie młynek, ale szkoda już kolejny raz to roztrząsać.

Zamiast tego chciałbym podkreślić inna kwestię: "Do alternatyw nic więcej nie trzeba" kategorycznie się nie zgadzam, takie zdanie jest wynikiem niewiedzy lub ignorancji oraz niezrozumienia innej, powtarzanej na forum frazy. Dla espresso minimalny poziom młynka dający możliwości technicznego wykonania shota jest wyższy niż dla alternatyw, dlatego często mówimy, ze dany młynek juz da radę. Co nie znaczy, że dla alternatyw byle jaki młynek jest najlepszym czego potrzebują.
Prosty drip zyskuje wiele od niezapylonego, równego przemiału, poprawa smaku jest równie duża, jak męczenie sie z zapychającym filtrem, lepszy młynek pozwala robić dripy prościej, wygodniej, które będą powtarzalne i smaczne.
Do kawiarki można mielić ceramicznym hario, tez tak robiłem przez wiele lat, co nie znaczy, że to juz wszystko, lepszy młynek pozwoli ci odkryć kawiarkę na nowo, nie wierzysz mi? Jak byś dokładniej czytał to zapełnione sprzedawcami forum, to poznał byś wielu po takim "odkryciu" .

To tyle mojej podirytowanej dygresji ;)

Co do poprzedzającego merytorycznego wpisu, te zdjęcia faktycznie wyglądają znacznie lepiej od tych wokół których zaczęło się dyskutowanie. Drobniejsze pozycje wyglądają ładnie, przy grubszych jest gruz i wyraźny rozrzut, ale to jest raczej spodziewany widok. Przy czym kawa w hoperze wygląda dość ciemno, pasowało by do klasycznie widzianej kawiarki, więc pewnie nie jest zbyt twarda i krucha, co ułatwia zadanie. Dalej dla kawiarki czy np ekspresu przelewowego powinno się to dobrze sprawdzać.

Zobaczymy jeszcze jak z trwałością tego młynka, narazie w swojej cenie jest ciekawą propozycją.

skansen

  • Gość
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #143 dnia: 12 Czerwiec 2020, 14:08:19 »
Mnie zastanawia inna kwestia. Nic nie umniejszam żadnemu z młynków. Czytając wątek odnoszę wrażenie, jakby pewnikiem było to, że Tchibo i Melita produkują razem jeden młynek w dwóch wariantach. Zdaje sobie sprawę, że nauka radziecka zna takie przypadki Włosi stosują branding ekspresów i młynków. Ale czy tutaj poza parametrami jest jakieś podobieństwo? Przecież te młynki mają inne hoppery, inny panel sterujący, zupełnie inne obudowy. Te dwie firmy też raczej ze sobą nie współpracują na tym polu.   

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6235
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #144 dnia: 12 Czerwiec 2020, 14:52:18 »
Od początku o tym mówiłem, że dopóki ktoś nie porówna szczegółowo tych młynków, to twierdzenie że to to samo w innym pudełku nie bardzo jest uprawnione. Nie wiem czemu niektórym zależy na odnoszeniu jednego do drugiego. Owszem mogą mieć tą samą funkcjonalność i żarno, ale chociażby złożenie tego wszystkiego może być inne dając inne rezultaty.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #145 dnia: 12 Czerwiec 2020, 20:54:20 »
Faktycznie lepszy trochę przemiał, choć powyżej 15” to już słabo. Spory rozrzut. Jestem przekonany, ze ręczny Chińczyk za ta sama kwotę zmieli lepiej.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #146 dnia: 12 Czerwiec 2020, 22:51:36 »
jak to było z tym błędem w matriksie? Bo to już chyba gdzieś słyszałem. Mam wrażenie, że złą opinię to ma trollujący kolega i paru wtórujących druhów, nie młynek, ale szkoda już kolejny raz to roztrząsać.

Zamiast tego chciałbym podkreślić inna kwestię: "Do alternatyw nic więcej nie trzeba" kategorycznie się nie zgadzam, takie zdanie jest wynikiem niewiedzy lub ignorancji oraz niezrozumienia innej, powtarzanej na forum frazy. Dla espresso minimalny poziom młynka dający możliwości technicznego wykonania shota jest wyższy niż dla alternatyw, dlatego często mówimy, ze dany młynek juz da radę. Co nie znaczy, że dla alternatyw byle jaki młynek jest najlepszym czego potrzebują.
Prosty drip zyskuje wiele od niezapylonego, równego przemiału, poprawa smaku jest równie duża, jak męczenie sie z zapychającym filtrem, lepszy młynek pozwala robić dripy prościej, wygodniej, które będą powtarzalne i smaczne.
Do kawiarki można mielić ceramicznym hario, tez tak robiłem przez wiele lat, co nie znaczy, że to juz wszystko, lepszy młynek pozwoli ci odkryć kawiarkę na nowo, nie wierzysz mi? Jak byś dokładniej czytał to zapełnione sprzedawcami forum, to poznał byś wielu po takim "odkryciu" .

To tyle mojej podirytowanej dygresji ;)

Co do poprzedzającego merytorycznego wpisu, te zdjęcia faktycznie wyglądają znacznie lepiej od tych wokół których zaczęło się dyskutowanie. Drobniejsze pozycje wyglądają ładnie, przy grubszych jest gruz i wyraźny rozrzut, ale to jest raczej spodziewany widok. Przy czym kawa w hoperze wygląda dość ciemno, pasowało by do klasycznie widzianej kawiarki, więc pewnie nie jest zbyt twarda i krucha, co ułatwia zadanie. Dalej dla kawiarki czy np ekspresu przelewowego powinno się to dobrze sprawdzać.

Zobaczymy jeszcze jak z trwałością tego młynka, narazie w swojej cenie jest ciekawą propozycją.


Bla bla bla, ale żeś się kolego rozpisał... Piszesz o czytaniu forum aby poznać, doświadczyć... Hmm. Poznaję i doświadczam pijąc kawę. Mielę to eureką, to izpresso, tudzież tchibo bądź severinem. Parzę kawę na różne sposoby. Powtarzam, że przy alternatywach aż takiej różnicy nie odczuwam mieląc tchibo. Twój smutny post tylko potwierdza to co napisałem. Nie zarzucaj mi też proszę ignorancji. Być może masz dużo bardziej wyrafinowany zmysł odczuwania smaków... Szacun! 😂. Ale z drugiej strony cieszę się, że jest mocna weryfikacja i wymagające reguły akceptacji nowości, niedługo wszak wejdzie na nasz rodzimy rynek nowy młynek od forumowego łódzkiego handlarza.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #147 dnia: 12 Czerwiec 2020, 22:56:57 »
Mnie zastanawia inna kwestia. Nic nie umniejszam żadnemu z młynków. Czytając wątek odnoszę wrażenie, jakby pewnikiem było to, że Tchibo i Melita produkują razem jeden młynek w dwóch wariantach. Zdaje sobie sprawę, że nauka radziecka zna takie przypadki Włosi stosują branding ekspresów i młynków. Ale czy tutaj poza parametrami jest jakieś podobieństwo? Przecież te młynki mają inne hoppery, inny panel sterujący, zupełnie inne obudowy. Te dwie firmy też raczej ze sobą nie współpracują na tym polu.   
Moim zdaniem niepotrzebnie ktoś pierwotnie "powiązał" te marki przy tym młynku. Zupełnie przecież nie ma to znaczenia.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #148 dnia: 12 Czerwiec 2020, 22:58:59 »
A ja się zgadzam z trezem. Ta sama kawa, ta sama woda, dripper, filtr etc, tylko inny młynek - i różnica jest. Nie jest to tylko moje zdanie i nie raz było to sprawdzane przez wiele osób, więc to, że Ty nie czujesz różnicy wcale nie oznacza, że jej nie ma. Jeśli idę do kolegi i robimy dwa dripy, w których jedyną różnicą jest młynek to chyba różnica nie bierze się z innego feng shui w innym miejscu zaparzania. Oba stojące na szafce, tylko w ciut innym miejscu. A nabijanie się z kogoś, kto czuje więcej smaków nawet nie wymaga komentarza....

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #149 dnia: 12 Czerwiec 2020, 23:00:07 »
Od początku o tym mówiłem, że dopóki ktoś nie porówna szczegółowo tych młynków, to twierdzenie że to to samo w innym pudełku nie bardzo jest uprawnione. Nie wiem czemu niektórym zależy na odnoszeniu jednego do drugiego. Owszem mogą mieć tą samą funkcjonalność i żarno, ale chociażby złożenie tego wszystkiego może być inne dając inne rezultaty.
A może wzięło się to z rebrandowej Wilfy WSCG-2?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi