Autor Wątek: Najtańszy sensowny zestaw używany  (Przeczytany 5793 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Wrzesień 2018, 07:51:34 »
Większość swoje chwali to też dodam, niedawno w sumie pisałem w innym wątku.
OXO Good Grips + filtry + ręczny młynek (najtańszy sensowny chyba Xeoleo lub Timemore już z PL)
French Press do spieniania mleka wcześniej podgrzanego (np. mikrofala)
Kawa do przelewów, ale dobra, ja próbowałem na kawie z mastroantonio.pl.
OXO wygodny, gotujesz wodę i wlewasz, nie musisz mierzyć temperatur, bo woda najpierw trafia do pojemnika OXO.
Mała waga też by się przydała.
Tak były opinie, że z przelewu słabe cappuccino. Też mi się tak wydawało, póki nie spróbowałem, dla żony brak zmian na gorsze.
Bardziej kwaskowa kawa z przelewu o dziwo fajnie łączy się ze słodkim mlekiem (przy spienianiu mleko robi się słodkie). Dla początkujących też dodatkowy plus bo mamy duuuuuuże cappuccino/latte (jak zwał, tak zwał :) )
Mimo posiadania odpowiedniego ekspresu pijam taką kawę (nie jestem amatorem czystych przelewów bez dodatku mleka)
W 400zł zamknąłbyś się z taką inwestycją.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Wrzesień 2018, 08:24:28 »
Cześć!
Zastanawiam się nad skompletowaniem możliwie najtańszego zestawu do parzenia kawy. Najtańszego, serio. Jestem na zupełnym początku kawowej drogi, ale płacenie po 8-12 zł za kawę w kawiarni już mnie trochę męczy. Pijam zasadniczo kawy mleczne, cappu albo latte. Do espresso może się przekonam jak będę uczył się je robić.
Myślałem nad młynkiem Ascaso i2-mini, dobra kawą (np. od Gorana) i kolbą. Widziałem ze polecacie Ascaso Basic albo Dream. Oba w cenie +- 1200 zł. Nie ma nic tańszego, na czym poćwiczę robienie espresso i sprawdzę czy faktycznie będę używać ekspresu w domu, czy jednak wygra kawiarnia (a jak wygra, to ekspres sprzedam za takie same pieniądze, albo podobne jak go kupiłem?)

Jak w temacie - zestaw używany. Na nowy nie mam $.
Dziękuję :)

Odrzeję kotleta, w odpowiedzi na pytanie vis majora, może przyda się komuś 
Na początku rozważałem Saeco za +- 2,5k i za żadne skarby nie zmieniłbym decyzji o zakupie Jury, tym bardziej że kupiłem ją za niewiele ponad 3k. Jest ekstra, do domowego użytku jako one touch - naprawdę warta tych 3k. Czy Saeco jest warte? Wątpię. Lepiej poszukać Nivony.

Nie kumam trochę - szukasz dobrego sprzętu do robienia kawy (taniego), po czym w innym temacie chwalisz Jurę jako sprzęt, który kupiłeś za 3k?

Trochę nie klei się to, żeby płacić w tym samym czasie 3k za ekspres automatyczny i szukać taniego sprzętu do parzenia espresso i cappu.

Moja rada - sprzedaj tę jurę - kup lepszy młynek elektryczny, jeżeli nie chce Ci się kręcić - F64, E6P itp. i podstawowy ekspres, któryś z polecanych.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Wrzesień 2018, 09:39:27 »
po jakiego wała tworzą super expresy do espresso i cappuccino  nie lepiej wywalić wszystko w diabły i mieć phina za 22 zł plus fp za 25 zł 
tak jak powiadziano, ekspresy wymyślono nie dla poprawy smaku kawy, ale aby maksymalnie szybko wydawać kolejne porcje klientom w gastronomii.

Ja kilka razy razem ze znajomymi robiłem ślepe testy: kawiarka vs ekspres. Aby dało się je porównać zadbałem o jednakową gramaturę i ilość wody w obu naparach. Wygrywała zawsza kawiarka, dając intensywniejszy smak, po prostu więcej kawy w kawie, im zimniejsza kawa tym większa przewaga kawiarki. Ekspres okazał się...gorszy. Mniejsza ilość wody jako rozpuszczalnika w ekspresie nie była w stanie wydobyć tyle samo smaku co większa ilość wody + wyższa temperatura w kawiarce, dodatkowo napar z kawiarki był bardziej "harmonijny", smakował naturalniej.

Jeśli ktoś ma ograniczony budżet szkoda kasy na porywanie się za wszelką cenę na ekspresy, jest tyle tańszych i lepszych metod. 
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2018, 09:47:42 wysłana przez grex »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Wrzesień 2018, 09:45:21 »
Wygrywała zawsza kawiarka, dając intensywniejszy smak, po prostu więcej kawy w kawie. Ekspres okazał się...gorszy.

Taki test nie jest trudny do wykonania i nigdy u mnie nie wygra kawiarka z espresso.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:07:19 »
Aby dało się je porównać zadbałem o jednakową gramaturę i ilość wody w obu naparach.
Ciężko to zrobić, bo w obu sprzętach ilość kawy determinuje objętość sitka -- chyba, że szukałeś specjalnie pod test odpowiedniego rozmiaru kawiarki lub odpowiedniego sitka do ekspresu? Inaczej mówiąc: powątpiewam czy udało się uzyskać poprawny napar przez to dostrojenie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:09:04 »
Zakładam, że dla potrzeb testu dolano odpowiednią ilość wody do espresso zachowując ten sam stosunek.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:26:54 »
tak jak piszesz, espresso uzupełniłem gorącą wodą do tego samego poziomu. Obie próbki z tej samej kawy(single), zaparzone jednocześnie, taka sama gramatura i młynek. Oba sitka poj. 8.5g, obie ekstrakcje udane.

Później w kolejnych dniach robiłem ten sam test na paru innych kawach, single origin z MA. W opinii mojej i opinii drugiej testującej osoby wszystkie próby pokazały przewagę zaparzacza alternatywnego - intensywniejszy smak zarówno gorącego jak i zimnego naparu, espresso miało w sobie "szorstkość" zaś alternatywny zaparzacz dał bardziej naruralny, harmonijny napar.

W efekcie tych prób ekspres poszedł ostatecznie w odstawkę a ja przesiadłem się na alternatywy.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2018, 10:33:55 wysłana przez grex »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:32:48 »
Hmm.
A my z żoną bardzo nie lubimy kawiarki. Tylko espresso lub americano (o niebo lepsze niż kawiarka). W efekcie tego kawiarkę ktoś dostał w prezencie a ekspres został.
2:2.
I co teraz? ;)

tak jak powiadziano, ekspresy wymyślono nie dla poprawy smaku kawy, ale aby maksymalnie szybko wydawać kolejne porcje klientom w gastronomii.
Najszybszy jest duży przelew i termos w gastronomii.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2018, 10:38:58 wysłana przez pj.w »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:35:51 »
Też wolę espresso, choć kawiarka jak najbardziej jest czasem w użyciu na wyjazdach, aczkolwiek częściej tygielek.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:38:32 »
tak jak piszesz, espresso uzupełniłem gorącą wodą do tego samego poziomu.
To nie zadziała. Bypass ma swoje prawa ;) nie możesz ot tak rozcieńczyć. Najczęściej trzeba zrobić większą dozę jeśli chcemy robić bypass. Americano z espresso z 15g + woda nie będzie smakowała tak samo jak przelew z 15g.

Poczytaj przemyślenia SCA na ten temat.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:40:10 »
A my z żoną bardzo nie lubimy kawiarki
Piąteczka. Też tak mamy. Espresso rzondzi.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Wrzesień 2018, 10:54:56 »
W efekcie tych prób ekspres poszedł ostatecznie w odstawkę a ja przesiadłem się na alternatywy.

A to nie ty, na innym forum i pod innym nickiem, pisałeś, że sprzedałeś ekspres, bo "zszedłeś do jednej kawy tygodniowo"  :)?
Kawiarkę nawet lubię, ale espresso nie dorówna.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Wrzesień 2018, 11:31:08 »
W opinii mojej i opinii drugiej testującej osoby wszystkie próby pokazały przewagę zaparzacza alternatywnego - intensywniejszy smak zarówno gorącego jak i zimnego naparu, espresso miało w sobie "szorstkość" zaś alternatywny zaparzacz dał bardziej naruralny, harmonijny napar.

Czy to, aby nie jest tak, że zależy to także od tego jak robisz kawę z kawiarki i espresso? Podejrzewam, że nawet z tych samych ziaren, wody i na tych samych urządzeniach każdy użytkownik uzyska w jednym i drugiem przypadku zdecydowanie różniące się napary od uzyskanych przez innego użytkownika. Zawsze, któraś z tych dwóch kaw będzie lepsza. Nie mniej nie koniecznie musi to znaczyć, że dane urządzenie, na którym została zaparzona jest obiektywnie lepsze.  Nie do końca rozumiem o co ten spór. Zarówno ekspresem ciśnieniowym jak i moką, phinem czy aeropresem można zrobić dobrą kawę. Tak samo mleko można smacznie spienić różnymi metodami. To już kwestia tego co kto uważa za ciekawsze / bardziej pożądane.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2018, 11:36:17 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Wrzesień 2018, 13:19:59 »
Spór... Kolejne starcie mające na celu udowodnić przewagę alternatyw nad ekspresem ;) I te testy przy tych samych ilościach kawy... Zrób dobry napar z kawiarki i dobry napar espresso i dopiero to stawiaj do porównania, inaczej nie ma to sensu.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Najtańszy sensowny zestaw używany
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Wrzesień 2018, 13:48:02 »
Bardziej niż spór - opinie :), że kawę z mlekiem da się zrobic z ekspresu i przelewu/kawiarki. Metoda z ekspresem ma najmniejszą ilość wody/najwięcej mleka, inne mniejsze ilości mleka przy tej samej postaci. Z każdego sposobu może wyjść smacznie :). Z ekspresu ciśnieniowego IMO najłatwiej smaczną mleczną kawę otrzymać, ale w innych metodach też to jest możliwe, tylko trzeba poszukać, dobrać inną kawę itp.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi