Autor Wątek: Flair 58 - nic nie wychodzi  (Przeczytany 6703 razy)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #90 dnia: 27 Grudzień 2023, 07:20:45 »
Czytałem nieco o wyższości VST nad IMS i odwrotnie... głowa mnie rozbolała tylko... bo nic nie wynikało konkretnego.

Ja sam poczułbym różnicę pewnie dopiero po przesiadce na unifilter- bo tam wierzę że faktycznie może być odczuwalna różnica w kubku.
Podsumowując akcesoria do grupy E61 powinny pasować bez problemu do Flair?

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #91 dnia: 27 Grudzień 2023, 10:58:38 »
Tak, powinny pasować. Nie spotkałem się, żeby mi coś nie pasowało.
Mogą być jedynie jakieś minimalne różnice - np tanper 58mm będzie zostawiał nieubitą "obwódkę" w sitku.
Co do konkurencji i porównań sitek różnych firm, to każdy oceniający ma inny gust. Ważne, żeby to był jakościowo dobry produkt a będziesz zadowolony.
IMS ma w ofercie sporo różnych sitek, VST różnią się między sobą chyba tylko rozmiarami.
Tutaj jest ciekawa obserwacja. Sitko VST 18g mieści na styk 18g średnio-ciemno palonej kawy, podczas gdy IMS 18g ma ciut większą tolerancję.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2023, 11:41:27 wysłana przez emwu »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #92 dnia: 27 Grudzień 2023, 12:00:45 »
Ja na ten moment nie korzystałem z klasycznego ims 18g, bo musiałbym mielić drastycznie drobniej. Ale może pobawię się niedługo
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #93 dnia: 27 Grudzień 2023, 14:19:51 »
Ja na ten moment nie korzystałem z klasycznego ims 18g, bo musiałbym mielić drastycznie drobniej. Ale może pobawię się niedługo
Większość "precyzyjnych" sitek wymaga drobniejszego mielenia. Zauważyłem, że różnice między IMS, VST i chińskim DEX są minimalne jeśli chodzi o mielenie.  Drobniejsze mielenie może poprawić ekstrakcję, ale wymaga dobrego młynka.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #94 dnia: 27 Grudzień 2023, 14:38:51 »
Wiadomo, ale to samo sitko w Rancilio Silvia przy 9bar ma diametralnie inne mielenie niż flair przy 8bar dla tej samej kawy. To jest dość ciekawe, czy w sumie ma to pozytywny wpływ
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #95 dnia: 27 Grudzień 2023, 14:51:35 »
Pewnie to zależy od samej kawy. Ciemniej palone mogą się łatwiej przeparzać gdy się zmieli drobniej, jaśniejsze będzie łatwiej zaparzyć. Podmieniając sitko trzeba dopasować resztę zmiennych żeby efekt był dobry [emoji38]

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #96 dnia: 27 Grudzień 2023, 14:56:40 »
Chodzi mi o to, że dla perfekcyjnego ustawienia tej samej kawy w tym samym sitku na RS ekstrakcja 30s na Flair miałbym ekstrakcję 10s przy tym samym ustawieniu i sitku
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #97 dnia: 27 Grudzień 2023, 15:05:26 »
James Hoffmann w recenzji Flair58 wspominał, że jest różnica w pomiarze ciśnienia pomiędzy tradycyjnymi ekspresami a Flairem.
Nie pamiętam dokładnie ale chyba porównywał, że 9 bar w ekspresie z boilerem to ok. 8 bar we Flair.
Chyba dzieje się tak, bo Flair pokazuje ciśnienie w komorze zaparzania a "maszynki" ciśnienie przy boilerze albo pompie.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2023, 15:13:05 wysłana przez emwu »

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #98 dnia: 31 Styczeń 2024, 11:27:26 »
Mała aktualizacja z mojej strony.

Trochę się już z Flairem pogodziłem, codziennie jestem w stanie wyciągnąć z niego całkiem przyjemne espresso do napoju mlecznego. No właśnie, do mlecznego ale espresso samo w sobie jednak jeszcze nie jest do końca takie jakie bym chciał. Testowałem już różne kawy jednak mam wrażenie że nie wyciągam z nich maksymalnego potencjału. Wszystkie napary jakie osiągam łączy jeden podobny walor smakowy, czyli taka kwaśność skiśnięta, posmak jakby dwutlenku węgla. Nie do końca umiem to opisać. Nie zrozumcie mnie źle, te kawy są pijalne jednak brakuje im tego nasyconego, czekoladowego, goryczkowatego smaku. Może ktoś mógłby podpowiedzieć co jeszcze mógłbym poprawić żeby pójść w tym kierunku?

Sculptor znalazł nowego właściciela, obecnie działam na Comandante MK4 z Red Clixem. Bardzo jestem zadowolony z tej zmiany bo ten młyn po prostu daje spodziewane zmiany i wyniki. Ze Sculptorem kompletnie nie mogłem się dogadać.

Dziś odpakowałem kawę Ariadnę od Antonio, 10 dni po paleniu. Dzisiejsze espresso to było 16,5g kawy i 33g naparu w 36 sekund, na Red Clixie 14 klików. Całkiem podręcznikowo jednak smakowo właśnie czegoś brakowało do takiego jak opisywałem wcześniej.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #99 dnia: 31 Styczeń 2024, 11:36:44 »
Ciężko powiedzieć. Za zimna woda, za grubo zmielone?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #100 dnia: 31 Styczeń 2024, 11:37:13 »
W sąsiednim wątku trwają rozkminy czy lepszym entry level będzie powtarzalna Victoria od Lelita czy eksperymentatorski Flair właśnie. I jak patrzę na Twoje perypetie z tym ostatnim, to chyba moja nutka poszukiwacza kawowych przygód zaczyna przegrywać z pragmatyzmem gościa, który chce mieć bezproblemowo powtarzalną, dobrą kawę :P

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #101 dnia: 31 Styczeń 2024, 11:46:36 »
Flair nagrzany odpowiednio? To że "piknie" o gotowości, nie znaczy, że jest stabilny temperaturowo. Dodatkowo podnoś tłok do górnej pozycji podczas nagrzewania bo grzałka jest na górze. To co mogę zaproponować to także nagrzanie portafiltra/puck screena oraz woda prosto z czajnika do komory. Szczerze mówiąc ja mam dokładnie odwrotne wrażenia z użytkowania flaira i ostatnio przy ciemnych wypałach zaczynam schodzić z ustawieniem temp na 1 lub 2 oraz odczekaniem do ochłodzenia wody w czajniku bo kawy wychodzą zdecydowanie w kierunku gorzkiej czekolady.

Może to kwestia używanej wody skoro wszystkie kawy mają ten sam defekt? Ewentualnie młynek... Ja na eurece nie byłem w stanie osiągnąć zadowalających efektów, szczególnie jeśli chodzi o wstrzelenie się w przemiał.

Offline apodemus

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Flair 58
  • Młynek: Comandante C40 MK4
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #102 dnia: 31 Styczeń 2024, 12:50:44 »
Flaira nagrzewam dłużej niż wskazuje na to dźwięk z nagrzewarki. Portafiltr i puck screen przelewam wrzątkiem, żeby nie były bardzo zimne. Ale nawet jak robię 3 kawy z rzędu gdzie wszystko już trochę pracuje i jest nagrzane to efekt jest ten sam.

Profil ciśnieniowy trzymam cały czas taki sam. Od początku powolnym ruchem przez parę sekund zwiększam ciśnienie do 8-9 bar i tak trzymam do samego końca.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #103 dnia: 31 Styczeń 2024, 13:04:03 »
Spróbuj drobniej mielić, ja przerzuciłem się z oryginalnego sitka na 18g ims, miele znacznie drobniej, i staram się celować w ekstrakcję na poziomie 35s przez dość długą preinfuzje 10s, kawy są bardzo czekoladowe i głęboki smak, zero kwasku.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Flair 58 - nic nie wychodzi
« Odpowiedź #104 dnia: 31 Styczeń 2024, 13:51:16 »
Dziś odpakowałem kawę Ariadnę od Antonio, 10 dni po paleniu. Dzisiejsze espresso to było 16,5g kawy i 33g naparu w 36 sekund, na Red Clixie 14 klików. Całkiem podręcznikowo jednak smakowo właśnie czegoś brakowało do takiego jak opisywałem wcześniej.

Przerobiłem 250g tej kawy właśnie we Flair 58 i było wręcz pysznie.
Tyle, że ja używam sitka IMS lub VST, w zależności od efektu na jakim mi zależy. Może to stockowe trafiło Ci się gorsze?
Stosuję też dość długą preinfuzję.
Z najtańszych rozwiązań spróbuj kupić wodę Żywiec niegazowaną i użyj jej do espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi