Autor Wątek: Temperatura a smak kawy  (Przeczytany 11135 razy)

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Temperatura a smak kawy
« dnia: 15 Wrzesień 2014, 13:35:46 »
Cześć!
Chciałem wzbudzić dyskusję odnośnie temperatury zaparzania espresso oraz stabilności temperatury podczas ekstrakcji. Dokładnie chodzi mi o to czy jeśli robimy espresso i w czasie tych 25-30 sekund nasza temperatura skacze o powiedzmy 5 stopni, ma to duży wpływ na smak ? Jeśli temperatura jest super stabilna czyli różnica rzędu 0,5-1 stopnia to smak jest lepszy? Co ma większe znaczenie pre infuzja czy PID i ustawienie konkretnej temperatury ? Zapraszam do dyskusji :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2014, 13:45:40 »
Odpowiem pytaniem na pytanie - tak aby uściślić obszar w którym się poruszamy?
A gdzie mierzymy tą zmieniającą się temperaturę? W bojlerze, na wylewce, w grupie, na wierzchu ciastka?

Co do tego co ma większe znaczenie - PID i odpowiednia temperatura to jedno, preinfuzja to drugie, a na deser profil ciśnienia ekstrakcji.

Ten ostatni parametr jest bardzo widoczny w dźwigniach. Biorąc jako model La Peppinę, i wodę w jej bojlerku o temperaturze 92C (pomiar przy grzałce, tuż przed kanałem którym leci do grupy). Temperatura wody podczas ekstrakcji jest stała - litr wody nie odda aż tak szybko ciepła do otoczenia (powiedzmy w minutę), zwłaszcza że bezpośrednie otoczenie (grupa i bojler) zakumulowały trochę tego ciepła. Pomiar termometrem pokazuje plus minus stałe 92C.

Natomiast to co jest w filiżance ma się nijak do Ascaso z PIDem na 92C i do Rocketa z PIDem na 119C (czyli 92.75C w sitku SCAE). Ekstrakcja startuje w okolicach 8-9bar, pod koniec jest około 2bar.
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10576
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2014, 14:21:44 »
SCAE nie zajmuje się produkcją termofiltrów. Przyrząd, o którym piszesz to termofiltr SCACE. Scace to nazwisko wynalazcy :).

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrzesień 2014, 14:43:52 »
No tak - faktycznie za szybko klepałem :) - ma być SCASE i nic innego  :ok:

Dzięki za info że to od nazwiska - bo ja osobiście nie wiedziałem i się doszukiwałem jakiegoś skrótu :)
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:05:53 »
Chodzi mi o temperaturę wody na ciastku i jej stabilność.

Inaczej. Co ma największy wpływ na smak kawy. Profil ciśnienia, temperatura czy pre infuzja ? Temperatura najmniej moim zdaniem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:34:20 »
No tu się nie zgodzę.

Przykład 1. Zakładam stałe ciśnienie i brak pre-infuzji. Taki Ascaso Steel z PIDem. Kawa Kenia Superstar.
Przy 89C dużo fajnych czerwonych owoców (wiśnie) i słodyczy i czekolady, przy 92C jest to już proporcja pół na pół - mniej kwasków, więcej czekolady, dalej słodko. Przy wyższych temperaturach nie miałem kwasków i słodycz znikała na rzecz goryczy.

Przykład 2. Inaczej bym teraz pytanie mógł postawić - czemu z Ascaso i Rocketa i La Peppiny ta sama kawa smakuje inaczej. Zakładając 92C dla wszystkich maszyn. W Ascaso nie pamiętam na ile OPV jest ustawiony, w Rockecie mam odczyt ~9bar, w Peppinie ciśnienie spada podczas ekstrakcji. Ascaso i Rocket  bez pre-infuzji, Peppina z pre-infuzją - ale grawitacyjna, ot woda nie poddana dodatkowemu ciśnieniu spływa na kawę. A smak w każdej z tych filiżanek inny :)

Przykład 3. Skupiamy się na stabilności temperatury podczas ekstrakcji, Rocket po 20 min od włączenia. Kolba jeszcze nie rozgrzana na maks. W filiżance ląduje kwas :( Po kolejnych 20 minutach w filiżance jest ambrozja. W bojlerze woda miała tą samą temperaturę. Różnica zaszłą w kolbie gdzie raz woda oddała dużo do otoczenia, a raz mniej.

Przykład  4. Teraz teoria bo nie używałem - Gaggia Classic. Z opisów na różnych forach wynika że startując ekstrakcje po kilku sztuczkach mających na celu uzyskanie w miarę stałej temperatury kawa jest obłędna. Bez sztuczek jest dobra. Bez sztuczek częściej trafia się z kawą do zlewu.

Temperatura ma znaczenie, a jej konkretna w miarę stała wartość jest niezbędna. Jej drobne wahania w zależności od kawy będą mniej lub bardziej widoczne.
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:41:15 »
Przykład 2. Z którego ekspresu najbardziej Ci smakowalo ?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:44:52 »
Co ma największy wpływ na smak kawy. Profil ciśnienia, temperatura czy pre infuzja ? Temperatura najmniej moim zdaniem.

Też się nie zgodzę, smak kawy w dużym stopniu zależy od temperatury.

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:46:21 »
Co ma największy wpływ na smak kawy. Profil ciśnienia, temperatura czy pre infuzja ? Temperatura najmniej moim zdaniem.

Też się nie zgodzę, smak kawy w dużym stopniu zależy od temperatury.

Ale zależy też od pre infuzji i i ciśnienia. Teraz pytanie co wpływa najbardziej na smak?

Czy lepiej kupić np dźwignie z dużym bojlerem, czy np. DB z PIDem ? Z czego będzie lepszy smak ?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:54:10 »
Kilka stopni różnicy i masz zupełnie inną kawę w filiżance, tak jak Ci Doktor pisał.



Czy lepiej kupić np dźwignie z dużym bojlerem, czy np. DB z PIDem ? Z czego będzie lepszy smak ?

Może dźwignię z PIDem ;).

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Wrzesień 2014, 15:57:45 »
W ekspresie Londinium jedynie na pstatcie można temperaturę ustawić. Dźwignie z pidem to tylko chyba Izzo leva ?
« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2014, 18:30:01 wysłana przez D4rK89 »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Wrzesień 2014, 16:04:30 »
Preinfuzja wedle Scotta Rao niweluje bledy baristy w ubijaniu dystrybucji itp.

Profil cisnienia i temperatura ma duzy wplywa nawet w idealnie ubitym

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Wrzesień 2014, 17:33:56 »
Przykład 2. Z którego ekspresu najbardziej Ci smakowalo ?

Ciekaw odpowiedzi i ja jestem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Wrzesień 2014, 18:18:30 »
Przykład 2. Z którego ekspresu najbardziej Ci smakowalo ?

Jeśli chodzi o klasyczne smaki to remis, jeśli o 3rd wave/speciality czyli owoce i kwaski to Peppiny nic nie przebiło jeszcze. Ale Rocket jeszcze nie smakował takich kaw - wiec zobaczymy :)
@Poe o ile pamięta może dodać swoje 5 groszy bo miał okazję tą samą kawę tego samego dnia z Ascaso i Peppiny próbować. Peppina daje bardzo intensywne doznania smakowe.
@ranGo pił z Peppiny na Festiwalu Kawy - tyle że to była lekka partyzantka. Ale się może podzielić smakiem ze swojej dźwigni :)

Zapomniałem o testach Sama Export - tutaj tylko problemem była zbyt silna preinfuzja - ciśnienie wewnątrz bojlera - miałem problemy z okiełznaniem żeby kanał się w ciastku nie robił. SAMA/PV Export lubi też przegrzewać wodę. Była za gorąca.

W ekspresję Londinium jedynie na pstatcie można temperaturę ustawić. Dźwignie z pidem to tylko chyba Izzo leva ?

Faktycznie firmowego PIDa w małych maszynach dźwigniowych nie kojarzę. Był chyba QM Achille - ale teraz na stronie go nie ma :(
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Temperatura a smak kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrzesień 2014, 18:36:51 »
Cytat: DrUsagi
@Poe o ile pamięta może dodać swoje 5 groszy bo miał okazję tą samą kawę tego samego dnia z Ascaso i Peppiny próbować. Peppina daje bardzo intensywne doznania smakowe.

Tak, pamięta :)

Nawet pamięta, że to nie była Pepinka, tylko SAMA/PV od Gorana, ta sama, którą kilka tygodni później miałem u siebie przez jakiś miesiąc.  (Pepinka była jeszcze słodką tajemnicą u Ciebie w domu :P)

Ale co do doznań smakowych - Dźwignia (w tym wypadku SAMA/PV) dawała zdecydowanie wyższe body. Kawa była wyraźnie gęstsza, krąglejsza z większą domieszką czekolady, choć nieco "brudna". Z Ascaso ta sama kawa miała niższe body, wyraźniejsze kwaski. Osobiście bardziej mi podeszła z dźwigni. Takie preferencje.

Tylko tu jeszcze należałoby wziąć pod uwagę takie zmienne, jak choćby zupełnie inne sitka.

chłopaki w lubelskim Kap Kapie zainstalowali kilka dni temu sitka VST, zmienili z orygnalnych z LaMy (Linea 2-grupowa). Różnica bardzo duża. Nagle kawa (singiel "Zacne Espresso" robiony dla nich przez CP) zyskała mnóstwo w zapachu (marcepan wręcz wylewa się z filiżanki) i zmniejszyło się body, ale pozytywnie. Kawa zrobiła się dużo słodsza i bardziej czysta.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi