Autor Wątek: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo  (Przeczytany 33362 razy)

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« dnia: 04 Marzec 2020, 18:38:36 »
W sklepie Tchibo w łódzkiej Manufakturze doszukałem się młynka elektrycznego do kawy. Z początku nieufny, jednak po odkryciu w internecie, że jest to identyczny model z Melitta Calibra 1027, z napisem "Wykonano dla Tchibo", bez wskazania producenta, kupiłem. Cena 299 zł była znacznie niższa niż to co znalazłem w internecie, bo tam podobny model, który moim zdaniem rożni się jedynie gorszym designem, kosztuje od 499 do 699 zł.
Wszystkie cechy i funkcje młynka są identyczne. Stalowe stożkowe żarna, waga pod pojemnikiem na kawę, kilka funkcji mielenia i ten sam zakres ustawienia grubości mielenia do 39 pozycji.
Kilka prób ustawienia grubości mielenia pod kawiarkę pomogły znaleźć mi właściwe ustawie pomiędzy 11 a 13.  Nie mam innych narzędzi do parzenia kawy, więc nie wiem jak młynek mieli np. pod espresso. Przy pierwszej probie do kawiarki zmieliłem kawę na pozycji 5 i napar był tak gorzki, że nie byłem w stanie wypić. Z kolei na pozycji 16 była bardzo kwaśna, też nie do picia.
Ważyłem kawę po zmieleniu, aby porównać z ustawieniem ilości kawy na młynku i zważenia jej przez wagę urządzenia. Na 30 g straciłem ok 1 g, zaś samo mielenie na kawiarkę trwało ok. 12 sekund. Moim zdaniem, młynek pracuje raczej cicho.
Jeszcze jest przynajmniej jeden egzemplarz w tym sklepie. Cena okazyjna. W innych sklepach tej firmy nie widziałem tego młynka.
Czy ktoś ma Melitte Calibre  z Internetu? Jeśli tak, to jakie ma wrażenia. Tak z ciekawości pytam. :)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Marzec 2020, 22:27:40 »
Młynek jest też w sklepie online Tchibo. Chętnie bym zobaczył jak ten młynek mieli i coś zaparzył z takiego przemiału. Nie wiem czy jest taki sam jak Melitta. Ten Tchibo zdaje się ma żarno zewnętrzne z odlewu. W Melicie wyglądają nieco inaczej na zdjęciach, ale trudno po zdjęciu orzec czy jest inne.  Tym bardziej nie da się powiedzieć jaką to robi różnicę.

Może kiedyś będziesz mógł wziąć na jakieś spotkanie forumowe młynek, to myślę że wiele osób chętnie sprawdziłoby jak działa.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2020, 22:31:42 wysłana przez krystians »

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marzec 2020, 16:17:05 »
Skoro jest w sklepie online, to znaczy, że może jeszcze ktoś go kupił i może podzielić się swoją opinią.
Zastanawiam się nad tym, aby zaciągnąć go do jakiejś kawiarni w Łodzi i poprosić o zrobienie kilku espresso z ich kawy zmielonej na np. na dwóch ustawieniach na moim młynku i porównania z espresso z kawy z młyna kawiarni. Nie wiem, czy ktoś się znajdzie, ale spróbuję.
Co do spotkania, to nie znalazłem żadnej informacji o aktualnym pomyśle na coś takiego. Nie ma problemu. Mogę go przytargać.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Marzec 2020, 16:23:50 »
Możemy to zrobić u nas lub za tydzień na Festiwalu Czekolady i Kawy w EC1.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marzec 2020, 20:00:29 »
Dziękuję za informację o Festiwalu - 14-15.03.2020 r. Na pewno będę, ale nie chcę wam zawracać głowy na samym festiwalu. Pewnie będziecie zajęci. Miło będzie poznać.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marzec 2020, 20:16:31 »
Makma, można to sprawdzić na ile da sobie radę z espresso, jednak ilość ustawień będzie najprawdopodobniej zbyt mała. Raczej jest to młynek do mniej wymagających metod jak moka, ekspres z zaworem ciśnieniowym, ekspres niskociśnieniowy, french press, jakieś małe domowe przelewy, ekspres przelewowy

Myślę, że jeśli jesteś w stanie osiągnąć smaczne efekty używając takiego młynka, to znaczy, że jest wystarczający. Najwięcej kryje się w dobrych ziarnach.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2020, 20:20:44 wysłana przez krystians »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Marzec 2020, 20:20:38 »
@makma , Rzeczywiście może tam brakować czasu na taką zabawę. Zależy od frekwencji. Ale jak chcesz na spokojnie popróbować to możemy to zrobić u nas w firmie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Marzec 2020, 10:48:27 »
Dziękuję za zaproszenie! :ok:
Życzę organizatorom i sobie, aby sytuacja epidemiologiczna nie zepsuła imprezy, która zapowiada się tak słodko. :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Marzec 2020, 10:53:40 »
Grunt to nie panikować ! Damy radę ! :ok:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Marzec 2020, 10:57:49 »
Krystians, dziękuję za wskazówki. Takie miałem intencje przy zakupie tego młynka - do wszystkiego oprócz ekspresów ciśnieniowych. Jednak skoro ma aż 39 ustawień mielenia, w tym 6 na kolbę, to grzechem byłoby nie sprawdzić. Niemcy zaprojektowali go pod gusta klientów niemieckich i kawy, którą tam palą i sprzedają. Jak wiem z tego forum, jest coś takiego jak "niemiecki styl" palenia i picia kawy i niemieckie preferencje. Stąd młynek w ustawieniach na kolbę może pasować im do mielenia ICH kawy do ICH ekspresów i innych popularnych w Niemczech metod parzenia. Może pasuje także do kawy wypalanej w Łodzi. Trzeba sprawdzić. :-\

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Marzec 2020, 13:01:02 »
makma, jak będziesz wyjmował ten koszyk z żarnem do czyszczenia, to może udałoby się wrzucić zdjęcie? Na stronie Tchibo faktycznie wygląda jakby było z odlewu, albo tak marnie obrobione. Byłoby fajnie to zweryfikować

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Marzec 2020, 13:26:05 »
Jednak skoro ma aż 39 ustawień mielenia, w tym 6 na kolbę, to grzechem byłoby nie sprawdzić.
Ilość ustawień niewiele znaczy. Młynek raczej wyłącznie pod alternatywy. Pod espresso to to się nie nada. Sam nie sprawdzałem ale jakiś czas temu natknąłem się na taką informację. Tak czy siak też jestem ciekawy jaką ten młynek prezentuje jakość przemiału. Mój Severin chyba już powoli wydaje z siebie łabędzi śpiew więc rozglądam się za jego następcą...

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Marzec 2020, 14:17:09 »
Zdjęcia udało się zrobić. W załącznikach. Oczywiście, nie rozbierałem młynka, bo jest na gwarancji. :-\

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Marzec 2020, 16:34:44 »
Dzięki makma za fotki. Żarno zewnętrzne nie wydaje się być odlewem, więc za tą cenę powinno być spoko. Ciekaw jestem jak z  precyzją osadzenia i regulacji. Tutaj jeśli dobrze wnioskuje ze zdjęcia, pierścień regulujący, na którym opiera się żarno zewnętrzne, wygląda na wykonane z metalu. W tej cenie może okazać się ciekawą alternatywą dla Wilfa/Severin/Baratza.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Mlynek Melitta Calibra wykonana dla Tchibo
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Marzec 2020, 00:14:24 »
Dzięki za komentarz. Nie potrafię ocenić tego żarna. Co do osadzenia, to trudno mi powiedzieć, gdyż jego precyzję mogę ocenić jedynie po wyniku mielenia. Dzisiaj mieliłem grubiej pod drip melitty i wyszło dobrze. Czuję różnice w grubości przemiału w naparach.
Regulowałem grubość mielenia, aby sprawdzić, czy ma ona znaczenie dla długości trwania parzenia w kawiarkach o różnej pojemności. Na początku eksperymentu 2 tz miała ok 30 sekund ekstracji, 3 tz - 40 sekund, a 4 tz 65 sekund. Po eksperymentach z grubością przemiału, 2 tz i 3 tz mają po ok. 30 sekund, a 4 tz 50 (jednak to jest dwa razy więcej wody niż w 2 tz). To znaczy, że precyzja ustawienia jest na tyle dobra, że da się uzyskać kontrolę nad procesem parzenia poprzez ustawienia grubości przemiału na tym młynku. Co ciekawe, różnice w ustawieniach na pierścieniu regulacji grubości mielenia były po dwie kreski, a więc małe. Tyle mogę ustalić jak na moje wyczucie tematu. ???
Cena jest atrakcyjna. Nie wiem, czy coś się zmieniło, ale chyba nadal można zwracać produkty kupione przez internet w jakimś terminie. Można więc sprawdzić i jeśli nie będzie zadowalający, to zwrócić. Mnie pasuje! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi