Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229291 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #645 dnia: 02 Grudzień 2020, 21:53:11 »
Yemen Mattari, które uwielbiam a którego za cholerę nie można dostać
W Euro Cafe bywają kilka razy w roku. Napisz do @ranGo, to może będzie w stanie określić kiedy będzie.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #646 dnia: 03 Grudzień 2020, 11:02:05 »
Raczył się już ktoś zimowym espresso od Javy ? Ja kończę Fall i jest bardzo dobra.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #647 dnia: 06 Grudzień 2020, 13:17:04 »
Piłem dawno temu kawę z obróbki anaerobic smakowała klasycznie dla cech tej obróbki - taki ciężki jabłecznik cynamonowy w smaku - chciałbym sobie świątecznie przypomnieć i umilić grudzień takim deserem. Czy ktoś miał aktualnie do czynienia z taką kawą i mógłby coś polecić?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #648 dnia: 06 Grudzień 2020, 14:26:30 »
Czy ktoś miał aktualnie do czynienia z taką kawą i mógłby coś polecić?
GoodCoffee ma teraz kawę z takiej obróbki - Salwador La Daria - ale jeszcze nie próbowałem czy warto ;)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #649 dnia: 06 Grudzień 2020, 18:41:19 »
Piłem dawno temu kawę z obróbki anaerobic smakowała klasycznie dla cech tej obróbki - taki ciężki jabłecznik cynamonowy w smaku - chciałbym sobie świątecznie przypomnieć i umilić grudzień takim deserem.
Piłem kilka kaw z tej obróbki od @ranGo - bardzo, bardzo polecam - każda była bardzo smaczna
teraz są dwie
https://eurocafe.com.pl/bolivia-finca-bohorquez-anaerobic.html
https://eurocafe.com.pl/tanzania-edelweiss-estate-ab-anaerobic.html

Tanzanie piłem - godna polecenia
Never Give UP †

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #650 dnia: 06 Grudzień 2020, 20:28:55 »
Dziękuję, no właśnie jest tego trochę, ale dziwią mnie te opisy, lekka, delikatna, kwaskowość itd. Stąd pytanie czy ktoś obecnie miał do czynienia z takim gęstym syropem jakim była tamta kawa - przypomniałem sobie to było droga w zakupie keen el diamante, Salvador bodajże i druga w zupełnie normalnej cenie ale tej nazwy przypomnieć sobie nie mogę.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #651 dnia: 06 Grudzień 2020, 20:44:38 »
Nie znam, nie piłem, ale smaka narobiłeś i zerkłem w internety. Ten El Diamente nie był przypadkiem z Kostaryki? Np. https://mame.coffee/products/el-diamante-espresso

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #652 dnia: 07 Grudzień 2020, 10:25:00 »
Nie znam, nie piłem, ale smaka narobiłeś i zerkłem w internety. Ten El Diamente nie był przypadkiem z Kostaryki? Np. https://mame.coffee/products/el-diamante-espresso
Tak, raczej tak. Napewno była jakaś konkursowa, coś wygrała albo na jakichś zawodach używano. To może pomóc znaleźć. Odszukałem też w zamówieniach coffedesk tą drugą i jest to Kostaryka, była bardzo podobna :)

Rocket Bean Costa Rica El Diamante / West Valley, El Cerro Anaerobic

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #653 dnia: 07 Grudzień 2020, 10:34:47 »
Roastains - Etiopia Berry Coat
Do wypieków tej palarni podchodziłem jak pies do jeża. W końcu po lekturze pochlebnych recenzji zaryzykowałem single'a pod espresso. Otwarcie paczki - truskawki, nie ma cienia wątpliwości, cała kuchnia zapachniała kobiałkami truskawek. Bezpieczne 18g/36g/30s - truskawki schodzą na dalszy plan, pojawia się czekolada, ale nie gra pierwszych skrzypiec. I tzw finisz, spodziewałbym się jagód, może porzeczki, a tu przychodzą tropikalne owoce, rzekłbym marakuja. Doprawdy smacznie i przede wszystkim nietuzinkowo.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #654 dnia: 07 Grudzień 2020, 12:39:42 »
Piłem dawno temu kawę z obróbki anaerobic smakowała klasycznie dla cech tej obróbki - taki ciężki jabłecznik cynamonowy w smaku - chciałbym sobie świątecznie przypomnieć i umilić grudzień takim deserem. Czy ktoś miał aktualnie do czynienia z taką kawą i mógłby coś polecić?

A nie taniej dosypać cynamonu do naparu z jakiegoś naturala? To praktycznie to samo co anaerobic tylko smak cynamonu jest dodawany później.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #655 dnia: 07 Grudzień 2020, 20:33:06 »

Palarnia: Dutch Barista
Kawa: Myanmar Green Land Estate

Dobrze wchodzą mi kawy z Birmy. Obiecanych goździków nie wyczułem, ale było ciekawie i słodko. I w kawiarce i w dripie i w aeropressie kawa dawała dobre, powtarzalne rezultaty. Klasycznie, najbardziej smakuje mi z dripa (stosunek kawy do wody 1:12) - wychodzi mocny, zrównoważony i aromatyczny napar o szalenie przyjemnym smaku. Kawę z Birmy piłem wcześniej z Gorilla Coffee i też było dobrzew, ale mając teraz porównanie wolę tę od Holendrów.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #656 dnia: 08 Grudzień 2020, 02:51:25 »
Piłem dawno temu kawę z obróbki anaerobic smakowała klasycznie dla cech tej obróbki - taki ciężki jabłecznik cynamonowy w smaku - chciałbym sobie świątecznie przypomnieć i umilić grudzień takim deserem. Czy ktoś miał aktualnie do czynienia z taką kawą i mógłby coś polecić?
Obróbka anaerobic nierówna jedna drugiej. Ziarno może być myte i można wtłaczać miąższ z owoców albo może być 'brudny' natural nabuzowany fermentacją na granicy wytwarzania alkoholu. Jeden anaerobic będzie kremowy i czysty a drugi ciężki i szalony.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #657 dnia: 14 Grudzień 2020, 08:58:15 »

Palarnia: Blend
Kawa: Kolumbia Mandela
Palenie: pod przelew

Kapitalna, wytrawna kawa z wiśniowym posmakiem (lekko cierpkawym, ale ja tak lubię). Smakowała mi w każdej metodzie zaparzania, ale, o dziwo, najbardziej w kawiarce. Mam Gat 2tz, kawę mieliłem na 12 kliku (Timemore Chestnut G1). Do korusu kawiarki szła Primavera podgrzana do 80C, gotowałem na małym ogniu a kiedy pojawiała sie piana kawiarka szła pod kran z zimną wodą. Napar był genialny - wytrawny, lekko kwaskowaty, ale też trochę słodki. Sztos.

A w dripie też było fajnie. CAFEC Flower Dripper, 15 g kawy, 18 klik na Timemore Chestnut G1, stosunek kawy do wody 1:14, 30 s bloom, dolanie do 110 ml, przerwa aż woda przeleci, dolanie do 210 ml i już. Efekt bardziej zbalansowany niż z kawiarki, o bogatym smaku i silnym aromacie.

Jak na razie był to mój ulubiony wypał z palarni Blend.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #658 dnia: 19 Grudzień 2020, 15:59:25 »
małe podsumowanie ostatnich kaw:

Sumatra Alko Kerinci z Good Coffee - tak, też się zgadzam, to jest truskawka :) taka wielka, czerwona truskawka :D Pachnie i sucha kawa i napar, a sam efekt pochodzi przede wszystkim z obróbki, to jest dość mocny natural. Taki charakter napewno może polaryzować odbiorców a starali się go podkreślić, kawa jest ciut ciemniej przypieczona, co jest częste przy "brudnych" ziarnach naturali ale w tym wypadku wydaje mi się, ze dodatkowo chodziło o dodanie czekoladowego sznytu, dzięki czemu efekt jest bardziej wyrównany, zbalansowany? taki chyba mieli pomysł, żeby efektami samego palenia dodać przeciwwagę i podkreślić "truskawkę". W drugiej linii jest sporo kwasowości, owocowej, takiego ananasowego działania na ślinianki :) i tu mam swoje ale, jako, że lubię kwaśne i rześkie kawy, wolał bym podkreślenia tej cechy, żeby za fermentacyjnymi aromatami stała od razu ta kwaśność samej kawy, żeby ją wysunąć a nie odsunąć. Dla mnie liczy się też, że efekt ma ręce i nogi i mogę sobie pomarudzić o niuansach w preferencjach :)

Peru El Aserio z Javy - charakter to taniczność czarnej herbaty z nienachalną kwasowością czerwonego jabłka. O niej będzie krótko, bo jest taka grzeczna, nie za gorzka, nie za kwaśna, nie za jasna, nie za ciemna, poprostu bardzo przyjemna kawa.

Kenia Red Fizz od Roastains - aż ciężko się przekonać do napisania tego, ale muszę wyrazić się niepochlebnie, naprawdę niedobra kawa. Ziarna pachną jeszcze przyjemnie, jak typowa kenia, budzą nadzieję na porzeczki ale po zmieleniu ma już wyraźny stęchły zapach mokrego drewna, który utrzymuje się podczas parzenia i zostaje wyraźny w tym co zostaje w dripie, filtrze, Napar w pierwszym skojarzeniu jest przepalony, kojarzy się wręcz z robustą. Stygnąc szukana porzeczka się pojawia, posmak też nie odrzuca ale wszystko czego bym się spodziewał zostaje z tyłu, za zasłoną spalonego, starego drewna. Zrobiona w tygielku, gdzie ekstrakcja jednak wychodzi wysoko, pierwsze skojarzenie przy pierwszym niuchu pomyślałem raczej o czibo.
Nie zakładam przygód w transporcie, przyszła szybko i prosto od nich, torebka się ciut wydęła więc raczej była szczelna, normalnie bloomuje. Wydaje mi się że problem leży w samych ziarnach, wysypując na rękę widzę dużo mniejszych kawałków, połamanych, bez środka, są też wyraźne różnice w kolorze i wypaleniu. Jeżeli miał bym podejrzewać, to dużo mniejszych fragmentów i być może defektów się poprostu mocno przypaliło i wszystko zepsuło.
Z marką Przemka miałem dotychczas bardzo dobre wspomnienia, kila razy, kilka kaw do mnie trafiło i raczej błyszczały na stole. Liczę, ze może pech zmiótł mi resztki "z dołu" kontenera :) Kawę mam z czarnopiotkowego pakietu czterech, nie wiem czy to już z swojej nowej palarni, czy jeszcze nie ale nawet jak to pierwsze ich własne palenia to, no jak wierzę w jego profesjonalizm, to porpostu dziwię się na to co w paczce, więc jutro chyba otworze z nadzieją Gwatemalę ale następne już w święta, mam nadzieję, że to jednorazowy fackup i nie dobiłem sobie końca tego cudnego roku ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #659 dnia: 19 Grudzień 2020, 20:39:51 »
A czy w Roastains nie zmienili się palący kawę? Kiedyś to były wypały na zamówienie w innych palarniach i zawsze był podany palacz i piec, a teraz coś się chyba pozmieniało ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi