Autor Wątek: Lelit Anita PL042EM - słaby przepływ wody  (Przeczytany 1380 razy)

Offline apuczikaju

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit anita
  • Młynek: Lelit fred (wbudowany w anitę)
Lelit Anita PL042EM - słaby przepływ wody
« dnia: 03 Sierpień 2022, 21:33:30 »
Cześć!
Mam problem ze swoim ekspresem (Lelit Anita PL042EM) - od jakiegoś czasu z prysznica leci zbyt mało wody, przez co ekspres nie jest w stanie wytworzyć prawidłowego ciśnienia. Przy poprawnie zmielonej kawie ciśnienie dochodzi do 3 - 4 bar. Żeby uzbierać 50 ml trzeba czekać nawet z minutę. Po odkamienieniu ekspresu trochę się poprawiło, ale nie na długo. Przy założonym ślepym sitku ciśnienie dochodzi do 12 bar, ale trochę czasu mija zanim ciśnienie zacznie się podnosić (wynika to pewnie z faktu, że ślepe sitko długo napełnia się wodą).
Próbowałem regulować zawór odpowiedzialny za ciśnienie, ale niestety jest zaśniedziały i nie da się przekręcić. Udało mi się go jedynie trochę wyczyścić - nie wiem czy tu czegoś nie zchrzaniłem, bo czyściłem zaworek igłą.
Podpowiedzcie proszę co może być przyczyną takiego działania ekspresu? Chciałem już zamawiać zawór ciśnienia, ale na ślepym sitku wyciąga te 12 bar, więc chyba jest ok. Może to wina pompki, że ma za słaby przepływ?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Anita PL042EM - słaby przepływ wody
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Sierpień 2022, 22:19:26 »
ekspres nie jest w stanie wytworzyć prawidłowego ciśnienia. Przy poprawnie zmielonej kawie ciśnienie dochodzi do 3 - 4 bar. Żeby uzbierać 50 ml trzeba czekać nawet z minutę. Po odkamienieniu ekspresu trochę się poprawiło, ale nie na długo. Przy założonym ślepym sitku ciśnienie dochodzi do 12 bar
Ja bym raczej obstawiał zbyt gruby przemiał i/lub zbyt małą dozę. Spróbuj zmielić drobniej taką ilość kawy która w pełni, po wyrównaniu wypełni sitko.

Offline apuczikaju

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit anita
  • Młynek: Lelit fred (wbudowany w anitę)
Odp: Lelit Anita PL042EM - słaby przepływ wody
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpień 2022, 08:33:17 »
Niestety grubość przemiału ani doza nie ma żadnego znaczenia. Próbowałem z różnymi stopniami przemiału, różnie ubijalem kawę i efekt jest zawsze taki sam - kawa wypływa bardzo wolno. Paradoksalnie przy bardzo drobnym zmieleniu kawa nie wypływała prawie w ogóle, a ciśnienie na manometrze wskazywało 0 bar. Przy takim przemiale spodziewałbym się raczej efektu jak przy ślepym sitku, a nie zerowego ciśnienia.
Jeśli chodzi o pompkę to sprawdzałem jej wydajność poprzez wyciągnięcie rurki zwrotnej ze zbiornika na wodę i nalewałem powracającą wodę do filiżanki do espresso. Za każdym razem napełniała się w podobnym czasie, tj ok 12-15 sekund, stąd wniosek, że pompka chyba jednak działa sprawnie.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Anita PL042EM - słaby przepływ wody
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpień 2022, 23:16:59 »
Nagraj filmik jak woda leci bez założonego PF i jak zachowuje się wtedy manometr.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline apuczikaju

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit anita
  • Młynek: Lelit fred (wbudowany w anitę)
Odp: Lelit Anita PL042EM - słaby przepływ wody
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień 2022, 20:54:32 »
Dziwna sprawa - obecnie ekspres działa dobrze. Założyłem ślepe sitko, żeby jeszcze raz sprawdzić ciśnienie po czym zrobiłem kawę i wszystko wróciło do normy - 9bar i ok 25 sekund na espresso. Mam nadzieję, że tak jak się sam naprawił tak i sam się znowu nie zepsuje  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi