Autor Wątek: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać  (Przeczytany 20305 razy)

Offline Kirigato

  • Wiadomości: 22
Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« dnia: 27 Lipiec 2015, 14:52:30 »
Często eksperymentowałem z różnymi kawami rozpuszczalnymi, mieszałem rodzaje, dodawałem inki, robiłem posypki z karmelowego cappuccino, etc. i mnie naszło, że może by podejść do tego poważniej.

Pytanie, jak się do tego zabrać .. :)
Chciałbym móc robić różne kawy, od zwykłej czarnej po latte.

Wydaje mi się, że potrzebuję:
Zaparzacz albo filtr do kawy jako podstawa - czym to się w zasadzie różni? Poza sposobem przyrządzenia, jakieś inne efekty?
Spieniacz / ubijacz do mleka - przedstawi mi ktoś różnicę?
Młynek - potrzebny? Czy mogę po prostu kupować już zmieloną? Zastanawiam się, czy osiągnę lepszy efekt, mieląc samemu.
Wodę grzeję raczej w zwykłym czajniku, takim elektrycznym - to chyba nic strasznego?

Jeszcze pytanie, jak w sumie działa syfon do kawy?

Czy jeżeli chciałbym zrobić np. Dobre Latte, to potrzebuje jeszcze jakichś bajerów? : )


Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2015, 15:10:55 wysłana przez Kirigato »

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lipiec 2015, 15:34:10 »
Polecam przejrzeć forum, chociażby ten wątek: http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1883.0

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lipiec 2015, 19:11:18 »
Jeśli nie potrzebujesz tej kawy dużo, latte goni latte, to sprzętem dającym najwięcej możliwości zabawy na początek będzie aeropress. Zrobisz w nim i małą, mocną czarną do latte, czy solo, zrobisz i dużą czarną.
Można też fajnie się pobawić z phinem, ale ta blaszka wymaga trochę więcej świadomości kawowej. Odwdzięczy się efektami.

Młynek obowiązkowy i o dobrej, świeżej kawie (próżno w sklepie za rogiem szukać) zapomnieć nie wolno.


A jeśli chcesz na poważnie i z poważnym sprzętem to latte, to idź wskazaną przez Geralta ścieżką, ale to kosztowna droga.

Offline Kirigato

  • Wiadomości: 22
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lipiec 2015, 19:25:31 »
@Geralt - ja się pytam o podstawy jak różnice między dzbankiem z filtrem a kawiarką, a Ty mnie odsyłasz do tematu z ekspresem za 2000zł  ::)

@donkiszot - huh, niezła propozycja. Myślę że z reguły będę robił 2/3 x 250ml.
Tylko tak naprawdę, to czym to się różni od kawiarki? Nie mów o zasadzie działania, bo to już wyczytałem. Raczej, emm, jaką różnicę bym odczuł, gdybym kupił kawiarkę zamiast Aeropress?

Chętnie bym się dowiedział jeszcze, jak do zarówno kawiarki jak i aeropressa ma się dzbanek z filtrem.

Podoba mi się sposób przyrządzenia. Wydaje się być tańsze (swojej przygody nie będę zaczynał od profesjonalnie drogiego sprzętu), szybsze w robieniu. Jakie minusy?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lipiec 2015, 19:35:42 »
Kawiarka daje konkretny, charakterystyczny napar. Wynika to z zasady działania, którą już znasz ;)

W aeropressie możesz sobie pozwolić na dowolne kombinacje proporcji, czasu, temperatury. Wszystkimi parametrami da się sterować osobno, żadna inna metoda nie daje takich możliwości. Dlatego jest to dobry sprzęt na początek, bo można się z kawą zaprzyjaźnić, posprawdzać jak się zachowuje w różnych warunkach.

Jeżeli te 3x250ml, to już z mlekiem, to spoko. Da się na jednym parzeniu ogarnąć.


Nie wiem o jaki dzbanek z filtrem pytasz?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lipiec 2015, 19:43:29 »
Nie zgodzę się z donkiszotem, że Aero to najlepszy sprzęt na początek. To jest sprzęt dobry do eksperymentów, kombinacji i poszukiwań. Ją na twoim miejscu zainwestowałbym w młynek żarnowy - to jest absolutna podstawa. Do tego plastikowy dripper Hario i dobra kawa. Nic więcej nie jest potrzebne, a jak kupisz okazyjnie ręczny młynek, to ze sprzętem zmieścisz się w 100 zł.
Do mlecznych kaw poleciłbym kawiarkę i ubijacz do mleka. Ale spróbuj najpierw z dripperem i dobrą kawą ;)

Offline Kirigato

  • Wiadomości: 22
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lipiec 2015, 20:11:32 »
Co do dzbanka z filtrem, dodałem w załączniku o co mi chodzi.
Chyba na tej samej zasadzie, co z drippera(?), z tym, że takie rozwiązanie bardziej mnie rajcuje, no.. poprostu  ::)

joonecky, dzięki za opinie. Z tym, że lubię eksperymentowanie :P Ten dzbanek z filtrem o którym myślę, to działa tak samo jak dripper?

Jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem, donkiszot, to w aerospressie mogę zrobić taką samą kawę jak w kawiarence, ale w kawiarence nie mogę zrobić niektórych rzeczy, które mogę zrobić w aerospressie, więc brutalnie, aerospress > kawiarenka?


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lipiec 2015, 20:21:55 »
Na zdjęciu masz Chemex, czyli taki duży dripper. Najprawdopodobniej z jakimś filtrem stałym. Na co dzień używa się filtrów papierowych, ale co kto lubi.

Polewaniem można się nieźle rajcować, z tym, że w tej metodzie mało kto parzy kawę pod latte. Oczywiście się da, ale będziesz w znakomitej mniejszości.

Czy w aero osiągniesz kawę z kawiarki? Niezupełnie, ale bardzo zbliżoną się da. W drugą stronę też coś się da pobawić z kawiarką, ale znacznie trudniej i wachlarz jest węższy.

Offline Kirigato

  • Wiadomości: 22
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lipiec 2015, 20:35:09 »
Wyjaśnisz mi proszę, czym się różni kawa z chemexa i aero, że jedna jest "bardziej pod latte" a druga mniej?

Wyszukałem, że przyzwoite aero dostanę za 100zł. W jakiej cenie dostanę przyzwoity chemex?
Jaka jest cena dobrych filtrow? :) I jakich w razie czego używać?

Grrr, jak tak dalej pójdzie, kupie oba :P


@Edit.
Na czym w ogóle polega ta "zabawa" aero? Z czym mogę eksperymentować, poza proporcjami woda-kawa?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lipiec 2015, 21:00:56 »
Temperatura, ciśnienie poniekąd.
Z kawiarki i aeropress będzie kawa bardziej skondensowana, lepiej nadaje się do mieszania z mlekiem.
Z chemexa jest bardziej rozrzedzona, parzona bez ciśnienia.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lipiec 2015, 21:16:23 »
W jakiej cenie dostanę przyzwoity chemex?
Chemex 3-cup z filtrami ponad 200 zł, bez rabatu.

Offline byrzydal Mężczyzna

  • Wiadomości: 163
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipiec 2015, 21:18:01 »
Panie Kirigato, przecież wszystkie odpowiedzi są tu na forum i wcale nie trzebe ich specjalnie szukać.
W dziale "Alternatywne urządzenia do parzenia kawy" są oddzielne wątki dla każdego z tych urządzeń, z mnóstwem wiadomości, przepisów uwag z użytkowania.
Wpadłem tam parę miesięcy temu i buszuję do dzisiaj :)

Ale żeby nie było żem złośliwy to odpowiem:

Chemex jest drogi (ok 200zł) i zamiast niego można kupić plastikowy dripper Hario, jak radził kolega Joonecki (25zł)
Filtry do Hario to koszt ok 20zł za 100szt.

Aeropres jest tylko jeden (są różne wersje kolorystyczne ale ciągle to ten sam aeropress
Można eksperymentowac proporcjami, temperaturą, czasem, grubością przemiału. Ogromna ilośc kombinacji :)





Offline Kirigato

  • Wiadomości: 22
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lipiec 2015, 21:18:28 »
Hmmm, to muszę już chyba sam podumać :)

Co do mleka jeszcze, jakaś dobra spieniarka? Nie za droga, ale nie bubel za 10zł.

W jakiej cenie dostanę przyzwoity emm "mieszacz", a w jakiej cenie całą elektryczną spieniarkę? (tzn. wlewam mleko, a samo się grzeje i spienia)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lipiec 2015, 21:28:45 »
Cytuj (zaznaczone)
@Geralt - ja się pytam o podstawy jak różnice między dzbankiem z filtrem a kawiarką, a Ty mnie odsyłasz do tematu z ekspresem za 2000zł  ::)

Ja wiem do czego odsyłam.  Nie jesteś pierwszą osoba, która pyta o różnice a kończy z ekspresem za 5000 zł.

Dodatkowo tamten temat odpowiada na problemy:

Cytuj (zaznaczone)
Młynek - potrzebny? Czy mogę po prostu kupować już zmieloną? Zastanawiam się, czy osiągnę lepszy efekt, mieląc samemu.
Cytuj (zaznaczone)
Chciałbym móc robić różne kawy, od zwykłej czarnej po latte.
Cytuj (zaznaczone)
i mnie naszło, że może by podejść do tego poważniej.

Poza tym ja jestem zwolennikiem ekspresu i do odpowiedniego, według mnie, wątku odsyłam.
Ja nie polecam zaczynać od aeropressu, dripperów, bo sam potrzebowałem dużo czasu, by je zaakceptować.
Tak, ekspres i młyn są droższym rozwiązaniem, ale jeżeli kupisz używany ekspres, to sprzedasz go za podobną cenę, z dripperem tak nie zrobisz. A młyn tak czy inaczej się przyda bez względu na metodę.
Tanią Gaggię kupisz za 400 zł, młyn za 300 zł (jeżeli musisz, aczkolwiek trafiają się niewiele droższe młyny gastronomiczne), przejrzysz dział ,,Tuning" i dostosujesz tani młyn, przynajmniej na początek.
A z takim zestawem zrobisz sobie latte, cappuccino, itd.

Jeżeli chodzi o syfon, to jest on raczej efektowny niż efektywny:
Cytuj (zaznaczone)
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=35.0

Jednakże z alternatyw najbardziej lubię Chemex, ale zanim cokolwiek kupisz, to może spróbuj czegoś takiego:
Cytuj (zaznaczone)
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=172.0
Ale do tego eksperymentu przydałaby się dobra kawa i młyn, ręczny też byłby dobry.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2015, 21:32:10 wysłana przez Geralt0073 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Podstawowy sprzęt - jak się do tego zabrać
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lipiec 2015, 03:34:04 »
Wyjaśnisz mi proszę, czym się różni kawa z chemexa i aero, że jedna jest "bardziej pod latte" a druga mniej?
Chodzi o to, że pod latte potrzebujesz mało mocnej kawy, bo rozcieńczysz ją mlekiem. W Chemexie ciężko zaparzyć tak intensywną kawę w ilości kilkadziesiąt ml.
To, że każdy sprzęt ma swoją charakterystykę smaku, to dalsza historia.

Nie ma przyzwoitego aero i przyzwoitego chemexa, jest tylko jeden aero i jeden chemex. Wszystko produkowane przez firmy, które (każda z osobna) stworzyły dany sprzęt. Podobnie jest z filtrami, są dedykowane. Coś tam można pozamieniać i czasem trafiają się stałe filtry firm trzecich.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi