Autor Wątek: Kruve Sifter - czy warto?  (Przeczytany 13263 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Kwiecień 2017, 23:23:10 »
ciekawe te porównania. Zastanawia mnie tylko czy uzyskania tego czystego i ciekawego naparu rzeczywiście jest kwestią potrzeby jednorodności przemiału czy znalezienia odpowiedniego przemiału dla danego młynka, metody oraz przepisu. Ostatnio robiłem trochę porównań cuppingowych Comandante mk3 i Kinu m47. Tak na prawdę największe różnice smakowe wynikały z poziomów ekstrakcji. Dzięki uprzejmości Gorana mogłem zmierzyć poziomy ekstrakcji refraktometrem. Przy czym kawa przeekstrachowana niesamowicie się spłaszcza. Na ogół bardziej wyrazista i przyjemniejsza jest kawa trochę niedoparzona niż przeparzona. Może odsianie najdrobniejszej frakcji po prostu zmniejsza ekstrakcję kawy w naparze i stąd te pozytywne różnice w smaku ?
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2017, 23:28:25 wysłana przez krystians »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Kwiecień 2017, 08:26:19 »
Ale jeśli samo odsianie najdrobniejszej frakcji tak poprawia smak... gdzie jest przewaga zestawu za masakasę nad sitkiem za parę centów z ali?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Kwiecień 2017, 09:13:56 »
W haśle "dla hobbystów" oraz "do zastosowań profesjonalnych" i tak jest z każdym hobby lub bardziej wyspecjalizowaną branżą. No i całkiem ładne te sitka :-)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Kwiecień 2017, 10:21:52 »
No ładne.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Kwiecień 2017, 15:09:58 »
Ciekawe, bo miałem przez chwilę dostępne w domu u siebie na szybki test MK3 Comendante i Handground. Co ciekawe przy przemiale 20g pod V60 na podobnym poziomie MK3 wygenerował więcej pyłu.... Trochę nas to zaskoczyło ale i sprowadziło na ziemie, nie ma młynków idealnych i nawet wydawałoby się najdroższe, Made in Germany, etc nie gwarantują niczego.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Kwiecień 2017, 16:03:20 »
Duża była różnica w ilości pyłu?
Odsiewałeś może też większe drobiny tj. powyżej 800um?

Ja też się kiedyś zdziwiłem na ilość odsianego pyłu z mojego mk3, na sitku z aliexpress 60 mesh (250um).




« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2017, 16:09:07 wysłana przez untoldex »

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Kwiecień 2017, 17:42:56 »
Ilość pyłu była naprawdę duża ok 20%, generalnie siedzieliśmy i byliśmy tym zaskoczeni bo było go więcej niż z Handgrounda, który wcześniej zaskoczył mnie dużym pyleniem.
Niestety wyższych frakcji nie badałem, ale na oko grubszy przemiał był znacząco równiejszy z MK3.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Kwiecień 2017, 19:24:56 »
nie ma młynków idealnych i nawet wydawałoby się najdroższe
Otóż to, czy to C40, czy EK43, czy co tam jeszcze za ile tylko $$$.

Warto jednak pamiętać, że sama obecność i ilość pyłu, to tylko jeden z wielu parametrów. Jakość i równość cząstek mają znacznie większe znaczenie. Pyłu można się pozbyć, ale resztę cząstek trudno polepszyć ;) Są też tacy, którym z pyłem smakuje bardziej.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Kwiecień 2017, 21:02:34 »
Ilość pyłu zależy też od tego ile machamy :) Jak będziemy bardzo wytrwali to wytrzęsiemu więcej. Pytanie ile trzeba trząść? A ile robicie tym kruve? Ja sitkiem z marketu trząsę do póki nie wypadnie mi dodatkowe 2g dorzucone ekstra do docelowej wagi (24g).

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka


Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Kwiecień 2017, 11:21:11 »
Są też tacy, którym z pyłem smakuje bardziej.

Są też tacy którym napar z samego pyłu smakuje. Kiedyś się o tym przekonałem na ślepym cuppingu tych samych ziaren.
W jednej filiżance był napar z odsianego przemiału, w drugiej bez odsiania, w trzeciej sam pył. Były osoby którym ten trzeci smakował.

Ja sitkiem z marketu trząsę do póki nie wypadnie mi dodatkowe 2g dorzucone ekstra do docelowej wagi (24g).
@dopeman - 2g z 24g pyłu to jest bardzo mało, podejrzewam że tyle wypada Ci po 20 sekundach albo i mniej? Ja trząsłem przez ok 1 minute i było dużo więcej.
Kruve zaleca trząść przez 30-60 sekund.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2017, 11:35:50 wysłana przez untoldex »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Kwiecień 2017, 14:12:07 »
Wstawiam wodę na gaz, odmierzam, mielę i potem przesiewam w oczekiwaniu na wodę.
Przed chwilą zmierzyłem czas i wyszło 1:50 sek. odsiewania. W między czasie ważę ile się odsiało, więc można uznać że w 1:30 intensywnego machania i popukiwania bym się zmieścił.

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka


Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Kwiecień 2017, 14:18:48 »
A i dodam że przed odsianą piłem nieodsianą i uważam że w tym wypadku odsiana gorsza.
Myślę że mogła by być lepsza gdyby ja oczko drobniej zmienić.
Ale nieodsiana była bombowa i aromatyczna z fajnym body :) to po co mi ją męczyć sitkiem? :)

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Kwiecień 2017, 15:02:34 »
Ciekawe, że w żadnym ze znanych i uważanych za czołówkę zachodniego wybrzeża barach kawowych (Anchorhead, Mr. West, Craftworks, Union, Victrola), nie przesiewają kawy.
Porcje kawy w ziarenkach odmierzone w słoiczkach, mielone bezpośrednio (najczęściej na Mahlkönig EK 43) do shakera stalowego i potem do filtra.
Wiadomo, w kawiarni mniej czasu niż w domu, niemniej kawy smakują wyśmienicie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Kwiecień 2017, 15:28:06 »
Na mistrzostwach świata dopiero raptem kilka razy ktoś poszedł z sitkiem (kojarzę raz na baristach i jakieś zdjęcia w kontekście brewersów widziałem -- ale tam teraz ciężko, bo najczęściej mielą przed występem), a się dziwisz, że w kawiarniach o przerobie pewnie ponad 10kg/dzień nie bawią się w sitka?

Poziom home baristów jest poziomem (zaawansowania, zaangażowania) mistrzowskim. Poziom kawiarni, to nawet na najwyższym poziomie, poziom biznesowy.

Poza tym, co innego odsiewać ejkeja, co innego porlexa.


Myślę że mogła by być lepsza gdyby ja oczko drobniej zmienić.
To jest najważniejsza sprawa w całej zabawie. Z sitkami można i trzeba znacznie drobniej mielić.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Kwiecień 2017, 15:31:49 »
 
Myślę że mogła by być lepsza gdyby ja oczko drobniej zmienić.
co sprowadza się mniej więcej do tego by zmodyfikować przepis bądź mielenie w celu uzyskania optymalnej ekstrakcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi