Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 229443 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #555 dnia: 27 Sierpień 2020, 22:54:27 »
Tak jak mnie zachwyciła aromatem pierwsza paczka Synestezji, to druga... jakoś nieszczególnie.

I to jest to czego najbardziej się obawiam. Ja bym sobie życzył, aby każda paczka kawy była zawsze identyczna jak poprzednia!
Przecież oczekujemy powtarzalności kawy?

Nie! powtarzalności można oczekiwać od neski, gdzie pozbywa się smaku zrównując do "poziomu", naszym, a przynajmniej większości z nas ;) celem jest podkreślanie walorów i uwydatnianie cech danych kaw. Pewną drogą do powtarzalności są mieszanki, ale tylko powtarzalności charakteru a nie identycznego smaku. Tutaj palarnia z posiadanych kaw dobiera je pod pewien kierunek, tylko albo i aż.

Najważniejsza jest dalej kawa, która sama od siebie definiuje swój smak, palarnia ma ją nam zaprezentować w najlepszej postaci, nie naciągać pod inną kanwę.

Ja świetnie rozumiem, że ktoś chce poprostu pić zawsze swój ulubiony profil smakowy i fajnie, smacznego, tylko raczej to nie jest celowa tematyka naszego forum, od lubienia kawki do bycia jej fanem, poszerzania wiedzy o niej, odkrywania jej, jest jednak pewna różnica ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #556 dnia: 27 Sierpień 2020, 23:08:32 »
Tak sobie myślę, że dobrze wypalony santos może być fajnym odkryciem. Bo wypalone świeżo, poprawnie i trochę jaśniej jest zupełnie innym doznaniem niż to, co pijemy w mielonkach. Jest to zarazem coś co już znamy - Santos to chyba najczęściej spotykana kawa na świecie.  Więc nie jest to bardzo duży szok, a stopniowe przejście do innej jakości kaw.

Jednak z czasem większość osób chętnie próbuje też czegoś innego i może być tak, że lukaszt2004 za jakiś czas odkryje, że jeszcze cały świat doznań przed nim i będzie zwiedzał kawy świata i miejsca z nimi związane, choćby na mapie, w książce czy w internecie. :)

Tak jak piszą koledzy - kawa jest pestką owocu kawowca, a te w każdym zbiorze, odmianie, obróbce, miejscu, paleniu itd. dają nieco inne rezultaty. 

@lukaszt2004 spróbuj Brazylii z różnych forumowych palarni niekoniecznie z portu Santos. To powinno być ciekawe doświadczenie.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2020, 00:02:01 wysłana przez krystians »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #557 dnia: 29 Sierpień 2020, 14:06:04 »
spróbuj Brazylii z różnych forumowych palarni niekoniecznie z portu Santos. To powinno być ciekawe doświadczenie.

Mam sprawdzone około 40 kaw, tylko że w automacie. W kolbie uzyskuję całkowicie inne, dużo bardziej intensywne doznania! Tak jak pisałem wyżej, w automacie świetnie wypadał mi Kimbo Espresso Napoletano, w kolbie jest dla mnie niepijalny. Santos był w automacie średniakiem, tutaj przynajmniej na razie zmiótł całą konkurencję ;).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #558 dnia: 29 Sierpień 2020, 15:08:03 »
W domowym automacie dużo lepiej wypadają bardzo ciemne palenia, ponieważ ekstrakcja jest tam krótsza i pod niższym ciśnieniem, często też przy niższej temperaturze. To sprawia, że mocne palenia łatwiej poprawnie wyekstrahować.  Tak jak w każdym urządzeniu trzeba dostosować parametry zaparzania do kawy. Przy czym wiadomo, że w zwykłym automacie za kilka tysięcy nie uzyskamy espresso, ale czasem można się bardzo do tego zbliżyć.

skansen

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #559 dnia: 29 Sierpień 2020, 22:45:03 »
Mam podobne obserwacje jak @krystians . Swego czasu doszedłem do dość kontrowersyjnego być może wniosku o uśrednianiu kaw przez automaty. Nie robiłem ślepych testów ale mój wniosek był taki, że nawet niedobre ziarna wyjdą jakoś tak pijalnie na automacie.  A bardzo dobre też będą średnio smakować w automacie.

Jest jeszcze aspekt psychologiczny. Nim zaczął się Covid pojawił się w firmie postulat zmiany ziaren na lepsze. Nim zdążyliśmy wsypać te nowe ziarna niektórzy zaczęli głośno zachwycać się nowym, lepszym aromatem. Moje skojarzenia były podobne jak w kawale o serowo-cebulowych  :cenzura:

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #560 dnia: 30 Sierpień 2020, 07:04:02 »
Nim zdążyliśmy wsypać te nowe ziarna niektórzy zaczęli głośno zachwycać się nowym, lepszym aromatem.

jak niewiele ludziom do szczęścia potrzeba - wystarczy siła sugestii 🤣
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #561 dnia: 30 Sierpień 2020, 10:10:23 »
jak niewiele ludziom do szczęścia potrzeba - wystarczy siła sugestii 🤣
To można w sobie wyćwiczyć, umysł to niesamowite narzędzie ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2020, 10:12:49 wysłana przez pietro »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #562 dnia: 26 Wrzesień 2020, 21:13:28 »
Niedaleko mnie znajduje sie palarnia Caveres. Kupiłem od nich 5 kaw. Jedną już skończyłem i mogę podzielić się swoja opinią.

Kawy maja tanie i nie spodziewałem się niczego specjalnego. Zupełnie jak na razie bezzasadnie.

Na I ogień poszła kawa Vero Gusto 80% arabica, 20% robusta, 3 tyg od palenia, cena 13.84zł.

Kawka do cappuccino naprawdę na wysokim poziomie, smakowało bardzo dobrze :).

Jako espresso, pijalna, niezła, lepsza niż taka jedna polecana dość często na forum ;), a cena prawie 2x mniejsza ;).

W posmaku u mnie wyraźny marcepan i orzeszek laskowy prażony.

Polecam spróbować, myślę, że nie będziecie żałować. Za te pieniądze. Szok! Do I zamówienia zniżka -20% od całości zamówienia.




Na II ogień poszła Tanzania. Skończę paczkę, podzielę się opinią.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #563 dnia: 27 Wrzesień 2020, 00:33:03 »
Jako espresso, pijalna, niezła, lepsza niż taka jedna polecana dość często na forum , a cena prawie 2x mniejsza .

"Właściciele forumowych palarni go nienawidzą - poznał jeden prosty trick, który pozwoli również Tobie  zaoszczędzić tysiące złotych. Dowiedz się więcej.'

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #564 dnia: 27 Wrzesień 2020, 03:47:19 »
Dobre ;).

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #565 dnia: 27 Wrzesień 2020, 11:47:44 »
Niedaleko mnie znajduje sie palarnia Caveres. Kupiłem od nich 5 kaw. Jedną już skończyłem i mogę podzielić się swoja opinią.

Kawy maja tanie i nie spodziewałem się niczego specjalnego. Zupełnie jak na razie bezzasadnie.

Jaki sens kupić 5 kaw za pewnie mniej więcej 100 pln nie spodziewając się niczego specjalnego?  Taka ekstrawagancja poznawcza? Kawa sprowadzana prosto z plantacji przez palarnię, mało to prawdopodobne jeżeli nie palą wielkich ilości. Drugi kluczowy element to wysokiej jakości piec czyli coffed SR 25, czyli taka podróbka probata z zasypem do 25kg, nie oceniam bo się nie znam na paleniu ziarna. Szkoda że w sklepie nie ma daty palenia, czy to taka okazja każdy może ocenić sam wedle własnego uznania.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #566 dnia: 27 Wrzesień 2020, 11:51:20 »
coffed SR 25, czyli taka podróbka probata z zasypem do 25kg
To jest bardzo dobre urządzenie.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #567 dnia: 27 Wrzesień 2020, 13:01:14 »
Jaki sens kupić 5 kaw za pewnie mniej więcej 100 pln nie spodziewając się niczego specjalnego?

No, żeby spróbować czegoś z palarni która jest bardzo blisko mnie. Vero Gusto mogę polecić każdemu. Bardzo przyzwoita kawa. Jak widać cena nie zawsze idzie w parze ze smakiem.

Kawa sprowadzana prosto z plantacji przez palarnię, mało to prawdopodobne jeżeli nie palą wielkich ilości.

Druga firma właściciela palarni (znajdująca się na tym samym podwórku), posiada bardzo dużą sieć stacjonarnych automatów do kawy, które znajdują się na terenie głównie Krakowa i małopolski, automaty te mielą kawę na świeżo tuz przed zaparzeniem. Ziarna widać przez szybkę i cały proces parzenia. Piłem kilka razy z takiego automatu. Naprawdę bardzo dobra. Myślę, że palą bardzo duże ilości kawy, bo dawniej kupowali jakieś ziarna od kogoś, teraz palą własne.

Szkoda że w sklepie nie ma daty palenia

To prawda. Ale najstarsza jaką dostałem miała 3 tygodnie. A najświeższa kilka dni.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #568 dnia: 27 Wrzesień 2020, 13:16:27 »
Twój smak nigdy nie może być reprezentantem smaku dla innych, a piszesz o swoich odczuciach jakby były one właściwe dla każdego z nas. Poza tym kto wie, jak te kawy zaparzasz? Wszystko co Ci się w kawowym świecie przydarza jest Twoim subiektywnym wrażeniem. Ok, ta kawa smakuje Ci bardziej niż inna, ale gdy wyciągasz teksty o cenie, robi się to mało szczere. Jeśli piszesz, że dana kawa jest lepsza czy gorsza, spróbuj określić to precyzyjniej. Na razie te Twoje refleksje wyglądają jak jedynie słuszna wyrocznia ;).

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #569 dnia: 27 Wrzesień 2020, 13:24:46 »
Palarnia Caveres, kawa Tanzania



A więc. Wypiłem połowę paczki 250g, reszta ląduje w automacie. Średnio kwaskowa, mnie nie smakuje. Nawet jako cappu. Kawy o takim posmaku nie piłem jeszcze nigdy. Smak kawy dla mnie trudny do określenia. Hmm

250g kawy zajęło mi 3/4 pojemnika młynka, po namieleniu 14g, ubiciu, kawy jest z 2-3 mm mniej niż zazwyczaj, wygląda na to, że ziarno jest dość ciężkie, dlaczego?

Przy proporcjach 1:4, 1:3, 1:2.5 crema posiada kilka centków tygryska, ale jest bardzo skąpa, i mimo wygrzanych filiżanek zanika w ciągu ~2minut. Co będzie powodem takiego zachowania się cremy? Może to być cecha Tanzańskiej kawy?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi