Autor Wątek: Sitka i kolby do Lelitów  (Przeczytany 6811 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #75 dnia: 10 Sierpień 2022, 11:25:34 »
I potem możesz je wrzucić na forum, "po okazyjnej cenie", lekko używane .

Biorę 3trzy bez targowania i płacę za przesyłkę  :taktak:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #76 dnia: 10 Sierpień 2022, 12:11:09 »
Po początkowym prychnięciu z rozbawienia pogrzebałem z ciekawości trochę w necie na temat wymiany sitek co określony czas.
Nie ingeruje w gwarancję, ponieważ nie wpływa na ekspres, to aż nazbyt oczywiste, a potencjalnie na efekty w filiżance. Podkreślam, potencjalne.
Sprawa dotyczy sitek VST, przecież szczycą się tym, że ich produkty są wysoko precyzyjne, otwory kalibrowane, a zupełnie przy okazji drogie, fancy i przez niektórych pożądane jak złoto. By interes się kręcił zalecają:

Cytuj (zaznaczone)
Zalecana wymiana:
- co 2 lata w użytku domowym,
- co rok w przypadku przygotowywania do 300 kaw dziennie,
- co 6 miesięcy przy przerobie powyżej 300 kaw dziennie.

Domysły internetowe wskazują na te kalibrowane, precyzyjne otwory w sitkach. Z czasem mają tracić swoje wymiary, powiększając się, więc z kalibracji i stałości wyników nici. Efekt ten może być związany z rozciąganiem materiału przez ciśnięcie tamperem, erozję w kontakcie z kwasami kawy czy środkami czyszczącymi, które są dość agresywne.
Jeden z użytkowników homebarista zrobił porównanie tych samych sitek, nowego i używanego https://www.home-barista.com/espresso-machines/basket-wear-trivia-t6762.html W używanym otwory były większe, ale bez sensacji, różnice są znikome.
Inne powody to zniekształcenie rantu sitek przez używanie odbijaka, co może spowodować gorsze przyleganie do uszczelki grupy. I jak dla mnie tylko to mogłoby mieć jakiś sens. Ale nie w tak krótkim okresie jak 2 lata w użytku domowym. Każdy może sobie sprawdzić na płaskim blacie czy jego sitko jest proste.

Moim osobistym zdaniem, w domowych warunkach nie ma czym zawracać sobie głowy. Chyba, że uda się naprawdę zużyć sitko czyli pogiąć, połamać itd. W innym przypadku różnica w wielkości otworów na poziomie 0.002 mm to i tak coś na pograniczu czarów i homeopatii. Modne kawiarnie mogą sobie z takiej wymiany zrobić niezły marketing, wciskając klientom jak bardzo dbają o jak najwyższą jakość serwowanej kawy.

« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2022, 12:14:51 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Andi1978 Mężczyzna

  • Wiadomości: 122
  • Ekspres: Linea Classic.
  • Młynek: Mazzer Kony.
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #77 dnia: 10 Sierpień 2022, 19:51:55 »
Dzięki za odpowiedzi.To tylko potwierdza moją teorię o kolejnej "zużywającej się" częsci w "drastycznym" tempie,a mówiąc prościej kolejny wałek serwisu.Pozdro

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #78 dnia: 10 Sierpień 2022, 23:00:54 »
W innym przypadku różnica w wielkości otworów na poziomie 0.002 mm to i tak coś na pograniczu czarów i homeopatii.

Podawanie samej różnicy w wymiarach, bez odniesienia do wartości bazowej może być mocno mylące. Niby tylko 0,002, ale jeśli porównasz to do wartości fabrycznych to, wychodzi, że otwory zwiększyły średnicę o 14-20%, a to już zdecydowanie nie jest "znikoma różnica".
Nie wiem czy da się to wyczuć, ale na np szybkość przepływu zdecydowanie wpływa zwiększenie otworów o 20%.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #79 dnia: 13 Sierpień 2022, 16:22:19 »
teraz zgodnie z instrukcją zamówiłem 85,4.

Zamówiłem tamper na amazon najprostszy, najtańszy (bardzo szybko przyszedł)
O taki.

20220811_170617.jpg

Teraz ma 2dwa komplety sitka i tampery.

20220811_172357.jpg

A tylko jeden portofilter npf zanim kupie drugi czas sprawdzić czy mi to sitko e&b w moim ekspresie się sprawdzi.

Jka
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2022, 18:03:38 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #80 dnia: 14 Sierpień 2022, 07:43:29 »
Po obwodzie masz minus 0,1mm w stosunku do tampera 58,6, więc sprawdź, czy w dalszym ciągu po ubiciu nie zasysa, zrusza mielonki jak wyjmujesz tamper.
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień 2022, 08:14:44 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #81 dnia: 22 Sierpień 2022, 12:43:30 »
Zastanawiam się nad zamówieniem tampera z Royes pod wymiar.
O ile średnica tampera musi być mniejsza od średnicy sitka żeby to ładnie ze sobą współgrało?

Offline Vonki

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: G-IOTA
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #82 dnia: 14 Wrzesień 2022, 11:50:50 »
Niechciałem zakładać kolejnego tematu, a ten wydaje się ku temu najbardziej odpowiedni. Chce zwiększyć powtarzalność espresso z bianca jak i ułatwić robienie kawki swojej połówce. Poszukuje więc niedrogiego WDT, fajnie jakby pasowało do bianca (drewniane akcenty), choć nie jest to warunek konieczny, bo obecnie używamy wykałaczki. Do tego jakiś leveling tool i być może tamper z ustawieniem głębokości, ewentualnie po prostu kwestia żeby opierał się o kolbę by nie martwić się poziomem przy ubijaniu. Jeśli przy standardowych sitkach by było ciężko znaleźć taki komplet narzędzi to mogę również kupić i sitka, tylko wtedy z nastawieniem na sitko 18g, bo z takiego dozy osobiście korzystam, a dla lubej 9-11g coś tego rodzaju.

skansen

  • Gość
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Wrzesień 2022, 14:43:57 »
WDT jest uniwersalne.
Leveling tool i tamper z kolei warto dobierać już pod sitka. Więc najpierw pojawia się pytanie, czy chcesz dalej korzystać z dotychczasowych sitek? Jeśli są to sitka Lelit by IMS to można przy nich pozostać. 
Drugie pytanie, czy na pewno potrzebujesz leveling tool. Moim zdaniem wystarczy WDT i tamper. Mój leveling tool leży w szafce, może czas wystawić go na pchlim targu :)

Offline Vonki

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: G-IOTA
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Wrzesień 2022, 18:05:26 »
Jak da radę wolałbym zostać przy sitkach IMS by Lelit, bo w gruncie rzeczy nie mam nic im do zarzucenia, więc nie ma co dodawać wydatków. Co do leveling tool nie wiem czy na pewno potrzebuje, ale póki nie skorzystam to się nie przekonam, zawsze to by była kolejna część porannego rytuału. W sumie nie wspomniałem, ale nie wiem jak to poprawnie się nazywa, ale nie wiem czy przy WDT nie przyda się jeszcze lejek do kawy, by nie rozsypywać przy "mieszaniu". Początkowo chciałem kupić przy okazji ekspresu w konesso najprostszy "sputnik", ale akurat nie mieli na stanie, a samego nie chciałem zamawiać, trochę szkoda było pieniążka na przesyłkę xD

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Wrzesień 2022, 21:41:55 »
Czy przy ... nie przyda się jeszcze lejek do kawy, by nie rozsypywać przy "mieszaniu".

U mnie się przydaje teraz używam tego ostatniego.

20220916_182343.jpg

Z kolbą wygląda to tak.

20220916_182444.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #86 dnia: 18 Wrzesień 2022, 12:31:16 »
Zastanawiam się nad zamówieniem tampera z Royes pod wymiar.
O ile średnica tampera musi być mniejsza od średnicy sitka żeby to ładnie ze sobą współgrało?
Jeśli Cię to interesuje, to będę testował bazę specjalnie dla mnie zrobioną o średnicy 58,70mm, ala TorrToys tj w kształcie trapezu. Sądzę, że będzie uniwersalna dla sitek VST czy IMS-a i wszelkiej maści innych. Właśnie testuję bazę trapezową 49,70mm (do standardowych sitek Elektry i La Pavoni za ciasna) dla ekspresów z grupą 49, która jest prawie idealna do sitka IMS. Zamówiłem 49,80, chyba będzie już idealna. Bazy ze stali są wykonane w Polsce, więc niedrogie  :)

Na zdjęciu od lewej: trapez 49,7, prosta 49,5, trapez TorrToys 58,55
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2022, 12:46:03 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #87 dnia: 19 Wrzesień 2022, 22:24:11 »
teraz zgodnie z instrukcją zamówiłem 58,4.

Zamówiłem tamper na amazon najprostszy, najtańszy (bardzo szybko przyszedł)
O taki.


Mam taki sam (58,4), kupiony rok temu w CoffeeSite w Nadarzynie za ok. 130 zł, kolor bardziej wpadający w średni brąz i bez widocznych na zdjęciu twojego tampera mikro uszkodzeń  drewna. Ale to chyba można poprawić kupując specjalną masę kitową do drewna, trzeba tylko odpowiednio dobrać kolor. Oceń, czy nie przepłaciłeś u Amazona.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #88 dnia: 20 Wrzesień 2022, 06:08:02 »
Mam taki sam (58,4), kupiony rok temu w CoffeeSite w Nadarzynie za ok. 130 zł,

Ta ale to było rok temu.


Oceń, czy nie przepłaciłeś u Amazona.

Co będę oceniał, zobacz sam.

DATA ZŁOŻENIA ZAMÓWIENIA
9 sierpnia 2022
SUMA
113,41 zł

kolor bardziej wpadający w średni brąz i bez widocznych na zdjęciu twojego tampera mikro uszkodzeń  drewna. Ale to chyba można poprawić kupując specjalną masę kitową do drewna, trzeba tylko odpowiednio dobrać kolor.

Na tą chwilę nic nie będę robić z tym tamperem bo wraz z pokazywanym sitkiem E&B wylądował w szufladzie jeszcze nie wiem czy będę tego używał.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Vonki

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: G-IOTA
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #89 dnia: 20 Wrzesień 2022, 12:51:32 »
Jka57

Co to za lejek i w jakiej kwocie co teraz używasz? Bo wydaje mi się, że super wysoki to mi nie potrzebny, a ten może być w sam raz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi