Autor Wątek: Pizza  (Przeczytany 63524 razy)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Pizza
« Odpowiedź #180 dnia: 12 Październik 2020, 07:27:56 »
Mi kupa lat temu matka zaprezentowała piec ferrari i od tego czasu mam pizzę jak we Włoszech :D Moja najlepsza pizza to ze składnikami: prosciutto, mozzarella, oliwki, rukola i na koniec tarty parmezan. Też jak kiedyś myłem w Salerno to próbowałem pizzy z ziemniakami, ale to było pyszne!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Pizza
« Odpowiedź #181 dnia: 12 Październik 2020, 08:26:10 »
Czy można użyć czegoś innego zamiast maki, żeby przełożyć pizzę z blatu na tą szpachle?
Tutaj akurat istotna jest technika - ja swoje kulki wrzucam do pojemnika z mąką (używam podsypki Molino Spadoni Staccapizza ale nie powinno być dużej różnicy), obtaczam je i wyjmuje rękami na blat gdzie potem otwieram kulkę. W trakcie formowania placka staram się zabierać mąkę, która się "odkleiła" od ciasta i tym sposobem zostaje bardzo mało mąki, która się potem przypali w piecu. Wymaga to nabrania trochę wprawy, przy większym hydro ciasta dobrze jest robić to wszystko bardzo sprawnie/szybko, przełożenie ciasta na łopatę i zrzut do pieca też musi być robiony pewnym, szybkim ruchem.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #182 dnia: 12 Październik 2020, 09:31:54 »
Kolega kiedys mi mówił, że robi na podsypce z kaszy mannej zamiast mąki i jest fajnie chrupiąca. Ja jakoś nigdy nie spróbowałem, mimo, że pizza jest u mnie regularnie. Tylko nie wiem czy kasza manna rozwiązałaby problem z przywieraniem do kamienia. Może tylko zmieni się to, co się przypala..

Ja używam semoliny, słyszałem że niektórzy też podsypują mąką kukurydzianą, tak bardzo się nie pali.

Edit:
@MaciejF, wiesz może z czego składa się ta podsypka?

« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2020, 09:37:56 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Pizza
« Odpowiedź #183 dnia: 12 Październik 2020, 10:01:21 »
@MaciejF, wiesz może z czego składa się ta podsypka?

Jest to autorska mieszanka Molino Spadoni ale wygląda mi na semolinę lub coś bardzo zbliżonego ;)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #184 dnia: 12 Październik 2020, 10:13:45 »
Gdzieś czytałem Ze w Staccapizza jest około 30% kukurydzianej a reszta to semolina, ogólnie nie zostałem fanem i bym polecił coś innego. Wiem że w aldi pojawia się 100% semolina opisana jako mąka do pizzy. Odnośnie spalenizny w piecu to zostaje otrzepywanie placką z mąki a jak nie wystarcza to kupno łopaty perforowanej

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Pizza
« Odpowiedź #185 dnia: 12 Październik 2020, 10:21:12 »
Miałem nadzieje ze to moja wina ;)
Słyszałem tez o posypywaniu mąką kukurydziana, minimalnie dodaje smak corn flakes do pizzy, ale się nie pali.
Dzięki za podpowiedzi! :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #186 dnia: 12 Październik 2020, 10:23:24 »
Dzięki za odzew.

Myślicie że "piecyk" Spice Caliente, nada się?
Ktoś już go polecał ( może @rubin ?), ponoć łatwo ominąć termostat i daje ok 400 stopni?

Ma ktoś, testował go ktoś?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pizza
« Odpowiedź #187 dnia: 12 Październik 2020, 10:27:10 »
Jeszcze nie kupiłem Caliente. Nowe mieszkanie -> większa kuchnia -> piecyk do pizzy. Taka u mnie kolejność :).  A jeszcze się nie przeprowadziłem.

Polecam Ci znaleźć grupę "Klub Miłośników Pizzy" na FB. To taki WOK od pizzy. Caliente to mały robaczek przy tym co tam używają. Taki MYM54 przy Kinu M47 czy Kafatecu ;).

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Pizza
« Odpowiedź #188 dnia: 12 Październik 2020, 10:28:15 »
Ma ktoś, testował go ktoś?
Na pewno da radę G3Ferrari G10006. To chyba to samo co u mnie a ja jestem mega zadowolony

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #189 dnia: 12 Październik 2020, 10:41:05 »
@Heniutek Ja jestem posiadaczem modowanego Caliente, możesz poczytać moje poprzednie posty. Caliente będzie lepszym wyborem niż Ferrari jeśli myślisz o modawaniu pieca i wypieku powyzej 400C, G3 jest bardziej plastikowy. Jeśli chodzi o przekręcenie termostatów to na niewiele się to zda ponieważ pojedyncza grzałka na górze nie będzie dopiekać pizzy a spód bedzie spalony, jendak pod classice da radę i wypiek kilka minut w temp 360C. Pod pizze neapolitańska jednak trzeba montować grzałke 1300W lub przekladać z dołu

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Pizza
« Odpowiedź #190 dnia: 12 Październik 2020, 11:22:13 »
Na wspomnianej wyżej grupie pizzowej można spokojnie kupić używany piec EffeUno + biscotto za +/- 2.000~. W mojej ocenie da to dużo więcej frajdy przy braku ryzyka pożaru  :ogien: Piec jest urządzeniem o bardzo prostej konstrukcji, który na pewno posłuży na lata.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Pizza
« Odpowiedź #191 dnia: 14 Październik 2020, 07:25:22 »
Takie coś znalazłem, oczywiście nie kupię bo mnie z bloku wywalą [emoji38]
https://jakumammy.pl/piece-do-pizzy/132-edil-forni-nonno-peppe-legna-piec-opalany-drewnem.html

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #192 dnia: 14 Październik 2020, 09:18:35 »
Takie coś znalazłem, oczywiście nie kupię bo mnie z bloku wywalą [emoji38]
https://jakumammy.pl/piece-do-pizzy/132-edil-forni-nonno-peppe-legna-piec-opalany-drewnem.html

Hehe, coraz częściej chodzi mi po głowie budowa czegoś podobnego.

Patrząc na zdjęcia, bez nóżek to konstrukcja wydaje się prosta jak budowa cepa.

Na szczęście mam sąsiada który dobrze włada spawem (TiG/Mig)i mógłby mi ogarnąć łączenia kwasówki.
 Mam grubą blachę, jakiś stary komin z daszkiem, szamot też by się znalazł i kawałek miejsca na "podwórku" za wędzarką.

Czy ktoś już stawiał podobne konstrukcje?



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pizza
« Odpowiedź #193 dnia: 14 Październik 2020, 13:01:12 »
Na dechę, czy na kamień sypie się nie posiadającą glutenu, a co za tym idzie, nie lepiąca się mąkę ryżową.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 431
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pizza
« Odpowiedź #194 dnia: 14 Październik 2020, 13:37:20 »
Czy ktoś już stawiał podobne konstrukcje?

sporo z cegly jest np. tu:
https://piecchlebowy.pl/node/273
https://piecchlebowy.pl/budowa-pieca-chlebowego

spawanie samemu chyba średnio sie opłaci jeśli kupny 3.3kPLN kosztuje :( chyba, że ma się materiał, dostęp do maszyn (ciecie, gięcie, spawanie, nitowanie...) i nie liczy własnych roboczogodzin...
toto ma wg opisu 60kg, kamień Biscotto...
pewnie 2 warstwy nierdzewki z ociepleniem w środku z jakiejś wełny/włókna...


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi