Autor Wątek: Eureka Mignon Specialita a DF64 2gen  (Przeczytany 1093 razy)

Offline eman

Eureka Mignon Specialita a DF64 2gen
« dnia: 06 Czerwiec 2024, 21:42:15 »
Cześć wszystkim,
jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość jak będę pisał głupoty :)
Walczyłem z Jurą N1, ale nie mogłem dobrać kawy pod ten ekspres żeby to espresso jakoś powtarzalnie smakowało. Raz wyszło ok za godzinę już lipa, więc zaczynam zabawę z kolbą.
Kilka dni temu stałem się posiadaczem Lelit Anny pl41tem. Teraz szukam młynka. Poczytałem i wybrałem Eurekę Specialita ale mam obawy, że nie poradzę sobie z ustawieniem. Prościej wg mnie wygląda DF64 2gen. Co Wy na to? Może coś innego na start powinienem szukać.
Pozdrawiam all

Offline piotrdab

• Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Eureka Mignon Specialita a DF64 2gen
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwiec 2024, 07:23:26 »
Jeżeli zamierzasz pić espresso, to Eureka Specialita będzie dobrym wyborem. Ten młynek pozwala na bardzo precyzyjną regulację grubości mielenia. Dodatkową, niebagatelną zaletą jest cichy silnik - tego młynka prawie nie słychać (w stosunku do innych, które potrafią być naprawdę głośne). Piszę z własnego doświadczenia, bo od kilku lat używam Eurekę.

Offline eman

« Odpowiedź #2 dnia: 07 Czerwiec 2024, 10:00:44 »
Dzięki za odpowiedź. Mam obawy o to ustawienie. To pokrętło podobno kręci się w kółko :-( Nie ma końca i początku... Pamiętaj, że jestem 100% amatorem z pierwszą kolbą ;)

Offline Wiszczu

• Ekspres: Ascaso Arc, Puristika, V60, phin, aeropress, switch
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Czerwiec 2024, 15:13:42 »
Wypowiem się o sposobie regulacji a nie konkretnie o młynku.
Miałem młynek Ascaso Mini z podobnym pokrętłem. Jeśli nie będziesz kawy często zmieniał to jest ok. Ustawiasz i potem masz precyzyjne dopasowywanie.
Nie wiem jak dokładnie to jest w Eurece, ale w Ascaso tam był po prostu ślimak który kręcił głównym gwintem.

Problem z tym pokrętłem jest ew. jak chcesz 'skakać' między dość różnymi poziomami mielenia. Teoretycznie możesz za każdym razem skręcać do zera i potem liczyć obroty (ew. pamiętać/zapisywać gdzie aktualnie jesteś, ale czy zawsze zapamiętasz/zapiszesz czy jesteś na 'normalnej' czy na decafie teraz?), ale jest to dość uciążliwe.
Za to drobne zmiany są w/g mnie nawet wygodniejsze niż np. w DF64 (gdzie jest podziałka i kręcisz całą górą i trzeba trochę siły w to włożyć).

P.S. Jedna duża różnica między tymi młynkami która nie ma nic wspólnego ze sposobem ustawiania grubości :)
Specialita jest młynkiem gdzie masz pojemnik na ziarna, nasypujesz i potem przez kilka dni kawa jest w młynku. W przypadku DF64 za każdym razem musisz kawę zważyć przed mieleniem i wrzucić zważoną ilość która w całości (teoretycznie) przeleci do kolby/pojemnika.
To jest dość duża różnica w podejściu. Np. młynki SD (jak DF64) wymagają w zasadzie aby mieć wagę do kawy (nie wiem czy da się bez?) W młynkach takich jak specialita da się bez wagi teoretycznie obejść (choć z wagą będzie większa powtarzalność). Obie metody mają wady i zalety. Ale to już sugeruję poszukać dokładnie samemu bo aż tak uczony nie jestem :)
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2024, 15:32:25 wysłana przez Wiszczu »

Offline Zygbert

• Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Czerwiec 2024, 18:44:52 »
Ciekawe rozwiązanie w zakresie regulacji eureki proponuje aro.

https://aroespresso.com/products/grinder-setting-dial-for-eureka-mignon

Czy ktoś może testował tą modyfikację?

Offline eman

« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwiec 2024, 21:00:49 »
@Wiszczu
dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Cenna wskazówka

@Zygbert
dobry patent-dzięki. Szkoda tylko, że aż w USA. Jak zdecyduję się na Eurekę to na pewno to będzie kolejny zakup

Offline Tukidydes Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: DF64 Gen 2; Timemore Chestnut C2
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Czerwiec 2024, 10:21:04 »
Ja od siebie dodam tylko, że DF64 to taki typowy młynek single dose, który wymaga poświęcania chwili, żeby całą operację mielenia przeprowadzić, słowem zajmuje to na pewno więcej czasu niż skorzystanie z młynka wyposażonego w hopper zasypany ziarnem, zwłaszcza jeśli mówimy o młynkach typu 'grind by weight'. Tyle jeśli mowa o wadach. Zaletą młynków typu single dose jest możliwość mielenia ziaren z kilku różnych paczek jednocześnie - fajnie jest móc sobie porównywać shot po shocie, czym różnią się poszczególne ziarna. Ja np. lubię kawy z dużą słodyczą, gdzie kwasowość ładnie współgra z delikatną goryczką, bo piję sporo espresso. Reszta domowników: w koło Macieju - tylko mleczne, więc zdecydowanie szukam wtedy blendów, często z domieszkami robusty.

Podsumowując, Single dose nie jest szybki, ale pozwala zaspokoić różne gusta, On demand jest szybszy, ale skazuje nas na jedno ziarno. Trzeba sobie to przemyśleć i zastanowić się jak będę z danego urządzenia korzystał, jakie kawy piję i co potrzebuję, żeby przygotować. To da odpowiedź jaki młynek kupić ;)

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwiec 2024, 10:43:02 »
On demand jest szybszy, ale skazuje nas na jedno ziarno.
Generalnie tak to wygląda w kawiarni. W warunkach domowego laboratorium można też dość szybko zmieniać ziarna w młynkach OD, bo hopper nie musi być wypełniony po brzegi -- wystarczy tyle, by nie pojawił się efekt popcorningu.

Offline Wiszczu

• Ekspres: Ascaso Arc, Puristika, V60, phin, aeropress, switch
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwiec 2024, 17:24:22 »
Generalnie tak to wygląda w kawiarni. W warunkach domowego laboratorium można też dość szybko zmieniać ziarna w młynkach OD, bo hopper nie musi być wypełniony po brzegi -- wystarczy tyle, by nie pojawił się efekt popcorningu.
To już chyba mocno zależy od konkretnego młynka OD. Ile ma retencji, jak łatwo zmieniać ustawienia, jak bardzo jest czuły na ilość pozostałej kawy w hopperze, itp.
Podejrzewam, że w droższych/lepszych młynkach jest tak jak mówisz. Moje doświadczenie z tańszym młynkiem OD (ascaso mini) było inne ;)

Offline eman

« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2024, 21:43:36 »
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, uwagi itp. Zamówiona Eureka Secialita-cena wygrała. Zobaczymy czy ogarnę kuwetę [emoji38]

Offline Tukidydes Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: DF64 Gen 2; Timemore Chestnut C2
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwiec 2024, 13:02:13 »
On demand jest szybszy, ale skazuje nas na jedno ziarno.

DF64, jak wiele innych SD, ma niską retencję. Z młynkami OD jest wprost przeciwnie - wiele z nich ma stosunkowo wysoką retencję, zwłaszcza takie budżetowe konstrukcje lub młynki typowo kawiarniane, zaprojektowane do mielenia wielu kg kawy każdego dnia. Dlatego uważam, że młynki OD raczej zniechęcają do częstej zmiany ziaren.
Aczkolwiek rozumiem co chcesz przekazać :) 

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Czerwiec 2024, 15:04:07 »
młynki OD raczej zniechęcają do częstej zmiany ziaren.
Pewnie tak, gdy w spokoju chcemy sobie parę kaw zrobić. Ale gdy mamy tuzin różnych kaw, to wolę jednak trochę stracić ale za to szybko zmielić kawę wprost do PF.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi