Autor Wątek: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...  (Przeczytany 2387 razy)

Offline 1siedem

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 767, Kawiarka
Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« dnia: 06 Grudzień 2020, 19:19:24 »
WItam Dzień dobry

Jako użytkownik kawiarki i Nivony 767 muszę kupić nowy ekspres, głównie do czarnych alternatyw.
Kupiłem więc (zadowolony po 7 latach korzystania z NIvony) Nivonę 769 - egzemplarz popsuty - niskie ciśninie, kawa nie leciała/leciała słabo i po chwili reszta zlatywała dołem do tacki. Wymieniono mi na nowy - od chwili włączenia przedziwne piszczenie zasilacza - dżwięk wysoki nieprzyjemny - oddałem. I zaczął się problem. Nivona pasowała mi idealnie do wnęki ale widzę, że ta firma zeszła na psy... Obejrzałem inne ekspresy automatyczne i generalnie jestem w kropce. Chciałem automat, bo pijemy dużo kawy głównie dużej czarnej- i choć idealne espresso uwielbiam, to nie ma opcji, bym na co dzień bawił się w ... sami wiecie w co :)
Dlatego myślę o niezłym przelewowym np Moccamaster KBG 741 i młynku.
wstępnie wybrałem dwa:
Baratza Virtuoso + za 1000pln (chyba ma zintegrowany pojemnik)
Melitta Calibra  za 550zł ( waga, pojemnik, co by się nie sypało na boki)
no chyba, że wystarczy Nivona cafegrano za 330zł
CEna nie jest istotna, tylko efekt w postaci lepszej kawy ( kupuję na co dzień kawy za 80-100zł/kg więc nie jakieś ajwaje)
Dobrze by było, by młynek od biedy dawał radę zmielilć przyzwoicie kawę do kawiarki.

Reasumując: czy będzie miedzy ww.młynkami różnica przy założeniu używania ww. ekspresu przelewowego i kaw do około 100zł/kg?

Czy kawa będzie zauważalnie lepsza od kawy z Jury serii D, E lub Melitty Ci Touch?


« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2020, 20:08:50 wysłana przez Fux »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudzień 2020, 08:14:15 »
Czy kawa będzie zauważalnie lepsza od kawy z Jury serii D, E lub Melitty Ci Touch?
Jeżeli pijesz dużą czarną to tak - kawa będzie dużo lepsza.

Jeżeli chodzi o młynek to zasada jest prosta - bierzesz najlepszy na jaki Cię stać - chodzi o to, aby mielił możliwie najrówniej.
Najlepiej będzie Ci kupić zestaw w jednym sklepie u @deskowy lub @Michał - wtedy pewnie możesz utargować jeszcze coś z ceny.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudzień 2020, 08:44:51 »
W moim odczuciu kawę parzoną pod ciśnieniem w Jura, Nivona czy Melitta ciężko porównywać z przelewem z Moccamaster czy jakiegokolwiek ekspresu przelewowego. Jakiej pojemności czarne kawy pijesz? Możesz też na tapetę wrzucić Melitta Aroma Fresh
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2020, 15:07:31 »
Jako użytkownik pijący kawę z dripa, espresso, przelewu z Melitty Aroma Signature, a także u rodziców Jura A1 powiem tak.

Drip i ekspres przelewowy vs Jura A1 to przynajmniej wg mnie zupełnie inny rodzaj czarnej kawy. Nigdy bym nie zamienił się na Jurę A1. Seria D podobno ma lepszą grupę zaparzającą, ale posmak automatu, to sztuczne spienienie/crema - nie lubię tego.
Przelew daje czysty/klarowny napar, gdzie rodzaj kawy, profile smakowe można oddać w 200%.

Ja stawiam na ekspres przelewowy. Zobacz jeszcze może te od SAGE. Mają fajne opcje sterowania temepraturą etc.

Offline 1siedem

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 767, Kawiarka
Odp: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Grudzień 2020, 21:34:03 »

Jeżeli pijesz dużą czarną to tak - kawa będzie dużo lepsza.

Jeżeli chodzi o młynek to zasada jest prosta - bierzesz najlepszy na jaki Cię stać - chodzi o to, aby mielił możliwie najrówniej.
Najlepiej będzie Ci kupić zestaw w jednym sklepie u @deskowy lub @Michał - wtedy pewnie możesz utargować jeszcze coś z ceny.

Tylko kwestia czy rzeczywiście poczuję różnicę w młynkach za 600/1000/1300zł. Dimyślam, się że zwłaszcza przy różnicy 600/1300 tak, ale czy przy 600/1000 lub 1000/1300?
[/quote]

Offline 1siedem

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 767, Kawiarka
Odp: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudzień 2020, 21:35:16 »
. Jakiej pojemności czarne kawy pijesz? Możesz też na tapetę wrzucić Melitta Aroma Fresh

pojemność między 120 a 250ml, dziękuję za namiar na inny ekspres.

Offline 1siedem

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 767, Kawiarka
Odp: Młynek do alternatyw + : Melitta Calibra, Baratza Virtuoso...
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudzień 2020, 21:37:09 »


Ja stawiam na ekspres przelewowy. Zobacz jeszcze może te od SAGE. Mają fajne opcje sterowania temepraturą etc.

Ja też, i co najciekawsze mam dodatni WAF na młynek+przelew :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi