Autor Wątek: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych  (Przeczytany 3237 razy)

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Czerwiec 2020, 22:51:46 »
z kawiarki nie. To co wypuszczało EC 685 od De'Longhi z Lavazzy (i to mielonki!), w połączeniu ze spienionym mlekiem, smakowało mi. Nie zawsze, bo czasem wyszło jakby za słabo, ale ogólnie mi smakowało. Nie było specjalnie aromatyczne, owszem, ale smakowo z mlekiem bardzo ok. Z tym że ja nie piję typowo espresso. Raczej mleczny świat :) To też jeżeli zacznę zabawę z prawdziwym espresso + elegancko spienionym mleczkiem, to chyba dopiero wtedy, kiedy będę mógł sobie pozwolić na luźniejsze podejście do budżetu.

Czy kawiarka + coś do spieniania + polecany młynek pod metody alternatywne (w tym kawiarkę), da mi dobry bądź lepszy efekt, niż EC 685? Zakładając, że najważniejsza jest świeżo zmielona kawa, to chyba powinien? Tylko że przy takim założeniu jakiś pełny automat za 1500 - 2000 zł z wbudowanym młynkiem żarnowym oraz spieniaczem mleka też powinien dać niezły efekt? ale to już kwota około 3 - 4x wyższa niż zestaw kawiarkowy, a jednak chciałbym poczuć ten klimat kawiarki :D

Tak przy okazji - mój brat ma automat Krupsa EA8901 i jak go odpowiednio ustawi, to kawa z mlekiem w całym dużym kubku wydaje się całkiem smaczna i intensywna. Tylko zanim nauczył się go odpowiednio ustawiać, minęło trochę czasu, a niby to automat [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2020, 22:55:45 wysłana przez UserProfile »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Czerwiec 2020, 23:00:16 »
Z alternatyw jak dla mnie, dripper to zdecydowanie najciekawsza forma, lepsza niż kawiarka czy french press. Ale wiadomo, każdy ma swój smak

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Czerwiec 2020, 23:09:08 »
@pawel890 widzę, że masz jednocześnie porządny ekspres i młynek. Jak wypada kawa z drippera względem takiej, jaką możesz zrobić swoim ekspresem? Pytam, bo wygląda na to, że lubisz i jedno, i drugie ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2020, 23:11:13 wysłana przez UserProfile »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Czerwiec 2020, 00:15:24 »
Inaczej - zupełnie inaczej

kawa z drippera  - przypomina profilem kawę z ekspresu przelewowego - to po prostu duży kubek dobrej, łagodnej w smaku czarnej kawy - do mleka - średnio - za mało skoncentrowany napar

kawa z kawiarki albo espresso - z tego zrobisz dobre latte i cappucino

Never Give UP †

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Czerwiec 2020, 06:58:52 »
Tak myślałem. Też mi się wydawało dziwne łączenie mleka z kawą z ekspresu przelewowego albo dripa. Tzn. wiadomo, da radę na upartego, ale efekt raczej nie ten.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Czerwiec 2020, 13:37:01 »
@UserProfile Ciężko będzie mi znaleźć przenośnię, może będzie zabawnie, nie wiem czy gustujesz w alkoholach, ale porównałbym espresso do dobrej czystej whisky, natomiast dripper do wina albo kraftowego piwa. Whisky to esencja, mała dawka, dużo wrażeń. Natomiast picie z drippera, to odkrywanie innego rodzaju niuansów, kawa jest jasno palona, nie masz tak duże dawki esencjonalności więc łatwiej  wychwycić pewne aromaty. Nie wiem czy dobrze mi idzie, ale jakoś tak to widzę.

Z kawiarką mam złe wspomnienia, ale wtedy nie miałem dobrego młynka i nie wiedziałem, że swieżość kawy jest najlepsza. :D Myślę, że z dripperem jest o tyle lepiej niż z kawiarka, bo możesz bardziej eksperymentować i dążyć do swojego smaku, w kawiarce chyba będzie to ciężej uzyskać.

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Czerwiec 2020, 15:14:25 »
Trudno mi powiedzieć na ile to trafione porównanie, ale brzmi logicznie i myślę, że dobrze obrazowo przedstawia sytuacje. Z tym, że ja nie jestem smakoszem ani czystego Whisky, ani jakichś specjalnie wysublimowanych win :D ale rozumiem co chcesz przekazać.

Tak zaś przy okazji, w sferze dywagacji, zapominając nieco o przyjemności korzystania z kolby, kawiarki lub innych alternatywnych metod. Powinien istnieć lub powstać prędzej czy później automat, który robi dobre espresso, zgodnie z "przepisami". Z tym że byłby wtedy wyposażony w masę wyspecjalizowanych czujników i mechanizmów, a cena z kosmosu. Nie wydaje mi się, aby jakikolwiek automat miał je upchane na dzień dzisiejszy w sobie.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 15:19:48 wysłana przez UserProfile »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Czerwiec 2020, 17:59:54 »
Powinien istnieć lub powstać prędzej czy później automat
Taki automat istnieje

Co do samego tematu to jak we wszystkim całość musi być odpowiednio dobrana. Z kawy z marketu i z kawy świeżo zmielonej zrobisz w kawiarce napar, ale różnice będą.
Kawa świeżo palona nie jest aż wcale taka droga jak się wydaję, młynek w razie czego możesz odsprzedać z niewielką stratą, a efektami możesz być zdumiony.
Nie trzeba wydawać dużo pieniędzy na uzyskanie dobrego kubka kawy, nawet jak pijesz kawę z mlekiem - to dalej główny składnik to kawa.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Czerwiec 2020, 19:46:53 »
@UserProfile  Muszę ponownie zapytać, bo zapomniałem. Co Ciebie zniechęca w braku ciśnienia?

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Czerwiec 2020, 01:10:49 »
@pawel890 raczej nie zamierzam pić kawy bez mleka. W takim przypadku metoda choćby z niewielkim ciśnieniem, jest zalecana :P

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi