Autor Wątek: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka  (Przeczytany 4517 razy)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« dnia: 29 Grudzień 2018, 12:41:44 »
Niższa, bardziej przyjazna do domu wersja Ek43



Niższa nie znaczy lżejsza  :mrgreen: bo bydle waży prawie 30 kilo, 1300W silnik w czasie startu powoduje przygasanie żarówek w sąsiedztwie  :evil: Żarna 98mm, zmielą dozę 20g w przysłowiową sekundę.
Maszyna świetnie nadaje się do pojedynczego dozowania (retencja młyna to ok 0.2g) przy zastosowaniu RDT. Retencja jest na tyle pomijalna, że nie zaprzątam sobie głowy pędzelkowaniem kawy (tylko przy przemiale do espresso) przyklejonej do samego wylotu z komory żaren, do której dostęp jest bardzo dobry bo wystarczy wsunąć pędzelek w plastikowy wylot kawy i już sięgamy do otworu komory żaren. Robię to tylko przy zmianie metody zaparzania, żeby nie zanieczyszczać nowej dozy np do moccamastera.
Jest to jednak tzw Bulk grinder, czyli młyn bez timera, z prostym włącznikiem i wyłącznikiem. Wiec albo single dosing (a co za tym idzie, ważenie każdej porcji kawy) albo np pełen hopper w minutę prosto do wiaderka  [emoji38]

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2018, 13:31:56 wysłana przez nester »
If only closed minds came with closed mouths

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2018, 12:53:32 »
Fajna kawiarnia :).

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2018, 12:54:14 »
Piękny zestaw :)

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień 2018, 13:17:16 »
Niesamowity komplet!
Czy mógłbyś napisać w paru zdaniach jak oceniasz Strietmana...?

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudzień 2018, 13:28:35 »
Niesamowity komplet!
Czy mógłbyś napisać w paru zdaniach jak oceniasz Strietmana...?


to też jest temat na osobny wątek, obserwuj forum niedługo stworze też temat dla tej genialnej maszyny.
If only closed minds came with closed mouths

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Grudzień 2018, 13:36:38 »
Masz rozumiem wymienione żarna na SSP? Fabryczne też używałeś czy od razu dokonałeś zmiany?
Jak duży masz zapas jeżeli chodzi o regulację przemiału.
Rozumiem te 3/16 to espresso? W zależności od ziaren i dozy w jakim zakresie poruszasz się przy przemiale pod espresso.
Pod inn metody np, Moccamaster też mielisz na EK43S?


Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Grudzień 2018, 13:52:36 »
Żarna wymienione od razu, zależało mi na szczytowej jakości przemiału strikte pod espresso. A z racji tego że lubuje się tylko i wyłacznie w jasnych paleniach, taki krok wydawal sie najrozsądniejszy.
jeżeli chodzi o regulację to obecnie jestem w stanie zapchać maszynę na ustawieniu 2  (dozę do strietmana mam stałą 15g, czyli przy klasycznym szocie na innych maszynach 58mm czyli w okolicach 20G myśle że 3 by zapchało maszyne na amen.)  Ale tak jak gdzieś tam kiedyś pisałem, przemiał do espresso jest naprawdę drobny i wygląda jak turkish nie espresso. W moim EK jest standardowy burr carrier typu "coffee" czyli kolor czerwony, przy wymianie na np turkish (niebieski) młyn jest w stanie mielić jeszcze drobniej, tylko komu to potrzebne i tracisz wtedy trochę z grubego zakresu, gdzie przy coffee carrier mam pełen zakres od espresso po french press

pod moccamastera szybki przeskok na 9 i mam idealny przemiał pod drip. Grzechem było by nie używać go do przelewów ;)

If only closed minds came with closed mouths

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień 2018, 14:42:38 »
Mały OT/ choć pewnie jak myślałeś o zakupie to przejrzałeś każdą literaturę. Gdzie można poczytać o żarnach do EK i ich konkretnym zastosowaniu?
Z oszczędności miejsca na blacie fajnie  mieć młynek co zmieli pod espresso i pod przelewy ;)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień 2018, 14:54:17 »
Ja czytałem po prostu fora. Standardowe żarna MK czyli takie jakie są zamontowane w młynku prosto z kartonu, to zmieniona wersja starych "coffee burrs" zmieniona na tyle, że jest bardziej przyjazna do espresso.. Czyli generuje odrobinę więcej pyłu. Mahlkonig kiedy zorientował się, że ludzie tymi młynkami nie tylko mielą do przelewów ale też robią espresso i wygrywają WBC postanowił zrobić mały update żaren, który nada im bardziej uniwersalne zastosowanie. Oprócz tego są jeszcze dostępne żarna typu Turkish, ale to nic więcej jak bardziej "stępione" coffee burrs. Mielą jeszcze drobniej niż standardowe żarna.
Zresztą to jest temat rzeka, bo espresso z EK jest nieco inne niż te które produkują klasyczne młynki. Jest spora utrata body i "mouthfeelu" na korzyść przejrzystości i balansu. Używanie EK ma sens tylko wtedy jeżeli ktoś lubi tylko i wyłącznie jasne skandynawskie single. Przy wypałach medium i ciemniej lepiej kupić inny młyn.

Czy ja wiem czy taka oszczędność miejsca  :mrgreen: zwróć uwagę na pierwszym zdjęciu z tyłu widać trochę mazzera mini  :lol2: cały mazzer wygląda jak pół silnika EK
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2018, 15:06:16 wysłana przez nester »
If only closed minds came with closed mouths

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Grudzień 2018, 15:25:14 »
A skąd masz dokładną równoległość żaren? Sam regulowałeś, czy komuś to zleciłeś?

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień 2018, 15:30:46 »
Firma zajmująca się "tuningiem" sprzętu do kawy Titusgrinding, z Niemiec. Sam się za to nawet nie chciałem brać, bo tam nie wystarczy podłożyć podkładek pod żarna, czy narysować markerem śladu i obserwować zachowanie, burr carrier musi być sprawdzony na tokarce i wszelakie odbicia od normy są niwelowane maszynowo. A sama komora musi zostać zamknięta z użyciem kluczy dynamometrycznych, bo to też wpływa na równoległość. Oczywiście mówimy tutaj już o wariactwie kawowym, tudzież dążeniu do perfekcjii espresso.
If only closed minds came with closed mouths

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień 2018, 16:49:52 »
wariactwie kawowym
Nie koniecznie. Jak regulowałem Macapa M2M, to żarno od podkładek z folii zaczęło się wichrować. Dobre (dokładne) przetoczenie uchwytu żarna daje lepsze rezultaty - jest bardziej płasko.

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudzień 2018, 16:55:46 »
Dokładnie. Dlatego żarna ruchomego w EK sie nie kompensuje podkładkami, bo to nic nie da. Musi zostać poprawiony burr carrier na tokarce.
If only closed minds came with closed mouths

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Grudzień 2018, 18:45:51 »
Nester czy mając taki zestaw można powiedzieć że pogoń za króliczkiem skończona ?
Czy może spoglądasz w stronę osobistego wypalania, plantacji ? :)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: EK43s czyli „mniejszy” brat legendarnego młynka
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Grudzień 2018, 19:11:31 »
nie no wariatem nie jestem  :mrgreen: :mrgreen:
żartuje, trochę korci mnie wypalanie na własne potrzeby jak np. pawci0, ale nie chce otwierać tych drzwi ;) boje się że wymknie się to z pod kontroli

definitywnie i absolutnie koniec  ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2018, 20:31:22 wysłana przez nester »
If only closed minds came with closed mouths

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi