Autor Wątek: Pralka  (Przeczytany 25664 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #105 dnia: 08 Listopad 2023, 17:13:30 »
I bardzo się cieszę że jest eko-sreko, zaoszczędziła mi już prądu i wody aż oceniam ją za zamortyzowaną maszynę

Niby tak, w założeniach fajne, ale oszczędność kosztem jakości mycia w zmywarkach to lekka przesada, a i tak u mnie oszczędza tylko na papierze, bo żeby jako tako umyło odpalam ~3h program na 70 stopni ;)

A lanie wody z solą do płukania (zamiast prosto do kanalizacji) to już zupełne przegięcie, bo stal, nawet nierdzewna tego nie lubi...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pralka
« Odpowiedź #106 dnia: 08 Listopad 2023, 18:22:07 »
Na szczęście trafiłem zmywarkę w której program eco myje lepiej niż auto, ten to mam wrażenie, że na siłę stara się skrócić.

Ale nie rozumiem o co chodzi ci z z tą solą? Z tego co rozumiem, to sól w zmywarce nie trafia do komory, woda idzie przez zmiękczacz do komory, bez zaglądania do pojemnika soli, a potem solanka jest wpuszczana do wymmiennika na regenerację i wylewana do odpływu.
Co prawda słyszałem że te "lepsze" tabletki zawierają sól i swojej już nie trzeba ale zawsze traktowałem jak kolejny idiotyczny marketingowy bełkot, jak to że tabletki mają niby różne składniki w różnych kolorach warstw rozpuszczające się w różnych etapach mycia, normalnie detergentowe AI :) Ale nie odważyłem się polizać tablety do sprawdzenia jeszcze :D Wątpię, żeby faktycznie dodawano ją bo po co? Było by to całkowicie bezcelowe, woda z komory nigdy nie powinna wracać do zmiękczacza, przecież zasfyfiła by go tylko.
Jest też mit, że skoro sól regeneruje pokład i "uchodzi" z niego podczas zmiękczania to taka woda powinna być słona. Tylko w całej tej wymianie przechodzi sód a nie chlorek sodu, żeby mieć słoną przekąskę potrzebujemy obu, i toksycznego metalu sodu i żrącego chloru, z obu supermocny dopiero wychodzi pyszna ... sól ;)

Zresztą w domu i tak wróciliśmy do proszku, taniej, ekologicznej bo zużywam znacznie mniej detergentu i mniej wciskanego kitu z gazetek, polecam. A teoria, że tabletki są wygodniejsze przestaje się bronić jak się kupi te w tych folijkach rwących się na wszystkie sposoby tylko nie na wprost ;) A no i można dodać trochę do pierwszego płukania, czyli defakto jak zmywaki działały jak je wymyślano ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2023, 18:24:14 wysłana przez trez »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #107 dnia: 08 Listopad 2023, 21:33:59 »
Ale nie rozumiem o co chodzi ci z z tą solą? Z tego co rozumiem, to sól w zmywarce nie trafia do komory, woda idzie przez zmiękczacz do komory, bez zaglądania do pojemnika soli, a potem solanka jest wpuszczana do wymmiennika na regenerację i wylewana do odpływu.

Tak powinno być, ale "eko - szkoda wody" i większość zmywarek używa tej wody z solą do pierwszego lub drugiego płukania...

Offline MarioWr

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Jura E6
Odp: Pralka
« Odpowiedź #108 dnia: 12 Listopad 2023, 16:41:46 »
Ale nie rozumiem o co chodzi ci z z tą solą? Z tego co rozumiem, to sól w zmywarce nie trafia do komory, woda idzie przez zmiękczacz do komory, bez zaglądania do pojemnika soli, a potem solanka jest wpuszczana do wymmiennika na regenerację i wylewana do odpływu.

Tak powinno być, ale "eko - szkoda wody" i większość zmywarek używa tej wody z solą do pierwszego lub drugiego płukania...

To chyba nie tak, przykładowo w Amice to jest osobny zbiornik (przynajmniej tak twierdzi producent :) ):
"ReWater Tank - Specjalny zbiornik o pojemności 1,8 l pozwala oszczędzać wodę w każdym cyklu zmywania. Technologia ta polega na wykorzystaniu wody z ostatniego płukania już umytych naczyń do mycia lub płukania wstępnego w kolejnym cyklu. System dba również o higienę — jeśli zgromadzona woda nie zostanie zużyta w ciągu 48 h, zmywarka automatycznie ją usunie."

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #109 dnia: 12 Listopad 2023, 22:38:29 »
To chyba niezależne od zużycia solonej wody rozwiązanie ;) , tylko jaki w tym sens?
wg https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/oto-ceny-wody-i-sciekow-w-2023-roku-rekordzisci-podniesli-cene-o-ponad-45-proc,447694.html 1m3 (1000 litrów) to ~12PLN
ta "super oszczędność" 1.8litra to ~2 grosze / mycie ;) jedyny sens tych rozwiązań to "zdobywanie" gwiazdek i +++ w testach ;) Dla użytkownika to praktycznie żadna różnica w kosztach zmywania, za to komplikacja i potencjalna usterkowość sprzętu rośnie, syf w takim zbiorniku gwarantowany! :(
No i np. ja wole dopłacić te 2gr i wypłukać w czystej wodzie ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pralka
« Odpowiedź #110 dnia: 13 Listopad 2023, 07:47:55 »


Zmywarkę należy myć co kilka/kilkanaście cykli i nie polega to na włączeniu bez naczyń wewnątrz.
Uszczelkę trzeba wyciągnąć, podobnie jak filtr, te blachy i dokładnie przywrócić do stanu czystości.
Tam jest ten mityczny zbiornik.
I to jest bardziej miejsce na skropliny z procesu suszenia wsadu.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #111 dnia: 13 Listopad 2023, 08:59:24 »
Tak z ciekawości sprawdziłem instrukcję mojej (BEKO DFN28423X). Uszczelki tylko wymyć, w sumie nie bardzo widzę jak je można zdemontować (?). Sitko i wirniki co tydzień przeczyścić...

U mnie program czyszczący + chemia odpaliłem chyba raz, po ~2 latach, bo przyszło w zestawie z solą, tabletkami... ;) Wirniki i sitko filtra ze 2x wyjmowałem, zawsze były czyste, więc już nie dotykam, nic nie śmierdzi, ale to pewnie zasługa mojego (nieekologicznego) sposobu używania:
Naczynia zaraz po użyciu (gdy jeszcze nie zaschły) płuczę pod bieżącą wodą (zimną) nad zlewem i do zmywary. Używam tylko programu 70 stopni, więc temperatura likwiduje wszelkie oznaki życia ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pralka
« Odpowiedź #112 dnia: 13 Listopad 2023, 12:42:48 »
My mamy Electrolux od 2008 roku, uszczelka jest z obudowy wyjmowalna. Podobnie filtr i blachy wokół niego.
Oczywiście wsad jest płukany przed włożeniem z grubych zabrudzeń. Pompa była wymieniana raz, uszczelka wokół lampy i jakieś tam bzdety i poprawiana elektronika.
Najwięcej zamieszania przy wymontowaniu.
Serwis mam 50 m od domu.

Mam świadomość, że już elektronicznie długo nie pociągnie.
Marka dawna przestała wspierać ten model.
Okap także został wymieniony.
Nie dało się usprawnić. Brak części.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pralka
« Odpowiedź #113 dnia: 13 Listopad 2023, 16:47:59 »
WS5 o jakich zmywarkach myśląłeś mówiąc o używaniu wody z regeneracji zmiękczacza, czy solanki do płukania? Szukałem chwilę po stronach paru producentów ale nie znalazłem nic, niestety używanie wyszukiwarek w tym temacie jest utrudnione ogromem śmiecio-artykułów, jak to zmywarki oszczędzają wodę kontra mycie ręczne a nie tego szukam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi