Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 164803 razy)

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #240 dnia: 28 Wrzesień 2020, 21:09:02 »
Panowie a wracajac do dozowania - nie polecacie pojedynczego sitka...
Dla mnie samego, 30-40ml shot z 18g podwojnego jest szczerze mowiac zdecydowanie za mocny... nawet z mlekiem:)

To lepiej teraz te, powiedzmy 12g, zmielic wtedy do pojedynczego sitka  czy dalej do podwojnego?
Ile wtedy powinien wyniesc prawidlowo czas ekstrakcji i objetosc/waga naparu?


3DSK

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #241 dnia: 28 Wrzesień 2020, 21:23:59 »
Z 18g 36-40g kawy, 42g. Klasyczne radio 1:2, ale ja bardziej wolę trochę wyższe , te 40gr, zależy jeszcze od kawy. Czas 30, 35s, zależy czy się bawisz wajchą. Też mam Bianca i ja nie kręcę wajchą na początku ekststrakcji, otwieram na max i mam ustawioną elektroniczną preinfuzję na 2-3s. Shot kończę wajchą, w 25s, czasem 30s, zjeżdżam do zera płynnie przez około 5s, cały shot trwa te 30-35s.
Pojedyncze sitko bym sobie darował, 18g VSt jest ok, ale 15g też spoko,
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2020, 21:40:22 wysłana przez 3DSK »

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #242 dnia: 28 Wrzesień 2020, 22:08:52 »
Pojedyncze sitko bym sobie darował, 18g VSt jest ok, ale 15g też spoko,

To pojedyncze sitko w ogole niekoszerne w tym sporcie, czy po prostu za trudne dla kawowego leszcza? Mi z niego przy tym samym przemiale i sile ubicia, ledwo kapie w stosunku do podwojnego....:)

To VST kupowac 15g?
Czy mozna do 18g sitka, spokojnie 15g kawy sypać ale to jest absolutne minimum?

Czym sie takie sitko VST rozni Konstrukcyjnie od fabrycznego LElita i jak sie przeklada na jakosc shotów?
Czy oprocz sitka, jakies upgrade’y seryjnego wyposazenia warto robic?
Tylko nie kazcie mi pompy albo calej grupy zmieniac...:)


Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #243 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:10:31 »
To pojedyncze sitko w ogole niekoszerne w tym sporcie, czy po prostu za trudne dla kawowego leszcza? Mi z niego przy tym samym przemiale i sile ubicia, ledwo kapie w stosunku do podwojnego....

Za trudne.

To VST kupowac 15g?
Czy mozna do 18g sitka, spokojnie 15g kawy sypać ale to jest absolutne minimum?

Na razie nie panikuj, bo nie ma powodu. Kupić zdążysz :) Po kolei:

1. Do 18g VST raczej nie wrzucamy 15g kawy. Producent sugeruje, że najlepiej działa przy plus minus 1g od przeznaczenia. Chociaż nikt nie broni spróbować i jeśli ci się spodoba, to czemu nie. Zdarza mi się używać sitka 20g z dozami 17-18g, bo wolę mieć więcej wolnej przestrzeni nad kawą, niż brudny prysznic przy przeładowaniu sitka 15g (nie mam sitka 18g). Ale akurat moim ulubionym jest sitko 15g VST i dozy 15-16g.

2. Jeśli kawa z 18g jest dla ciebie za mocna, to najpierw sięgnij po bardzo ładnie zaprojektowany oficjalny PF Lelita z dwoma wylewkami, który dostałeś w komplecie z ekspresem i ewentualnie rób z 18g dwa espresso. Jeśli nie masz komu drugiej podać, to oczywiście marnotrawstwo, ale trudno.

3. Masz przecież sitka Lelita. Sprawdź ile do nich wchodzi i ewentualnie ucz się na jednym z nich.

4. Upgrade'y można robić bez końca, ale nie przy początkowej nauce.

Masz znakomity sprzęt. Ucz się z niego teraz wyciskać coraz więcej.

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #244 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:23:38 »
To VST kupowac 15g? (...)
Czym sie takie sitko VST rozni Konstrukcyjnie od fabrycznego LElita i jak sie przeklada na jakosc shotów?
Czy oprocz sitka, jakies upgrade’y seryjnego wyposazenia warto robic?

Sitka i prysznic to dość często zmieniane elementy. Ich wymiana jest wskazana zwłaszcza w tańszych ekspresach, w których "stockowe" sitka mogą nie być najwyższych lotów.
W Biance są całkiem przyzwoite.  Nie ma potrzeby ich wymiany teraz, zwłaszcza, że to utrudni Ci opanowanie sprzętu.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #245 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:24:01 »
To pojedyncze sitko w ogole niekoszerne w tym sporcie, czy po prostu za trudne dla kawowego leszcza? Mi z niego przy tym samym przemiale i sile ubicia, ledwo kapie w stosunku do podwojnego....

Za trudne.

To VST kupowac 15g?
Czy mozna do 18g sitka, spokojnie 15g kawy sypać ale to jest absolutne minimum?

Na razie nie panikuj, bo nie ma powodu. Kupić zdążysz :) Po kolei:

1. Do 18g VST raczej nie wrzucamy 15g kawy. Producent sugeruje, że najlepiej działa przy plus minus 1g od przeznaczenia. Chociaż nikt nie broni spróbować i jeśli ci się spodoba, to czemu nie. Zdarza mi się używać sitka 20g z dozami 17-18g, bo wolę mieć więcej wolnej przestrzeni nad kawą, niż brudny prysznic przy przeładowaniu sitka 15g (nie mam sitka 18g). Ale akurat moim ulubionym jest sitko 15g VST i dozy 15-16g.

2. Jeśli kawa z 18g jest dla ciebie za mocna, to najpierw sięgnij po bardzo ładnie zaprojektowany oficjalny PF Lelita z dwoma wylewkami, który dostałeś w komplecie z ekspresem i ewentualnie rób z 18g dwa espresso. Jeśli nie masz komu drugiej podać, to oczywiście marnotrawstwo, ale trudno.

3. Masz przecież sitka Lelita. Sprawdź ile do nich wchodzi i ewentualnie ucz się na jednym z nich.

4. Upgrade'y można robić bez końca, ale nie przy początkowej nauce.

Masz znakomity sprzęt. Ucz się z niego teraz wyciskać coraz więcej.

dziękuję... to może chociaż bym kupił to 15g sitko VST do pojedynczych kaw? Marnotrawstwa nie zniose! :)

O co chodzi z tymi sitkami? Przecież to tylko kawalek metalu z dziurkami... Pomijając brak 15g sitka w wyposażeniu Bianca, czym np 18g sitko VST różni się od 18g sitka Lelit które przychodzi w zestawie fabrycznym?

Po wyjechaniu filtra zmiekczajacego, który był w zestawie - warto dokupić kolejny czy sobie darować?
Wodę do Bianca wlewam i tak przelaną przez filtr Bosch, z lodówki...
o taki:
https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/27-Filtr+wody+Bosch+do+lod%C3%B3wki-%7C0;KL96182/?gclid=EAIaIQobChMIgKrP4_eN7AIVCbd3Ch2fdAFcEAQYAiABEgI-PPD_BwE

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #246 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:31:51 »
Sitka i prysznic to dość często zmieniane elementy. Ich wymiana jest wskazana zwłaszcza w tańszych ekspresach, w których "stockowe" sitka mogą nie być najwyższych lotów.
W Biance są całkiem przyzwoite.  Nie ma potrzeby ich wymiany teraz, zwłaszcza, że to utrudni Ci opanowanie sprzętu.

no OK ale i tak brak mi teraz sitka do pojedynczej dozy, to juz chyba warto kupic 15g lepsze niz gorsze? :)
zawartość cofeiny w strzale z 18g przemiału, wywala mnie w kosmos...:)

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #247 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:34:32 »
Rozlewaj na pół :) Jaką masz kawę, że Cię aż tak "kopie"? Może warto rozważyć coś z mniejszą zawartością kofeiny?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #248 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:37:02 »
to może chociaż bym kupił to 15g sitko VST do pojedynczych kaw
To nadal będzie podwójne espresso, ale z dozą 14-15 gram i standardowym uzyskiem w okolicach 30 gram.
To świetne sitko, możesz śmiało kupować. Pozwala na bardzo drobne mielenie, a przy Twoim ekspresie na różne ciekawe eksperymenty z wydłużoną preinfuzją.
Dla mnie samego, 30-40ml shot z 18g podwójnego jest szczerze mowiac zdecydowanie za mocny... nawet z mlekiem:)
Moc espresso zależy od stosunku dozy do uzysku (ratio) oraz ekstrakcji. Kawa z sitka 7 gram i 15 gram, przy tym samym ratio (uzysk 15 i 30 gram), będzie miała bardzo zbliżoną moc (TDS).  Jeżeli smak espresso jest dla Ciebie zbyt intensywny, to, możesz rozcieńczać kawę wodą (Americano) lub zwiększać ratio, np. uzysk 40-45 gram z 15 gram dozy. Przy tych większych ratio warto też wybierać kawy o jaśniej palone.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 10:39:47 wysłana przez pj.w »

3DSK

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #249 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:38:17 »
Kup te VST 15g i 18g. VST są lepiej wykonane, bardziej precyzyjnie, rozmieszczenie oczek, ich wielkość. Czy ktoś rozróżniłby na ślepo kawę z sitek VST vs Lelit? Nie sądzę. Kup, będziesz miał spokojną banię, że wszystko masz tip top. :) Teoretycznie VST powinno ograniczyć kanałowanie, powinny być łatwiejsze w obsłudze. To są po prostu precyzyjnie wykonane narzędzia. Plusem VST jest to, że one precyzyjnie :) mają określoną pojemność. Sypiesz 18g kawy do VST 18g i to jest idealna wysokość kawy w sitku. I to jest fajne w tych sitkach.

Oba VST 15g i 18g to sitka podwójne, ale do innych kaw:

15g - klasyczna włoska miara, do kaw ciemno palonych, z robustą, ale nie jest to reguła, generalnie włoski asfalt :)
18g - kawy palone w stopniu średnim, większość lepszych kaw na  rynku

jest jeszcze VST 20-22g do bardzo jasno palonych kaw.

Generalnie im jaśniejsza kawa tym większe sitko.

Możesz kupić tylko 18g, ja mam jeszcze 15g bo czasem sobie włoskiego smolucha zapodam.

Co do ilości kofeiny, espresso ze 100% arabiki ma jej bardzo mało, jasne więcej, ciemne mniej, kobiety w ciąży mogą pić kilka dziennie, także nie pieść się ze sobą :) Ten mocny smak wynika z intensywności espresso, skondensowania, a nie z ilości kofeiny.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 10:43:08 wysłana przez 3DSK »

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #250 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:40:32 »
na razie trenuje na Movenpick Cafe Crema z Lidla, szkoda mi bylo wyrzucać.
Ale nawet na niej sa juz niebywale efekty, rzadko kiedy udało mi się wypić tak smaczna kawe gdzieś na miescie - i u nas i za granicą, właczając w to Italię...


3DSK

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #251 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:44:53 »
Kawa z Lidla jest świetna na treningi bo z reguły jest świeża, a to jest najważniejsza rzecz w kawie, też tak kiedyś trenowałem.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #252 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:48:55 »
Panowie, wiem że to wszystko przedszkole kawowe ale jeszcze jedno, pewnie głupie pytanie.

Skoro z 18g robicie pojedyncze espresso, to jak robicie espresso dla dwóch osób?
NO przecież się nie da? To po cholerę ta podwójna wylewka właściwie jest?


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #253 dnia: 29 Wrzesień 2020, 10:51:17 »
Skoro z 18g robicie pojedyncze espresso, to jak robicie espresso dla dwóch osób?
NO przecież się nie da? To po cholerę ta podwójna wylewka właściwie jest?

Doza 18 gram to doza podwójna. Dostajesz podwójne espresso. Doppio.
A czy wlejesz je do jednej filiżanki, dwu filiżanek, rozcieńczyć mlekiem to już kwestia wtórna.

Generalnie im jaśniejsza kawa tym większe sitko.

Możesz kupić tylko 18g, ja mam jeszcze 15g bo czasem sobie włoskiego smolucha zapodam.

Długo tak myślałem, bo tak głosi mądrość ludowa.
Sprawdź sobie, jasny singiel w 15 VST. Będzie Pan zadowolony.
Drobny przemiał robi swoje. Warto jeszcze odrobinę podbić temperaturę ekstrakcji względem 18 i wyniki są naprawdę znakomite.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 10:56:03 wysłana przez pj.w »

3DSK

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #254 dnia: 29 Wrzesień 2020, 11:00:01 »
Zadajesz egzystencjonalne pytania.

Pojedyncze, podwójne to miara włoska, oni wymyślili espresso i ta terminologia się ciągnie. Później świat stwierdził, że Włoch jest za głupi do robienia kawy i powstało third wave coffee, gdzie jest tylko espresso, żeby było łatwiej. Chociaż inni nadal używają w tym third wave terminologii włoskiej żeby było trudniej, np ristretto z VST :) , no i cappuccio zostało, late itp. :)

Dwie wylewki masz po to bo Włosi mają w d... trzecią falę i robią po swojemu. Jak przyjdą goście sztuk dwie to im szybciej zrobisz mleczną kawę jak podstawisz dwie filiżanki pod dwie wylewki :)
 
"Doza 18 gram to doza podwójna. Dostajesz podwójne espresso. Doppio. " - no i to jest właśnie przykład pomieszania :)

Dla mnie jasna kawa z 15g VST ma za małe body, ale to już oczywiście kwestia gustu.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 11:03:37 wysłana przez 3DSK »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi