Autor Wątek: Lelit Anna PL41E vs Gaggia Classic vs Sage BES810BSS  (Przeczytany 8607 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Lelit Anna PL41E vs Gaggia Classic vs Sage BES810BSS
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Listopad 2019, 09:35:17 »
Zaciekawiło mnie to.

...

Na ile mój mały rozumek ogarnia pid, to działa mniej więcej jak podgrzewacz kawy w bojlerach gastronomicznych (tych co stoją w salach konferencyjnych). Podtrzymywanie temperatury polega na "co jakiś czas" podgrzewaniu,


Skoro Cie zaciekawiło to warto poszukać informacji w necie. Pid to algorytm, dosyć zaawansowany w porównaniu do najprostrzych rozwiązań. To o czym piszesz ma każdy nawet najtańszy ekspres i opiera się to na bimetalu, który zwiera jak ostygnie. PID ma za zadanie nie dopuścić do ostygnięcia ani przegrzania, czyli na tyle wcześnie włączyć grzałkę i na tyle wcześniej ją wyłączyć, żeby nie dopuścić do ostudzenia i do przegrania wody na podstawie odczytu z sondy.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Anna PL41E vs Gaggia Classic vs Sage BES810BSS
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Listopad 2019, 10:59:38 »
@rapohowi chyba chodziło o to, że sterownik PID (tak samo zresztą jak bimetal) w ekspresie do kawy włącza lub wyłącza grzałkę, zero-jedynkowo. Nie ma możliwości modulacji mocy grzałki - to chyba miał na myśli pisząc o braku czegoś co "czymie temperaturę".

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Anna PL41E vs Gaggia Classic vs Sage BES810BSS
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Listopad 2019, 11:19:32 »
Otóż to. Dzięki, Panowie

Offline muzykub

  • Wiadomości: 7
Odp: Lelit Anna PL41E vs Gaggia Classic vs Sage BES810BSS
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Listopad 2019, 09:30:37 »
Witam wszystkich :)
Stoję przed podobnym wyborem - mój budżet to ok. 1400 zł na ekspres i 1000 zł na młynek.
Obecnie mam młynek Severin 3873 i piję głównie przelew lub kawę z kawiarki.

Teraz przymierzam się do zakupu ekspresu i zastanawiam się nad Lelit Anna PL41E albo Gaggia Classic. Z tego co zdążyłem się zorientować jeden ma kolbę 57 mm i bojler mosiężny, drugi kolbę 58mm i bojler aluminiowy. Czy poza tym jest między nimi jakaś różnica, czy brać po prostu ten, który jest aktualnie tańszy?

Jeśli chodzi o młynek to rozważam Ascaso i-1 mini, Macam M2M, Barazza Sette 30 albo Rancilio Rocky. Czy któryś z nich jest znacząco lepszy? Tak jak pisałem, mam drugi młynek do przelewu/kawiarki, więc ten będzie głównie do espresso (choć fajnie gdyby nadawał się też do innych metod, gdy stary wyzionie ducha ;) )

Offline muzykub

  • Wiadomości: 7
Odp: Lelit Anna PL41E vs Gaggia Classic vs Sage BES810BSS
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Listopad 2019, 20:31:46 »
Przeczytałem jeszcze kilka recenzji i przekopałem się przez wiele postów forum i zdecydowałem się zamówić Lelita, bo jest obecnie w dobrej cenie. Teraz pozostało ogarnąć młynek :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi