Autor Wątek: Melitta F530-101 czy F300-101  (Przeczytany 774 razy)

Offline 0987

  • Wiadomości: 2
Melitta F530-101 czy F300-101
« dnia: 15 Grudzień 2023, 17:53:07 »
Cześć, myślę o ekspresie automatycznym, choć z Waszego pkt widzenia jestem raczej ignorantem kawowym :) obecnie z kapsułek do uzupełniania w dolce gusto pije kawy Guilis i na moje potrzeby jest ok (pije z mlekiem) druga połówka pije nawet rozpuszczalna nie marudząc :) który z tych ekspresów jest lepszym wyborem jeśli oba kosztują ~1700 zł? Przede wszystkim czemu któryś jest lepszy? Nigdy nie miałem automatycznego ekspresu, kiedyś korbowy tylko.  Może macie jeszcze jakieś porady albo sugestie co innego wybrać i czemu?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Melitta F530-101 czy F300-101
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2023, 20:41:04 »
Ostatnio trzy Melitty uruchomiałem, te tanie do 2k. To są proste ekspresy. Od razu młynek ustawiamy na najdrobniejsze mielenie i koniecznie dobre, świeże ziarna, bo inaczej ekstrakcja będzie szybka, więc napar kwaśny. Poczytaj o nich, ale na pierwszy rzut oka różnią się spieniaczem.

Z tej kawy Guilis to nic nie wyciśniesz.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2023, 20:44:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Seo

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP, Bialetti 4tz, V60, Melitta Passione OT, Arrarex Caravel
  • Młynek: JX Pro, Xeoleo50
Odp: Melitta F530-101 czy F300-101
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2023, 22:19:58 »
Melitta f300-101, mam od ponad roku,  codziennie robi od 4 do 6 kaw, w 90 procentach,  są to kawy czarne,  jak narazie bez żadne awarii. Jeśli nie chcesz typowej kolby myślę, że jest to propozycja do rozważenia. Napewno trzeba skręcić młynek na maks i w miarę świeże ziarno, efekty są zadowalające jak na maszynę za takie pieniądze, a czasami powiedział bym bardzo zaskakują d na plus. Ja piję American, więc skręcam pokrętło na pół pierwszej działki i robię ok 35g naparu, a później przekręcam do 2 działki i gorąca woda. Kiedyś dla testu ustawiłem od razu na 2 działki i wio, ale daje to dużo gorszy efekt w filiżance. Odnośnie spieniacza to miał bym zastrzeżenia, ponieważ zdarzyło mi się, że mleko czasami jest gorące,  a czasami zauważalnie chłodniejsze,  takie,  że cały napój z kawą jest troche za chłodny.  Jednak za mało pijam kaw z mlekiem żeby się nad tym doktoryzować. Dobre jest to że po każdym użyciu układu mlecznego, ekspres wymusza jego przeczyszczenie. Ekspres wąski,  więc zajmuje mało miejsca, tacka ociekowa mogła by mieć większą pojemność, ale to chyba w każdym ekspresie jest ten sam ból. Podsumowując jak za taką kasę, jeśli nie potrzebujesz kolorowych wyświetlaczy to maszyna jest spoko, myślę, że dobry wybór.

Offline 0987

  • Wiadomości: 2
Odp: Melitta F530-101 czy F300-101
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2023, 23:34:52 »
Dzięki za podpowiedzi. A odeślecie mnie do wartościowych źródeł gdzie poczytać jak rozróżnić, gdzie kupić i jak wybrać świeżą kawę? Czy jeśli pijam guilis z dolce gustu to rozumiem z tych ekspresów gorsza kawa nie wyjdzie - najwyżej podobna?mam tego jeszcze ze 2kg a ze w smaku mi odpowiada (może z braku doświadczenia) to żal wyzucic :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Melitta F530-101 czy F300-101
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień 2023, 07:22:53 »
Trochę warto poczytać. Masz kilka polskich palarni kawy i importerów.
Zaglądnij do stosownego działu forumowiczów komercyjnych oznaczonych innym kolorem.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Melitta F530-101 czy F300-101
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudzień 2023, 08:50:08 »
Czy jeśli pijam guilis z dolce gustu to rozumiem z tych ekspresów gorsza kawa nie wyjdzie - najwyżej podobna?
Kluczowym parametrem w dobrej kawie jest jej świeżość, tak od 1 do 4 tygodni od wypalenia. Jaką masz datę palenia w swojej kawie?

》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi