Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 319575 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1695 dnia: 08 Sierpień 2022, 14:43:12 »
To jest zupełnie wystarczający młynek do domowych alternatyw. Do AeroPressu jak najbardziej się nada. Lepiej mieć taki i mielić na bieżąco niż mielić w palarni i po paru dniach mieć zwietrzałą kawę.

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 67
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1696 dnia: 08 Sierpień 2022, 14:53:45 »
To jest zupełnie wystarczający młynek do domowych alternatyw. Do AeroPressu jak najbardziej się nada. Lepiej mieć taki i mielić na bieżąco niż mielić w palarni i po paru dniach mieć zwietrzałą kawę.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1697 dnia: 08 Sierpień 2022, 15:40:46 »
też wołałbym C2 od zmielonej wcześniej kawy, i chodź nie maiłem go to żarna ma dobre, konstrukcję właściwą a Timemore ma dobre opinie. W tych cenach te chińskie konstrukcje są bezkonkurencyjne, wszelakie ceramiczne hario deklasują. Nawet jak kiedyś zechcesz inny młynek, to taki mały ręczniak z aeropresem zrobi ci nie jedne wakacje

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1698 dnia: 08 Sierpień 2022, 23:37:35 »
A dlaczego robusta piszesz z wielkiej litery?

Z szacunku przecież.

W Robuście moim zdaniem nic złego nie ma, szczególnie w mieszankach espresso.

Tak, pod warunkiem,  że  jest  jej do 10 proc., jak w tych lepszych mieszankach.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1699 dnia: 09 Sierpień 2022, 00:22:25 »
to był Pewex, Baltona, bony towarowe, bony marynarskie ale ja to pamiętam, ba ja bardzo często  robiłem zakupy w tych miejscach, między innymi i kawę kupowałem i nie była to extra selekt sygnowana Społem.

Extra Select to już w komunizmie gierkowskim,  rozwiniętym, a jednocześnie schyłkowym.   Wcześniej bywały na rynku dwie kawy, ale jakie konkretnie tego pewnie nie wie nikt:  Orient (gorsza, tańsza) i Super (lepsza, droższa) w torebkach 100 g (nigdy większych),  oraz w małej metalowej puszce kawa  rozpuszczalna o nazwie Marago. Mój ojciec twierdził, że ta  Marago smakowo to  była wyjątkowa  ohyda. W kawie Extra Select mogło zaś  być wszystko, ale podobno najczęściej zdarzała się kawa z Brazylii, kupowana w barterze, czyli pewnie Santos,  jaki tam się trafił, ale mogła być i kawa  np. z Etiopii. W latach 1977-87 w Etiopii rządziła komunistyczna junta wojskowa  pod wodzą Mengistu Hajle Marjama (prasa zachodnia nazywała go "Afrykańskim Hitlerem")  popierana przez Sowietów i cały blok wschodni. Z tego  powodu etiopski eksport kawy  w sporej części kierowany był na rynki państw  komunistycznych, bo Zachód z powodu sytuacji  w Etiopii mniej  chętnie  tam   kupował. Na przełomie lat 70. i 80. zdarzało mi się pić Extra Select z wyraźnym poczuciem, że piję  naprawdę świetną kawę, no ale oczywiście nie było tak zawsze.  Na początku  lat 80. pojawiła się w sklepach "kawa" o nazwie   Kolumbijka, coś obrzydliwego, był to ersatz, czyli  kawa naturalna zmieszana pół na pół z jakąś zbożową. I to był chyba gwóźdź do trumny komuny, zwłaszcza że równolegle powstała Solidarność. 

Kawa Marago

« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2022, 08:21:24 wysłana przez ranGo »

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1700 dnia: 25 Sierpień 2022, 16:25:48 »
Dzień dobry, mam szybkie pytanie.. Kończy mi się uszczelka grupy w ekspresie bezzera magica. Jaka grubość uszczelki będzie odpowiednia do tego ekspresu? 8mm czy może 8,5? Myślę o silikonie. Teraz mam oryginalną, gumową. Z góry dziękuję za odpowiedź

Offline Fritzowski

  • Wiadomości: 23
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1701 dnia: 27 Sierpień 2022, 08:01:57 »
A chciałem się zapytać, ile dziennie pojęcie kaw z takiego v60 czy ap?;)?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1702 dnia: 27 Sierpień 2022, 08:57:55 »
Dzień dobry, mam szybkie pytanie.. Kończy mi się uszczelka grupy w ekspresie bezzera magica. Jaka grubość uszczelki będzie odpowiednia do tego ekspresu? 8mm czy może 8,5? Myślę o silikonie. Teraz mam oryginalną, gumową. Z góry dziękuję za odpowiedź
Nie zawsze jest tak, że jak kupisz silikonową uszczelkę tej samej grubości co fabryczna, to będziesz  zapinał na godzinę 6, mogą się trochę różnić. U mnie była w ekspresie 8,5 i taką kupiłem Cafelat, ale mogłem dociągnąć tylko do godziny 8 (mnie to wkurzało), więc kupiłem o grubości 8mm i było idealnie. Dostępne są też cieniutkie podkładki wyrównujące, jakby ktoś chciał precyzyjnie ustalić pozycję uchwytu kolby.
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1703 dnia: 27 Sierpień 2022, 21:46:51 »
Dzień dobry, mam szybkie pytanie.. Kończy mi się uszczelka grupy w ekspresie bezzera magica. Jaka grubość uszczelki będzie odpowiednia do tego ekspresu? 8mm czy może 8,5? Myślę o silikonie. Teraz mam oryginalną, gumową. Z góry dziękuję za odpowiedź

Kup  dokładnie taką jak miałeś,  gumową. W warunkach domowych silikonowa nic nie daje ponad to co  da gumowa. No może jaskrawy kolor.

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 67
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1704 dnia: 06 Wrzesień 2022, 17:57:37 »
Cześć,
mam pytanie dotyczące ustawień  młynka Timemore C2.

Wg instrukcji:
Espresso 10 - 14
Przelew 18 - 24
French press 25 - 27

Ze strony Świeżo palona:
Espresso: 6 - 12
Kawiarka: 12 - 15
Przelew: 15 - 24
Aeropress/french press: 24 i więcej

Próbowałem zmielić na 6, ale to by zajęło chyba ponad dobę. I nie dlatego, że ciężko tylko prawie nie łapał ziaren (dostosowałem szybkość kręcenia tak by je najlepiej łapał).
Czy w lewym jest możliwe tak drobne zmielenie? Czy ja coś robotę źle?

Jakie jest górne, jeszcze sensowne ustawienie (wolę nie marnować kawy na eksperymenty tego rodzanu)?

Czy dobrze zrobię, jeżeli przyjmę za średnie mielenie zakres 16 - 24, czy byście je ustalili inaczej?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1705 dnia: 06 Wrzesień 2022, 18:28:41 »
Cześć,
mam pytanie dotyczące ustawień  młynka Timemore C2.

Wg instrukcji:
Espresso 10 - 14
Przelew 18 - 24
French press 25 - 27

Ze strony Świeżo palona:
Espresso: 6 - 12
Kawiarka: 12 - 15
Przelew: 15 - 24
Aeropress/french press: 24 i więcej

Próbowałem zmielić na 6, ale to by zajęło chyba ponad dobę. I nie dlatego, że ciężko tylko prawie nie łapał ziaren (dostosowałem szybkość kręcenia tak by je najlepiej łapał).
Czy w lewym jest możliwe tak drobne zmielenie? Czy ja coś robotę źle?

Jakie jest górne, jeszcze sensowne ustawienie (wolę nie marnować kawy na eksperymenty tego rodzanu)?

Czy dobrze zrobię, jeżeli przyjmę za średnie mielenie zakres 16 - 24, czy byście je ustalili inaczej?


A czytałeś instrukcje obsługi C2? Nie wolno mielić poniżej 10. Zresztą nie ma po co, nawet pod kawiarkę dobre ustawienie to 12-14 ( pod duze kawiarki nawet grubiej)

Nie istnieją jakieś ustawienia które można ot tak podać. Wszystko zależy od kawy, stopnia wypalenia, ilości zaparzanej kawy. Pod niewielka ilość w dropie zmielisz na 15, a pod większą ilość kawy będziesz musiał dać 24 kliki. Ustawienia trzeba znaleźć samemu.

Ten młynek nie zmieli pod espresso.
« Ostatnia zmiana: 06 Wrzesień 2022, 18:31:56 wysłana przez Dawid1144 »

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 67
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1706 dnia: 07 Wrzesień 2022, 09:19:14 »
A czytałeś instrukcje obsługi C2? Nie wolno mielić poniżej 10.

Czytałem, nie wolno mielić poniżej 6.

Nie istnieją jakieś ustawienia które można ot tak podać. Wszystko zależy od kawy, stopnia wypalenia, ilości zaparzanej kawy. Pod niewielka ilość w dropie zmielisz na 15, a pod większą ilość kawy będziesz musiał dać 24 kliki. Ustawienia trzeba znaleźć samemu.
Nie chodzi mi o precyzyjne ustawienia, chodzi mi o orientacyjne zakresy drobnego, średniego i grubszego mielenia.
Na razie mam jedną procedurę parzenia w Aeropressie i eksperymentuję zmieniając jedynie grubość mielenia, ale nie wiem, a w czytaniu przepisów podawanych przez innych byłoby to pomocne, jaki zakers to, np. średnie mielenie. Tak bardzo orientacyjnie.
Zakresy podane w instrukcji i na stronie Świeżo palona nie wiele mi dają bo wiem, że pod różne metody, zwłaszcza pod Aeropress, można bardzo eksperymentować z grubością mielenia, nie mówiąc o tym o czym wspomniałeś czyli dostsowywaniu przemiału do pozostałych czynników.
Dlatego właśnie chciałbym, żeby ktoś kto ma/miał ten młynek, pomógł mi w określeniu (powtarzam, że orientacyjnie, pi razy oko), od którego kliku można mielenie uznać za średnie, a od którego za grube.

Ten młynek nie zmieli pod espresso.
Wiem. Wiem też, że z Aeropressu nie da się uzyskać espresso nawet gdybym zmielił młynkiem, który mieli pod espresso.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1707 dnia: 07 Wrzesień 2022, 11:12:35 »
Jeśli robisz do aeropressu, to mielenie tak drobne jak do espresso, raczej nic dobrego w kwestii ekstrakcji nie da. Tak z mojego doświadczenia używania aeropressu na co dzień od 8 lat.  Z tego co piszecie, to ja mieliłbym w C2 w okolicach 11 klika jako minimum do AP.

W kwestii zbadania przemiałów, to wystarczy po jakimś gramie zmielić i w palcach rozcierać, aby poznać przybliżoną skalę młynka ręcznego . Mniej więcej tak to się układa:
- Pył - mięciutki puszek - to przemiał do tygielka, będzie zapewne trochę grubiej niż to, co nic prawie nie łapało przy ustawieniu na 6 kliku.
- Lekko szorstki pył to espresso
- Jak drobna sól (trochę grubiej niż do espresso) - to przemiał dobry do skondensowanego naparu z Aeropressu
- Między drobną solą a piaskiem to przemiał dobry do kawiarki
- Jak między piaskiem a cukrem kryształem to przemiał przelewowy. (dolny jego zakres to przemiał dobry do French pressu, wcale nie jakiś gruz jak często się kiedyś zalecało. Takie grube mielenie prowadziło do słabej ekstrakcji i potrzeby zwiększania dozy. Bezsensowne marnotrawstwo moim zdaniem.)
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień 2022, 11:32:08 wysłana przez krystians »

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 67
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1708 dnia: 07 Wrzesień 2022, 16:10:06 »
Dziękuję,
trochę jaśniej w głowie :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1709 dnia: 10 Wrzesień 2022, 04:39:55 »
Chce sprzedać swój ekspres Ascaso steel uno pro. Rozumiem, że z pojemnika wylewam wodę :-) ale co z bojlerem zostawić ją czy powinienem w jakiś sposób ja usunąć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi