Autor Wątek: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku  (Przeczytany 1518 razy)

Offline adampo

  • Wiadomości: 3
Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« dnia: 25 Lipiec 2022, 11:54:42 »
Dzień dobry,
mam  pytanie dotyczące młynka.
Piję najczęściej kawę z tygielka. Kawę kupuję w palarni, która mam blisko domu (ziarno średnio wypalone Kostaryka, Kolumbia) i proszę o jak najdrobniejsze zmielenie, z reguły są to porcje po 250 g, taka porcja wystarcza dla mnie i żony na około tydzień. Zauważyłem, co zresztą jest zgodne z tym co można znaleźć na forum, że kawa najlepiej pachnie i smakuje praktycznie pierwszego dnia po zmieleniu (właściwie to bezpośrednio po zmieleniu). Po kilku dniach zakupiona mielonka jest zauważalnie mniej aromatyczna i napar z niej nie ma tyle smaku co krótko po zmieleniu. Moje pytanie jest takie – czy młynek ostrzowy byłby wystarczający do mielenia kawy do tygielka, kupowałbym wtedy kawę w ziarnach i mielił ją w domu, bezpośrednio przed parzeniem. Wiem, że do tygielka potrzebna jest bardzo drobno zmielona kawa – praktycznie pył. Młynek ostrzowy podobno taki drobny przemiał umożliwia, nie chce kupować żarnowego, bo z tego co czytam, taki mielący na bardzo drobno to spory wydatek, a nie potrzebuję grubszych uziarnień – potrzebuję właśnie tylko bardzo drobno zmielonej kawy do tygielka. Czy zakup młynka ostrzowego i mielenie bezpośrednio przed parzeniem da lepsze rezultaty niż kupowanie kawy już przemielonej w palarni która po kilku dniach ma zauważalnie słabszy aromat?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lipiec 2022, 13:28:44 »
Spróbuj. Taki młynek ostrzowy jest znacząco tańszy niż przyzwoity żarnowy.

Offline adampo

  • Wiadomości: 3
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec 2022, 13:49:04 »
Spróbuj. Taki młynek ostrzowy jest znacząco tańszy niż przyzwoity żarnowy.
Zastanawia mnie tylko, czy taki młynek ostrzowy produkuje tylko bardzo drobną frakcję czyli pył, czy też jest to tak, ze będę miał powiedzmy 70% pyłu a prócz tego będą jakieś grubsze nieprzemielone kawałki ziaren. Czy może ktoś próbował i jak mu to wyszło? Bo jeśli tak by było jak napisałem to co robić, odsiewać? To odsiane próbować zmielić jeszcze raz by nie mieć dużych strat kawy?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipiec 2022, 14:13:36 »
też przytaknę, zdecydowanie do tygielka młynki ostrzowe dają radę, chyba tylko dla tej metody :) Co więcej tańsze młynki żarnowe będą miały problem z bardzo drobnym mieleniem, tanie ceramiczne są praktycznie tu bezużyteczne, wiele podstawowych młynków elektrycznych będzie ocierała żarnami i nie pożyją tak długo, o ile w ogóle pozwolą się tak mocno skręcić. Żeby osiągnąć lepszy fest drobny przemiał musiał byś uderzyć od razu w wyższa półkę, przynajmniej ręczne za parę stówek. Rozsądnym wyjściem są np greckie młynki ręczne do tego właśnie celu produkowane ale to też nie jest tanie i trza powiosłować ;)

Taki żarnowy nie jest oczywiście idealnym rozwiązaniem i podejrzewam, że to mielenie które palarnia na wielkich płaskich żarnach osiąga będzie dawało czystszą kawę, wyraźniejszą. Ale dalej jest to na tyle dobre zastosowanie, że i sam czasami takim młynkiem sobie do tygielka mielę, i to całkiem tanim nonamem z marketu i uważam, że po maksymalnie 3 dniach zalety świeżo mielonej kawy i tak ewentualną różnicę nie tyle zatrą co zdeklasują

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lipiec 2022, 15:56:30 »
Możesz poszukać też takiego czegoś, o ile nie boisz się kręcenia korbką ;) One właśnie pod takie przemiały były robione...

https://sprzedajemy.pl/orientalny-reczny-mlynek-do-kawy-nr-23-sprawny-krakow-2-a1d299-nr57390925

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lipiec 2022, 17:37:27 »
Też proponowałbym coś takiego jak siewcu - dochodzi jeszcze rytuał mielenia ręcznego i fajny eksponat.
Jak Ci się kiedyś znudzi tym kręcenie, to będzie do mielenia pieprzu. Są też takie na Allegro, tylko musiałbyś zwrócić uwagę na rozmiary, żeby nie kupić jakiejś małej atrapki, nadającej się właśnie tylko do pieprzu.
Tu jest taki przykładowy: https://allegro.pl/oferta/turecki-mlynek-mosiezny-do-kawy-przyprawy-kolory-11276967438?reco_id=3383b8c6-0c2f-11ed-999d-4af0e0be8d1c&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lipiec 2022, 00:53:54 »
Odradzam zakupy proponowanych modeli młynków. Mam obydwa, kupiłem kiedyś na Bałkanach.
Ten większy, od biedy posiada żarna stalowe, a korpus wykonany jest z szajsmetalu (Al-Zn)
Mielenie nim, to zakała, od pyłu po kaszę.
Mniejszy jest tylko na wystawę, żarna aluminiowe.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipiec 2022, 08:19:36 »
@ranGo co powiesz o tym młynku, ale oryginalnym "orientalnym"? Bo z tego co ja pamiętam to jest wykonany tandetnie ale działa bardzo fajnie.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipiec 2022, 09:09:42 »
Ten z tego mojego linku to chyba faktycznie jakaś cepelia :), ale to miał być tylko przykład. Chodzi o to, żeby kupić coś w tym stylu https://swiezopalona.pl/produkt/1515/zassenhaus-havanna-mlynek-do-kawy , tylko taniej ;).



« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2022, 09:13:09 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lipiec 2022, 09:15:16 »
Ale naprawdę ciężko i długo mle się ziarna na pył nawet przy użyciu świetnego Kinu M47. Wirujące noże zrobią to w kilka sekund.

Offline adampo

  • Wiadomości: 3
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lipiec 2022, 11:56:11 »
Dziękuję za wszystkie porady. Na razie zakupię jakiś ostrzowy, zobaczę jak będzie się sprawował. Ten typ młynka można kupić bardzo tanio a w razie czego będzie do mielenia pieprzu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Lipiec 2022, 12:31:10 »
Ten z tego mojego linku to chyba faktycznie jakaś cepelia :), ale to miał być tylko przykład. Chodzi o to, żeby kupić coś w tym stylu https://swiezopalona.pl/produkt/1515/zassenhaus-havanna-mlynek-do-kawy , tylko taniej ;).
A mi chodziło konkretnie o ten stary serbski...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Lipiec 2022, 21:32:41 »
Na początek można kupić tani ostrzowy młynek, a potem jeżeli będzie chęć kręcenia korbką, fajny orientalny ( może być i stary serbski ;) stylowy młyneczek. Niestety, duża cześć tych starych, nadaje się już tylko do ozdoby wnętrza.




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek ostrzowy do zaparzania kawy w tygielku
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lipiec 2022, 11:09:55 »
Taki będzie bardzo fajny :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi