Autor Wątek: Problemy nowego "kolbowca"  (Przeczytany 1593 razy)

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Problemy nowego "kolbowca"
« dnia: 28 Luty 2023, 09:43:00 »
Mam dwa pytania do szanownego grona, na które ciężko mi jednoznaczne informacje uzyskać oglądając i czytając zawartość internetu:

- Odkamienianie ekspresu, kiedy i czy warto? Pytam bo serwis twierdz, że jak mam miękką wodę i filtruje to w ogóle nie trzeba, a znowu WholeLatteLove sugerują co pół roku.
- Drugie pytania to niby o kawę lub młynek. Otóż kupiłem ziarna ze swiezopalona.pl (Black Velvet) i totalnie nie wiem jak z tego uzyskać dobry rezultat. Nie jedne ziarna miałem, ale z tego nie potrafię dobrze zrobić espresso. Wychodzi w 19 sekund z 18g ponad 40g, z czego 2/3 to creama. Mielenie zmieniałem już 10 razy, schodząc cały czas na drobniej i wychodzi zawsze to samo. Aktualnie jestem na tak drobny mieleniu, jak nigdy. Jakieś pomocne uwagi od dużo bardziej doświadczony kolegów/koleżanek, co robie źle?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Luty 2023, 10:04:38 »
Odkamieniać warto jak jest kamień, to zależy od wody, myślę że przynajmniej raz w roku warto, też zależy  jak często używasz.
Świeża kawa daje więcej cremy. Chcesz mniejszy uzysk, zmiel drobniej, jak już się nie da drobniej, zwiększ dozę, ubij mocniej.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Luty 2023, 10:58:40 »
Jeśli kawa leci za szybko to warto sięgnąć w takim przypadku po większe sitko. Doza 20g zamiast 18 już może zrobić różnicę.

No i nie sugeruj się też tym, że "tak drobno jeszcze nie mieliłeś". Kawy są różne i czasami trzeba skręcić młynek naprawdę mocno aby dopasować się do aktualnie posiadanej kawy.

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Luty 2023, 11:30:14 »
Jeśli kawa leci za szybko to warto sięgnąć w takim przypadku po większe sitko. Doza 20g zamiast 18 już może zrobić różnicę.

No i nie sugeruj się też tym, że "tak drobno jeszcze nie mieliłeś". Kawy są różne i czasami trzeba skręcić młynek naprawdę mocno aby dopasować się do aktualnie posiadanej kawy.

Badziej mnie dziwi to, że pomimo ciągłego zmianiania stopnia zmielenia, kawa nie reaguje i robi się tak samo, ale spróbuje jeszcze drobniej zmielić i ubić mozniej.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Luty 2023, 11:41:48 »
Zwróć też szczególną uwagę na właściwą dystrybucję, często tutaj może być klucz do sukcesu.

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Luty 2023, 12:06:13 »
Zwróć też szczególną uwagę na właściwą dystrybucję, często tutaj może być klucz do sukcesu.
Dzięki, spróbuje. Technikę mam taką samą, WDT, dystrybutor i tampowanie (staram się podobno siła zawsze).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5287
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Luty 2023, 13:40:27 »
Technikę mam taką samą, WDT, dystrybutor i tampowanie (staram się podobno siła zawsze).
Posiadasz npf?
》tertium non datur《

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Luty 2023, 14:47:15 »
Technikę mam taką samą, WDT, dystrybutor i tampowanie (staram się podobno siła zawsze).
Posiadasz npf?

Oczywiście, również sitka 18g i 20g. Z NPFa, jak znam życie, to jeszcze szybciej będzie lecieć. Z doświadczenia wiem ze czasy podwójna kolba == NPF + 2 sekundy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5287
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Luty 2023, 18:19:05 »
Oczywiście, również sitka 18g i 20g
VST?

« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2023, 19:53:07 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 664
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Luty 2023, 22:06:26 »
>Mielenie zmieniałem już 10 razy, schodząc cały czas na drobniej i wychodzi zawsze to samo. Aktualnie jestem na tak drobny mieleniu, jak nigdy. Jakieś pomocne uwagi od dużo bardziej doświadczony kolegów/koleżanek, co robie źle?

Hmm to brzmi bardzo wątpliwie. Jak zachowasz wszystkie inne parametry jako stałe czyli waga ziaren z dokładnością do 0.1g, temp, doza, to nie ma bata żeby mielenie nie grało różnicy.

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Marzec 2023, 08:23:28 »
Oczywiście, również sitka 18g i 20g
VST?
Tak VST 18g, 20g od Bezzery

>Mielenie zmieniałem już 10 razy, schodząc cały czas na drobniej i wychodzi zawsze to samo. Aktualnie jestem na tak drobny mieleniu, jak nigdy. Jakieś pomocne uwagi od dużo bardziej doświadczony kolegów/koleżanek, co robie źle?

Hmm to brzmi bardzo wątpliwie. Jak zachowasz wszystkie inne parametry jako stałe czyli waga ziaren z dokładnością do 0.1g, temp, doza, to nie ma bata żeby mielenie nie grało różnicy.
Stąd moje pytanie, bo pierwszy raz widzę takie zachowanie. Wczoraj próba z użyciem NPFa i w 19 sekund 41g z 18g kawy zmielonej. Na młynku już jestem w skali 1,3 (normalnie miele od 1,425 do 1,6), tak drobno nie mieliłem i obawiam się że jak zejde niżej to się po prostu młynek zatnie.
Takie espresso jest pijalnie, ale mało zbalasowane, jak dla mnie za gorzkie.

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Marzec 2023, 12:31:31 »
Kręć ten młynek, kręć. Stopień mielenia zalezy też od kawy jaką masz. Jak jakąś starszą to też musisz drobniej zmielić niż świeżą.
A co do balansu gorycz/kwasowość to jak już uzyskasz odpowiednie ratio w filiżance to pobaw się temperaturą na PID.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5287
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Marzec 2023, 09:19:09 »
Tak VST 18g,
Ja zawsze sypię wagowo mniej niż mówi granatura sitka VST. Zostaw na razie inne sitka, które mają duży rozstrzał w dozowaniu. Weź koniecznie NPF. Namiel z górką mielonki, zbierz palcem nadmiar, równo z rantem sitka, tamping, połóż 5 groszówkę na ubitą kawkę, zapnij  npf i jak lekko wgniotła się moneta, to masz ustawioną dozę mielonki do tego sitka na tym nastawie żaren młyna. Włącz ekspres i obserwuj ekstrakcję. Jeśli po paru sekundach pojawiają się krople na całej powierzchni prysznica, a następnie utworzy się lej, jesteś w domu. Jak to osiągniesz, to potem będziesz korygował temperaturę, czas ekstrakcji, ciśnienie.

》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Problemy nowego "kolbowca"
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Marzec 2023, 11:23:35 »
Jak masz NPF to nagraj ekstrakcję i pokaż.
Jeśli wcześniejsze kawy były ok, a z tą masz problem to może po prostu kawa jest... słaba. W Świeżo Palonej już od paru miesięcy nie kupuję kawy bo mam wrażenie że jakość im spadła. Więc może po prostu oddaj tę kawę komuś i kup z lepszej palarni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi