Autor Wątek: Flair 58 - nic nie wychodzi  (Przeczytany 7030 razy)

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Grudzień 2023, 15:34:19 »
W polskiej ofercie nie znajdziemy nic podobnego?

A przy okazji, możesz zaproponować taką do bólu klasyczną mieszankę z palarni? Kiedyś testowałem chyba z Tommy i z jakiejś z alledrogo. Niby też 10-20% robusty ale to było nie to samo w smaku...

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Grudzień 2023, 15:41:08 »
Może wodę zmieniałeś?

zwykle w takim przypadku przyjrzałbym się w pierwszej kolejności temu młynkowi, trzeba by to co on produkuje porównać z innym gastro młynem. Masz taką możliwość? Ja jestem z Warszawy, jakby co zapraszam.

Wodę przelewam przez filtr Brita i w zasadzie tyle.

Niestety nie mam z czym porównać, jak będę miał kawę (zamówiłem wspominaną La Brasiliana Marfisa) to mogę zamieścić tutaj parę zdjęć przemiału, espresso które z tego wyszły.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 693
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Grudzień 2023, 15:55:28 »
Antonia pytałem o wodę bo walczy z kwasem.
Zdjęcie przemiału nic nie da. Trzeba to zbadać bardzo wnikliwie.

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Grudzień 2023, 20:56:45 »
Kupiłem 250g jakiejś kawy w Lidu, niby jakaś Etiopia. 20g w sitku układa mi się dosyć trudno, rozsypuję zazwyczaj trochę więc zszedłem do dolnej granicy i robię z 16g próbuję uzyskać 32g. Ustawiłem jakoś młynek, zacząłem preinfuzję i całe espresso zrobiło mi się w 14 sekund. Tutaj kłania się teoria czyli niewystarczająca i szybka ekstrakcja czyli kwaśne, niedobre. Ale w celach naukowych postanowiłem spróbować. W ustach poczułem ciężki, bardzo kremowy, czekoladowy napar. Kwasu było trochę, dużo więcej goryczy. Nie było to specjalnie smaczne ale jeżeli miałbym wybierać to i ktoś trzymałby przy mojej głowie pistolet to wypiłbym to zamiast poprzednich tworów.  :hihihi:

Moje eksperymenty okazały się zupełnie odwrotne niż teoria, krótki napar gorzki i gęsty, długi był bardzo kwaśny. Dlaczego tak wyszło? Czego ja tutaj nie widzę albo nie rozumiem?

Jeszcze jedno pytanie mam dotyczące prędkości obrotów młynka, mam dostępny wybór obrotów od 800 do 1400. Ustawione mam na 1000 i na takiej prędkości korzystam. Czy jest sens przy tym grzebać? Jakiś realny wpływ może to mieć przy moich obecnych problemach?

Przy ostatnim espresso uzyskałem 33g z 16g kawy w 30sekund wliczając 30 sekundową preinfuzję. Wyszło bardzo gęste, kleiste, kwaśne i z nieprzyjemnym finiszem. Była prośba o zdjęcia więc zamieszczam, zrobione od razu po zaparzeniu.



Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Grudzień 2023, 21:25:35 »
Ja posiadam Sculptora ale 064S i cały czas jadę na 1200 obrotach. Testowałem niższe, żadnej korzyści nie odczułem.

Możliwe, że jak wiele kaw z Etiopii zapewne ta sama w sobie jest kwaśna i lepiej ją zaparzając podkręciłeś efekt 🤭
Z takich sklepowych to Lavazza Rossa może być w miarę tradycyjna albo Jacobs Barista Crema.
Obie nie umywają się do kaw z palarni ale smakowo to takie klasyki, które nie powinny być kwaśne.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Grudzień 2023, 17:29:53 »
Niestety nie mam z czym porównać, jak będę miał kawę (zamówiłem wspominaną La Brasiliana Marfisa)...

Czy już próbowałeś z klasycznymi mieszankami espresso? Jak wyniki? Wnioski? Wydaje mi się że o tej mieszance nie wspomniałeś, a jestem ciekaw wniosków :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10600
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Grudzień 2023, 21:19:24 »
Dlaczego tak wyszło? Czego ja tutaj nie widzę albo nie rozumiem?
To mogą być Twoje osobiste preferencje i stan Ciebie jako instrumentu pomiarowego. Od niedawna robię sobie fajną mieszankę pt. Buono. Prosta jak wszystkie moje blendy ale ma same naturale. Przedwczoraj dałbym sobie głowę uciąć, że espresso było kwaśne jak cholera. Wczoraj i dziś było smaczne jak diabli i słodkie. Ale najbardziej utkwił mi w pamięci jeden przypadek. Pewien sympatyczny gość, z 10 lat temu poczęstowany espresso z typowej brazylijskiej mieszanki stwierdził, że to kwas. Pomyślałem sobie wtedy: "poczekaj gościu, zaparzę ci Etiopię!". Podałem mu espresso -- a była to naturalna Aricha albo Rocko Mountain -- i gość stwierdził: "Ależ to jest słodkie i jedwabiste!". Nie przejmuj się więc obiegowymi opiniami i nie staraj się czuć inaczej niż czujesz. Oprócz smaku w kawie jest więcej do percepcji: dotyk i aromaty. I to wszystko wpływa na siebie bardzo... Ileż to razy sam spotykam się z zarzutem, że niektóre z moich blendów są kwaśne -- nie pozostaje Ci nic innego jak zapukać do naszego sklepu ;).
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2023, 21:25:19 wysłana przez Antonio »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 673
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Grudzień 2023, 21:47:44 »
@apodemus Jak postępy z robieniem kawy? Również stałem się posiadaczem Flair 58 i na ten moment dopiero uczę się oswajać ze sprzętem.
Mam pytanie czy zalewasz zbiorniczek wrzątkiem?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #68 dnia: 10 Grudzień 2023, 20:38:16 »
Dziś miałem "korepetycję" ze znajomym, który siedzi w temacie i tym się zajmuje. Wyszło całkiem pomyślnie :)

Żeby mieć jakiś punk odniesienia zaczęliśmy testy na jego Comandante MK4 z Red Clixem. Mieliśmy dwie różne kawy, Honduras Montecristo oraz Brazylię Cemorrado. W dosłownie kilka prób osiągnęliśmy bardzo przyjemne espresso na obu kawach. 7-9 klików zależnie od kawy, 18g -> 38g w czasie 33 i 40 sekund. Taktyka na Flairze była bardzo prosta, bez preinfuzji od razy płynnym ruchem do 9 bar.

Następnie przeszliśmy do Sculptora, tutaj nie było już tak prosto bo kolega nie znał młynka i potrzebowaliśmy dobrych kilku prób żeby znaleźć odpowiedni efekt. Ale się udało i również takie same przyjemne i smaczne espresso osiągnęliśmy. Mój błąd polegał głównie na zdecydowanie długim parzeniu, dla mojego niedoświadczonego podniebienia "kwaśność" raczej była po tej drugiej stronie, to była kwaśność z goryczą spowodowana przeparzeniem kawy. Zrobiliśmy też kilka eksperymentów żebym zrozumiał kwaśność spowodowaną niedoparzeniem.

W trakcie tych wszystkich testów jednak doszedłem do paru wniosków związanych z miejscem jakie jest potrzebne na te wszystkie narzędzia. Kuchnia ma bardzo ograniczone miejsce i ciężko jest mi się z tym zmieścić. Dlatego chyba nastąpi redukcja w postaci zmiany młynka na Comandante (związana też z częstotliwością jak często kawę robię). Jeżeli jest tutaj ktoś chętny na Timemore Sculptora 078s w kolorze białym, który nie przemielił jeszcze nawet 2kg kawy to zapraszam do wiadomości prywatnej. :)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 673
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #69 dnia: 11 Grudzień 2023, 12:15:12 »
@apodemus

To ile sekund trwała twoja cała ekstrakcja?

W moim przypadku staram się zamykać w okolicy 35s~ przy długiej preinfuzji 14s.
I powiem szczerze, że nie oczekiwałem takich rezultatów, słyszałem, że kawa może być trochę lepsza, ale w moim przypadku przeskok smaku jest bardzo odczuwalny.
Przy każdym shocie wychodzi mi tygrys, jestem bardzo zadowolony z urządzenia, ale trzeba było parę dni żeby się oswoić, mimo, że już od kilku lat robię espresso.

Polecam obejrzeć
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #70 dnia: 11 Grudzień 2023, 12:43:44 »
To ile sekund trwała twoja cała ekstrakcja?

Zależnie od kawy, 33 lub 40 sekund. Płynnie zwiększałem ciśnienie do 9bar przez około 5 sekund i takie trzymałem do końca. Ustaliłem jeden profil ciśnieniowy żeby zmniejszyć ilość zmiennych. W inne będę się bawił w późniejszym czasie o ile Flair zagości u mnie na dłużej bo nadal się nad tym zastanawiam ze względu na ograniczone miejsce :(

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #71 dnia: 11 Grudzień 2023, 13:02:55 »
W moim przypadku staram się zamykać w okolicy 35s~ przy długiej preinfuzji 14s.
I powiem szczerze, że nie oczekiwałem takich rezultatów, słyszałem, że kawa może być trochę lepsza, ale w moim przypadku przeskok smaku jest bardzo odczuwalny.
Przy każdym shocie wychodzi mi tygrys, jestem bardzo zadowolony z urządzenia, ale trzeba było parę dni żeby się oswoić, mimo, że już od kilku lat robię espresso.

Dla mnie dłuższy czas preinfuzji też zrobił bardzo znaczącą różnicę dla niektórych kaw.
Dopóki piłem średnie brazylie czy ciemniej palone mieszanki to klasyczny profil ciśnienia (od razu do 9bar - 2:1 w ok 30s) działał dobrze.
Gorzej gdy przerzuciłem się na nieco jaśniejsze kawy, bardziej kwaskowe. Tutaj dłuższa preinfuzja działa cuda, bo można zmielić kawę drobniej bez kanałów i ekstrakcja jest mocniejsza a kawy wychodzą slodsze.

Teraz bawię się koszykami i tutaj też różnice mogą być większe niż się wydaje

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10600
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #72 dnia: 11 Grudzień 2023, 18:05:20 »
Sitkami się bawisz -- koszyki jeszcze się u nas nie przyjęły i oby się nie przyjęły. Sita, sitka są raczej płaskie w polskim rozumieniu, podobnie jak te metalowe elementy trzymające kawę ;); koszyki kojarzą się z zakupami ;). Po włosku są to po prostu: filtri. Kiedyś i po polsku nazywaliśmy to filtrami.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2023, 18:13:52 wysłana przez Antonio »

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #73 dnia: 11 Grudzień 2023, 18:13:49 »
Sitkami się bawisz -- koszyki jeszcze się u nas nie przyjęły i oby się nie rozsiewały. Sita, sitka są raczej płaskie w polskim rozumieniu; koszyki kojarzą się z zakupami .

Może i racja 😁 niestety większość materiałów jak i nazw produktów widzi się po angielsku, a tam widnieje "basket". A i funkcja sita sie kojarzy zupełnie inaczej. Tak czy inaczej temat zaskakująco ciekawy.

Pytałem w którymś miejscu ale chyba nie odpisałeś. Możesz polecić jakiś polski blend z niewielkim dodatkiem przyzwoitej robusty? 🙂

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10600
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #74 dnia: 11 Grudzień 2023, 18:14:25 »
Mój? ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi