Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229137 razy)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #825 dnia: 13 Kwiecień 2022, 07:50:37 »
Stare ziarna nie nadają się do ekspresów ciśnieniowych, ale do przelewu czy jako zalewajka już ujdą. Mam na myśli wysokiej jakości ziarna oraz prawidłowo zmielone na dobrym młynku.

A od kiedy zaczynają się "stare ziarna"? Twoim zdaniem.
Zawsze jak kupuje kawę do ekspresu to zastanawiam się nad tym. Czy 4
Miesiące od daty palenia to już stare ziarno?  Miałem w ekspresie bazzare gustoitaliano 3 miesiące od daty palenia a teraz mam jakieś 5 miesięcy od daty palenia. Wydaje się taka sama, albo nie dostrzegam różnicy. 5 miesięcy  to niby dużo, ale nigdzie nie było świeższej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #826 dnia: 13 Kwiecień 2022, 07:57:47 »
To akurat zależy od środowiska w jakim "leżą" ziarna. Ciśnieniowe puszki z azotem mogą tak latami trzymać ziarna w hibernacji. W stanie zamrożenia możemy przechować kawę na wieki. A w torebkach z zaworkiem -- bywa różnie i zależy to od zawartości torebki, ilości kawy, jakości torebki i miejsca.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 08:00:16 wysłana przez Antonio »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #827 dnia: 13 Kwiecień 2022, 08:06:51 »
To akurat zależy od środowiska w jakim "leżą" ziarna. Ciśnieniowe puszki z azotem mogą tak latami trzymać ziarna w hibernacji. W stanie zamrożenia możemy przechować kawę na wieki. A w torebkach z zaworkiem -- bywa różnie i zależy to od zawartości torebki, ilości kawy, jakości torebki i miejsca.

Pozostaje szybko wypijać i nie przechowywać długo 😁

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #828 dnia: 13 Kwiecień 2022, 11:05:28 »
Kwestia podstawowa czego oczekujesz od espresso , przy ciemnych włoskich paleniach pewnie czas będzie bardziej rozciągnięty , gdy idziesz w kierunku medium,omniroast, light i rzeczywiście chcesz i masz możliwości sprzętowe na wyłuskanie złożonych profili smakowych to dla mnie stare ziarno które już nie będzie optymalne to miesiąc od daty palenia  i 14 dni od daty otwarcia opakowania.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #829 dnia: 13 Kwiecień 2022, 11:19:16 »
Takie ziarno prosto z pieca jest jak kiełbasa wyciągnięta ze słabo nagrzanej wędzarni, 2-3 miesiące to jest optimum, później wszystko zależy od ziarna, moim zdaniem Arabiki bardziej wysychają osobiście preferuje mieszanki, a Robusta jak wino. Kawą 9-cio miesięczną można się rozczarować, ale są takie ziarna, że po półtora roku mają balans.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #830 dnia: 13 Kwiecień 2022, 11:27:18 »
Prosto z pieca to ziarno 24-48h jak podają ci którzy przebadali temat optymalne walory smakowe po wypaleniu ziarno zyskuje miedzy 7-14 max 21 dni , ja zauważalnie wyczuwam degradacje smaku od 14 dnia.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #831 dnia: 13 Kwiecień 2022, 11:57:03 »
To nie są palarnie Speciality, tylko zwykłe palarnie, które nie potrzebnie koncentrują swoją uwagę na dacie palenia i na tym opierają swój biznes. Generalnie ciężki temat bo tymi piecami za 30tyś. to można zrobić dobrą wydajność, a konkurencja jest w stosunku do rozmiaru rynku duża.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #832 dnia: 13 Kwiecień 2022, 12:07:28 »
A palone dobrze, średnio, mają najwięcej antyoksydantów.

Nie do końca. Aktywność antyoksydacyjna spada liniowo wraz ze stopniem wypalenia.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665516/

Tabela 5.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #833 dnia: 13 Kwiecień 2022, 12:31:17 »
Dzięki za artykuł :).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #834 dnia: 13 Kwiecień 2022, 13:08:57 »
Takie ziarno prosto z pieca jest jak kiełbasa wyciągnięta ze słabo nagrzanej wędzarni,
To chyba jak palarnia ma słabo wentylowany piec albo specyficzne upodobania czy też brak umiejętności.

optymalne walory smakowe po wypaleniu ziarno zyskuje miedzy 7-14 max 21 dni
Mam podobne spostrzeżenia. Przeważnie ma to związek z twardością/wysokością uprawy. Im ziarno gęstsze tym wolniej uwalniają się gazy. Przy czym obróbka też ma wpływ na strukturę ziarna. Z tego co słyszałem to np. ziarno poddane obróbce anaerobic dużo szybcej zmienia się na niekorzyść w czasie niż myte czy naturalne.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #835 dnia: 13 Kwiecień 2022, 13:18:17 »
Ja się nie znam, 5 lat prowadziłem sklep z kawą i sypałem do młynka tylko to co się nie sprzedawało.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #836 dnia: 13 Kwiecień 2022, 13:59:29 »
Im ziarno gęstsze tym wolniej uwalniają się gazy. Przy czym obróbka też ma wpływ na strukturę ziarna.

Dokładnie o tym opowiada nasz celebryta w swoim filmie - wpływ obróbki oraz sposobu palenia i przez to gęstości ziarna na czas po którym od wypału kawa będzie najlepsza.

TL;DW: do przelewu ciemna 2-3 dni, jasna ok 5 dni, super jasna ok 10; do espresso: jasna 10, średnia 8, ciemna 5. Wszystko przy założeniu składowania w "domowych warunkach" ok 21* itd.


Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #837 dnia: 13 Kwiecień 2022, 14:07:57 »
Zapomniał dodać, że w 25 dniu, wylądowali kosmici.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #838 dnia: 13 Kwiecień 2022, 17:35:43 »

A no tak, grunt to instytut danych zdupy i pan zdał a pani się zdawało :( Chłopie sklep prowadzisz, ludzi się ciebie raczej o wiedzę pytają :picardpalm:

Nie widziałem nigdy opracowań o utrwalaniu się wypalonej kawy w czasie czy jej dojrzewaniu a trochę tego i przez to forum już przewinęło. Wszystkie testy i badania wskazują w czasie degradację czy rozpady różnych związków smakowo-aromatycznych i zawsze wiąże się to z utlenianiem jakiejś ich części i uwalnianiem "uszczelniającego" kawę co2.
Antonio fajnie zwrócił uwagę jak w pierwszych miesiącach kawa się będzie zmieniać, niektóre efekty utleniania bywają i całkiem przyjemne. Sam staram się kupować kilowe torby kaw do przelewów, bo też lubię sobie poznawać ten charakter kawy w czasie. No i zostawienie kawy dla espresso do odpoczynku jest zwyczajnie efektem prostej fizyki, wynikającym z zbyt dużej ilość co2, przez który cały misterny puck-prep idzie w pierona.

Sam też od dawna powtarzam, żeby nie popadać w histerię z tą świeżością, że szczelna torebka wystarcza na kilka miesięcy, a po zamrożeniu procesy, jak choćby rozpad włókien celulozowych, są bardzo spowolnione, że nawet w domu możemy sobie zahibernować kawę na długo. Uwagę na czas warto już zwracać jak używamy i w kółko otwieramy kawę.

Nie dość, że wymyślasz se jakieś teorie o nieustalonych stanach ustalonych :P to się jeszcze wykłócasz bez argumentów z kimś szukającym wytłumaczenia swoich obserwacji, bo tak ci kosmici powiedzieli :doh: ja już podziękuje za takie mondroźci

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #839 dnia: 13 Kwiecień 2022, 17:50:42 »
jak choćby rozpad włókien celulozowych

Skąd pomysł, że celuloza w ziarnach kawy się rozpada?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi