Autor Wątek: Baratza Vario-W czy Sette 270Wi ?  (Przeczytany 4345 razy)

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Baratza Vario-W czy Sette 270Wi ?
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Kwiecień 2020, 19:03:42 »
Docelowo, dwa młynki. Ten do alternatyw to pewnie ta czarna Wilfa.

A dlaczego nie można mielić pod dwie metody z zasypanym? Chodzi o zmianę na uruchomionym młynku i wtedy spora strata kawy? Chyba dlatego znów Baratza by wygrywała, bo tam można regulować żarna na wyłączonym.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Baratza Vario-W czy Sette 270Wi ?
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Kwiecień 2020, 21:37:35 »
Jak masz zasypany hopper to między żarnami jest kawa, część ziaren mniej lub bardziej zmielonych. Jak będziesz chciał zmienić na mielenie drobniejsze, to jak, zgnieciesz te ziarna które są pomiędzy? Musisz włączyć silnik i stopniowo zmniejszać.
Nie jestem pewien czy rozumiem dobrze co chcesz osiągnąć. Czy z rana np. chcesz zaparzyć aeropress, w południe zmienić ustawienie i zrobić espresso, a po południu znowu zmienić grubość na kawiarke? I to na jednym młynku z zasypanym hopperem? Będzie więcej zachodu niż z SD.
Ja bym do aeropressu i kawiarki kupił Comandante, a do espresso Specialite. Żarna w Specialicie to 55mm a w Atomie 60mm (tym o którym piszesz). Różnica naprawde znikoma w wielkości a spotkałem się z opiniami na forach zagranicznych że w smaku to samo. Wg mnie szkoda kasy na Atoma 60. Jak już to Atom 65 lub 75 - to już inna klasa młynka.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Baratza Vario-W czy Sette 270Wi ?
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Kwiecień 2020, 22:35:13 »
Jak masz zasypany hopper to między żarnami jest kawa, część ziaren mniej lub bardziej zmielonych. Jak będziesz chciał zmienić na mielenie drobniejsze, to jak, zgnieciesz te ziarna które są pomiędzy? Musisz włączyć silnik i stopniowo zmniejszać.

To do mnie przemawia. Znaczy łopatą. Dzięki. Kumam zatem działanie.

Nie jestem pewien czy rozumiem dobrze co chcesz osiągnąć. Czy z rana np. chcesz zaparzyć aeropress, w południe zmienić ustawienie i zrobić espresso, a po południu znowu zmienić grubość na kawiarke? I to na jednym młynku z zasypanym hopperem? Będzie więcej zachodu niż z SD.

Tak właśnie myślałem. Ale coraz bardziej też widzę, że albo SD i gimnastyka z nastawami, albo dwa młynki.
Ja bym do aeropressu i kawiarki kupił Comandante, a do espresso Specialite. Żarna w Specialicie to 55mm a w Atomie 60mm (tym o którym piszesz). Różnica naprawde znikoma w wielkości a spotkałem się z opiniami na forach zagranicznych że w smaku to samo. Wg mnie szkoda kasy na Atoma 60. Jak już to Atom 65 lub 75 - to już inna klasa młynka.

Specialite pasuje mi wyglądem. Wielkości żaren chyba nie wyczuję. Wcześniej odszedłem od niej, bo chciałem bardziej uniwersalny. Teraz dojrzewam i zmieniam preferencje na dwa młynki. Brałem pod uwagę jeszcze Ceado E6P. Wygląd może mniej przebojowy niż Eureki, ale bebechy wydają się naprawdę dobre.

Ręcznego nie chcę. Wolałbym tą czarną Wilfę do alternatyw.

W kwestii Eurek, to czy różnica żaren między Atom i Speciality (5 mm) nie jest taka jak między Speciality i Classico? Różnica w cenie też procentowo mniej więcej ta sama. Zakładałem, że za tym idzie jakość.

Niche Zero myślałem, że całkowicie odrzuciłem, ale nawet zaczyna mi się podobać. Tylko nie ma w polskiej dystrybucji, a ja koniecznie chcę fvat, więc raczej odpada.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2020, 22:52:54 wysłana przez ArtiW »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Baratza Vario-W czy Sette 270Wi ?
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Kwiecień 2020, 23:32:06 »
Mignon 50mm, Specialita 55mm, Atom 60mm, Atom 65mm.
Średnica zewnętrzna to jedno, ale wydaje mi się, że powierznia robocza żaren ma większe znaczenia. Oprócz samej geometrii itp.
Kiedyś mi się nudziło i obliczyłem sobie powierzchnie robocze różnych żaren biorąc pod uwagę zewn oraz wewn średnicę.
Wyniki poniżej.

Zielony: różnica między Mignon 50mm a Specialita 55.
Czerwony: różnica między Specialita 55 a Atom 60mm.
Żółty: różnica między Atom 60mm a Atom 65mm.

mlynki.png

Oczywiście są to tylko takie teoretyczne obliczenia, bez porównania młynków obok siebie na blacie. Aczkolwiek, wydaje mi się, że przy większych żarnach mielenie jest równiejsze, ponieważ każde ziarenko przechodzi dłuższą drogę, więc sam promień powierzchni roboczej ma jakieś znaczenie.
I tu proszę bardziej doświadczonych o zabranie głosu, bo możliwe że się mylę. I może zbyt mocno upraszczam.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Baratza Vario-W czy Sette 270Wi ?
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Kwiecień 2020, 23:45:56 »
Dziś widząc rozkręcone żarna Eureki pomyślałem o... powierzchni. A ty mi tu o tym piszesz. Zaimponowałeś mi! Wow. Brawo ty! Mamy niemal zbieżny tok myślenia.

Przyznam, że Specialita, jak na takie możliwości, dobre opinie i recenzje, ma bardzo kompaktowe rozmiary. To byłby mój pierwszy młynek z wyższej półki. Baratza 270 była benchmarkiem. Super wygląd, zero retention, łatwość nastawów. Ale Erueka Specialita zaczyna być faworytem, jeśli zdecyduję się na dwa młynki. W sumie, kupując Specialitę i Wilfę, zaoszczędzę ok. 500 zł względem Atom 60, a jakości chyba nie stracę. Zyskam za to drugi młynek, miejsce i trochę kasy na dodatki typu tamper, szuflada. W bardzo pozytywnym znaczeniu namieszałeś mi w głowie.

270-ka ma chyba w mojej ocenie bardzo poważnego konkurenta, Specialitę. Nie wiem czy jest sens rzucać się na Ceado E6P (ok. 1200 zł droższy od Speciality). Z drugiej strony, jakość przemiału Ceado jest chyba znacznie wyższa niż Speciality. Nadal jest na mojej liście.

Które Ceado dodałeś do porównań?
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2020, 00:47:38 wysłana przez ArtiW »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi