Autor Wątek: Pizza  (Przeczytany 63732 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Pizza
« Odpowiedź #255 dnia: 22 Maj 2023, 10:34:28 »
Już od paru lat prowadzony jest plebiscyt na najlepszą pizzerie i w rankingu Europe TOP50, znalazły się aż trzy pizzerie z Polski. Czy rzeczywiście jakość jest na najwyższym poziomie, czy to bardziej jak z włoskim espresso? Ktoś miał okazję spróbować pizze w Ostro, Ciao A Tutti czy w Zielonej Górce?

https://www.50toppizza.it/50-top-europa-2023/


Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Pizza
« Odpowiedź #256 dnia: 22 Maj 2023, 11:48:02 »
Nie byłem, ale chłop (ten z zielonej) robi pro szkolenia z pizzy i pojawia się czasem w oficjalnych transmisjach AVPN, więc leszczem nie jest.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pizza
« Odpowiedź #257 dnia: 22 Maj 2023, 12:15:31 »
Byłem ostatnio w Forni Rossi w Poznaniu, która była podobno pierwszym członkiem AVPN w Polsce. Jak ktoś lubi neapolitańską pizzę to polecam - warto pójść. Ja się przekonałem że jednak nie lubię takiej wersji... Muszę domowe eksperymenty pokierować w inną stronę bo widzę że dążyłem nie do tego wzorca co trzeba...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pizza
« Odpowiedź #258 dnia: 22 Maj 2023, 12:34:35 »
Z Forni Rossi w Poznaniu mam ten problem, że na trzy razy jak tam byłem to mi najmniej smakowały w porównaniu do innych neapolitańskich. Tak więc członkostwo/certyfikat/wyróżnienie które potwierdza warsztat techniczny i wiedzę to jedno, a kunszt kompozycji smakowej to już coś innego. Muszę po sąsiedzku odwiedzić Ostro.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Pizza
« Odpowiedź #259 dnia: 22 Maj 2023, 12:59:35 »
Certyfikaty to z reguły niezła fikcja. Robisz coś pod komisje, masz glejt, a potem niech się dzieje wola nieba :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #260 dnia: 22 Maj 2023, 19:19:27 »
Dostałem w prezencie piecyk Ooni Fyra na pellet. Mega fajna sprawa! Zrobiłem ciasto z porad z tego wątku, No i wyszła najlepsza pizza jaką jadłem! Dzięki!
Mam jednak pytanie. Przy którejś pizza z kolei, na kamieniu pozostaje spalona mąka, której nie mogę się pozbyć, a przykleja się do spodu kolejnej pizzy i zostawia smak spalenizny.
Czy można użyć czegoś innego zamiast maki, żeby przełożyć pizzę z blatu na tą szpachle?


Hej, odkopuje.
@Szczympek

Jak sprawuje sie piecyk, pamietasz może ile peletu zużywa (tak+/-), przypomniało mi się odnośnie wątku wykorzystania fusów z kawy.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Pizza
« Odpowiedź #261 dnia: 22 Maj 2023, 19:26:37 »
Piecyk jest genialny.  Wyglądają ładniej niż na zdjęciu powyżej ;)  choć pewnie smakują gorzej Poleciłbym każdemu, choć chyba wersje na gaz. Od października 2020 zrobiłem około 300 pizzy, może trochę więcej i zużyłem 25kg pelletu. Na 10 pizz około 9 łopatek, ale wszystko zależy jak szybko robisz pizzę. Ja mam więcej frajdy w robieniu niż jedzeniu wiec robie 10 i dopiero później siadam do jedzenia. Zależy tez w która stronę wieje wiatr i jak ciepło jest na dworze. Wizualnie nie prezentuje się już najlepiej po 3 latach trzymania w nieocieplonym garażu, piecyk ma wyraźne przebarwienia, ale nie jest to rdza. Jestem bardzo zadowolony choć tez nie jestem wymagający co do pieca, bo to mój pierwszy ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #262 dnia: 22 Maj 2023, 19:33:00 »
Ok , dzieki mignal mi gdzies lekko zdekompletowany i zastanawialem sie czy go nie kupić.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #263 dnia: 10 Sierpień 2023, 17:49:37 »
Już od paru lat prowadzony jest plebiscyt na najlepszą pizzerie i w rankingu Europe TOP50, znalazły się aż trzy pizzerie z Polski. Czy rzeczywiście jakość jest na najwyższym poziomie, czy to bardziej jak z włoskim espresso? Ktoś miał okazję spróbować pizze w Ostro, Ciao A Tutti czy w Zielonej Górce?

https://www.50toppizza.it/50-top-europa-2023/



Hej, wiem dostanę złoty szpadel ;)

Ostro. postaramy sie w ten weekend zajrzeć, Ciao a Tutti na Niepodległości bardzo smaczna, choć na tę chwilę typem jest Nonna, jeśli chodzi o Wa-wę, chociaż jest jeszcze tyle miejsc do sprawdzenia ;)



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #264 dnia: 17 Sierpień 2023, 08:02:50 »
Ostro. udało sie dostać, czekając tylko 15- 20 minut (przyszliśmy przed otwarciem), nie wszycy mają tyle szczęścia.
O godzinie 12ej, było przed wejściem około 30-40 osób.

Próbowaliśmy kilkakrotnie w ciągu 2-3 dni przechodząc obok, bądź zerkając będąc w "pobliżu", zawsze zastawała nas kolejka około 20- 30 osób na zewnątrz i więcej + stoliki zajęte.
Przyczynił się do tego pewnie długi weekend, oraz Jarmark, ale ponoć w "sezonie" już tak jest.

Pizza bardzo smaczna, ciasto zjawiskowe.
Nie wzieliśmy Neapolitany, więc ciężko się odnieść do placków jedzonych w innych miejscach, zazwyczaj bierzemy jakieś "wymyślne" i tak było tym razem.

Wzieliśmy jedną "sezonową" Ostro. z rwaną wieprzowiną, sosem jak dla mnie musztardowym, z marynowaną cebulką, oliwkami i świeżą kolendrą, choć miał być majonezowy sos (może to coś na wierzchu?), albo nie zrozumieliśmy obsługi?.
Drugą wzieliśmy "Carciofo" z karczochami, rozmarynem, prażonym czosnkiem i san
Marzano ,oraz oliwkami.
Nafutrowaliśmy sie mocno, brzegi super wyrośnięte, ciasto cienkie dopieczone.
Jak na nasz gust mega, choć teraz wziąłbym bardziej klasyczną pizzę, mało było czasu i zdaliśmy się na Pana, takie pizze Nam polecił i zamówiliśmyvna szybko, żeby nie czekać następne 30 minut na zamówienie.
Na pewno miejsce warte odwiedzenia, może nie w sezonie...

Ah przed wejsciem jest info z zeszlego roku 2022, o tym że byli na 28? miejscu , na tę chwilę jest miejsce 34, więc tendencja jakby spadkowa...

Resized_1000006691_136532373312395.jpeg
Resized_1000006690_136528958009323.jpeg
Resized_1000006686_136523832132607.jpeg



Edit.
Stracciatella z  Ciao A Tutti (Niepodległości):
Resized_20230801_153353.jpeg
Resized_20230801_152833.jpeg



« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2023, 08:32:34 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Pizza
« Odpowiedź #265 dnia: 17 Sierpień 2023, 10:26:40 »
To na zdjęciach wygląda jednak jak neapotińska. Chodzi tu o rodzaj ciasta, a nie składniki. Krótki czas wypieku w blisko 500 stopniach i mamy "pufiaste" brzegi.

Zielona Górka to moje ogromne rozczarowanie. Spalone wielkie bąble, ubogie składniki i kiepskie pomidory. Co prawda to jedna wizyta i nie trafiłem chyba na tego słynnego Pana, ale restauracja z top50 Europy powinna zawsze trzymać poziom.
W Łodzi top neapolitańskiej to Ferment i Dzielna.

Offline papugoz

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: V60 / Aeropress
  • Młynek: DF64 / Timemore C3
Odp: Pizza
« Odpowiedź #266 dnia: 17 Sierpień 2023, 21:29:12 »
Może trafiłeś na przemrożone ciasto? Z czego pamiętam to częsty objaw.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #267 dnia: 18 Sierpień 2023, 08:29:20 »
To na zdjęciach wygląda jednak jak neapotińska. Chodzi tu o rodzaj ciasta, a nie składniki. Krótki czas wypieku w blisko 500 stopniach i mamy "pufiaste" brzegi.

Zielona Górka to moje ogromne rozczarowanie. Spalone wielkie bąble, ubogie składniki i kiepskie pomidory. Co prawda to jedna wizyta i nie trafiłem chyba na tego słynnego Pana, ale restauracja z top50 Europy powinna zawsze trzymać poziom.
W Łodzi top neapolitańskiej to Ferment i Dzielna.

Jedna nie miała sera, druga pomidorków o to mi chodziło, że nie była "typowa".
Powtórzę, nasze ciasto było mega ;)
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #268 dnia: 30 Listopad 2023, 21:31:08 »
 Hej, cos przycichlo.
Mozna lubic typa lub nie (trochę się celebrytą już zrobił), ale braku poczucia humoru i pasji zarzucić mu nie można.
Przepisy z poolishem i podwojna fermentacją, jak dla mnie bomba.

Tylko dobry piecyk i pizza jak marzenie, choć na kamieniu też jest nienajgorzej ;)

https://youtu.be/G-jPoROGHGE?feature=shared

https://youtu.be/u7Hd6ZzKgBM?feature=shared


Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #269 dnia: 30 Listopad 2023, 21:43:11 »
Kolega spotkał go podczas urlopu we Włoszech, ponoć bardzo sympatyczny gość.

W jego filmach zawsze jest trochę show, ale w sumie fajnie to robi, a i jego placki wyglądają elegancko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi