Autor Wątek: Tampery czyli czym ubijamy :)  (Przeczytany 312098 razy)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #765 dnia: 13 Styczeń 2019, 13:16:05 »
Widzieliscie taki temper

Widzialem gdzies na YT - w USA oryginaly lataja z kosmiczne pieniadze min. 120 $ ale na ali spokojnie 20 $ wiec da sie przezyc tylko zanim zamowie chcialem sprawdzic czy ktos tego uzywal. Ja jestem glownie ciekawy.

A wlasnie tutaj jest oryginal - http://www.assocoffee.com/prodotto/the-jack-leveler/?lang=en

« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2019, 13:19:09 wysłana przez cpu »

Offline mojojojo

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, V 60
  • Młynek: Lelit Fred, Comandante
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #766 dnia: 13 Styczeń 2019, 13:33:00 »
z tego co mi wiadomo to nie jest tamper a dystrybutor i służy do równomiernego rozłożenia kawy w sitku i można sobie go ustawić w zależności od gramatury kawy w sitku

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #767 dnia: 13 Styczeń 2019, 13:44:32 »
O wlasnie tego slowa mi brakowalo, w kazdym razie widzialem ze z powodzeniem tego uzywaja zamiennie do tampera. Ciekawe czy ktos ma doswiadczenie jakies.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #768 dnia: 13 Styczeń 2019, 13:56:32 »
Nie zamiennie, tylko przed ubiciem. Tamper nadal jest obowiązkowy. Poszukaj tematów o dystrybucji, tam znajdziesz rozmowy o OCD -- czyli pierwszym takim śmigle, to co podałeś za źródło wcale nim nie jest.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #769 dnia: 13 Styczeń 2019, 14:24:52 »
Akurat widzialem jak tylko tego uzywaja, ja sam czasem nawet nie ubijam tamperem - tylko bardziej wyrownuje powierzchnie (nie uzywam zadnej sily po prostu klade tamper i troche krece) a samo ubicie nastepuje w momencie wpieciu PF do ekspresu.

Zobacz to:
Cytuj (zaznaczone)
Dosing with NO Tamping or light tamping:

With little or no tamping there will be more tolerance for small errors in distribution (seams/cracks) or in the amount of the coffee used to dose the basket. You still have to start with a decently uniform grind distribution, but if you made any slight errors in height or distribution, the force of the expanding or swelling coffee will tend to fill the voids much better than if the coffee has been tamped into a rock-hard puck. With no tamping, the puck is soft and is better able to receive or accommodate to the pressure from the screen and water above.

Note: If you tamp, you must do it right and know the positive and the possible negative effects of a bad tamp. If you are new to espresso or have no good experience with tamping, I strongly recommend you use the no tamping (soft tamping) option. And even if you know what you are doing, it is not clear that the hard tamp produces any better result.
(http://www.pidsilvia.com/silvia1.htm)

Cytuj (zaznaczone)
Options for dosing the basket are:

Dosing by weight or volume and firm tamping.
Dosing by weight or volume with no tamping or very light soft tamping.
If you are using firm tamping you must do it right, the tamped coffee puck must fit perfectly to the screen above, meaning, the top of the puck must be even to provide uniform pressure on the puck, before and after the soaking of the coffee.

Cons for firm tamping: time consuming, high demand for high precision and accuracy, the extraction is somewhat less efficient in using the total space for the same amount of coffee with soft tamping.

Pros for firm tamping: somewhat cleaner, improves fine-motor coordination.

My preference and recommendation is dosing by weight with a very light soft tamp: it is less massy and more simple to achieve good results.

When your set-up is unknown, start with dosing by volume.  If you do it right, after the extraction you should have a good imprint of the screen over the top of the coffee puck. (See picture below)

Measurement by volume will always give you the right default amount. Then adjust the grind to control and adjust the extraction time.

When you correctly have the volume amount and grind level set, assuming you are going to use the same batch of beans, you can convert the volume to weight and repeat dosing by weight.

When dosing by volume. Let the grind fall to the basket, do not push or press it in.  If you feel you have too many large clumps in the coffee grind, you can tap down the portafilter on a hard surface with a very small consistent tap.
(http://www.pidsilvia.com/dosing%20NT%20short.htm)

A tutaj video:

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #770 dnia: 13 Styczeń 2019, 22:51:52 »
a samo ubicie nastepuje w momencie wpieciu PF do ekspresu.

Bzdura. Ubicie nastąpić nie powinno, bo ciastko nie powinno dotykać prysznica. Dystrubutor to nie tamper, nie wprowadzajmy tu dezinformacji.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #771 dnia: 13 Styczeń 2019, 23:54:45 »
Źle się wyraziłem, kompresja w jakimś stopniu bo takie ciastko ma odcisk śrubki z prysznica, przepraszam że zadałem pytanie nie tu gdzie trzeba, jak pisałem brakowało mi słowa dystrybutor bo w tym kontekście go nie znałem, ale gdyby nie pytania to stali byśmy w miejscu prawda? No bo po co mówić o oczywistym?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #772 dnia: 14 Styczeń 2019, 00:00:47 »
@cpu takie zabawy mogą się udać raczej tylko z ciemno palonymi włoskimi mieszankami z robustą. We Włoszech przecież często nie używają tampera tylko dotykają tego śmiesznego grzybka na młynku. Spróbuj tego z jasno palonymi kawami do tego na NPF jak w tym filmiku to będziesz latał ze ścierką po całej kuchni.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #773 dnia: 14 Styczeń 2019, 00:04:46 »
No właśnie chcę spróbować żeby zaspokoić ciekawość, może czegoś się nauczę poza sprzątaniem, jak to ustrojstwo przyjdzie to napiszę w wątku odpowiednim. Trochę sugestii było jak zobaczyłem że po potraktowaniu tym sprzętem ciastko suche bez kontaktu z wodą wychodzi zawarte jak jedna całość co można na filmie zobaczyć.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #774 dnia: 14 Styczeń 2019, 00:21:31 »
Wyciągasz pokrętne wnioski.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #775 dnia: 14 Styczeń 2019, 13:12:50 »
ale z tego filmiku nie wynika że stosuje to zamiast tampera, on powiedział tylko, że polubił stosować wyrównywacz, nie dopowiedziałeś sobie reszty?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #776 dnia: 14 Styczeń 2019, 14:13:05 »
No właśnie chcę spróbować żeby zaspokoić ciekawość
Ja próbowałem kilka razy, bo po użyciu OCD kawa jest tak wyrównana, że można zapomnieć o tampingu jak myśli się nie o tym co trzeba.
Nie polecam, dużo prościej zrobić kawę z poprawnym tampingiem.
Czy się da pominąć tamper? Wszystko się da :) Trzeba by zmielić drobniej, wyregulować głębokość, żeby śmigiełko wchodziło ciut głębiej. I na ręcznej dźwigni kontrolując przepływ rezultat byłby niezły.
Reasumując, moim zdaniem gadżet zbędny ale polubiłem i używam :)
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2019, 14:15:45 wysłana przez pj.w »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #777 dnia: 14 Styczeń 2019, 16:03:45 »
A moim zdaniem to przydatne jest. Nie przeszkodzi, za to ułatwia życie dając zawsze tak samo równą powierzchnię przed tampingiem.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #778 dnia: 14 Styczeń 2019, 17:51:29 »
Ja się zgadzam z pj.w - wg mnie to zbędny gadżet. Dużo lepiej sprawdza się kołnierz (Funnel) i pogrzebacz (WDT, LDT czy inny spinacz).
OCD z Ali mam, ale nie używam. Nie wystawiłem na sprzedaż z lenistwa.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #779 dnia: 14 Styczeń 2019, 23:54:08 »
OCD z ali działa i jest tak samo dopasowany do średnicy sitka jak tamper z ali... czyli nie działa. Kolejną wadą są jego nibyłopatki które koło wzoru nie leżały nawet. Wobec tego to pochopnie wyciągnięte wnioski i tak na prawdę nie wiesz jak dystrybutor działa. kawka
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi