Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229055 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #840 dnia: 13 Kwiecień 2022, 18:01:10 »
Skąd pomysł, że celuloza w ziarnach kawy się rozpada?

no racja, słaby skrót myślowy mi wyszedł, myślałem o uwalnianiu się co2, zamkniętego właśnie w celulozowej przestrzennej siatce, strukturze, czy jak to nazwać. Z czasem ten skumulowany gaz się wydostaje bo i sama struktura się poddaje. Też nie podejrzewam, żeby ten wypalony budulec ziaren miał z czasem zmieniać smak, bo zresztą sam od siebie się za bardzo nie rozpuszcza do napoju

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #841 dnia: 13 Kwiecień 2022, 18:02:55 »
To czytaj ze zrozumieniem, pisząc o utrwaleniu smaku miałem na myśli przedział czasowy w którym procesy o których piszesz spowalniają, może to nie najbardziej trafne określenie, ale na pewno sensowniejsze niż podniecanie się smakiem kawy w 13 dniu od palenia. Jeśli chodzi o kwestię prowadzenia sklepu to wyszedłem z założenia, że nie będę zgrywał wybitnego eksperta, którym nie jestem, tylko uczestniczył w życiu forum, jak zwykły użytkownik bo sam się ciągle uczę i dopiero rozwijam swój biznes, pomijam fakt, że nie specjalizuję się w sprzedaży kawy. Jeśli chodzi o moje obserwacje, to dość długo stałem przy ekspresie po 12h dziennie i to co ty obserwujesz na kilogramie kawy w ciągu miesiąca ja widziałem w ciągu kilku dni, do tego rozmowy z klientami itp.. Nie jestem na forum zbyt długo, ale jakoś do tej pory nie przeczytałem pół słowa o cuppingu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #842 dnia: 13 Kwiecień 2022, 18:30:56 »
A od kiedy zaczynają się "stare ziarna"? Twoim zdaniem.
Mnie najlepiej ziarna pasują tak około miesiąca od wypalenia. Po trzech miesiącach i dalej espresso jest coraz gorsze, przy znacznej już korekcji stopnia mielenia, tj drobniejszej do espresso tej samej kawy, a od ok. 9 miesięca szkoda tracić czas na zrobienie dobrego espresso.
Cytat: Dawid1144link=topic=5349.msg252640#msg252640 date=1649829037
Miałem w ekspresie bazzare gustoitaliano 3 miesiące od daty palenia a teraz mam jakieś 5 miesięcy od daty palenia.
Może robusta inaczej się starzaje. Ja piję tylko arabikę. W każdym razie nie musisz drobniej mielić tę 5 miesięczną od tej 3 miesięcznej, aby zachować te same parametry espresso?
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 18:35:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #843 dnia: 13 Kwiecień 2022, 19:37:39 »
ale jakoś do tej pory nie przeczytałem pół słowa o cuppingu.
No to wyszukiwarka i do czytania :) .

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #844 dnia: 13 Kwiecień 2022, 19:53:07 »
Ja pijam mieszanki, więc rozdźwięk w odczuciach wydaje się zrozumiały.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #845 dnia: 13 Kwiecień 2022, 21:07:41 »
Mieszanki -- to jest strasznie niedocenione określenie. Wszystko jest mieszanką. Nawet kawy single-origin są mieszankami :). Różnica żadna w kwestii starzenia się kawy.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #846 dnia: 13 Kwiecień 2022, 21:15:31 »
No tak mniejsza ilość kofeiny etc., jak widać czujemy się i postrzegamy tak samo jak po Arabice.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #847 dnia: 13 Kwiecień 2022, 21:44:05 »
W każdym razie nie musisz drobniej mielić tę 5 miesięczną od tej 3 miesięcznej, aby zachować te same parametry espresso?

Właściwie to mam wrażenie że mam ustawione odrobinę grubiej. Miałem 3.5 ostatnio, teraz mam niecałe 4 na młynku. Ale różnicy jako takiej zbytnio nie widzę. Ale zgodzę się ze 9 miesięcy to już stare ziarno i szkoda w ogóle takiego kupować. Natomiast te 4-5 miesięcy to w sumie może jak w opakowaniu i nie jest otwarte, to ta Robusta aż tak nie traci. Ciężko powiedzieć. Tak czy siak wolę kupować 1-3 miesięcy od daty palenia, oczywiscie do espresso. Do  przelewu to lepiej mieć świeższa jeszcze, tym bardziej jeśli ma to być arabika jakości speciality. Od niedawna mam dripa i trochę się wkręciłem w te arabiki :) to miła odmiana gdy rano pijesz espresso że 100% Robusty, a popołudniu zalejesz sobie porządna 100% arabike o smaku śliwki i winogron.

Jakość widać gołym okiem w tej arabice. Ale nie rezygnuje z tej porannej Robusty, bo nic nie stawia tak dobrze na nogi jak ona.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #848 dnia: 13 Kwiecień 2022, 21:51:28 »
Ja za każdym razem jak dostanę Arabike to czuje tylko fiołki.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #849 dnia: 13 Kwiecień 2022, 22:38:43 »
Trzeba sprecyzować ziarno wypalone i umieszczone w torebce i czas do otwarcia torebki od ziarna po otwarciu opakowania , po otwarciu miesiąc i moim zdaniem żadnego espresso z tego już nie będzie :):)w przelewach nie mam doświadczenia ale raczej tez szału bym nie oczekiwał, ja zauważam czasami różnice w smaku i przemiale przy zmianie wilgotności w kuchni :):):) chyba trzeba się zacząć leczyć.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #850 dnia: 14 Kwiecień 2022, 06:55:45 »
Jak wysypiesz dozę z torebki 250g z wentylem, ściskając ją wypuścisz powietrze i zamkniesz struną, to takiemu ziarnu szybko krzywda się nie stanie.

Co do starego ziarna, bardziej chodziło mi o zrobienie satysfakcjonującej ekstrakcji espresso niż ocenę smaku i aromatu. Przy coraz drobniejszym mieleniu jest ona trudniejsza niż takie miesięczne ziarno.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #851 dnia: 14 Kwiecień 2022, 07:50:51 »
Kawy najjaśniejsze, palone do metod przelewowych są zwykle fajniejsze, właśnie gęstsze, zatem świetnie "żyją" nawet po miesiącach. Gdybym czynił moim ziarnom to, co nieraz robię z kawami Eli, za nic nie zrobiłbym z nich espresso. Zawsze mam w aucie pod ręką małą paczkę jasnych ziarenek, często ją otwieram, zabieram sobie ziarenko ;). I tak przez miesiąc, dwa. I nawet po tym wszystkim okazuje się, że napar wychodzi pyszny.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #852 dnia: 14 Kwiecień 2022, 09:35:51 »
myślałem o uwalnianiu się co2, zamkniętego właśnie w celulozowej przestrzennej siatce, strukturze, czy jak to nazwać. Z czasem ten skumulowany gaz się wydostaje bo i sama struktura się poddaje. Też nie podejrzewam, żeby ten wypalony budulec ziaren miał z czasem zmieniać smak, bo zresztą sam od siebie się za bardzo nie rozpuszcza do napoju

Odrobina mądrzenia się, czyli nauka stojąca za pogarszającym się smakiem kawy ;)

1. Podczas palenia kawy powstaje całe spektrum różnych związków, nas interesuje najbardziej:
- CO2
- Furan-2-ylometanotiol jako przedstawiciel szeroko rozumianych "aromatów" (kilkaset związków, nie będę wymieniał, można znaleźć w literaturze dokładne zostawienie [1])
- Melanoidyny
- Olejki (lippidy) które co prawda nie powstają per se, ale następuje ich obróbka chemiczna i "koncentracja" (jak wtedy gdy gotuje się rosół i tłuszcz wygotowuje się z mięsa i jak ostygnie zupa to są "oka" na rosole)

2. Natychmiast od momentu zakończenia palenia zachodzi chemiczna degradacja ziaren, a z procesów na nią się składających interesują na trzy rzeczy:
A. Ulatnianie - czyli przechodzenie związków ze stanu ciekłego (ew. stałego) do lotnego - dotyczy głównie związków aromatycznych - po prostu aromaty nam odparowują i uciekają z kawy.
B. Uwalnianie CO2 - (relatywnie) bardzo duże ilości CO2 zamknięte w ziarnach, ponieważ nie jest to zamknięcie szczelne, będą wydostawać się na zewnątrz i ulatniać, zgodnie z zasadą entropii dążąc do wyrównania stężeń, proces który po dostatecznie długim czasie doprowadzi do niemalże całkowitego uwolnienia CO2 z kawy. Ani zamknięcie w szczelnym pojemniku ani w próżni nie zatrzyma tego procesu, czego najlepszym dowodem jest znane nam "tracenie próżni" w pojemnikach próżniowych po kilku dniach. Im mniej powietrza tym lepiej, więc warto jakoś je wypompować wcześniej (usunąć powietrze przed zamknięciem torebki strunowej), im sztywniejszy pojemnik tym lepiej (wzrasta ciśnienie i dalsze uwalnianie CO2 jest utrudnione). Teoretycznie dałoby się zatrzymać proces degazowania gdyby trzymać kawę w pojemniku wypełnionym CO2 pod ciśnieniem wystarczającym do zahamowania uwalniania gazu z ziaren, nikt oczywiście tak nie robi, ale drobne zaczątki tego można zaobserwować w sztywnym pojemniku (puszka, słoik, nie torebka) z którego usunięte zostało powietrze.
C. Utlenianie - czyli reakcja związków chemicznych z tlenem zawartym w powietrzu. Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest to dotyczące olejków oraz związków aromatycznych. Wystawione na działanie tlenu ulegają samorzutnemu utlenieniu i wynikającej z niego degradacji. Trochę jak jełczenie - jak zostawicie odkryte masło na stole to po 24h nie będzie już takie fajne. Czynnikiem akceleracyjnym jest tutaj światło. Dodatkowo wraz z utlenianiem spada aktywność antyoksydacyjna.

Nie zachodzą zmiany strukturalne (rozpad) w budowie ziaren, a przynajmniej nie w zakresie który miałby dla nas znaczenie.

Czynniki wpływające na A, B i C:
Szczęśliwie wszystkie trzy główne czynniki wpływające na niepożądane przez nas zjawiska są odwrotnie proporcjonalne do ich szybkości, więc nie ma dylematu, że "to przyspieszamy a to zwalniamy":
- temperatura - przyspiesza wszystko (głównie ulatnianie i uwalnianie CO2), im niższa tym lepiej
- wilgotność - potęguje efekt oksydacji i degradacji, ułatwia ulatnianie
- zawartość tlenu - no chyba oczywiste
   - światło - nie wymieniam jako czwartego ale wspominam, raczej jest akceleratorem powyższych trzech niż osobnym czynnikiem

Należy zwrócić uwagę na mutualny efekt oddziaływania powyższych czynników, np w wyższej temperaturze to samo stężenie tlenu będzie bardziej szkodliwe, jak również na nieliniowy wzrost uszkodzeń - te same warunki wraz z upływem czasu powodować będą więcej uszkodzeń niż na początku procesu (kumulacja w wyniku dodatniego sprzężenia zwrotnego).

Podsumowując przydługie wywody - nic nowego ponad to co wszyscy wiedzą - trzymać w chłodzie, w suchych warunkach, szczelnie zamknięte :)


_____
[1] Grosch, W. 16th ASIC Colloq. Kyoto. 1995. 147-156

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #853 dnia: 14 Kwiecień 2022, 10:07:39 »
Dzięki za fajny tekst :). I cieszyć się tym, co mamy :).

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #854 dnia: 14 Kwiecień 2022, 10:33:04 »
To twój autorski tekst? Świetny, choć głos z tylu głowy podpowiada mi, ze gdzieś już to czytałem ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi