Autor Wątek: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?  (Przeczytany 58226 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #90 dnia: 12 Luty 2015, 15:11:53 »
Takie objawy, brak mocy, są przy zużytych szczotkach. Ale na którąś mógł się też jakiś paproch dostać i wtedy na drobnym mieleniu silnik nie daje rady.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #91 dnia: 12 Luty 2015, 15:23:08 »
Bez ziaren młynek pracuje normalnie - w sensie nic nie szumi, nie chrobocze, po wyłączeniu kręci się? Ręka też żarna łatwo idzie obrócić? Też bym sprawcy w jakimś łożysku szukał. Było nie było pył się może dostać.

Można by tez pomierzyć ten kondensator przy silniku - może on się zepsuł.

No chyba że masz w domu problem z prądem i akurat na tej fazie gdzie masz młynek zamiast 230V masz np. 160V
LMWDP #469

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #92 dnia: 12 Luty 2015, 16:10:01 »
stawiam na zatarte łożysko oporowe osi żaren, jeśli tam jest, a jeśli nie ma to na zatarte maszynowe łożysko.
stawiałbym na kończące się szczotki, jakby iskrzył lub  choć śmierdział z okolic komutatora silnika, o ile to silnik z komutatorem.
Eeee..... :wow2: ;-)
Nie iskrzy i nie śmierdzi, o co też pytali fachowcy. Nie było żadnego swądu, palonej izolacji, prąd w normie etc.
Niestety nie mam pojęcia jaki to rodzaj silnika (Cunill Full Metal)

"Bez ziaren młynek pracuje normalnie - w sensie nic nie szumi, nie chrobocze, po wyłączeniu kręci się?"
Wszystko działa jak zwykle i lekko chodzą puste żarna-nic nie haczy i blokuje. Zdjąłem obudowę i oczywiście do silnika coś mogło się dostać, ale poza kurzem i niewielką ilością pyłu kawowego raczej było tam czysto. W serwisie elektryk sprawdzał pobór i inne magiczne właściwości elektryczne i poddał się dlatego właśnie, że wszystko było w porządku. Aczkolwiek ATP stwierdziło, że trzeba to sprawdzać w trakcie mielenia pod obciążeniem, co pozwala ustalić czy silnik dokonuje żywota.

Zwykle zmieniam tylko na wyłączonym silniku grubość mielenia, ale teraz już byłem tak zdesperowany, że próbowałem i na włączonym. Dzięki temu uzyskałem trochę mniejszy przemiał, ale i tak w którymś momencie się blokuje i amen. Wcześniej nawet darcie metalu żarna o metal nie mogło spowodować zatrzymania silnika. Za to pierwszy raz dzisiaj przemiał wyszedł ciepły, jakby przepalało kawę. . .
Ziaren używam różnych, choć sam moment strajku starych i po założeniu nowych był na tym samym ziarnie.

Czy silnik jest do naprawy (zakładając szczotki lub łożysko które wskazujecie), czy raczej to już R.I.P?



« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2015, 16:16:04 wysłana przez Twolipan »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #93 dnia: 12 Luty 2015, 16:33:26 »
A kupiłeś  lewe czy prawe żarna ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #94 dnia: 12 Luty 2015, 16:34:43 »
szczotki dało by się zmienić, kondensator to też pikuś - jak coś grubszego to może być problem

Niech ci ktoś ten kondensator pomierzy - taka duża rurka ;) a jak tam nie ma parametrów to niestety pod obciążeniem młynek nie pochodzi
LMWDP #469

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #95 dnia: 12 Luty 2015, 16:52:15 »
Takie jakie były oryginalnie, czyli lewe.

Jak rozumiem doktorze, że to dla Ciebie pikuś, Ale po dzisiejszym kontakcie z serwisem to raczej zakładam, że to K2 dla zwykłych śmiertelników.
Może podpowiecie gdzie to warto wysłać, ewentualnie gdzie można znaleźć we Wrocławiu jakiegoś  fachowca?


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #96 dnia: 12 Luty 2015, 17:03:06 »
Kondensator sprawdzi każdy kto ma i potrafi obsługiwać multimetr. Parametry masz na kondensatorze wypisane. To co najwyżej Kasprowy a nie K2 ;)
LMWDP #469

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #97 dnia: 12 Luty 2015, 19:17:49 »
Dobrze, w takim razie poszukam jakiegoś majstra z ustrojstwem i dam znać jakie wyniki.
Na razie dziękuję za pomysły i wsparcie :) :piwko:

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #98 dnia: 14 Luty 2015, 10:05:20 »
Kondensator jest potrzebny tylko przy rozruchu potem może go w ogóle nie być ale to przy silnikach indukcyjnych. Przy komutatorowym (nie wiem jaki jest u Ciebie) przyczyną takiej niemocy może być zwarcie na uzwojeniach, szczotki, przeerwanie jednego (lub więcej) połączeń uzwojenia z płytką komutatora. Szczotki wykluczam bo to widać a tylu to już oglądało, że pewnie by zauważyli  ;) Przerwę można sprawdzić zwykłym miernikiem. Zwarcie też "mniej więcej" bo rezystancje uzwojeń są niewielkie ale jeśli dojdzie do zwarcia to przeważnie widać przykopcone zwoje. Ale takie drastyczne usterki silnika w użytku domowym się nie zdarzają raczej.

Ja obstawiam, że kupiłeś odwrotne żarna czyli lewe zamiast prawych lub prawe zamiast lewych. Wstaw zdjęcie tych żaren i napisz w którą stronę się kręcą i będzie wszystko jasne.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #99 dnia: 14 Luty 2015, 18:00:52 »
W serwisie elektryk sprawdzał pobór i inne magiczne właściwości elektryczne i poddał się dlatego właśnie, że wszystko było w porządku

Ja też stawiałem na inne żarna.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #100 dnia: 14 Luty 2015, 18:17:51 »
Albo coś z kabelkami. Stary dobry KitchenAid przyszedł do mnie i kręcił się w drugą stronę bo ktoś kable pomylił na płycie. I też drobno nie chciał zmielić.
Po poprawnym podłączeniu mielił jak marzenie.
No ale kabli raczej nikt ci nie zamienił. A żarna wyglądają jak stare?
LMWDP #469

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #101 dnia: 15 Luty 2015, 05:53:36 »
Żarna zakupione zostały w ATP, po dokładnym podaniu modelu młynka. Oczywiście sprawdziłem przed montażem stronę,ale wstawiam Wam zdjęcia coby nie było wątpliwości. Po lewej stare żarno po prawej nowe.
http://images70.fotosik.pl/615/6d8cd12fb4613da5gen.jpg
Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?

Znalazłem dwie rzeczy które można uznać za "różnice":
zakreślony jeden z kilku głębokich wgłębień w sporych odstępach, które mogły być w starych (ale się starły). Aczkolwiek są one głębiej i się nie stykają  drugim żarnem, a więc wydają się mało istotne.
Druga różnica, to zaznaczone na drugim zdjęciu czarną strzałką podkładka którą ze starych musiałem wybić tak była ściśle spasowana, a tu ma spore luzy (wypełnione kawą w tej chwili). Ale to też zdaje się nie mieć znaczenia gdyż pod spodem jest podwójna podkładka dopasowana do wgłębień w żarnach i praktycznie uniemożliwiająca jej jakiekolwiek ruchy.
http://images70.fotosik.pl/615/15d2beec6a91b361gen.jpg
Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?


Natomiast chciałbym wam zwrócić uwagę, że macie chyba błędny trop. Napisałem na początku, że objawy pojawiły się na starych żarnach, PRZED ZMIANĄ NA NOWE. Przez dwa lata młynek działał doskonale, aczkolwiek żarna się zużywały i trzeba było je coraz bardziej skręcać. I nagle pojawił się objaw blokowania silnika który wziąłem za rodzaj "bezpiecznika" żaren które ścierając się dotarły do punktu w którym blokują silnik i wymagają wymiany (jak się okazało błędnie). Kawa mieliła się tylko najgrubiej, mocniejsze skręcenie blokowało silnik, nic się nie fajczyło, nie śmierdziało i nie iskrzyło: tabula rasa :sciana:

Na dziś udało mi się z dużym trudem znaleźć zaufanego speca od silników elektrycznych który nie oczekuje połowy wartości młynka za diagnozę. Weźmie w poniedziałek, pomaca, sprawdzi i wyda wyrok ewentualnie uratuje silnik ( o ile to on, ale na zdrowy rozum-co tam się właściwie może innego zepsuć?)
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2015, 05:59:21 wysłana przez Twolipan »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #102 dnia: 15 Luty 2015, 11:27:29 »
No to mi się pomysły skończyły tym bardziej, że dalej nie wiemy jaki to rodzaj silnika.

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #103 dnia: 16 Luty 2015, 06:19:06 »
Nie, no coś tam wiemy:
https://www.espressomaschinendoctor.de/CUNILL-FULL-METAL:_:311.html
wizualnie to wygląda tak
http://www.ersatzteil-handel24.de/contents/de/p16056_Cunill-Motor-1-2-Cv-1300-Rpm.html

Na tabliczce znamionowej są następujące informacje:
Model: Full Metal
230V
50Hz
445W
2A
1300 r.p.m.
30 min.
Seria 739 782



Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Jak rozpoznać czy żarna są jeszcze dobre?
« Odpowiedź #104 dnia: 16 Luty 2015, 09:26:34 »
Silnik indukcyjny. Nie ma się tam co zepsuć poza przerwą lub zwarciem na uzwojeniach lub zatarciem łożysk. Jeśli silnik był sprawdzony pod względem elektrycznym i łożyska też nie mają luzów, lekko i cicho się kręcą to ja się poddaję. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi