Autor Wątek: espresso w gagia baby dose  (Przeczytany 3604 razy)

Offline oenomaos Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM + Gaggia Baby Dose + Moccamaster GCS
  • Młynek: Compak K3 Advanced Touch, Ceado 37s
espresso w gagia baby dose
« dnia: 29 Lipiec 2018, 14:27:02 »
Cześć, jestem początkujący i kupilem używany ekspres , chciałbym by ktoś mi powiedział jak sprawdzić czy wszystko sprawne i jak zrobić pierwsze espresso, co i jak zeby czegoś nie zepsuć(w sensie ekspresu) bo pewnie zanim zrobie dobrą kawe chwile zejdzie:D ktoś ma ten ekspress i napisałby pierwsze kroki?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lipiec 2018, 17:33:58 »
Żeby sprawdzić czy wszystko jest ok to dokonuje się pomiaru wody pod względem temperatury jak i ciśnienia.
Gdy nie masz manometru ani termometru możesz ocenić tylko na oko i smak.
Zaczynamy:
1/ Włączany ekspres żeby się wygrzał.
2/ Sprawdzamy przy użyciu pewnej siły wpięcie kolby w grupę bez ziarna w sitku. Jest to położenie rączki względem grupy, często jest raczka na godz.6. Zakładam: mamy wpięcie na tej godz.
3/ Sypiemy ziarno w sitko tak, żeby po rozprowadzeniu było na równi z górnym rantem sitka. Ubijamy tamperem. W sitko sypiemy tyle ziarna jakie ma pojemność dane sitko. Może to być 14 jak i również np. 18g.
4/ Wpinamy kolbę w grupę. Gdy ziarna nie jest w sitku za dużo bez problemy raczka od kolby znajdzie się na godz.6. To nam gwarantuje poprawne/szczelne wpięcie kolby w grupę.
5/ Włączamy ekstrakcję. Czas 25 s, uzysk 40-50 g. Gdy nie masz wagi mogą być ml. zamiast g.
6/ Gdy ekstrakcja trwa zbyt długo mielimy ziarno grubiej, gdy zbyt szybko mielimy drobniej.
7/ Ocena na oko. Jak jest czas 25 s i tem. ok wraz z ciśnieniem wody, na kawie powinna pojawić się gęsta crema która świadczy, że idziemy właściwą drogą. To tak w wielkim skrócie. Powodzenia. :ok:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lipiec 2018, 19:34:28 »

3/ Sypiemy ziarno w sitko tak, żeby po rozprowadzeniu było na równi z górnym rantem sitka. Ubijamy tamperem. W sitko sypiemy tyle ziarna jakie ma pojemność dane sitko. Może to być 14 jak i również np. 18g.




Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lipiec 2018, 19:36:40 »
Dzięki Goran, dopiero teraz wie m co źle robiłem tyle czasu    :smiech:

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lipiec 2018, 20:34:27 »
 Zrozumiałbym gdyby ktoś powiedział, że zapomniałem wspomnieć o dolaniu wody do zbiornika, lub o opłaceniu rachunku za prąd. Przecież bez wody espresso nie zrobię, ba nawet uszkodzę pompę.
Bez prądu nie rozgrzeję ekspresu ani nie włączę pompy. Przepraszam bardzo.

@ Mlopus. Przeczytaj punkt nr.6. lub włącz po raz pierwszy stoper. Będziesz wiedział czy ekstrakcja trwała 5 czy 6s. ;)

EDIT.
@RanGo. Dopisz  słowo "zmielone" przed ziarno. Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2018, 20:50:48 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lipiec 2018, 21:53:27 »


Może to być 14 jak i również np. 18g.
5/ Włączamy ekstrakcję. Czas 25 s, uzysk 40-50 g. Gdy nie masz wagi mogą być ml. zamiast g.

To nie jest espresso.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lipiec 2018, 22:04:04 »
50 g z 14 g kawy... Daj sobie na wstrzymanie albo zaznaczaj wyraźnie, że to metoda na tedipresso, nie espresso. Nie doppio. tedipresso.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lipiec 2018, 22:31:09 »
Cześć, jestem początkujący i kupilem używany ekspres , chciałbym by ktoś mi powiedział jak sprawdzić czy wszystko sprawne i jak zrobić pierwsze espresso, co i jak zeby czegoś nie zepsuć(w sensie ekspresu) bo pewnie zanim zrobie dobrą kawe chwile zejdzie:D ktoś ma ten ekspress i napisałby pierwsze kroki?

Jeden obraz wart tysiąc słów. Sugeruję na początek zobaczyć na Youtube jak ludzie przygotowują espresso w tym ekspresie - na pewno będzie sporo takich. A jak nie w tym dokładnie to w każdej innej Gaggii domowej (dowolna Gaggia Baby, Gaggia Classic). Zwróć szczególną uwagę na ilość kawy sypaną do sitka i czas ekstrakcji oraz wygląd strumieni wylatującej kawy.
W kolejnym kroku sprawdziłbym jakie masz sitko do swojego ekspresu: klasyczne (z pojednynczym dnem) czy ciśnieniowe (podwójne dno). Tu masz pokazane różnice w budowie:
https://goo.gl/images/mvgM9J

Jeśli masz ciśnieniowe to od razu zamów sobie klasycznie. To ciśnieniowe wymyślono po to, żeby się każdy mógł uzyskać piankę bez względu na to czy: masz świeżo mieloną kawę czy mielonkę z marketu, czy dobrze przygotowujesz kawę w sitku czy sypiesz na pałę, itd. Ciężko w nim uzyskać prawdziwe espresso.

Raczej ciężko zepsuć taki ekspres. Chyba, że zostawisz włączoną pompę i pójdziesz do sklepu ;). Po prostu zerknij na jakiś przykład i trenuj. Upewnij się, że masz dobre sitko.
W tym momencie (a pewnie niektórzy tutaj powiedzą, że od tego powinieneś zacząć) należy zapytać - a co z młynkiem? Bo ten jest niezmiernie ważny w procesie przygotowania poprawnego espresso.

Offline oenomaos Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM + Gaggia Baby Dose + Moccamaster GCS
  • Młynek: Compak K3 Advanced Touch, Ceado 37s
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lipiec 2018, 23:03:07 »
Młynek do kawy Compak K3 Advanced Touch ;) oglądam oglądam:D ale własnie rad do tego potrzebuje, takich własnie jak z tym sitkiem:D no niestety mam podwójne:D musze poszukać klasycznego:D ktoś podpowie gdzie takie dostanę?
« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2018, 00:40:54 wysłana przez oenomaos »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Lipiec 2018, 08:54:56 »
Dużo na forum o tym było. Użyj szukacza. W telegraficznym skrócie:
- kup dowolne kompatybilne, np w Akcesoriach Baristy
Lub
- kup jedno z markowych specjalizowanych - IMS (trochę tańsze) lub VST - droższe.

Ja od czasów używania Gaggii używam IMSów i nie szukam dalej. Są tu zwolennicy i jednych, i drugich.

Aha, i skup się na sitku do podwójnego espresso - jest łatwiej na nim, poza tym czemu poprzestawać na tak malutkiej kawie jak można mieć 2x większą i przynajmniej tak samo dobrą :).

To co możesz jeszcze wziąć na początek to kawa, która jest łatwa w obsłudze i dużo wybacza. Ja osobiście chwalę sobie w tym względzie Mujeres, Ariadna, Cafe Cubano. Są pyszne a jednocześnie trudno je popsuć.

Młynek masz zupełnie spoko - tak przynajmniej wyglada, bo nie używałem.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Lipiec 2018, 13:37:23 »
50 g z 14 g kawy... Daj sobie na wstrzymanie albo zaznaczaj wyraźnie, że to metoda na tedipresso, nie espresso. Nie doppio. tedipresso.


Po pierwsze podałem opis i zaznaczyłem, że jest on w wielkim skrócie.
Po drugie, nigdy nie zaproponuję drugiej osobie która zaczyna swoją przygodę z espresso ratio 1:2.
Po trzecie, postaw się na miejscu drugiej osoby lub zrób coś, żeby espresso mogło zasmakować, a nie po spróbowaniu będzie wykręcać jadaczkę na wszystkie strony świata.
Po czwarte, gadaj więcej w ten sposób, a zobaczysz, że na tym forum będzie się więcej mówiło i opisywało automaty niż przeprowadzało dialog o robieniu espresso.
Po piąte, gdy ktoś powie, że espresso to przeżytek, to na tą chwilę się z tymi słowami nie zgodzę, ale za pół roku może to być  aktualnym forumowym stanem rzeczy. Obym się mylił. :mhh:



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Lipiec 2018, 13:40:46 »


Po drugie, nigdy nie zaproponuję drugiej osobie która zaczyna swoją przygodę z espresso ratio 1:2.

Tedi przeczytaj tytuł wątku.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Lipiec 2018, 18:18:05 »
zrób coś, żeby espresso mogło zasmakować,
Poważnie nie piłeś nigdy espresso 1:2 które było by słodkie, zbalansowane i gęste?

Jeśli 1:2 mi nie smakuje to najczęściej 1:1,5 jest właśnie tym co robię, aby smakowało.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Lipiec 2018, 19:18:03 »
Donkiszot, 1:1,5 to tylko jak coś nie wyszło na skutek zbyt drobnego mielenia. Co innego 1:2 to nieraz robię celowo. Punktem wyjścia zawsze jest ratio 1:3,5  która jest zawsze dopełnione pod względem uzyskania zadanej temperatury podczas ekstrakcji espresso. Generalnie najważniejsze jest, żeby espresso nie przepalić zbyt wysoką temperaturą, co w ratio 1:3,5 może mieć miejsce a niejeden nawet o tym nie będzie wiedział.
Zweryfikować każdy może sam. Na zachętę dodam, zrób espresso na tem. 70 C później na 80 i zakończ na 90 C.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: espresso w gagia baby dose
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Lipiec 2018, 19:21:12 »
1:1,5 to tylko jak coś nie wyszło na skutek zbyt drobnego mielenia.
Błądzisz, oj błądzisz. ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi