Autor Wątek: Flair 58 - nic nie wychodzi  (Przeczytany 7018 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10598
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Grudzień 2023, 21:22:06 »
Przelewy z jasno palonych kaw bywają przyjemnie kwaśne. Natomiast espresso bywa nieprzyjemnie kwaśne. Espresso zniekształca rzeczywistość ;). Tak jakbyś wszedł do gabinetu krzywych zwierciadeł -- tu uwypuklą Ci głowę a tam brzuch ;).

Spróbuj z zimnymi. Już pisałem tutaj. Często zostawiam nieumyte "gary" do wieczora lub następnego dnia. Próbuję i bywa, że jestem oczarowany czymś, co było niezbyt słodkie gdy gorące  ;).
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2023, 21:25:44 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #46 dnia: 01 Grudzień 2023, 21:25:34 »
Nie wiem, co to za Gwatemala, ale dwie pozostałe przecież nie są jasno palone.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10598
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Grudzień 2023, 21:28:38 »
Może i nie są, ale niewątpliwie są "kwaśne" w sensie kwasoty --  jak każda kawa. Percepcja jest bardzo ciekawą sprawą, wspólną dla każdego z nas ale też indywidualną. Wiem, że lubisz ciemnej palone kawy w espresso, a kolega może woli jednak lżejsze wrażenia? Może mniej gęste, mniej intensywne?
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2023, 21:32:45 wysłana przez Antonio »

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Grudzień 2023, 21:49:08 »
Nie wiem, co to za Gwatemala, ale dwie pozostałe przecież nie są jasno palone.
To jest kawa z palarni Kavana. Białe opakowanie czyli pod filtry.

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Grudzień 2023, 22:16:11 »
To jakaś aberracja z tymi kawami. Jeśli sprzęt jest w porządku, to problem leży po Twojej stronie.

Oczywiście jestem też tego zdania, dlatego nie bardzo przemawia do mnie sezonowanie żaren i inne tego typu tematy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5333
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Grudzień 2023, 22:17:01 »
Wiem, że lubisz ciemnej palone kawy w espresso
To że lubię nie znaczy, że nie piję espresso z jasno palonych ziaren.
To jest kawa z palarni Kavana. Białe opakowanie czyli pod filtry.
Okay, więc ta Gwatemala i dwie od Gorana są dla Ciebie tak samo kwaśne?
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2023, 22:21:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Grudzień 2023, 23:23:40 »
Okay, więc ta Gwatemala i dwie od Gorana są dla Ciebie tak samo kwaśne?

Selekta nie piłem, PH ma owocowy "smaczek" i da radę ją niedoparzyć ale nie jest to jasno palona, kwaśna kawa. Ani ciemno.
Gwatemali nie piłem jako espresso.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #52 dnia: 02 Grudzień 2023, 07:40:49 »
Oczywiście jestem też tego zdania, dlatego nie bardzo przemawia do mnie sezonowanie żaren i inne tego typu tematy.

Co do młynka i żaren to opinie faktycznie bywają dość zgodne że na początku kawy które produkuje są mocno niezbalansowane, padały stwierdzenia że wręcz niepijalne… po 6-10kg kawy podobno zmienia się to całkowicie i kawy mają świetny balans.

Z ciekawości, próbowałeś z tych niepijalnych kaw zrobić sobie café latte albo americane? Nadal jest w nich tyle kwachu i są niepijalne?

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #53 dnia: 02 Grudzień 2023, 10:19:24 »
Co do młynka i żaren to opinie faktycznie bywają dość zgodne że na początku kawy które produkuje są mocno niezbalansowane, padały stwierdzenia że wręcz niepijalne… po 6-10kg kawy podobno zmienia się to całkowicie i kawy mają świetny balans.

Na forach też większość użytkowników twierdzi, że po 4-5kg czuć dużą różnicę. Ktoś też wspominał, że po 2kg poczuł pierwsze efekty sezonowania.

Tak jak pisał Antonio espresso znieszktałca, ale też obnaża uwypukla wszelkie niedoskonałości kawy.
Więc jeśli choć w jakiejś części opowieści o "niepijalnych" kawach przed sezonowaniem żaren są prawdą, to może to jest jedna z przyczyn problemów Autora.

Offline cpu

  • Wiadomości: 339
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #54 dnia: 02 Grudzień 2023, 10:23:38 »
Ciekawe jak by wyszla ta sama kawa jakbys zrobil blooming albo turbo tylko z manometrem to trudna sprawa niestety.

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #55 dnia: 02 Grudzień 2023, 11:43:27 »
Okay, więc ta Gwatemala i dwie od Gorana są dla Ciebie tak samo kwaśne?

Z mojej strony odczucia amatorskie były takie: pierwsza kawa była owocowa, kwaskowata i w jej przypadku miałem odczucie jakby była lekko pusta, ale znam ją, zrobiłem z niej dużo przelewów, bardzo mi smakuje. Druga już była cięższa, bardziej czekoladowa, trzecia była całkiem podobna chociaż miała więcej takiego kwasowatego i mocnego finiszu na gardle.

Z ciekawości, próbowałeś z tych niepijalnych kaw zrobić sobie café latte albo americane? Nadal jest w nich tyle kwachu i są niepijalne?

Niestety nie próbowałem, nie byłem w stanie przepuścić ich przez gardło więc nie chciałem już dalej kombinować...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Panowie, co byście mi tutaj poradzili. Czy faktycznie mam kombinować i marnować 5kg ziaren żeby przez ten młynek przepuścić czy zrobić to w postaci dalszych kombinacji i prób? Może wybrać jakieś ziarna, które znacie, które mają niską kwasowość. Takie, które zrobię metodą typową z jakiej według zasady powinno wyjść coś pijalnego? Wtedy ustawię jakieś pewne zmienne, doza, uzysk, najwyższa temperatura tak że na prawdę ciężko byłoby coś zepsuć do takiego stopnia niepijalności.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #56 dnia: 02 Grudzień 2023, 11:59:18 »
Te które Ci wrzuciłem wcześniej, nawet jak mi nie wyszło, to nie było kwasu- więc powinny się nadać, a dodatkowo cena jest znośna to mniej będzie boleć sezonowanie żaren.
Dodatkowo spróbuj z latte albo americano bo mi nawet to co się wydaje niepijalne i kwaśne po dodaniu 150ml mleka robiło się na tyle przyjemne że nawet moja druga połówka była zachwycona- a ona od kawy raczej stroniła

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #57 dnia: 02 Grudzień 2023, 13:15:31 »
Czy faktycznie mam kombinować i marnować 5kg

Ja osobiście bym po prostu chwilowo używał do espresso "tradycyjnych" ziaren.
Tak jak Lokomisiek wspomniał dobrym wyborem będzie Marfisa. To całkiem przyjemna mieszanka, bardzo tradycyjna. Pozbawiona praktycznie kwasków.

Jeśli chcesz coś tylko do testu to jakieś Illy classic też powinno dać radę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10598
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #58 dnia: 02 Grudzień 2023, 14:36:46 »
To całkiem przyjemna mieszanka, bardzo tradycyjna. Pozbawiona praktycznie kwasków.
W polskiej ofercie nie znajdziemy nic podobnego? ;) Wszędzie tylko kwaski i kwasy?
Wczoraj Ela zrobiła jedno całkiem ciemne palenie Brazylii... Wkrótce pojawi się w sklepie. Niekwaśne :). Ale to chyba nie w tym rzecz tutaj... Sam się od pewnego czasu "borykam" z tematem kwasu w espresso. Nie jest to banalny temat.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 693
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Grudzień 2023, 14:50:25 »
Może wodę zmieniałeś?

@apodemus, zwykle w takim przypadku przyjrzałbym się w pierwszej kolejności temu młynkowi, trzeba by to co on produkuje porównać z innym gastro młynem. Masz taką możliwość? Ja jestem z Warszawy, jakby co zapraszam.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2023, 15:05:37 wysłana przez kafcio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi