Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229345 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1005 dnia: 18 Marzec 2023, 13:28:10 »
Nie lękaj się. ...................................................... V60

Kusisz, kusisz a ja błądzę.

Prośba zapodaj jakiegoś linka (nie musi być tanio) aby dobrze i wygodnie.
Kliknę zapłacę i po sprawie.
A tak znowu nakupuje czegoś tam ja na tej fotce u góry i mi miejsca w szafie zabraknie :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1006 dnia: 18 Marzec 2023, 14:26:23 »
Ja z V60 zrezygnowałem całkiem. Wszystkie przelewy robię w kalicie albo skarpecie dużo ciekawsze napary jak dla mnie wychodzą. W pracy robię sobie w Wilfowej odmianie clevera. No i oczywiście Aeropress, ale to nie przelew.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2023, 14:41:48 wysłana przez krystians »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1007 dnia: 18 Marzec 2023, 14:31:56 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1008 dnia: 18 Marzec 2023, 15:08:57 »
To Chemex, a ja używam takiej skarpety https://kawa.pl/products/hario-woodneck-drip-pot-3-cup-480ml

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1009 dnia: 18 Marzec 2023, 15:14:29 »
a ja używam takiej skarpety

Fajne ale raczej nie dla mnie, bo pierz susz ten "woreczek" pilnuj "higieny" a tak filtr do śmieci, resztę umyć opłukać i spokój.

Dzięki za podpowiedz.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1010 dnia: 18 Marzec 2023, 15:57:53 »
Sama kawa - kolor obłędny, w smaku nie uzyskałem praktycznie nic z tego co deklarowane w opisie, było trochę goryczki, nie było oczekiwanych kwasków nawet już jak kawa robiła się chłodniejsza, nie wiem jak to określić ale nie było to to czego oczekiwałem po ładnej etykiecie

@Jka57 ja ze swojej strony dodam, że przyczyną może być woda. Sam miałem ostatnio problem z Kenią, która w ogóle nie smakowała jak kawa z tego regionu. W końcu się zmotywowałem, kupiłem Żywiecki Kryształ, odkamieniłem czajnik i to był strzał w dziesiątkę. Ogromna zmiana na korzyść ŻK, względem przefiltrowanej wody kranowej.

Nie wiem jakiej wody Ty używasz, ale jeśli jest to filtrowana kranówka, to może właśnie ona jest przyczyną smaku, który opisujesz. Warto docenić siłę wody w przelewie i wszelkiej innej kawie, w końcu to jej główny składnik :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1011 dnia: 18 Marzec 2023, 16:09:42 »
Tak do takich metod używam kranówki ale filtrowanej w dzbanku DAFI
W Ustce i w mojej okolicy Żywca o którym piszesz nie dostanę chyba że 1 litrowe butelki.
Zaraz się biorę do roboty i zobaczę co będzie jak zmienię mielenie na grubsze.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1012 dnia: 18 Marzec 2023, 17:21:07 »
Zmierz temperaturę wody w Cleverze.

Miałem taki zamiar i tradycji została podtrzymana >:( jak go potrzebujesz to bateria siadła :(

prz 18a.jpg

Zmieniłem przemiał na grubszy i szybciej (akceptowalnie) się przelało.

prz 18b.jpg

Ciastko też lepiej wygląda.

prz 18c.jpg

A w testowej filiżance dominujące co czuję na podniebieniu i języku to lekka goryczka.
Nic widocznie w tym dripperze tak to musi być, dobrze że cukier jest już dostępny w sklepach.

prz 18e.jpg

Pozostałe czynności tak jak wczoraj z tym że wodę wlałem dosłownie chwilę po zagotowaniu czajnik pokazywał 98C

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1013 dnia: 18 Marzec 2023, 17:25:38 »
wodę wlałem dosłownie chwilę po zagotowaniu czajnik pokazywał 98C

W Cleverze będzie kilka stopni mniej. A, żeby znaleźć "owoce", warto skrócić czas parzenia do 1,5 minuty.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1014 dnia: 18 Marzec 2023, 17:33:07 »
Właśnie zaparzyłem "Gwatemala Finca Medina Black Honey" od MastroAntonio, to chyba całkiem podobne ziarno do Twojego @Jka57 V60, 15g kawy i 250g wody, 23 klik na comandante i 2:55 czas parzenia. Bardzo przyjemna, zero goryczki, odrobina słodyczy i owocowych nut. Temperatura wody 95 stopni.

Co do tej wody, nie zamawiam do zakupu tej konkretnej, pewnie można znaleźć coś równie dobrego i bardziej dostępnego. To tylko taka sugestia, że woda może być przyczyną, na podstawie własnych doświadczeń  :D

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1015 dnia: 18 Marzec 2023, 18:03:17 »
W Cleverze będzie kilka stopni mniej. .
Tylko ile mniej ? jutro sobie jeszcze raz to posprawdzam, bo o tym nie pomyślałem.
Jak to wygrzewałem, wlałem do Clevera tak do połowy wrzątku i zanim znalazłem zapasowy termometr i go wsadziłem to pokazał mi takie coś, trochę się zdziwiłem że tak mało.

temp1.jpg

Masz rację trzeba to sobie posprawdzać dobrze że wiem gdzie szukać, jutro skracam czas parzenie na taki jak podałeś.
Dzięki



Co do tej wody, nie zamawiam do zakupu tej konkretnej, pewnie można znaleźć coś równie dobrego i bardziej dostępnego.

Najbliżej domu i w domu mam takie coś, Żywca używam w ekspresie kolbowy, a tej z "biedronki" do porannej kawy śniadaniowej z ekspresu przelewowego, jak coś no to trudno, będzie mi trzeba którąś z nich gotować w czajniku.

woda 1c.jpg

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1016 dnia: 18 Marzec 2023, 18:43:11 »
Tylko ile mniej ?

4 - 5 stopni, w tym przypadku.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1017 dnia: 19 Marzec 2023, 14:07:51 »
Zanim zrobię sobie dzisiaj "przelewa" pochwalę się takim czyś.

Na Bałtykiem dzisiaj taka piękna pogoda słonecznie, bez wiatru no i nareszcie ciepło że już z samego rana poszedłem sobie na spacer, by mnie później nie rozdeptano, teraz to nawet "mini mini" u mnie na ulicy by nie wepchnął na parking.

A po spacerze co tutaj robić z tak pięknie zaczętym dniem, no to zacząłem grzebać w mojej zaciemnionej chłodnej szafce z kawami i wygrzebałem taką oto kawę z domowego wypału.

19-03a.jpg

Ziarna takie fotka przekłamuje są jaśniejsze.

19-03b.jpg

Z tylu było napisane duże E tz. że sam tak napisałem a kawa ma być do ekspresu kolbowego, no to czemu nie zrobić sobie espresso ala Jka przy okazji testując wagę jaką kupiłem w Konneso.

22g kawy.
19-03c.JPG

Z waga coraz bardziej się lubię, mimo tego że trochę mi zajmuje czasu zanim znajdę i na ekranie literkę "T"
A dzisiaj i polubiłem się z tą kawą, wyszła zajefajnie jakaś taka inna, taka delikatnie kwaskowa, goryczka przez to mi się nie przebiła na I plan, smaki jakby tak proporcjonalnie dobrane ostatni łyczek taki czekoladowy (tylko skąd czekolada w Kawie ?)

19-03d.JPG

Nie wiem czyja to zasługa że mi moje espresso ala Jka dzisiaj wyjątkowo zasmakowało, pogody? kawy o której zapomniałem  :redface: ekspresu z cienkiej blachy? nowego młynka? a może moja bo czytaj to forum nabieram większej pokory, dzięki podpowiedziom wiem więcej a zresztą czy to ważne ważniejsze że zostało mi jeszcze trochę tej kawy i będę cieszył podniebienie.

Jka



 
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2023, 14:12:00 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1018 dnia: 19 Marzec 2023, 16:14:02 »
Tylko ile mniej ?

4 - 5 stopni, w tym przypadku.


Według termometru jaki mi został wyszło więcej.

CL1.jpg

CL2.jpg


Miałem wszystko przygotowane Clever rozgrzany filtr też termometr umieszczony w środku Clevera woda zaraz po zagotowaniu wlewana do Clevera i termometr pokazał 90C  (komu wierzyć) mniejsza z tym
Zanim wsypałem kawę trochę ostygło i może jest w okolicy 95/97C

A, żeby znaleźć "owoce", warto skrócić czas parzenia do 1,5 minuty.

I tak zrobiłem równo po półtorej minucie postawiłem na dzbanuszek.
Przelało się jak widać szybciej.

CL3.jpg

Sam napar jakby mniej gorzkawy, są minimalne kwaski, i jeszcze jeden smak którego nie umiem określić.
Wody jeszcze nie zmieniałem, jutro jak czas pozwoli zmielę jeszcze o i stopień grubiej.

Tem. po zaparzeniu.

CL4.jpg

Ale ale by nie było tak "gorzko" to ta pierwsza torebeczka od góry załatwiła wszystko i zrobiło się przyjemnie do tego stopnia ze zanim to napisałem to już pusty kubek miałem :) 

cl6.jpg
 

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1019 dnia: 20 Marzec 2023, 09:45:57 »
Serio, można w Clever Dripper zrobić dobrą kawę w minutę i 30 sekund? To chyba raczej dotyczy pierwsze fazy "immersji"? Cały proces powinien być dłuższy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi