Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229080 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #810 dnia: 11 Kwiecień 2022, 19:10:19 »
@GostRado Kolega zacytował tylko część cytowanego tekstu z twojego posta, dla tego wyświetla się tak a nie inaczej. Jak by cytował tekst i nagłówek twórcy to wyświetla się to wtedy w ten sposób :

Bardzo brakuje mi czegoś klasycznego, ciemniej palonego, w stylu tej właśnie palarni.



Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #811 dnia: 11 Kwiecień 2022, 19:40:34 »
Faktycznie. Nie cytuję w ten sposób i dlatego mnie to zmyliło.
》tertium non datur《

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #812 dnia: 11 Kwiecień 2022, 21:14:10 »
Przepraszam. Źle zaznaczyłem autora i część cytatu. Pytanie miało być do  arizonaoov.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #813 dnia: 12 Kwiecień 2022, 19:31:34 »
Ostatnio miałem okazję spróbować 3 kaw jakości speciality do alternatywnych metod parzenia.
Podzielę się wrażeniami, może komuś się przyda. Wszystkie kawy parzyłem w dripie z dozą nieco ponad 6g/100ml wody, czas 3-3.5 minuty.

CAFFE GRANO NICARAGUA MARCELLESA
W tej kawie na początku zaskoczyła mnie twardość ziaren. Mieląc musiałem użyć naprawdę dużej siły. Kawa bardzo smaczna, czuć truskawkę i karmel.

KAWUSZKA BRAZYLIA MICROLOT ANAEROBIC GUARIROBA
Ta kawa okazała się podobna w smaku do poprzedniej. Na opakowaniu producent deklaruje sporo nut smakowych, ale jak dla mnie najmocniej przebijała się truskawa oraz miód / karmel. W zapachu troszkę się różniła od poprzedniej. No i ziarno nie było takie twarde :)

COFFEE PLANT KOLUMBIA LA PERLA
Ta kawa okazała się prawdziwym sztosem. Na opakowaniu znajdziemy informacje ze można poczuć cukier trzcinowy, winogrono oraz konfiturę śliwkowa i wszystkie te smaki znalazłem z filiżance. Szczególnie śliwka okazała się fenomenalna w tej kawie. Polecam.



Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #814 dnia: 12 Kwiecień 2022, 21:22:17 »
Z moich doświadczeń, o kawie można coś sensownego powiedzieć tak z 3 miesiące po wypaleniu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #815 dnia: 12 Kwiecień 2022, 21:56:32 »
Poniekąd tak. Test po 3 miesiącach jest zawsze bardzo ciekawy.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #816 dnia: 12 Kwiecień 2022, 22:29:35 »
Ta presja na datę palenia to już w ogóle jest śmieszna, przecież ta kawa dopiero po miesiącu utrwala swój smak.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #817 dnia: 12 Kwiecień 2022, 22:48:18 »
Jakie procesy "utrwalania" smaku w kawie znasz? Podpowiedź coś, bo tak to głównie o utlenianiu z czasem różnych związków tylko piszą

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #818 dnia: 12 Kwiecień 2022, 22:53:03 »
Ta presja na datę palenia to już w ogóle jest śmieszna, przecież ta kawa dopiero po miesiącu utrwala swój smak.

Rzeczywiście też zauważyłem ta presję na " świeżo palona kawę". Ja do ekspresu kupuje kawę o dacie palenia 1-3 miesiące wstecz. Ale te do przelewu to były z tydzień wcześniej wypalone. W sumie nie robiłem nigdy testu na świeżo i 3 miesiące później.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #819 dnia: 12 Kwiecień 2022, 22:59:07 »
Może nie utrwala, ale rozwija. Wciąż się kawa zmienia w czasie. Bywa, że na gorsze, bywa że na lepsze w danym okresie.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #820 dnia: 12 Kwiecień 2022, 23:26:09 »
Nie badałem tego w laboratorium, ale z moich obserwacji wynika, że po około miesiącu od wypalenia kawa przechodzi w fazę w której utlenianie itp. nie są już tak intensywne i na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy różnice w smaku są nie wielkie, a więc smak jest w pewnym sensie trwały.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #821 dnia: 12 Kwiecień 2022, 23:26:42 »
Jeśli chodzi o espresso po otwarciu paczki wyraźnie po 14 dniach następuje spadek intensywności profili smakowych  danego ziarna , jest mniej wyraźnie i mniej intensywnie , zmniejsza się body , wyraźnie następuje proces utleniania się kawy , dotyczy to oczywiście kaw jakości speciality o srednim stopniu wypalenia ,po 2-3 tygodniach trzeba konkretnie skorygować ustawiania młynka pod dana kawę wiec bez wątpienia świadczy to o zmianie samego ziarna :)dla mnie na niekorzyść.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #822 dnia: 13 Kwiecień 2022, 01:25:24 »
A propos świeżości, to miałem niedawno pewne nowe doświadczenie. Otóż, dostałem kawę w prezencie. Wam też pojawia się uśmieszek w takim momencie? Hehehe, tak, nie był to upominek od osoby rozsmakowanej w speszaliti. I tak sobie myślałem ech, no cóż, będzie najwyżej dla gości albo da się komuś kto woli coś bliżej klasyki. Producent Oxfam nic mi nie mówi. Ponoć pakowanie w atmosferze ochronnej, co wraz z pochodzeniem z Afryki, mogło tutaj trochę pomóc, jednak czas robi swoje - data z czerwca 2021. Piłem na początku marca 2022, czyli ok. 9 miesięcy od palenia.

Ziarenka wg opisu palone omni, bo opisane jako “Medium - filter, cafetiere, espresso." Pochodzenie - Kongo Kivu, organic, fair trade.  Więc tak na dwoje babka wróżyła, bo że organic i fairtrade nic nie musi mówić przecież o jakości.. Nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego, a tu zaskoczenie. Po otwarciu paczki, przyjemny intensywny zapach. Ziarenka matowe, ładnie wyselekcjonowane i równo wypalone. Wypałem do filtrów bym tego jednak nie nazwał. Zdecydowanie ciemniej.

Napar przygotowałem w AeroPressie z własnym przepisem a la moka.  Kawa okazała się dla mnie smaczna. Słodka, z wyraźnymi nutami ciemnych owoców wiśniowych/leśnych, karmelków i nieco delikatnych kwiatowych i prażonego kakao, zero goryczy. Przyjemna i gładka na podniebieniu.  Nie testowałem w żadnej innej metodzie, bo na tyle trafiłem z przepisem, że nie chciało mi się kombinować. Szczerze mówiąc gdyby można było kupić takie coś awaryjnie w okolicznym sklepie, to byłoby super, ale niestety nie spotkałem. Nie wiem też na ile powtarzalne są takie wypały, bo miałem tylko jedną paczkę, jednak wrażenie pozytywne, ciekawe kto to dla nich pali i na ile powtarzalnie.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 01:33:05 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #823 dnia: 13 Kwiecień 2022, 05:06:00 »
Tutaj trafiłeś na bardzo dobre ziarna. Kongo jest super. Raczej w ciemno można brać. A palone dobrze, średnio, mają najwięcej antyoksydantów.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #824 dnia: 13 Kwiecień 2022, 06:46:13 »
Stare ziarna nie nadają się do ekspresów ciśnieniowych, ale do przelewu czy jako zalewajka już ujdą. Mam na myśli wysokiej jakości ziarna oraz prawidłowo zmielone na dobrym młynku.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 06:52:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi