Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229432 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1050 dnia: 21 Kwiecień 2023, 17:38:09 »
Dzięki. A jak z mocą?
Będziesz zadowolony,  co prawda piłem ją na Jurze i WMF-ie jako espresso na dozach odpowiednio16g i 11g. Tak nie śmiało zapytam, czy dobrze znasz swój ekspres i potrafisz z niego wyciągnąć siódme poty?
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1051 dnia: 21 Kwiecień 2023, 20:46:37 »
To raczej zwykła jakaś Brazylia spełnia takie wymagania.

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1052 dnia: 21 Kwiecień 2023, 20:48:19 »
Ja nie rozumiem ze jak ma być moc i stawiać na nogi czemu nie może być robusta :picardpalm:
lol

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1053 dnia: 21 Kwiecień 2023, 20:50:04 »
Wiesz, niektórym śmierdzi robusta ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1054 dnia: 21 Kwiecień 2023, 21:06:23 »
Wiesz, niektórym śmierdzi robusta ;).
Dokładnie 😀
To raczej zwykła jakaś Brazylia spełnia takie wymagania.
Niekoniecznie, Andy. W niektórych automatach Brazylia wychodzi kwaśna i nie mam na myśli kwaskowatości.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1055 dnia: 22 Kwiecień 2023, 09:44:59 »
W niektórych automatach Brazylia wychodzi kwaśna i nie mam na myśli kwaskowatości.
W niektórych... W niektórych, niektóra kawa wychodzi kwaśna. Niezależnie od ustawień, każda Brazylia jest kwaśna?
Abstrahując od tego: co masz myśli z tym kwaśnym efektem z niektórych automatów?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1056 dnia: 22 Kwiecień 2023, 11:00:37 »
Abstrahując od tego: co masz myśli z tym kwaśnym efektem z niektórych automatów?
Jak będzie to automat, którego maksymalna ekstrakcja to mniej niż 15s i w hopperze zasypiesz średniopalonego brazylijskiego singla, to na 99,99% efekt końcowy będzie kwaśny. Uniwersalny jest dobry Santos, ten 17/18, palony trochę ciemniej niż średnio. Z kolei ten blend Javy 001 ciemnopalony sprawdzi się w każdym, nawet słabym automacie, a w tych z wyższej półki można wyciągnąć naprawdę niezły napar.

Ostatnio miałem "przyjemność " ustawienia kilkunastu różnych automatów i wśród ich właścicieli zawsze było zdziwienie, że kawa im lepiej smakuje. Ta nazwa "ekspres automatyczny" dla kupują jest wielce myląca. Jakieś szkolenie i tu by się przydało. Najlepsze pytanie to: a to się zmienia grubość mielenia? Bo ustawienie temperatury parzenia to już czysta abstrakcja. Zaczynam być ekspertem od ekspresów automatycznych  :picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2023, 11:10:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1057 dnia: 22 Kwiecień 2023, 11:54:12 »
Zaczynam być ekspertem od ekspresów automatycznych  :picardpalm:
Wystarczy trochę wiedzy i wyobraźni.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1058 dnia: 22 Kwiecień 2023, 13:41:23 »
Wystarczy trochę wiedzy i wyobraźni.
Na samo słowo "automat" jedno i drugie jest wyłączane :D
》tertium non datur《

Offline MEQOQU

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: EQ6plus s100
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1059 dnia: 23 Kwiecień 2023, 12:24:38 »
 :bry: Witam Skoro bry, to nie Witam...
 ;)


jako posiadacz automatu siemens eq6 czyli z wyłączoną wiedzą i wyobraźnią :D Ja krótko i na temat potrzebuje zakupić kilka kaw wg was najlepsze (nie po 100 za 250g :) Bo póki co spróbowałem lavazzy, mkcafe brasil, mexico, guatemala   i jak dla mnie to wszystkie takie same żadnego wow. Także zanim wywalę ten expres to daje mu drugą szanse i zamówię coś z tych palarni, które tu widzę na forum. A że wybór jest spory to słucham państwa :) Dodam tylko że wiem że jest możliwość regulacji mielenia ale włączyłem myślenie i nie chciałem zepsuć :lol2: 
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2023, 12:50:22 wysłana przez Fux »

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1060 dnia: 23 Kwiecień 2023, 12:41:22 »
Poludniowe espresso poszło z

https://www.coffeedesk.pl/product/20889/Coffee-Plant-Chocolate-Bomb-Espresso-250G

Palona 20.03.23

Doza 18g, uzysk 38g, 27 sekund. Można by drobniej, muszę się wkręcić jeszcze. Na razie zmieliłem na df83 około 15, spokojnie można pójść pół działki drobniej myślę.

W nosie - marcepan w ciemnej czekoladzie, bez cienia wątpliwości. Wiśni nie czuję, no chyba że to ma być takie maraschino - wtedy owszem, moze i tak. Pachnie w kazdym razie pieknie. Crema obfita. W ustach całkiem dobrze zbalansowana, ale kwasowość raczej wyraźna, więc spróbuję drobniej następnym razem. Body słuszne, na stożku pewnie była by z tego nutella ;)

Ogolnie - bardzo udana kawa, choć liczyłem na więcej suszonych/kandyzowanych owoców. Powinna się pieknie z mlekiem komponować.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1061 dnia: 23 Kwiecień 2023, 17:01:07 »
Dodam tylko że wiem że jest możliwość regulacji mielenia
A jakie miałeś czasy ekstrakcji i uzyski?
włączyłem myślenie
Sprawdzałeś daty palenia tej włoskiej i czeskiej spalenizny?
I jaką miałeś na tych kawach ustawioną temperaturę?
siemens eq6
Znajomy sypie świeżego Santosa 17/18 i jest zadowolony. Na ceramicznych żarnach fajerwerków nie doświadczysz.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2023, 17:06:13 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MEQOQU

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: EQ6plus s100
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1062 dnia: 24 Kwiecień 2023, 07:50:57 »
Zapytałem tylko jakie kawy wg was warto spróbować ale chyba za trudne było bo otrzymuje pytania o czas ekstrakcji a skoro automat to naciskam robi i pije koniec kropka. Dat nie dopatrzyłem na opakowaniach

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1063 dnia: 24 Kwiecień 2023, 09:47:41 »
Bo póki co spróbowałem lavazzy, mkcafe brasil, mexico, guatemala   i jak dla mnie to wszystkie takie same żadnego wow
To prawie niemożliwe nie czuć różnicy - to jest chyba dość rzadki przypadek utraty zmysłu smaku i zapachu (ten nie jest rzadki). I w takim przypadku nikt nie jest chyba w stanie nic polecić. Szczególnie jeżeli coś jest na wyższym poziomie to ma bardziej złożony i pełen niuansów smak niemozliwy w tym przypadku do uchwycenia. We w miarę poprawnie ustawionym automacie też bez problemu wyczuwa się różnorodność kawy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1064 dnia: 24 Kwiecień 2023, 11:33:10 »
Zapytałem tylko jakie kawy wg was warto spróbować
Przecież Ci napisałem, gdzie znajomy ma ten sam automat.
ale chyba za trudne było bo otrzymuje pytania o czas ekstrakcji a skoro automat to naciskam robi i pije koniec kropka
Ekspres automatyczny posiada bardzo myląca nazwę, ponieważ jeśli chcesz napić się lepszej kawki, to jego też musisz ustawić i dopasować do danego ziarna, a już do takiego espresso, które jest niezwykle wrażliwą materią potrzebujesz też wiedzy, bo w innym przypadku będzie to marne ekspreso.
Dat nie dopatrzyłem na opakowaniach
Każda kawa posiada datę - rygorystyczny wymóg. Zamiast ironizować, troszkę pomyśl, a będzie Ci dane napić się lepszej kawki z automatu.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi