Autor Wątek: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX  (Przeczytany 1636 razy)

Offline BartekPMT

  • Wiadomości: 6
Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« dnia: 30 Listopad 2023, 20:59:26 »
Na wstępie chciałbym ze wszystkimi się serdecznie przywitać. Od dłuższego czasu przeglądam forum jako niezalogowany użytkownik i nastał moment kiedy chciałbym zaciągnąć Waszej rady.

Od kilku lat mój domowy zestaw ograniczał się do Delonghi Dedica - z otwartym portafiltrem, wymienionymi sitkami i zmienioną dyszą spieniającą. Nie posiadam młynka pod espresso w domu, więc z każdą nową paczką kierowałem się do zaprzyjaźnionej kawiarni i mieliłem kawę na zapas na cały tydzień. Myślę że doszedłem do miejsca w którym chciałbym się trochę więcej pobawić kawą, a przedewszystkim zakupić racjonalny młynek tak by móc mielić kawkę na bieżąco - o ile mielenie w kawiarni jest super pod względem jakości przemiału to nie zostawia mi pola pod eksperymenty i po 1-2 dniach kawa ewidentnie wietrzeje i smakuje gorzej. Kaw piję obecnie 4-6/dziennie raczej espresso, mleczne raczej rzadko. Zależy mi raczej na szybkości działania - nie chcę ekspresu który będzie się pół godziny nagrzewał żeby zrobić jednego szota.

Chciałbym poznać wasze wskazówki co do wyboru sprzętu, bo czytanie kolejnych recencji tylko miesza mi w głowie. Z młynków najbardziej wpadł mi w oko Baratza Sette 270 - zdaję sobie sprawię że nie jest najwyższych lotów, ale kusi mnie możliwość mielenia pod espresso jak i pod przelewy i przestawianie między jednym a drugim w krótkim czasie. Patrzę też łaskawym okiem na g-iota standard, oraz g-iota pro. Dodatkowym atutem Baratzy jest to, że gdybym w przyszłości zechciał przeskoczyć na lepszy młynek to po prostu baratzę przerzucę do swojej firmy gdzie mielę ok. 6kg/miesiąc - chwilowo z powodzeniem korzystam z baratzy encore od roku.

W przypadku ekspresu jest mi ciężko wyczuć jak duże różnice czekają na mnie w wymienionych w tytule wątku modelach (oczywiście poza Anitą, która ma wbudowany młynek). Głównie posiłkuję się obecnie dostępnością w konesso, bo i tam głównie ekspresy oglądałem. Lelit po prostu wpadły mi w oko wizualnie. Czy faktycznie jakość szota z Marax i możliwość większej regulacji ekstrakcji będzie tak znacząca że warto dopłacać między Anną a Maraxem? Jakie różnice odczuję między tymi ekspresami? A może niesłusznie ograniczam się tylko do lelit i warto zwrócić uwagę na jakiś inny ekspres?

Chętnie poznam wasze opinie, jeśli ktoś miał styczność z więcej niż jednym z wymienionych ekspresów. Budżet na sprzęt jest rozciągliwy, chociaż nie chcę wydawać bez sensu dodatkowych kilku tysięcy jeśli nie wpłynie to fenomenalnie na jakość tego co piję. Czuję że każda z wymienionych opcji i tak będzie sporym ulepszeniem w stosunku do posiadanego delonghi i mielenia w kawiarni.

Dzięki bardzo za wszystkie opinie!

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 635
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień 2023, 08:40:35 »
Z tego co opisałeś i z tych co wymieniłeś to Anna z PID powinna Ci wystarczyć, największą różnica między nią a Marą jest taka że ta pierwsza posiada jeden bojler ale w przypadku gdy pijesz głównie espresso to wystarczająco a Marax ma wymiennik ciepła w bojlerze i można na niej robić espresso i spieniać mleko jednocześnie ale w Twoim przypadku nie jest Ci to potrzebne i SB z regulacją temperatury PID w zupełności wystarczy do zrobienia poprawnego espresso. Zaoszczędź więc pieniądze kupując Annę z PID, popytaj jeszcze posiadaczy czy są z nią jakieś problemy i kup najlepszy młynek na jaki Cię stać bo to zrobi większą różnicę.  :taktak:

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1765
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień 2023, 09:08:24 »
Mam Annę z dołożonym PID, miałem też te z oryginalnym. Jeśli Tobie bardzo zależy na czasie nagrzewania, to bierz Annę. Pewnie 20min i będzie ok. Tam jest bojler 250ml, a jak rzadko pijesz kawy mleczne, to para Ciebie nie interesuje. Zrobisz też na niej poprawne espresso. Pewnie z Mary, będzie lepszy napar, ale podejrzewam że czas nagrzewania musi być dłuższy. W Annie musisz tylko wyregulować ciśnienie na zaworze i to wszystko. Mnie grupa 57mm nie przeszkadza, ale też nie mam upgrejdowych sitek i prysznica.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5671
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Grudzień 2023, 13:43:00 »
Weź Victorię, a nie Annę. Niedość że większy bojler, to i grupa 58.
》tertium non datur《

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 635
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Grudzień 2023, 14:51:09 »
Weź Victorię, a nie Annę. Niedość że większy bojler, to i grupa 58.
Ale to już 1000zł drożej za grupę większą a milimetr i bojler o 50 mL. wątpię żeby poczuł większą różnicę w smaku niż jak przeznaczy ten tysiąc więcej na lepszy młynek.

Offline BartekPMT

  • Wiadomości: 6
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Grudzień 2023, 12:23:58 »
@kawosz17 opowiesz jakie są różnice pomiędzy stockowym PID, a Twoim?
A może ze względu na szybkość działania warto poszukać czegoś z termoblokiem? Jeśli dobrze patrzę wszystkie wymienione przezemnie ekspresy są bojlerowe - więc w przypadku każdego czas nagrzewania będzie i tak oscylował pewnie w okolicy 20 minut. Przy moim delonghi jednak przekonuje mnie gotowość do działania po 2/3 minutach.

Czy młynki pokroju G-iota Standard/VS/Pro będą już dostatecznie dobre, czy warto dokładać i brać coś lepszego?

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1765
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Grudzień 2023, 15:48:15 »
W ekspresach z bojlerem masz lepszą parę. Dłużej się nagrzewają ale myślę, że 20min, to i tak rewelacyjny czas. Takie uroki picia kawy. Pid stockowy na pewno wygląda ładniej :p Musimy wierzyć, że jak ustawiłeś 95C, to tyle będzie. Ja nie robię rzetelnych pomiarów, dlatego jak ustawisz 95C, to wszystkim mówię, że to jest orientacyjne. Chodzi bardziej o punkt odniesienia.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 635
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Grudzień 2023, 16:01:16 »
Czy młynki pokroju G-iota Standard/VS/Pro będą już dostatecznie dobre, czy warto dokładać i brać coś lepszego?
Jak interesuje Cię młynek SD to DF64 Gen 2 z generatorem plazmy jest bardzo dobrym wyborem w rozsądnej cenie. :taktak:
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2023, 16:04:53 wysłana przez Artisz »

Offline Marcin_med

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: LM linea micra
  • Młynek: NZ
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Grudzień 2023, 16:45:14 »
Mam na sprzedaż Elisabeth v3 (lepsza niż Victoria) polecam Pchli Targ na forum:)

Offline BartekPMT

  • Wiadomości: 6
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudzień 2023, 00:16:10 »
@kawosz17 haha no prawda z tymi urokami, co by nie było na przeciśnięcie aeropressu też trochę schodzi, jeśli mam ochotę się pobawić i nagrzać plastik/szklankę :D

@Artisz miałeś z nim do czynienia? Widzę że cenowo podobnie do g-ioty, czy jest o niej lepszym wyborem? Dostępny tylko w przyjacielachkawy, bez opcji pomacania na miejscu.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 635
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria vs Kate vs Anita vs Anna vs MaraX
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Grudzień 2023, 07:41:30 »
@Artisz miałeś z nim do czynienia? Widzę że cenowo podobnie do g-ioty, czy jest o niej lepszym wyborem? Dostępny tylko w przyjacielachkawy, bez opcji pomacania na miejscu.
Jestem za leniwy na młynki SD niestety  :evil: robię wszystko w kierunku zaprzestania ważenia czy to ziaren czy gotowego naparu. Dlatego. Dlatego nie miałem żadnego z tych młynków ale jakbym miał kupić to właśnie ten jest pełno recenzji i filmów na temat. DF64 gen2 to jest druga ulepszona wersja, lepiej wykonana i z generatorem plazmy, warto dopłacić do tej wersji.
Masz tu link do sklepu i tam niżej jest też pare filmów o nim, jest tam nawet jeden od kolegi wpadającego na forum MCS w razie pytań napisz do niego  na PW czy na YouTube z pewnością Ci odpowie.
https://www.turingrinders.com/products/turin-df64-gen-2-single-dose-coffee-grinder?variant=43934213013731
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2023, 07:46:15 wysłana przez Artisz »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi