Autor Wątek: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł  (Przeczytany 28527 razy)

Offline łysy

    • -
  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: -
  • Młynek: -
Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« dnia: 12 Marzec 2018, 17:09:31 »
Witam, zbliżają się 50 urodziny mojej mamy i z tej okazji chciałbym jej kupić na prezent ekspres do kawy, o którym zawsze marzyła. Jeśli chodzi o rodzaj, to w grę raczej wchodzi tylko automatyczny( zawsze gdy sobie szukała ekspresów przeglądała tylko automatyczne). Kilka informacji:
-budżet to jest do maksymalnie 3500zł(kolega mi kiedyś powiedział, że to jest za dużo na przeciętne ekspresy, i za mało na klasę wyższa, dlatego jeśli było by coś fajnego po niższej cenie takie propozycję również będę brał pod uwagę),
-musi mieć rożne funkcje-bajery typu kawka z mlekiem, caffe late, spienienie mleczka itd itp
-średnia ilość kaw dziennie 3-10 max,
-dobrze by było jakby się dość ładnie prezentował i nie zabierał nie wiadomo ile miejsca,
- tani serwis i naprawy i eksploatacja też były by dużym plusem,
- moja mama jest zagorzałą pedantką, więc ekspres będzie pewnie czyściła po każdym użyciu-dlatego chciałbym, żeby czyszczenie było dość łatwe i szybkie,

Jeśli będą potrzebne jakieś dodatkowe informacje- chętnie je udzielę, z góry dziękuje każdemu za pomoc

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marzec 2018, 21:07:14 »
Cześć,

Poszukaj ekspresów Nivona z serii 7xx lub 6xx :) spełnią Twoje wymagania.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline 4shby

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: brak.
  • Młynek: brak.
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2018, 13:30:27 »
Podbije temat tutaj, bo w sumie kwota jest podobna :)


Mianowicie poszukuję ekspresu automatycznego, maksymalnie do kwoty 3000zł, oczywiście jeżeli coś będzie tańszego to b. dobrze.

Jeśli chodzi o dotychczasowe poszukiwania:
* byłem w Saturnie. Zaproponowano mi tam Krups EA8908 (aktualnie promocja -500zł), na moje pytanie czy są w stanie zaproponować  coś innego, dostałem odpowiedź: że nie bo to jest najlepszy ekspres w tej cenie... No i tutaj zapaliła mi się czerwona lampka i zacząłem szperać po Internecie. Aczkolwiek sam ekspres wygląda ciekawie.
* znajomy zaporponował mi Rancilio Silvia + młynek, no ale to nie jest automat.
* po krótkiej lekturze, zacząłem się zastanawiać na ekspresami NIVONA 660 czy 758 ale niestety im więcej czytałem, tym bardziej niezdecydowany jestem...
* co z firmami takimi jakie jak saeco?

 
jeśli chodzi o wymagania:
 - głównie będą robione czarne kawy ale dobrze by było jakby mleczne też robił.
 - jeśli chodzi o ilość kaw to ~10/tydzień.
 - preferowałbym wężyk do mleka, wydaje mi się, że łatwiej utrzymąć w czystości, niż dedykowane pojemniki.
 - łatwy w serwisowaniu.
 
 Z góry dzięki za pomoc.
 

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2018, 13:45:45 »
Do czarnej wybrać RS + młynek lub uogólniając kolbę i młyn, temat wałkowany setki razy  :)

Offline 4shby

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: brak.
  • Młynek: brak.
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2018, 14:01:48 »
a jeśli chodzi o automat? Wolałbym wszystko załatwiać jednym kliknięciem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2018, 14:10:28 »
a jeśli chodzi o automat? Wolałbym wszystko załatwiać jednym kliknięciem.

Jeśli chodzi o automat, to niewielu tu użytkowników automatów. Oni wszyscy chcą jednym przyciskiem, zakup zrobić też jednym przyciskiem, najlepiej, żebyśmy też potwierdzili ich wybór jednym przyciskiem, a później już się tu nie pokazać :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2018, 15:12:48 »
Bezobsługowo i w tych pieniądzach to chyba lepiej iść w nespresso -- ale cena i różnorodność kawy już nie będą takie różowe. Z drugiej strony 10 kaw na tydzień to dość mało, a tu znowu jednorazowe kapsułki mają przewagę.

Offline 4shby

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: brak.
  • Młynek: brak.
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Marzec 2018, 15:41:05 »
Łatwy w obsłudze miałem na myśli, że dostęp do bloku zaparzającego jest stosunkowo łatwy - słyszałem, że od czasu do czasu trzeba wyczyścić.

Bezobsługowo i w tych pieniądzach to chyba lepiej iść w nespresso -- ale cena i różnorodność kawy już nie będą takie różowe. Z drugiej strony 10 kaw na tydzień to dość mało, a tu znowu jednorazowe kapsułki mają przewagę.

Jeśli chodzi o kapsułki to nie jestem jakoś do nich przekonany ale dzięki za sugestie :)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Marzec 2018, 18:23:24 »
Jaka pojemność tej czarnej kawy? To ma być espresso czy duża czarna?
Jak dużo czasu możesz poświęcić na przygotowanie kawy?

Ekspres kolbowy wymaga nauki, cierpliwości i jeszcze raz nauki, ale przy dobrym nastawieniu, zakupu żałować nie będziesz.

Jeżeli duża czarna to może młynek i metody alternatywne.
Młynek ręczny dobrej klasy, na początek GoodGrips lub Gabi, dobra kawa z palarni, waga i mieścisz się w 1500-1600 złotych. Pózniej może konewka i inne alternatywy.
Jeżeli mniejsza czarna z mlekiem to młynek, kawiarka, spieniacz, waga i ponownie dobra kawa z palarni.

Możesz oczywiście wziąć automat, ale młynek raczej nie zachwyca w nich, a to się przekłada na jakość naparu. Dodatkowo pamiętaj, że o każdy sprzęt trzeba dbać i przy ekspresach automatycznych oprócz czyszczenia, które ekspres sam wykonuje, Ty też będziesz musiał raz na jakiś czas porządnie w środku wyczyścić.

No i jak wspomniałem wyżej - surowiec. To w końcu on daje nam te wszystkie smaki i doznania więc dobrze przejrzeć ofertę różnych palarni pod Twoje kubki smakowe.

Offline 4shby

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: brak.
  • Młynek: brak.
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Marzec 2018, 18:52:47 »
Jaka pojemność tej czarnej kawy? To ma być espresso czy duża czarna?
W większości przypadków duża czarna.

Jak dużo czasu możesz poświęcić na przygotowanie kawy?
Przyznam się, że z 10min znalazłbym na przygotowanie... ale jak znajomi przyjdą to nie chce stać przy ekspresie i robić kawy.

Ekspres kolbowy wymaga nauki, cierpliwości i jeszcze raz nauki, ale przy dobrym nastawieniu, zakupu żałować nie będziesz.
no i przechodzimy do tego punktu. Nie jestem jakimś smakoszem kawy, więc nauka raczej nie dla mnie. Poprostu lubię wypić dobrą kawe.

No i jak wspomniałem wyżej - surowiec. To w końcu on daje nam te wszystkie smaki i doznania więc dobrze przejrzeć ofertę różnych palarni pod Twoje kubki smakowe.
Z tym napewno będę eksperymentował  ;)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Marzec 2018, 19:52:01 »
W większości przypadków duża czarna.
Ekspres ciśnieniowy to najgorsza metoda na przygotowanie "dużej czarnej" (niezależnie od tego, czy to miałby być automat czy kolba)

Przyznam się, że z 10min znalazłbym na przygotowanie... ale jak znajomi przyjdą to nie chce stać przy ekspresie i robić kawy.
W 10 min zmieścisz 95% "alternatywnych", łącznie z zagotowaniem wody w czajniku, a jak przyjdą znajomi, to np. z dużego chemexa albo fp zrobisz litr kawy na raz. Możesz też pójść w ekspres przelewowy.


Poprostu lubię wypić dobrą kawe.
Zdefiniuj "dobra kawa" ;)
Większość z nas tak zaczynała kawka

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Marzec 2018, 21:48:06 »
W automatach Miele jest ciekawa opcja przelewu. Automat mieli kilka porcji kawy, każdą przelewa tylko częścią wody. Ponoć nawet nieźle to wychodzi, ale nie próbowałem.

Z tą dużą czarną nie jest tak tragicznie, można przygotować smaczne americano, ale podstawą musi być dobrze zaparzone espresso. Na pewno dużo łatwiej okiełznać kawiarkę czy inne proste urządzenia.

Dobry ekspres przelewowy i młynek, to koszt ok. 1000 zł resztę można przeznaczyć na próbowanie dobrej kawy i ewentualne doszkalanie.

Najłatwiej z ręcznych technik kupić duży french press i zrobić bez problemu od 0,3 do litra kawy na raz. Do tego jakiś porcelanowy zaparzacz Melitty, albo oxo dripper, które są proste w użyciu i można stosować też jako dekanter ;). Z młynkiem spokojnie w 700 zł można się zmieścić.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2018, 22:02:39 wysłana przez krystians »

Offline Mr Kaffeino Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
    • Blog
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID plus alternatywa (drip, kalita, aeropress, chemex, kawiarka, mrclever driper, slowpresso)
  • Młynek: Hario Slim + Comandante C40 MK3 Nitro Blade + Lelit William 72Pl
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Marzec 2018, 22:17:05 »
Cytuj (zaznaczone)
ale jak znajomi przyjdą to nie chce stać przy ekspresie i robić kawy.
Cytuj (zaznaczone)
Nie jestem jakimś smakoszem kawy, więc nauka raczej nie dla mnie. Poprostu lubię wypić dobrą kawe.
Cytuj (zaznaczone)
Z tym napewno będę eksperymentował 

Chcesz wypić po prostu kawę  :) czasami ze znajomymi i będziesz szukał tej dobrej kawy.

Zadatki na kawosza są  ;)

Wybrałbym ekspres przelewowy (jest w czym wybierać); alternatywę (np. sugerowany french press, duży chemex) a resztę przeznaczył na kawę.


Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Marzec 2018, 23:02:17 »
Z tą dużą czarną nie jest tak tragicznie, można przygotować smaczne americano, ale podstawą musi być dobrze zaparzone espresso
Nigdy jeszcze nie widziałem nikogo, robiącego americano z automatu. Może mało z automatami przebywam ;)
IMO, przy tym samym nakładzie sił, środków i umiejętności to co wyjdzie z fp albo ekspresu przelewowego będzie wielokrotnie smaczniejsze od americano, że o 200ml lungo nie wspominając...

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Marzec 2018, 08:41:44 »
Kolega szukał ekspresu na prezent dla mamy, a wyjdzie na to że kupi jej french press i zapas dobrej kawy :D
Moja propozycja to zestaw kolba i młynek (w takiej cenie bez najmniejszych problemów można znaleźć fajny zestaw, jest masa wątków) z którego zaparzyć można każdy rodzaj kawy na bazie poprawnego espresso. Jak mama się już wprawi to przygotowanie latte czy americano będzie jej zajmowało kilka chwil, a kto wie czy jej się nie spodoba i nie zostanie tylko przy bazie czyli espresso :)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi