Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229143 razy)

Offline marek w

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzatto f4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #990 dnia: 21 Luty 2023, 19:48:50 »
chciałbym napisać o swojej ulubionej kawie, szukałem w wyszukiwarce, nie ma tu zbyt wielu informacji o niej, a piję kawę lat kilka.
może mam dziwny gust ale chciałbym wam polecić spróbowanie kawy CHorwackiej masówki czyli firmy FRANCK. Ja uwielbiam tą w zielonym opakowaniu, o nazwie Classic Espresso. Delikatna, niekwasowa, nuty orzechowe, lekko karmelowe. Ja kupuje w polskim  sklepie internetowym sprzedającym produkty z Dalmacji.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #991 dnia: 21 Luty 2023, 20:13:12 »
Jeszcze raz taki byle jaki wpis nie po polsku i będzie ostrzeżenie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #992 dnia: 04 Marzec 2023, 13:19:45 »
Wstyd się przyznać ale trzeba :redface: po raz pierwszy w swoim nie za krótkim życiu zrobiłem sobie coś na wzór espresso z "robusty" o takiej z domowego palenia.
Wcześniej różne robusty wykorzystywałem w moich mieszankach jak jakaś arabika była "bezpłciowa" a szkoda było ją wyrzucić.

ROB1.jpg

ROB3.jpg

Hm jakichś tajemnych ustawień na młynku nie robiłem 21,5g kawy "robusty" w ekspresie z cienkiej blachy zdążyłem złapać 48g uzysku w 27sek nie mam wprawy w robieniu zdjęć, filmiku i jeszcze pilnowaniu czasu i wagi a wagę mam kiepską.

Z tej filiżanki co poniżej - nie odważyłbym się tego samego wypić bez cukru wyczułem sporą goryczkę żadnego kwasku nie wyczułem za to był jeszcze jakiś smak którego nie mogłem zdefiniować.

ROB4.JPG

Paczka się nie zmarnuje pomieszam to z kawami z promocji (pokazanymi w innym temacie) i zużyję w ekspresie przelewowym.
Cóż kolejne doświadczenie za mną czy coś mi to dało ? czy jestem o coś mądrzejszy nie wiem ale chciałem sobie to zrobić to zrobiłem sobota nudzę się  :lol2:

Jka
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2023, 13:22:03 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #993 dnia: 04 Marzec 2023, 15:02:26 »
Ja dodaje 20% tej robusty do Brazylijskiej arabiki, wychodzi fajny blend. Aczkolwiek solo też ja wypije, ale z kawiarki :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #994 dnia: 04 Marzec 2023, 15:50:19 »
Ja dodaje 20% tej robusty do Brazylijskiej arabiki,

I ja tak zrobiłem z tym że z trochę większym % robusty :) i już chopper zasypany a jutro rano będzie z tego dzbanek kawy do niedzielnej jajecznicy.

Mieszanka Jka marzec 2023 r..jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #995 dnia: 04 Marzec 2023, 20:12:43 »
Próbowałem kilka kaw od mistrza swiata roasterow.

Colombia Red Plum Finca El Paraiso - thermal shock, Cup Score 88,5
https://felixkaffee.at/en/collections/filterkaffee/products/kolumbien-red-plum-thermal-shock-finca-el-paraiso-cup-score-885

Ciekawy Mix potomka robusty Castillo i Geishy ;) pomimo „nowoczesnej” obróbki, kawa nie smakuje jak woskowina z uszu wymieszana ze spoconymi gumofilcami. Fajna intensywna kawa, dużo owoców, delikatna nutka fermentacyjna, w ciemno obstawiałbym natural. Bardzo fajna kawa, ale brak fajerwerków.

Kenya Kigwandi AA Lot#1 - washed, Cup Score 89
https://felixkaffee.at/en/collections/filterkaffee/products/kenia-kigwandi-aa-lot-1-washed-cup-score-89

Piękna, soczysta, pełna i czyta Kenia. Mocno przypomina mi blood orange. To taka kawa przy której aż kręci się głową jak pyszna może być kawa. Delikatna limonkowa goryczka w posmaku. Byłaby idealna w ciepły słoneczny dzien

Kenya Kii PB - washed, Cup Score 88
 

https://felixkaffee.at/en/collections/filterkaffee/products/kenia-kii-pb-washed-cup-score-88

Rewelacja, rewelacja, rewelacja! Pełna smaku, na początku dość kwaskowato-goryczkowe uderzenie różowego grapefruita, powoli, bardzo powoli przechodzi w słodycz landrynek. Tak pełne i wysokie body, ze ta kawę się niejako żuje. Niesamowity słodziak.

WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #996 dnia: 04 Marzec 2023, 21:21:02 »
miałem Columbia Fince Red Plum od felixa pod espresso była bardzo dobra .

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #997 dnia: 18 Marzec 2023, 08:52:37 »
U mnie zagościła kolejna kawa tym razem pod przelewy.
Skuszony ładną grafiką na opakowaniu kupiłem sobie o takie coś.

guat1.jpg

Ziarna kawy wyglądają tak.

guat2.jpg

Zmieliłem to sobie na najdrobniejszym zakresie dedykowanym pod Clever Drippera.

guat3.jpg

Przelało się to w czasie jak widać.

guat4.jpg

Ciastko wyszło takie i tutaj widać że jest to chyba za drobno.

guat5.jpg

Sama kawa - kolor obłędny, w smaku nie uzyskałem praktycznie nic z tego co deklarowane w opisie, było trochę goryczki, nie było oczekiwanych kwasków nawet już jak kawa robiła się chłodniejsza, nie wiem jak to określić ale nie było to to czego oczekiwałem po ładnej etykiecie :)

guat6a.jpg

Receptura tradycyjna moja własna 22g kawy, około 365g wody, kawa sypana na wodę o temp.97C.

Nie wiem może robię coś źle, może muszę to grubiej zmielić, by efekt końcowy był tym czego oczekuję.
Ale to już kiedy indziej, dzisiaj nowy dzień i nowa kawa pod przelewy na tapecie.

Jka


 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #998 dnia: 18 Marzec 2023, 10:34:17 »
kawa sypana na wodę o temp.97C

Zmierz temperaturę wody w Cleverze.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #999 dnia: 18 Marzec 2023, 10:41:54 »
OK

Clever i filtr jest przelewany wrzątkiem on tam stoi kilka minut, może jest to za krótko i po wlaniu już tej prawidłowej wody mi ją oziębia.

Dzisiaj to sprawdzę zrobię wszystko tak samo a tylko sprawdzę tem. wody w Cleverze

Dziękuję za podpowiedz.
 
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1000 dnia: 18 Marzec 2023, 10:51:26 »
Nie posiadam Clever Dripper to zapatrzyłem dzisiaj Gwatemalę w V60. Kawa z obróbki Honey, odpowiednio zmielona i zaparzona nie powinna dawać gorycz w końcowym efekcie. Oprócz temperatury parzenia, zwróć uwagę na stopień mielenia.

8CCEB74D-49D3-4AE3-A4E0-A0D5CE17D06A.jpeg

1DCF5209-C9AB-4212-8060-0AECE4F433EA.png

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1001 dnia: 18 Marzec 2023, 12:21:47 »
Jasny gwint toż to jak "geometria"

to zapatrzyłem dzisiaj Gwatemalę w V60.

Ja z kolei nie mam V60, na tą chwilę mam tylko takie "przelewacze" i jakaś tam konewkę.

20230318_114150.jpg

Ale najchętniej sięgam po Clever Drippera, wyczytałem że nim mam najmniejsze szanse na popełnienie błędów i dlatego go najczęściej używam.
Dzisiaj popróbuję zrobić to z tymi podpowiedziami jakie dostałem.

Dzięki
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1002 dnia: 18 Marzec 2023, 12:22:46 »
Dzisiaj to sprawdzę zrobię wszystko tak samo a tylko sprawdzę tem. wody w Cleverze
Po jakim czasie stawiasz na dzbanku clevera? Nie piłem tej kawy, ale z mojego doświadczenia to kawy z obróbki honey są przeważnie lagodne. Może daj 10% mniej wody i trochę wcześniej zacznij przelewać i zobscz jaki efekt będzie, żeby zmieścić sie w 3 minutach.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1003 dnia: 18 Marzec 2023, 12:45:57 »
Po jakim czasie stawiasz na dzbanku clevera?

W 2drugiej minucie.

Z tym że po 1:30sek zdejmuję przykrywkę Clevera i mieszam, czekam do 2drugiej minuty i stawiam, przy niektórych kawach stawiałem na serwer nawet po 1:50sek. i przelewanie kończyło mi się przed upływem 3minut

Tutaj obstawiam za drobne mielenie, abym się nie mylił bo za dużo zmiennych na raz mi tutaj podano :) (za co dziękuję) i może mi tej kawy zabraknąć by je wszystkie wypróbować ja tylko pól kilo jej sobie kupiłem.

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1004 dnia: 18 Marzec 2023, 12:55:10 »
Nie lękaj się. Clever wcale nie jest łatwiejszy w użyciu niż V60 a efekty wcale nie są smaczniejsze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi